Kemijarven kaupunki - Vakuutusturvan hankinta
Kemijärven kaupunki
Kemijarven kaupunki (myöhemmin myös Tilaaja) pyytää tarjouksia vakuutusturvasta ja siihen liittyvistä palveluista tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Kaupungin vakuutusturva ja sen laajuus on kuvattu tarjouspyynnön liitteissä. Ensimmäinen vakuutuskausi: 1.1.2027-31.12.2027, paitsi työtapaturma- ja ammattitautivakuutukset 1.4.2027 alkaen). Tämän jälkeen vakuutuskausi on kalenterivuosi. Hankintayksiköllä on oikeus vakuutuskausien aikana kilpailuttaa vakuutukset uudelleen ja siirtää vakuutukset kilpailutuksen voittajalle. Vakuutukset ovat voimassa toistaiseksi voimassa olevana vuoden kerrallaan.
MääräaikaDeadline 2026-09-30
Kuka? Mitä? Missä?- • Etelä-Suomi › Varsinais-Suomi
- • Helsinki-Uusimaa › Helsinki-Uusimaa
- • Pohjois- ja Itä-Suomi › Lappi
Hankintojen historia
| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-08-28 | hankintailmoitus |
hankintailmoitus (2026-08-28)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Kemijarven kaupunki - Vakuutusturvan hankinta
Viitenumero:
Lyhyt kuvaus:
Sopimustyyppi: Palvelut
Tuotteet/palvelut: Rahoitus- ja vakuutuspalvelut 📦
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
Lisätietoja:
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Varsinais-Suomi 🏙️
Kesto: 48 kuukautta
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 1
Otsikko
Erän tunnistenumero:
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-09-30 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-09-30 09:05:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-09-30 09:05:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-10 09:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yhteensä)
Oikeudelliset, taloudelliset, rahoitukselliset ja tekniset tiedot
Osallistumisehdot
Poissulkemisperuste:
Kuvaus poissulkemisperusteista:
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Kemijärven kaupunki
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Hallituskatu 4
Postinumero: 98100
Postitoimipaikka: Kemijärvi
Alue: Lappi 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Novum Oy
Sähköposti: meklarit@novum.fi 📧
Puhelin: +358 407584191 📞
URL: https://kemijarvi.fi/ 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Viestintä
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/novum?id=622997&tpk=b20d2f46-7648-4b39-8314-e5117c9f05a4 🌏
Hankinta-asiakirjoihin pääsyä on rajoitettu
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Lisätietoja
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista):
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 167-599617 (2026-08-28)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Kemijarven kaupunki - Vakuutusturvan hankinta
Viitenumero:
622997
Lyhyt kuvaus:
Kemijarven kaupunki (myöhemmin myös Tilaaja) pyytää tarjouksia vakuutusturvasta ja siihen liittyvistä palveluista tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Kaupungin vakuutusturva ja sen laajuus on kuvattu tarjouspyynnön liitteissä.
Ensimmäinen vakuutuskausi: 1.1.2027-31.12.2027, paitsi työtapaturma- ja ammattitautivakuutukset 1.4.2027 alkaen). Tämän jälkeen vakuutuskausi on kalenterivuosi. Hankintayksiköllä on oikeus vakuutuskausien aikana kilpailuttaa vakuutukset uudelleen ja siirtää vakuutukset kilpailutuksen voittajalle. Vakuutukset ovat voimassa toistaiseksi voimassa olevana vuoden kerrallaan.
Näytä lisää
Tuotteet/palvelut: Rahoitus- ja vakuutuspalvelut 📦
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
622997
Lisätietoja:
Tarjouspyynnön liiteasiakirjat eli vakuutuslajikohtaiset tiedot, valintaperusteiden tarkennukset, omaisuusluettelot, ajoneuvoluettelo, vahinkotilastot, palkkatiedot ja hintatietolomake ovat saatavilla pyytämällä osoitteesta meklarit@novum.fi.
Pääkohde tai suorituspaikka: Varsinais-Suomi, Laitila
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Varsinais-Suomi 🏙️
Kesto: 48 kuukautta
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 1
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-09-30 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-09-30 09:05:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-09-30 09:05:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-10 09:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yhteensä)
Oikeudelliset, taloudelliset, rahoitukselliset ja tekniset tiedot
Osallistumisehdot
Poissulkemisperuste:
Ammatin harjoittamiseen liittyvä vakava virhe
Ennenaikainen irtisanominen, vahingonkorvaukset tai muut vastaavat seuraamukset
Järjestelyt velkojien kanssa
+ 21 lisää
Kansallisesta lainsäädännöstä johtuva konkurssia tai muuta sellaista vastaava tilanne
Konkurssi
Korruptio
Lapsityövoima ja muut ihmiskaupan muodot
Liiketoiminta on keskeytetty
Maksukyvyttömyys
Petos
Puhtaasti kansallisten poissulkemisperusteiden nojalla asetettujen velvoitteiden rikkominen
Rahanpesu tai terrorismin rahoitus
Rikollisjärjestön toimintaan osallistuminen
Sosiaalilainsäädännön mukaisten velvoitteiden rikkominen
Sosiaaliturvamaksujen maksamiseen liittyvän velvoitteen rikkominen
Talouden toimijan hankintamenettelyyn osallistumisesta johtuvat eturistiriidat
Terrorismirikokset tai terroritoimintaan liittyvät rikokset
Toisten talouden toimijoiden kanssa kilpailun vääristämiseksi tehdyt sopimukset
Työlainsäädännön mukaisten velvoitteiden rikkominen
Varat selvitysmiehen hallinnassa
Verojen maksamiseen liittyvän velvoitteen rikkominen
Välitön tai välillinen osallistuminen tämän hankintamenettelyn valmisteluun
Väärien tietojen antaminen, tietojen salaaminen, vaadittujen asiakirjojen toimittamatta jättäminen tai tätä menettelyä koskevien luottamuksellisten tietojen saaminen
Ympäristölainsäädännön mukaisten velvoitteiden rikkominen
Tarjoajalle tai mille tahansa henkilölle, joka on sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen…
… jäsen tai jolla on siinä päätös-, edustus- tai valvontavaltaa, annettu lahjonnasta lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa.
… jäsen, on annettu petoksesta lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa.
Tarjoajalle itselleen tai mille tahansa henkilölle, joka on sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai jolla on siinä päätös-, edustus- tai valvontavaltaa, on annettu rahanpesusta tai terrorismin rahoituksesta lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa.
Näytä lisää
Tarjoajalle tai henkilölle, joka on sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai jolla on siinä päätös-, edustus- tai valvontavaltaa, on annettu rikollisjärjestön toimintaan osallistumisesta lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa.
Näytä lisää
Tarjoajalle itselleen tai mille tahansa henkilölle, joka on sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai jolla on siinä päätös-, edustus- tai valvontavaltaa,…
… annettu terrorismirikoksesta tai terroritoimintaan liittyvästä rikoksesta lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa.
… on annettu lapsityövoiman käytöstä tai muista ihmiskaupan muodoista lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa.
Tarjoaja on rikkonut ympäristölainsäädännön mukaisia velvoitteitaan.
Tarjoaja on rikkonut työlainsäädännön mukaisia velvoitteitaan.
Tarjoaja on rikkonut sosiaalilainsäädännön mukaisia velvoitteitaan.
Tarjoaja on tehnyt muiden kanssa sopimuksia, joilla pyritään vääristämään kilpailua.
Tarjoaja on syyllistynyt ammatin harjoittamiseen liittyvään vakavaan virheeseen.
Tarjoajaa koskee jokin seuraavista tilanteista.
a) on syyllistynyt väärän tiedon antamiseen poissulkemis- tai valintaperusteiden osalta,
b) on jättänyt antamatta tällaisia tietoja,
c) on toimittanut viiveellä tai ei lainkaan ostajan vaatimia tietoja, tai
d) on yrittänyt vaikuttaa ostajan päätöksentekoprosessiin asiattomalla tavalla tai hankkinut luottamuksellista tietoa, joista voisi olla sille hankintamenettelyssä asiaankuulumatonta etua, taikka on toimittanut harhaanjohtavia tietoja, joilla voi olla merkittävä vaikutus poissulkemista, tarjoajan valintaa tai hankintaa koskeviin päätöksiin.
Näytä lisää
Tarjoajan osallistumisesta hankintamenettelyyn aiheutuu eturistiriitoja.
Tarjoaja tai tarjoajaan liittyvä yritys on antanut ostajalle neuvoja tai muulla tavoin osallistunut hankintamenettelyn valmisteluun.
Tarjoajan aikaisempia hankintasopimuksia tai käyttöoikeussopimuksia on irtisanottu ennenaikaisesti tai kyseisen aikaisemman sopimuksen yhteydessä on vaadittu vahingonkorvauksia tai määrätty muita vastaavia seuraamuksia.
Tarjoajan hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai edustus-, päätös- tai valvontavaltaa käyttävä henkilö on rikosrekisteristä ilmenevällä lainvoimaisella tuomiolla tuomittu törkeästä kirjanpitorikoksesta, työturvallisuusrikoksesta, työaikasuojelurikoksesta, työsyrjinnästä, kiskonnantapaisesta työsyrjinnästä, työntekijöiden järjestäytymisvapauden loukkaamisesta, luvattoman ulkomaisen työvoiman käytöstä, törkeästä ympäristön turmelemisesta tai törkeästä luonnonsuojelurikoksesta.
Näytä lisää
Tarjoaja on rikkonut sosiaaliturvamaksujen maksamiseen liittyviä velvoitteitaan sijoittumismaassaan tai ostajan maassa.
Tarjoaja on rikkonut verojen maksamiseen liittyviä velvoitteitaan sijoittumismaassaan tai ostajan maassa.
Tarjoajan liiketoiminta on keskeytetty.
Tarjoaja on konkurssissa.
Tarjoajalla on järjestelyjä velkojien kanssa.
Tarjoajan osalta on käynnistetty maksukyvyttömyys- tai likvidaatiomenettely.
Tarjoajan varat ovat selvitysmiehen tai tuomioistuimen hallinnassa.
Tarjoaja on kansalliseen lainsäädäntöön ja kansallisiin määräyksiin perustuen yllämainittuja tilanteita vastaavassa samankaltaisessa menettelyssä.
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Kemijärven kaupunki
Kansallinen rekisterinumero:
0191717-9
Postiosoite: Hallituskatu 4
Postinumero: 98100
Postitoimipaikka: Kemijärvi
Alue: Lappi 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Novum Oy
Sähköposti: meklarit@novum.fi 📧
Puhelin: +358 407584191 📞
URL: https://kemijarvi.fi/ 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Viestintä
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/novum?id=622997&tpk=b20d2f46-7648-4b39-8314-e5117c9f05a4 🌏
Hankinta-asiakirjoihin pääsyä on rajoitettu
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Lisätietoja
Tarjouspyynnön liiteasiakirjat eli vakuutuslajikohtaiset tiedot, valintaperusteiden tarkennukset, omaisuusluettelot, ajoneuvoluettelo, vahinkotilastot, palkkatiedot ja hintatietolomake ovat saatavilla pyytämällä osoitteesta meklarit@novum.fi.
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista):
Muutoksenhakumenettelyn määräaikaa koskevat tarkat tiedot ilmoitetaan hankintapäätöksessä.
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 167-599617 (2026-08-28)
Uudet hankinnat asiaan liittyvissä luokissa 🆕
- Rahoitus- ja vakuutuspalvelut (8 uudet hankinnat)