TP3/26EU Ravinnonsiirtopumput ja niiden tarvikkeet
Varsinais-Suomen hyvinvointialue
Hankinnan kohteena ovat tarjouspyynnössä ja sen liitteissä mainitut tavarat tarjouspyynnössä ja sen liitteissä määritellyllä tavalla.
MääräaikaTarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2026-04-01. Hankinta julkaistiin 2026-02-23.
ToimittajatSeuraavat toimittajat mainitaan hankintapäätöksissä tai muissa hankinta-asiakirjoissa:
Kuka? Mitä? Missä?- • Etelä-Suomi › Varsinais-Suomi
- • Helsinki-Uusimaa › Helsinki-Uusimaa
- • Länsi-Suomi › Satakunta
- • Pohjanmaa
Hankintojen historia
| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-02-23 | hankintailmoitus |
| 2026-09-01 | Ilmoitus tehdystä sopimuksesta |
hankintailmoitus (2026-02-23)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: TP3/26EU Ravinnonsiirtopumput ja niiden tarvikkeet
Viitenumero:
Lyhyt kuvaus:
Tuotteet/palvelut: Lääketieteelliset laitteet, farmaseuttiset valmisteet ja henkilökohtaiseen hygieniaan liittyvät tuotteet 📦
Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin ✅
Yhdelle tarjoajalle myönnettävien erien enimmäismäärä: 2
Tarjouksia voidaan jättää enintään yhtä erää varten: 2
1️⃣
Sisäinen tunniste:
Otsikko: A01A Ravinnonsiirtopumppu tarvikkeineen
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Hankinnan kuvaus: Tarjouspyynnössä ilmoitettujen nimikkeiden hankinta sopimuskaudella.
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Kesto
Aloituspäivä: 2026-06-01 📅
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero:
2️⃣
Sisäinen tunniste:
Otsikko: A01B Ravinnonsiirtopumppu tarvikkeineen paksummalle enteraaliselle ravinnolle
Otsikko
Erän tunnistenumero:
Kuvaus
Suorituspaikka:
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-04-01 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-04-01 09:05:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-04-01 09:05:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-03-11 10:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (pisteinä, tarkka)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Varsinais-Suomen hyvinvointialue
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Kiinamyllynkatu 4-8
Postinumero: 20520
Postitoimipaikka: Turku
Alue: Varsinais-Suomi 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Hankintapalvelu
Sähköposti: tavarahankinnat@varha.fi 📧
Puhelin: +358 23130000 📞
URL: https://www.varha.fi/fi 🌏
Ryhmänvetäjä ✅
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Terveys
Tietoa yhteishankinnoista
Sopimukseen sisältyy yhteishankinta ✅
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/varsinaissuomenhva?id=593909&tpk=25dab7d0-358d-452a-a5f7-1db8f225913b 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/varsinaissuomenhva?id=593909&tpk=25dab7d0-358d-452a-a5f7-1db8f225913b 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Nimi ja osoitteet
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista): Hankintapäätöksessä ilmoitetun muutoksenhakua koskevan ohjeen mukaisesti.
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 038-129042 (2026-02-23)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: TP3/26EU Ravinnonsiirtopumput ja niiden tarvikkeet
Viitenumero:
593909
Lyhyt kuvaus:
Hankinnan kohteena ovat tarjouspyynnössä ja sen liitteissä mainitut tavarat tarjouspyynnössä ja sen liitteissä määritellyllä tavalla.
Sopimustyyppi: Tavarat
Tuotteet/palvelut: Lääketieteelliset laitteet, farmaseuttiset valmisteet ja henkilökohtaiseen hygieniaan liittyvät tuotteet 📦
Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin ✅
Yhdelle tarjoajalle myönnettävien erien enimmäismäärä: 2
Tarjouksia voidaan jättää enintään yhtä erää varten: 2
1️⃣
Sisäinen tunniste:
A01A -0
Otsikko: A01A Ravinnonsiirtopumppu tarvikkeineen
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Hankinnan kuvaus: Tarjouspyynnössä ilmoitettujen nimikkeiden hankinta sopimuskaudella.
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Kesto
Aloituspäivä: 2026-06-01 📅
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0001
2️⃣
Sisäinen tunniste:
A01B -1
Otsikko: A01B Ravinnonsiirtopumppu tarvikkeineen paksummalle enteraaliselle ravinnolle
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0002
Kuvaus
Suorituspaikka:
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-04-01 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-04-01 09:05:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-04-01 09:05:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-03-11 10:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (pisteinä, tarkka)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Varsinais-Suomen hyvinvointialue
Kansallinen rekisterinumero:
3221065-1
Postiosoite: Kiinamyllynkatu 4-8
Postinumero: 20520
Postitoimipaikka: Turku
Alue: Varsinais-Suomi 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Hankintapalvelu
Sähköposti: tavarahankinnat@varha.fi 📧
Puhelin: +358 23130000 📞
URL: https://www.varha.fi/fi 🌏
Ryhmänvetäjä ✅
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Terveys
Tietoa yhteishankinnoista
Sopimukseen sisältyy yhteishankinta ✅
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/varsinaissuomenhva?id=593909&tpk=25dab7d0-358d-452a-a5f7-1db8f225913b 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/varsinaissuomenhva?id=593909&tpk=25dab7d0-358d-452a-a5f7-1db8f225913b 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Nimi ja osoitteet
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista): Hankintapäätöksessä ilmoitetun muutoksenhakua koskevan ohjeen mukaisesti.
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 038-129042 (2026-02-23)
Ilmoitus tehdystä sopimuksesta (2026-09-01)
Kohde
Hankinnan laajuus
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 615 000 EUR 💰
Sopimuksen tekeminen
1️⃣
Sopimus/erä myönnetään ✅
Erän tunnistenumero:
Sopimuksen numero:
Sopimuksen tekopäivä: 2026-08-25 📅
Tietoa tarjouskilpailuista
Saatujen tarjousten määrä: 4
Pk-yrityksiltä saatujen tarjousten määrä: 2
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 615 000 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
Osan tai osien ryhmän tunniste:
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Steripolar Oy
Kansallinen rekisterinumero:
Postinumero: 02630
Postitoimipaikka: Espoo
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Organisaation koko: Mikro, pieni tai keskisuuri
2️⃣
Tiedot muista kuin palkintorahoista
Tarjouksia tai osallistumishakemuksia ei saatu tai ne kaikki hylättiin
Syy, miksi voittajaa ei ole valittu: Tarpeiden muuttumisesta johtuva ostajan päätös
Erän tunnistenumero:
Tietoa tarjouskilpailuista
Saatujen tarjousten määrä: 2
Lähde: OJS 2026/S 169-603745 (2026-09-01)
Kohde
Hankinnan laajuus
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 615 000 EUR 💰
Sopimuksen tekeminen
1️⃣
Sopimus/erä myönnetään ✅
Erän tunnistenumero:
LOT-0001
Sopimuksen numero:
HP166/26 Steripolar Oy
Sopimuksen tekopäivä: 2026-08-25 📅
Tietoa tarjouskilpailuista
Saatujen tarjousten määrä: 4
Pk-yrityksiltä saatujen tarjousten määrä: 2
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 615 000 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
593909 TP3/26EU Ravinnonsiirtopumput ja niiden tarvikkeet
Osan tai osien ryhmän tunniste:
LOT-0001
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Steripolar Oy
Kansallinen rekisterinumero:
0603924-8
Postinumero: 02630
Postitoimipaikka: Espoo
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Organisaation koko: Mikro, pieni tai keskisuuri
2️⃣
Tiedot muista kuin palkintorahoista
Tarjouksia tai osallistumishakemuksia ei saatu tai ne kaikki hylättiin
Syy, miksi voittajaa ei ole valittu: Tarpeiden muuttumisesta johtuva ostajan päätös
Erän tunnistenumero:
LOT-0002
Tietoa tarjouskilpailuista
Saatujen tarjousten määrä: 2
Lähde: OJS 2026/S 169-603745 (2026-09-01)
Uudet hankinnat asiaan liittyvissä luokissa 🆕