Työterveyslääkärityövoiman vuokraus Siun työterveys Oy:lle

Sansia Oy

Hankinnan kohteena on työterveyslääkärityövoiman vuokraus Siun Työterveys Oy:n käyttöön tilaajan oman toiminnan tueksi. Siun työterveys Oy on Pohjois-Karjalan hyvinvointialueen Siun sote-konserniin kuuluva, hyvinvointialueen ja kuntaorganisaatioiden omistama terveyspalvelualan yhtiö. Yhtiö tuottaa työterveyshuollon palveluja Pohjois-Karjalan maakunnan alueella noin 1 800 työnantajalle ja yrittäjälle. Henkilöasiakkaita on noin 15 000. Hankinta toteutetaan vuokrattuna työvoimana, jossa toimittaja asettaa tilaajan käyttöön tarjouspyynnössä ja sopimuksessa määritellyt pätevyysvaatimukset täyttävää lääkärityövoimaa. Työ suoritetaan tilaajan johdon ja valvonnan alaisena tilaajan määrittelemissä tehtävissä ja toimintaympäristöissä osana tilaajan omaa toimintaa ja sen tukena. Hankinta toteutetaan puitejärjestelynä ja se on jaettu kahteen (2) osa-alueeseen. Osa-alue 1: Työterveyslääkäri- ja työterveyshuollon erikoislääkärityövoima Osa-alueeseen kuuluvat työterveyshuoltoon pätevöityneet lääkärit sekä työterveyshuollon erikoislääkärit, jotka toimivat vuokrattuna työvoimana tilaajan käytössä. Hankinnan arvioitu tarve vastaa viiden (5) kokoaikaisen lääkärin työpanosta työvoimaresurssina kalenterivuodessa. Osa-alue 2: Työterveyden yleislääkärityövoima Osa-alueeseen kuuluvat työterveyden yleislääkärit, jotka toimivat vuokrattuna työvoimana tilaajan käytössä. Hankinnan arvioitu tarve vastaa yhteenlaskettuna kahden (2) kokoaikaisen lääkärin työpanosta työvoimaresurssina kalenterivuodessa. Vuokrattavalta lääkäriltä edellytetään vähintään kahden (2) vuoden työkokemusta laillistettuna lääkärinä toimimisesta. Puitejärjestely Kummallekin osa-alueelle valitaan enintään viisi (5) toimittajaa. Palveluja tilataan puitejärjestelyn mukaisesti tilaajan kulloisenkin tarpeen mukaan, eikä hankinta sisällä sitoumusta tiettyihin vähimmäistilausmääriin. Puitejärjestelyn ennakoitu kokonaisarvo koko sopimuskaudelta on arviolta 3 200 000 € (alv 0 %). Arvio perustuu tilaajan nykyiseen arvioon hankinnan laajuudesta eikä muodosta hankintayksikölle ostositoumusta. Mikäli puitejärjestelyn enimmäisarvo täyttyy kesken sopimuskauden, hankintayksiköllä on oikeus päättää sopimus ilman erillistä irtisanomisaikaa. Enimmäisarvon täyttyminen ei oikeuta toimittajaa lisätilauksiin eikä vahingonkorvauksiin. Sopimuskausi Sopimuskausi on kaksi (2) vuotta. Tilaajalla on oikeus jatkaa sopimusta kahdella (2) yhden (1) vuoden optiokaudella tarjouspyynnössä ja sopimuksessa määritellyin ehdoin.

Määräaika

Tarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2026-06-03. Hankinta julkaistiin 2026-05-06.

Toimittajat

Seuraavat toimittajat mainitaan hankintapäätöksissä tai muissa hankinta-asiakirjoissa:

Kuka? Mitä? Missä?
Hankintojen historia
Päivämäärä Asiakirja
2026-05-06 hankintailmoitus
2026-08-28 Ilmoitus tehdystä sopimuksesta
hankintailmoitus (2026-05-06)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Työterveyslääkärityövoiman vuokraus Siun työterveys Oy:lle
Viitenumero: 18376
Lyhyt kuvaus:
Hankinnan kohteena on työterveyslääkärityövoiman vuokraus Siun Työterveys Oy:n käyttöön tilaajan oman toiminnan tueksi. Siun työterveys Oy on Pohjois-Karjalan hyvinvointialueen Siun sote-konserniin kuuluva, hyvinvointialueen ja kuntaorganisaatioiden omistama terveyspalvelualan yhtiö. Yhtiö tuottaa työterveyshuollon palveluja Pohjois-Karjalan maakunnan alueella noin 1 800 työnantajalle ja yrittäjälle. Henkilöasiakkaita on noin 15 000. Hankinta toteutetaan vuokrattuna työvoimana, jossa toimittaja asettaa tilaajan käyttöön tarjouspyynnössä ja sopimuksessa määritellyt pätevyysvaatimukset täyttävää lääkärityövoimaa. Työ suoritetaan tilaajan johdon ja valvonnan alaisena tilaajan määrittelemissä tehtävissä ja toimintaympäristöissä osana tilaajan omaa toimintaa ja sen tukena. Hankinta toteutetaan puitejärjestelynä ja se on jaettu kahteen (2) osa-alueeseen. Osa-alue 1: Työterveyslääkäri- ja työterveyshuollon erikoislääkärityövoima Osa-alueeseen kuuluvat työterveyshuoltoon pätevöityneet lääkärit sekä työterveyshuollon erikoislääkärit, jotka toimivat vuokrattuna työvoimana tilaajan käytössä. Hankinnan arvioitu tarve vastaa viiden (5) kokoaikaisen lääkärin työpanosta työvoimaresurssina kalenterivuodessa. Osa-alue 2: Työterveyden yleislääkärityövoima Osa-alueeseen kuuluvat työterveyden yleislääkärit, jotka toimivat vuokrattuna työvoimana tilaajan käytössä. Hankinnan arvioitu tarve vastaa yhteenlaskettuna kahden (2) kokoaikaisen lääkärin työpanosta työvoimaresurssina kalenterivuodessa. Vuokrattavalta lääkäriltä edellytetään vähintään kahden (2) vuoden työkokemusta laillistettuna lääkärinä toimimisesta. Puitejärjestely Kummallekin osa-alueelle valitaan enintään viisi (5) toimittajaa. Palveluja tilataan puitejärjestelyn mukaisesti tilaajan kulloisenkin tarpeen mukaan, eikä hankinta sisällä sitoumusta tiettyihin vähimmäistilausmääriin. Puitejärjestelyn ennakoitu kokonaisarvo koko sopimuskaudelta on arviolta 3 200 000 € (alv 0 %). Arvio perustuu tilaajan nykyiseen arvioon hankinnan laajuudesta eikä muodosta hankintayksikölle ostositoumusta. Mikäli puitejärjestelyn enimmäisarvo täyttyy kesken sopimuskauden, hankintayksiköllä on oikeus päättää sopimus ilman erillistä irtisanomisaikaa. Enimmäisarvon täyttyminen ei oikeuta toimittajaa lisätilauksiin eikä vahingonkorvauksiin. Sopimuskausi Sopimuskausi on kaksi (2) vuotta. Tilaajalla on oikeus jatkaa sopimusta kahdella (2) yhden (1) vuoden optiokaudella tarjouspyynnössä ja sopimuksessa määritellyin ehdoin.
Näytä lisää
Sopimustyyppi: Palvelut
Tuotteet/palvelut: Hoitohenkilöstön hankintapalvelut 📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 3 200 000 EUR 💰
Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin
Yhdelle tarjoajalle myönnettävien erien enimmäismäärä: 2
Tarjouksia voidaan jättää enintään yhtä erää varten: 2

1️⃣
Sisäinen tunniste: 1-0
Otsikko: Työterveyslääkäri- ja työterveyshuollon erikoislääkärityövoima
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille)
Hankinnan kuvaus:
Osa-alue 1: Työterveyslääkäri- ja työterveyshuollon erikoislääkärityövoima Osa-alueeseen kuuluvat työterveyshuoltoon pätevöityneet lääkärit sekä työterveyshuollon erikoislääkärit, jotka toimivat vuokrattuna työvoimana tilaajan käytössä. Hankinnan arvioitu tarve vastaa enintään kymmenen (10) kokoaikaisen lääkärin työpanosta työvoimaresurssina kalenterivuodessa.
Näytä lisää
Lisätuotteet/palvelut: Erikoislääkäripalvelut 📦
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Pohjois-Karjala 🏙️
Kesto: 24 kuukautta
Sopimuksen optiokausien enimmäismäärä: 2
Myöntämisperusteet
Hinta
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0001

2️⃣
Sisäinen tunniste: 2-1
Otsikko: Työterveyden yleislääkärityövoima
Hankinnan kuvaus:
Osa-alue 2: Työterveyden yleislääkärityövoima Osa-alueeseen kuuluvat työterveyden yleislääkärit, jotka toimivat vuokrattuna työvoimana tilaajan käytössä. Hankinnan arvioitu tarve vastaa yhteenlaskettuna enintään viiden (5) kokoaikaisen lääkärin työpanosta työvoimaresurssina kalenterivuodessa. Vuokrattavalta lääkäriltä edellytetään vähintään kahden (2) vuoden työkokemusta laillistettuna lääkärinä toimimisesta.
Näytä lisää
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0002

Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-06-03 12:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-06-03 12:05:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Puitesopimusta tai dynaamista hankintajärjestelmää koskevat tiedot
Puitesopimus useiden toimijoiden kanssa
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-06-03 12:05:00 📅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-05-15 09:00:00 📅

Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Sansia Oy
Kansallinen rekisterinumero: 2364760-8
Postiosoite: Puutarhakatu 6
Postinumero: 70300
Postitoimipaikka: Kuopio
Alue: Pohjois-Savo 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Johannes Laakkonen
Sähköposti: johannes.laakkonen@sansia.fi 📧
Puhelin: +358 444188868 📞
URL: https://www.sansia.fi 🌏
Ryhmänvetäjä
Hankintaviranomaisen tyyppi
Julkisoikeudellinen yhteisö
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Tietoa yhteishankinnoista
Sopimukseen sisältyy yhteishankinta
Hankintasopimuksen tekee keskitetty hankintaelin
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/sansia?id=599826&tpk=c5acf31c-e18f-4461-96d6-4d5cdd535851 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/sansia?id=599826&tpk=c5acf31c-e18f-4461-96d6-4d5cdd535851 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen

Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero: 3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Lähde: OJS 2026/S 088-312061 (2026-05-06)
Ilmoitus tehdystä sopimuksesta (2026-08-28)
Kohde
Hankinnan laajuus
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 3 200 000 EUR 💰
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 3 200 000 EUR (framework approximate) 💰
Puitejärjestelyjen enimmäisarvo tässä ilmoituksessa: 3 200 000 EUR 💰
Kuvaus
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 1 600 000 EUR 💰

Sopimuksen tekeminen

1️⃣
Sopimus/erä myönnetään
Erän tunnistenumero: LOT-0001
Sopimuksen numero: 18376_1_a
Sopimuksen tekopäivä: 2026-08-20 📅
Tietoa tarjouskilpailuista
Saatujen tarjousten määrä: 10
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Enimmäisarvo puitejärjestelyssä: 1 600 000 EUR 💰
Puitejärjestelyn uudelleenarvioitu arvo: 1 600 000 EUR 💰
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 320 000 EUR 💰
Tarjouksen tunniste: 18376_5_a
Osan tai osien ryhmän tunniste: LOT-0001
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Suomen Kotilääkäripalvelu Oy
Kansallinen rekisterinumero: 1911124-5
Postiosoite: Ruoholahdenkatu 8 R 7-1
Postinumero: 00180
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Organisaation koko: Mikro, pieni tai keskisuuri
Tarjouksen tunniste: 18376_4_a
Nimi: Solo Health Oy
Kansallinen rekisterinumero: 3085392-8
Postiosoite: Ratamestarinkatu 7 B
Postinumero: 00520
Tarjouksen tunniste: 18376_6
Nimi: Vireys Terveyspalvelut Oy
Kansallinen rekisterinumero: 3101652-3
Postiosoite: PL 1188
Postinumero: 00101
Tarjouksen tunniste: 18376_1_a
Nimi: Leluco Oy
Kansallinen rekisterinumero: 2896156-7
Postiosoite: Isokatu 19 B 16
Postinumero: 90100
Postitoimipaikka: Oulu
Alue: Pohjois-Pohjanmaa 🏙️
Tarjouksen tunniste: 18376_3_a
Nimi: Mehiläinen Terveyspalvelut Oy
Kansallinen rekisterinumero: 1723156-9
Postiosoite: Arkadiankatu 6
Postinumero: 00100
Organisaation koko: Suuri

2️⃣
Erän tunnistenumero: LOT-0002
Tietoa tarjouskilpailuista
Saatujen tarjousten määrä: 11
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sama kuin: Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Tarjouksen tunniste: 18376_2
Osan tai osien ryhmän tunniste: LOT-0002
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Medimanageri Oy
Kansallinen rekisterinumero: 3012404-7
Postiosoite: Alasintie 10 E
Postinumero: 90400
Tarjouksen tunniste: 18376_5
18376_4_b
18376_1_B
18376_3_B

Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Sähköposti: janita.laakso@sansia.fi 📧
Lähde: OJS 2026/S 167-597337 (2026-08-28)