Silmäklinikan näönhuollon palvelut (sis. apuvälineet)
Varsinais-Suomen hyvinvointialue
Hankinnan kohteena on silmäklinikan näönhuollon palvelu tarjouspyynnössä ja sen liitteissä määritetyllä tavalla.
MääräaikaDeadline 2026-09-28
Kuka? Mitä? Missä?
Hankintojen historia
| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-08-24 | hankintailmoitus |
hankintailmoitus (2026-08-24)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Silmäklinikan näönhuollon palvelut (sis. apuvälineet)
Viitenumero:
Lyhyt kuvaus:
Tuotteet/palvelut: Optikon palvelut 📦
Suorituspaikkaa koskevat rajoitukset: Missä tahansa tietyn maan alueella
Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin ✅
Yhdelle tarjoajalle myönnettävien erien enimmäismäärä: 3
Tarjouksia voidaan jättää enintään yhtä erää varten: 3
1️⃣
Sisäinen tunniste:
Otsikko: Silmälasilinssit
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Hankinnan kuvaus:
Kesto
Aloituspäivä: 2026-11-01 📅
Loppupäivä: 2028-12-31 📅
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero:
2️⃣
Sisäinen tunniste:
Otsikko: Piilolinssit
Suorituspaikka: Varsinais-Suomi 🏙️
Otsikko
Erän tunnistenumero:
3️⃣
Sisäinen tunniste:
Otsikko: Valonsuodatinlinssit
Pääkohde tai suorituspaikka: Palvelu tuotetaan Varsinais-Suomessa
Otsikko
Erän tunnistenumero:
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-09-28 09:00:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-09 09:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yhteensä)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Varsinais-Suomen hyvinvointialue
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Kiinamyllynkatu 4-8
Postinumero: 20520
Postitoimipaikka: Turku
Alue: Varsinais-Suomi 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Palveluhankinnat
Sähköposti: palveluhankinnat@varha.fi 📧
Puhelin: +358 23135913 📞
URL: https://www.varha.fi/fi 🌏
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/varsinaissuomenhva?id=615537&tpk=9c06f7a2-f080-48a2-b566-8e6e375718eb 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/varsinaissuomenhva?id=615537&tpk=9c06f7a2-f080-48a2-b566-8e6e375718eb 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Lisätietoja
Hankinta sisältää palvelua ja tavaraa.
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Lähde: OJS 2026/S 163-584713 (2026-08-24)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Silmäklinikan näönhuollon palvelut (sis. apuvälineet)
Viitenumero:
VARHA/11407/02.07.00.00/2026
Lyhyt kuvaus:
Hankinnan kohteena on silmäklinikan näönhuollon palvelu tarjouspyynnössä ja sen liitteissä määritetyllä tavalla.
Sopimustyyppi: Palvelut
Tuotteet/palvelut: Optikon palvelut 📦
Suorituspaikkaa koskevat rajoitukset: Missä tahansa tietyn maan alueella
Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin ✅
Yhdelle tarjoajalle myönnettävien erien enimmäismäärä: 3
Tarjouksia voidaan jättää enintään yhtä erää varten: 3
1️⃣
Sisäinen tunniste:
1-0
Otsikko: Silmälasilinssit
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Hankinnan kuvaus:
Hankinnan kohteena on tarjouspyynnössä ja sen liitteissä mainittu palvelu tarjouspyynnössä ja sen liitteissä määritetyllä tavalla.
Lisätietoja:
Varsinaisen sopimuskauden lisäksi hankintaan sisältyy mahdollisuus kahteen (2) erilliseen yhden (1) vuoden pituiseen optiokauteen (vuodet 2029 ja 2030).
Maa: Suomi 🇫🇮
Kesto
Aloituspäivä: 2026-11-01 📅
Loppupäivä: 2028-12-31 📅
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0001
2️⃣
Sisäinen tunniste:
2-1
Otsikko: Piilolinssit
Suorituspaikka: Varsinais-Suomi 🏙️
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0002
3️⃣
Sisäinen tunniste:
3-2
Otsikko: Valonsuodatinlinssit
Pääkohde tai suorituspaikka: Palvelu tuotetaan Varsinais-Suomessa
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0003
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Kyseessä on kansallisen kynnysarvon ylittävä hankinta. Hankintamenettelynä on hankintalain 32 §:n tarkoittama avoin menettely.
TARJOUSTEN KÄSITTELY
Tarjoukset käsitellään kolmessa vaiheessa:
1. Tarjoajien soveltuvuuden arviointi
2. Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden arviointi
3. Tarjousten kokonaistaloudellisuuden vertailu ja valinta
1. Tarjoajien soveltuvuuden arviointi
Ennen tarjousten käsittelyä arvioidaan, täyttävätkö tarjoajat tarjouspyynnössä esitetyt vaatimukset. Tarjouskilpailusta suljetaan ne tarjoajat, jotka eivät täytä asetettuja vaatimuksia.
2. Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuus
Tarjotun palvelun on oltava tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukainen. Tarjoajan on vastattava kaikkiin esitettyihin kysymyksiin ja liitettävä kaikki pyydetyt selvitykset.
Tarjousten tarjouspyynnönmukaisuuden tarkistuksessa käytetään tarjouspyynnössä pyydettyjä selvityksiä sekä tarjousta kokonaisuudessaan. Hankintayksikkö varaa oikeuden tarkastaa kaikilta tarjoajilta mm. mahdolliset kirjoitus-, lasku- yms. virheet. Lisäksi hankintayksikkö varaa oikeuden tarkastaa ristiriitaiset tiedot.
Tarjouskilpailusta suljetaan pois ne tarjoukset, jotka eivät ole tarjouspyynnön tai tarjousmenettelyn ehtojen mukaisia edellyttäen, että tarjouksen tarjouspyynnön vastaisuus vaarantaa tarjoajien tasapuolisen kohtelun tarjousten vertailussa.
3. Tarjousten sisällön vertailu
Tarjouksista valitaan kokonaistaloudellisesti edullisimmat tarjoukset siten kuin ne kuvataan päätöksenteon perusteet -kohdassa.
TARJOUSKILPAILUSSA KÄYTETTÄVÄ KIELI
Hankinta-asiakirjat ovat saatavilla suomen kielellä. Mikäli tarjoaja tarvitsee dokumentit muulla kielellä, tarjoaja vastaa käännöstöistä ja sen kustannuksista. Tarjoukset on laadittava suomen kielellä.
ALIHANKKIJAN VOIMAVAROIHIN VETOAMINEN
Tarjoaja voi käyttää hankinnan toteuttamiseen muiden tahojen voimavaroja riippumatta niiden välisten suhteiden oikeudellisesta luonteesta, mutta tarjoajan on osoitettava näyttö näiden voimavarojen käytettävyydestä. Jos tarjoaja vetoaa alihankkijanvoimavaroihin (ns. voimavara-alihankkija), kyseisen alihankkijan on tosiasiallisesti osallistuttava hankinnan toteuttamiseen. Tarjoajalla ei ole oikeutta ilman pätevää syytä vaihtaa alihankkijaa, jonka voimavaroihin tarjoaja on vedonnut. Tarjouspyynnössä asetetut tarjoajan soveltuvuusvaatimukset koskevat myös voimavara-alihankkijaa. Näyttövelvollisuus tilaajan esittämien vaatimusten täyttämisestä on tarjoajalla. Tilaaja arvioi näytön riittävyyden vaatimusten täyttymisestä ja voi tarkistaa takeet siitä, että voimavara-alihankkijan resurssit ovat käytettävissä koko sen ajan, jonka sopimus kattaa.
RYHMITTYMÄNÄ TARJOAMINEN
Hankintalain 92 §:n mukaan yritykset saavat ilmoittautua tarjoajiksi ryhmittymänä. Ryhmittymällä tarkoitetaan yritysten yhteistyötä hankintasopimuksen saamiseksi. Tarjoaja voi käyttää muiden yksiköiden henkilöstön pätevyyteen ja kokemukseen liittyviä voimavaroja vain, jos kyseiset muut yksiköt suorittavat hankinnan kohteena olevat rakennusurakat tai toimitukset tai palvelut taikka osan niistä. Ryhmittymän on kyettävä viimeistään sopimuksen allekirjoitushetkellä osoittamaan yksi organisaatio, joka hoitaa kaiken yhteydenpidon tilaajan kanssa. Kuitenkin kaikki ryhmittymän jäsenet yhdessä vastaavat sopimusvastuista yhteisvastuullisesti allekirjoittamalla hankintasopimuksen. Ryhmittymän on sitouduttava siihen, että tarjouksessa nimetyt ryhmittymän jäsenet ovat käytettävissä hankinnan toteuttamiseen, mikäli ryhmittymä tulee valituksi. Näyttövelvollisuus tilaajan esittämien vaatimusten täyttämisestä on ryhmittymällä. Tilaaja arvioi näytön riittävyyden vaatimustentäyttymisestä ja tarkistaa takeet siitä, että resurssit ovat käytettävissä koko sen ajan, jonka sopimus kattaa. Todisteena voidaan esittää esim. sitoumus, jolla osoitetaan, että vaaditut edellytykset täyttävät voimavarat ovat tarjoajien tai ryhmittymänkäytettävissä.
HUOM. Jos tarjoatte ryhmittymänä tai vetoatte alihankkijan voimavaroihin: Jokaisen ryhmittymän jäsenen tai alihankkijan, jonka voimavaroja tarjoaja käyttää hyväkseen, on täytettävä erillinen ESPD-lomake.
Näytä lisää
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-09-28 09:00:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-09 09:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yhteensä)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Varsinais-Suomen hyvinvointialue
Kansallinen rekisterinumero:
3221065-1
Postiosoite: Kiinamyllynkatu 4-8
Postinumero: 20520
Postitoimipaikka: Turku
Alue: Varsinais-Suomi 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Palveluhankinnat
Sähköposti: palveluhankinnat@varha.fi 📧
Puhelin: +358 23135913 📞
URL: https://www.varha.fi/fi 🌏
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/varsinaissuomenhva?id=615537&tpk=9c06f7a2-f080-48a2-b566-8e6e375718eb 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/varsinaissuomenhva?id=615537&tpk=9c06f7a2-f080-48a2-b566-8e6e375718eb 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Lisätietoja
Hankinta sisältää palvelua ja tavaraa.
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Lähde: OJS 2026/S 163-584713 (2026-08-24)
Uudet hankinnat asiaan liittyvissä luokissa 🆕
- Terveyspalvelut ja sosiaalitoimen palvelut (>20 uudet hankinnat)