Mainostoimistopalvelut sekä valo- ja videokuvauspalvelut

Lappeenrannan kaupunki

Hankinnan kohteena on mainostoimistopalveluiden sekä valo- ja videokuvauspalveluiden hankinta Lappeenrannan kaupungille sekä Lappeenrannan Toimitilat (LATO) - konsernille tässä tarjouspyynnössä sekä sen liitteissä määritellyin ehdoin. Hankinta on jaettu osa-alueisiin. Hankinta on jaettu osa-alueisiin seuraavasti: 1. Mainostoimistopalvelut 2. Valo- ja videokuvauspalvelut Valitun palveluntoimittajan rooliin kuuluu vastata toimeksiantojen työprosessien, aineistojen ja tietojen hallinnan tietoturvallisesta järjestämisestä, osoittamalla tähän tarkoitukseen soveltuvan alustan/tavan ja tilaajille toimivat yhteydet. Tietoturva tulee huomioida viitteellä tarjoajan ylläpitämään rekisteriselosteeseen tarjotuista palveluista, ja joka on kuvattu perustuen EU:n yleiseen tietosuoja-asetukseen (GDPR) sekä kansalliseen tietosuojalakiin. Tavanomaiseen yhteydenpitoon voidaan sopia esimerkiksi sähköpostin ja Teamsin käytöstä. Palvelut tulee tuottaa kuntasektorilta sitä velvoittavan lainsäädännön mukaisesti. Tilaajat toteuttavat palveluita myös itse. Erityistapauksissa, jotka edellyttävät tiettyä taiteellista näkökulmaa, kuten esimerkiksi paikallisuutta edustavaa kuvitusta tai perinnetaidetta, tilaaja voi tehdä hankinnan myös muiden kuin tällä hankinnalla valittujen palvelutoimittajien kanssa. Sopimustoimittajaksi valitaan yksi (1) toimittaja osa-alueelle 1 Mainostoimistopalvelut ja kolme (3) toimittajaa osa-alueelle 2 Valo- ja videokuvauspalvelut. Toimittajat valitaan kokonaistaloudellisen edullisuuden perusteella. Varsinaisen sopimuskauden on tarkoitus alkaa mahdollisimman pian hankintapäätöksen saatua lainvoiman. Varsinaisen sopimuskauden kesto on 24 kk, jonka lisäksi hankintayksikkö varaa halutessaan mahdollisuuden jatkaa sopimusta kahdella vuoden mittaisella (1+1) optiokaudella.

Määräaika

Deadline 2026-09-25

Kuka? Mitä? Missä?
Hankintojen historia
Päivämäärä Asiakirja
2026-08-24 hankintailmoitus
hankintailmoitus (2026-08-24)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Mainostoimistopalvelut sekä valo- ja videokuvauspalvelut
Viitenumero: LPR/537/02.08.02/2026
Lyhyt kuvaus:
Hankinnan kohteena on mainostoimistopalveluiden sekä valo- ja videokuvauspalveluiden hankinta Lappeenrannan kaupungille sekä Lappeenrannan Toimitilat (LATO) - konsernille tässä tarjouspyynnössä sekä sen liitteissä määritellyin ehdoin. Hankinta on jaettu osa-alueisiin. Hankinta on jaettu osa-alueisiin seuraavasti: 1. Mainostoimistopalvelut 2. Valo- ja videokuvauspalvelut Valitun palveluntoimittajan rooliin kuuluu vastata toimeksiantojen työprosessien, aineistojen ja tietojen hallinnan tietoturvallisesta järjestämisestä, osoittamalla tähän tarkoitukseen soveltuvan alustan/tavan ja tilaajille toimivat yhteydet. Tietoturva tulee huomioida viitteellä tarjoajan ylläpitämään rekisteriselosteeseen tarjotuista palveluista, ja joka on kuvattu perustuen EU:n yleiseen tietosuoja-asetukseen (GDPR) sekä kansalliseen tietosuojalakiin. Tavanomaiseen yhteydenpitoon voidaan sopia esimerkiksi sähköpostin ja Teamsin käytöstä. Palvelut tulee tuottaa kuntasektorilta sitä velvoittavan lainsäädännön mukaisesti. Tilaajat toteuttavat palveluita myös itse. Erityistapauksissa, jotka edellyttävät tiettyä taiteellista näkökulmaa, kuten esimerkiksi paikallisuutta edustavaa kuvitusta tai perinnetaidetta, tilaaja voi tehdä hankinnan myös muiden kuin tällä hankinnalla valittujen palvelutoimittajien kanssa. Sopimustoimittajaksi valitaan yksi (1) toimittaja osa-alueelle 1 Mainostoimistopalvelut ja kolme (3) toimittajaa osa-alueelle 2 Valo- ja videokuvauspalvelut. Toimittajat valitaan kokonaistaloudellisen edullisuuden perusteella. Varsinaisen sopimuskauden on tarkoitus alkaa mahdollisimman pian hankintapäätöksen saatua lainvoiman. Varsinaisen sopimuskauden kesto on 24 kk, jonka lisäksi hankintayksikkö varaa halutessaan mahdollisuuden jatkaa sopimusta kahdella vuoden mittaisella (1+1) optiokaudella.
Näytä lisää
Sopimustyyppi: Palvelut
Tuotteet/palvelut: Mainonta- ja markkinointipalvelut 📦
Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin
Yhdelle tarjoajalle myönnettävien erien enimmäismäärä: 2
Tarjouksia voidaan jättää enintään yhtä erää varten: 2

1️⃣
Sisäinen tunniste: 1-0
Otsikko: Mainostoimistopalvelut
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille)
Hankinnan kuvaus:
Lappeenrannan kaupunki on vahvistanut brändiään uudistamalla ja terävöittämällä ydinsanomaa ja ulkoista ilmettä. Haemme kumppaniksemme toimittajaa, joka tukee tilaajaa brändin jalkautuksessa, ja ymmärtää sen toimeenpanon strategista ja operatiivista merkitystä. Tilaajat arvostavat toimittajan paikallistuntemusta. Uusi brändi on valmistunut kesällä 2026, ja valitun palvelutoimittajan tulee sitoutua sen mukaiseen toimeenpanoon, jolla haetaan kaupungille sekä kilpailuetua verrokkikaupunkeihin, elinvoima- ja turvallisuusvetoista imagoa ja ennen kaikkea, asukkailleen parasta kotikaupunkia. Tavoittelemme Lappeenrannan kaupungin profiilin vahvistumista ja alueellista, valtakunnallista ja kansainvälistä tunnistettavuutta. Myös LATO-konserni on uudistamassa brändiään syksyn 2026 aikana. Toimittajaa on tarkoitus hyödyntää tilaajan brändin jalkautuksessa ja toimittajan tulee ymmärtää brändin toimeenpanon strateginen ja operatiivinen merkitys. Mainostoimistopalvelut sisältävät seuraavat palvelukokonaisuudet: Palvelukokonaisuus 1 Viestinnän ja markkinoinnin strateginen yhteistyö. Palvelukokonaisuus 2 Viestinnän ja markkinoinnin operatiivinen yhteistyö. Palvelukokonaisuus 3 Video- ja audiosisältöjen suunnittelu ja toteutus.
Näytä lisää
Lisätuotteet/palvelut: Edistettävä sosiaalinen tavoite: Oikeudenmukaiset työolot
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Etelä-Karjala 🏙️
Kesto
Aloituspäivä: 2026-11-01 📅
Loppupäivä: 2028-10-31 📅
Myöntämisperusteet
Hinta
Hinta (painotus): 75
Laatukriteeri (nimi): Maksimissaan tarjoaja voi saada 25 laatupistettä tarjouspyynnössä esitetyn mukaisesti.
Laatukriteeri (painotus): 25
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0001

2️⃣
Sisäinen tunniste: 2-1
Otsikko: Valo- ja videokuvauspalvelut
Hankinnan kuvaus:
Toimittajat toimivat tilaajan kumppanina valokuvaus- ja videotuotantojen suunnittelussa ja toteutuksessa Lappeenrannan kaupungin sekä LATO-konsernin brändiohjeistusta huomioiden. Tilaajat arvostavat toimittajien paikallistuntemusta. Osa-alue sisältää valokuvat ja videoaineistot, sisältäen ilmakuvat. Toimeksiannot voivat sisältää kaikkia (valokuvat + videokuvat + ilmakuvat) tai jonkin tietyn kuvatyypin tilauksen (esimerkiksi ilmakuvat). Tilaajalla on oikeus tilata pelkkiä valokuvia, ilman videoita tai ilmakuvia, myös muilta kuin sopimustoimittajilta.
Näytä lisää
Tuotteet/palvelut: Valokuvauspalvelut ja niihin liittyvät palvelut 📦
Lisätuotteet/palvelut: Elokuva- ja videopalvelut 📦
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0002

Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Hankinta on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta. Hankinnasta on julkaistu tarjouspyynnön julkaisemisen yhteydessä ilmoitus Hilma-ilmoituskanavassa. Tarjouksen tekemisestä tai menettelyyn osallistumisesta ei makseta palkkiota. Tarjousasiakirjat ovat saatavilla suomen kielellä. Tarjous laaditaan suomen kielellä. Ehdollisia tarjouksia ei hyväksytä. Osa-alueen sisäisiä osatarjouksia ei hyväksytä, vaan tarjoajan tulee tarjota osa-alueen kaikkiin kohtiin. Tarjouksen on oltava muodoltaan ja sisällöltään tarjouspyynnön mukainen, muussa tapauksessa tarjous voidaan sulkea tarjouskilpailusta pois tarjouspyynnön vastaisena. Tarjousten käsittelyn vaiheet: 1. Tarjoajan soveltuvuuden tarkastaminen 2. Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden tarkastaminen 3. Tarjousten vertailu 4. Hankintapäätöksen tekeminen 5. Hankintasopimuksen tekeminen Vain kolmanteen (3.) vaiheeseen päässeet tarjoukset ovat mukana tarjousten lopullisessa vertailussa. Rinnakkaistarjouksia ei hyväksytä, tarjoaja voi jättää vain yhden tarjouksen. Hankintayksiköllä on oikeus hankintalain mukaisin perustein keskeyttää hankintamenettely sopimusta tekemättä.
Näytä lisää
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-09-25 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-09-25 09:10:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Puitesopimusta tai dynaamista hankintajärjestelmää koskevat tiedot
Puitesopimus useiden toimijoiden kanssa
Osallistujien enimmäismäärä: 1
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-09-25 09:10:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään
Sähköistä maksua käytetään
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-11 09:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (pisteinä, tarkka)

Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Lappeenrannan kaupunki
Kansallinen rekisterinumero: 0162193-3
Postiosoite: PL 11
Postinumero: 53101
Postitoimipaikka: Lappeenranta
Alue: Etelä-Karjala 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Lappeenrannan kaupunki
Sähköposti: hankintapalvelut@lappeenranta.fi 📧
Puhelin: +358 401309074 📞
URL: http://www.lappeenranta.fi 🌏
Ryhmänvetäjä
Hankintaviranomaisen tyyppi
Julkisoikeudellinen yhteisö
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Tietoa yhteishankinnoista
Sopimukseen sisältyy yhteishankinta
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/lprhankintapalvelut?id=605795&tpk=3f58fd04-22d0-46ab-98bb-08eeebe7d28e 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/lprhankintapalvelut?id=605795&tpk=3f58fd04-22d0-46ab-98bb-08eeebe7d28e 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen

Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero: 3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Arvostelurunko
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista): Hankintalain mukaiset.
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 163-586401 (2026-08-24)