Laboratorio- ja kuvantamispalvelut Turku ja Salo
Länsirannikon Työterveys Oy
Hankinnan kohteena on laboratorio- ja kuvantamispalvelut Länsirannikon työterveys Oy:n käyttöön Turussa ja Salossa. Kilpailutuksen perusteella palveluita hankitaan kulloisenkin tarpeen mukaan. Hankinta jakaantuu osaan 1. Laboratoriopalvelut ja osaan 2. Kuvantamispalvelut. Hankinnalla haetaan kumpaankin osaan yhtä kumppania, joka pystyy tarjoamaan vaaditut laboratorio- tai kuvantamispalvelut. Sama toimija voi tuottaa myös molemmat palvelut. Tarjoajalla on siis mahdollisuus tarjota osaa 1 laboratoriopalvelut ja/tai osaa 2 Kuvantamispalvelut. Molemmat palvelut tulee olla tarjolla sekä Turussa että Salossa.
MääräaikaDeadline 2026-10-09
Kuka? Mitä? Missä?
Hankintojen historia
| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-09-02 | hankintailmoitus |
hankintailmoitus (2026-09-02)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Laboratorio- ja kuvantamispalvelut Turku ja Salo
Lyhyt kuvaus:
Sopimustyyppi: Palvelut
Tuotteet/palvelut: Lääketieteelliset kuvantamispalvelut 📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 2 000 000 EUR 💰
Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin ✅
Yhdelle tarjoajalle myönnettävien erien enimmäismäärä: 2
Tarjouksia voidaan jättää enintään yhtä erää varten: 2
1️⃣
Sisäinen tunniste:
Otsikko: Laboratoriopalvelut Turku ja Salo
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 1 000 000 EUR 💰
Hankinnan kuvaus:
Pääkohde tai suorituspaikka: Toimittajan toimipisteet Turussa ja Salossa
Postitoimipaikka: Turku ja Salo
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Varsinais-Suomi 🏙️
Kesto
Aloituspäivä: 2027-01-01 📅
Tutkintojärjestelmän kesto
Määrittelemätön kesto ✅
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 90
Laatukriteeri (nimi): Vasteaika
Laatukriteeri (painotus): 10
Otsikko
Erän tunnistenumero:
2️⃣
Sisäinen tunniste:
Otsikko: Kuvantamispalvelut Turku ja Salo
Hankinnan kuvaus:
Pääkohde tai suorituspaikka: Tutkimukset suoritetaan toimittajan tiloissa Turussa ja Salossa
Otsikko
Erän tunnistenumero:
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet: EU-kynnysarvon ylittävä avoin menettely
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-10-09 12:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-10-09 13:00:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 3 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-10-09 13:00:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-14 12:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (pisteinä, tarkka)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Länsirannikon Työterveys Oy
Kansallinen rekisterinumero:
Postinumero: 20101
Postitoimipaikka: Turku
Alue: Varsinais-Suomi 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: tyoterveys@terveysturku.fi 📧
Puhelin: 010 325 2200 📞
URL: https://www.terveysturku.fi 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Julkisoikeudellinen yhteisö
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://www.hankintailmoitukset.fi/fi/public/procedure/35664/enotice/54248 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://www.hankintailmoitukset.fi/fi/tendering/procedure/35664/call-for-tenders 🌏
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Nimi ja osoitteet
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 170-608279 (2026-09-02)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Laboratorio- ja kuvantamispalvelut Turku ja Salo
Lyhyt kuvaus:
Hankinnan kohteena on laboratorio- ja kuvantamispalvelut Länsirannikon työterveys Oy:n käyttöön Turussa ja Salossa. Kilpailutuksen perusteella palveluita hankitaan kulloisenkin tarpeen mukaan. Hankinta jakaantuu osaan 1. Laboratoriopalvelut ja osaan 2. Kuvantamispalvelut. Hankinnalla haetaan kumpaankin osaan yhtä kumppania, joka pystyy tarjoamaan vaaditut laboratorio- tai kuvantamispalvelut. Sama toimija voi tuottaa myös molemmat palvelut. Tarjoajalla on siis mahdollisuus tarjota osaa 1 laboratoriopalvelut ja/tai osaa 2 Kuvantamispalvelut. Molemmat palvelut tulee olla tarjolla sekä Turussa että Salossa.
Näytä lisää
Tuotteet/palvelut: Lääketieteelliset kuvantamispalvelut 📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 2 000 000 EUR 💰
Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin ✅
Yhdelle tarjoajalle myönnettävien erien enimmäismäärä: 2
Tarjouksia voidaan jättää enintään yhtä erää varten: 2
1️⃣
Sisäinen tunniste:
2026-054248-LOT-0001
Otsikko: Laboratoriopalvelut Turku ja Salo
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 1 000 000 EUR 💰
Hankinnan kuvaus:
Laboratoriopalvelu koostuu näytteenotosta, tutkimuksesta ja tutkimustuloksen vastauksen kirjaamisesta.Kaikki laboratoriopalvelut tuotetaan vain tilaajan sähköisellä lähetteellä. Laboratoriotutkimuksia tulee olla saatavilla ajanvarauksella arkipäivisin klo 8-16 tarjoajan toimipisteessä Turussa ja Salossa.
Näytä lisää
Postitoimipaikka: Turku ja Salo
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Varsinais-Suomi 🏙️
Kesto
Aloituspäivä: 2027-01-01 📅
Tutkintojärjestelmän kesto
Määrittelemätön kesto ✅
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 90
Laatukriteeri (nimi): Vasteaika
Laatukriteeri (painotus): 10
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0001
2️⃣
Sisäinen tunniste:
2026-054248-LOT-0002
Otsikko: Kuvantamispalvelut Turku ja Salo
Hankinnan kuvaus:
Kuvantamispalvelu koostuu kuvantamistutkimuksesta ja tutkimustuloksen vastauksen kirjaamisesta.Kaikki kuvantamispalvelut tuotetaan vain tilaajan lähetteellä.
Kuvantamistutkimuksia tulee olla saatavilla ajanvarauksella arkipäivisin klo 8-16 tarjoajan toimipisteessä Turussa ja Salossa.
Magneettitutkimukset voivat olla saatavissa vain Turun toimipisteessä.
Näytä lisää
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0002
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet: EU-kynnysarvon ylittävä avoin menettely
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-10-09 12:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-10-09 13:00:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 3 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-10-09 13:00:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-14 12:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (pisteinä, tarkka)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Länsirannikon Työterveys Oy
Kansallinen rekisterinumero:
2519386-5
Postinumero: 20101
Postitoimipaikka: Turku
Alue: Varsinais-Suomi 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: tyoterveys@terveysturku.fi 📧
Puhelin: 010 325 2200 📞
URL: https://www.terveysturku.fi 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Julkisoikeudellinen yhteisö
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://www.hankintailmoitukset.fi/fi/public/procedure/35664/enotice/54248 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://www.hankintailmoitukset.fi/fi/tendering/procedure/35664/call-for-tenders 🌏
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
FI30061576
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Nimi ja osoitteet
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 170-608279 (2026-09-02)
Uudet hankinnat asiaan liittyvissä luokissa 🆕
- Terveyspalvelut ja sosiaalitoimen palvelut (>20 uudet hankinnat)