ikääntyneiden ympärivuorokautinen palveluasuminen

Kanta-Hämeen hyvinvointialue

Kanta-Hämeen hyvinvointialue pyytää tarjouksia ikääntyneiden ympärivuorokautisen palveluasumisen hankintaan. Kilpailutus sisältää seuraavat tuotteet: 1. Ympärivuorokautinen palveluasuminen, pitkäaikainen 2. Ympärivuorokautinen palveluasuminen, lyhytaikainen Ympärivuorokautinen palveluasuminen on sosiaalihuoltolain (1301/2014) 21 c §:n mukaista asumispalvelua, jota järjestetään asumisyksiköissä, joissa henkilöstö on paikalla ympäri vuorokauden. Ympärivuorokautisessa palveluasumisessa asiakkaalle tarjotaan aktiivisista asumista ja kuntouttavaa hoivaa esteettömässä, turvallisessa ja kodinomaisessa asuinympäristössä. Palveluasumisen myöntäminen perustuu aina tilaajan toteuttamaan palvelutarpeen arviointiin. Tarjottavan yksikön tulee sijaita Kanta-Hämeen alueella. Toiminnassa olevan yksikön lisäksi on mahdollisuus tarjota myös perustettavaa toimintayksikköä. Mikäli perustettava yksikkö ei ole toiminnassa vielä sopimuskauden alkaessa, voidaan yksikkö lisätä palveluntuottajalistaukseen perustamista seuraavan vuoden alusta alkaen. Perustettavasta yksiköstä tulee ladata perustamissuunnitelma tarjouspyynnön kohdassa "Muut ehdot". Kilpailutuksen perusteella solmittava sopimuskausi on voimassa 1.1.2027 - 31.12.2030. Hankintasopimus sisältää mahdollisuuden jatkaa sopimusta 1 + 1 +1 vuoden optiokaudella. Tilaajan on mahdollista ottaa optiokausi käyttöön Toimittaja-, palvelutuote- tai yksikkökohtaisesti. Optiokautta ei välttämättä oteta käyttöön kaikkien Palveluntuottajien kanssa. Hankinnan kohde ja palvelulle asetetut vähimmäisvaatimukset on kuvattu tarjouspyynnössä ja sen liitteissä. Hankinnan ennakoitu arvonlisäveroton kokonaisarvo on enintään 385 miljoonaa euroa. Luku on sitomaton arvio. Tarjouspyynnössä ilmoitettu hankinnan kokonaisarvo on ennakoitu arvo, joka on laskettu koko hankintakokonaisuuden osalta laskennallisen 7 vuoden ajalta, mahdolliset optiot mukaan luettuna. Kilpailutuksessa valitaan kaikki soveltuvuusvaatimukset täyttävät palveluntuottajat. Tarjoushinnan perusteella muodostuu etusijajärjestys. Hankintajärjestelmä ei sisällä määrä- tai vähimmäisostovelvoitetta.

Määräaika

Deadline 2026-09-25

Kuka? Mitä? Missä?
Hankintojen historia
Päivämäärä Asiakirja
2026-09-01 hankintailmoitus
hankintailmoitus (2026-09-01)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: ikääntyneiden ympärivuorokautinen palveluasuminen
Viitenumero: 10949/00.01.02.00/2026
Lyhyt kuvaus:
Kanta-Hämeen hyvinvointialue pyytää tarjouksia ikääntyneiden ympärivuorokautisen palveluasumisen hankintaan. Kilpailutus sisältää seuraavat tuotteet: 1. Ympärivuorokautinen palveluasuminen, pitkäaikainen 2. Ympärivuorokautinen palveluasuminen, lyhytaikainen Ympärivuorokautinen palveluasuminen on sosiaalihuoltolain (1301/2014) 21 c §:n mukaista asumispalvelua, jota järjestetään asumisyksiköissä, joissa henkilöstö on paikalla ympäri vuorokauden. Ympärivuorokautisessa palveluasumisessa asiakkaalle tarjotaan aktiivisista asumista ja kuntouttavaa hoivaa esteettömässä, turvallisessa ja kodinomaisessa asuinympäristössä. Palveluasumisen myöntäminen perustuu aina tilaajan toteuttamaan palvelutarpeen arviointiin. Tarjottavan yksikön tulee sijaita Kanta-Hämeen alueella. Toiminnassa olevan yksikön lisäksi on mahdollisuus tarjota myös perustettavaa toimintayksikköä. Mikäli perustettava yksikkö ei ole toiminnassa vielä sopimuskauden alkaessa, voidaan yksikkö lisätä palveluntuottajalistaukseen perustamista seuraavan vuoden alusta alkaen. Perustettavasta yksiköstä tulee ladata perustamissuunnitelma tarjouspyynnön kohdassa "Muut ehdot". Kilpailutuksen perusteella solmittava sopimuskausi on voimassa 1.1.2027 - 31.12.2030. Hankintasopimus sisältää mahdollisuuden jatkaa sopimusta 1 + 1 +1 vuoden optiokaudella. Tilaajan on mahdollista ottaa optiokausi käyttöön Toimittaja-, palvelutuote- tai yksikkökohtaisesti. Optiokautta ei välttämättä oteta käyttöön kaikkien Palveluntuottajien kanssa. Hankinnan kohde ja palvelulle asetetut vähimmäisvaatimukset on kuvattu tarjouspyynnössä ja sen liitteissä. Hankinnan ennakoitu arvonlisäveroton kokonaisarvo on enintään 385 miljoonaa euroa. Luku on sitomaton arvio. Tarjouspyynnössä ilmoitettu hankinnan kokonaisarvo on ennakoitu arvo, joka on laskettu koko hankintakokonaisuuden osalta laskennallisen 7 vuoden ajalta, mahdolliset optiot mukaan luettuna. Kilpailutuksessa valitaan kaikki soveltuvuusvaatimukset täyttävät palveluntuottajat. Tarjoushinnan perusteella muodostuu etusijajärjestys. Hankintajärjestelmä ei sisällä määrä- tai vähimmäisostovelvoitetta.
Näytä lisää
Sopimustyyppi: Palvelut
Tuotteet/palvelut: Terveyspalvelut ja sosiaalitoimen palvelut 📦
Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin

1️⃣
Sisäinen tunniste: 1-0
Otsikko: Ympärivuorokautinen palveluasuminen, pitkäaikainen
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille)
Hankinnan kuvaus:
Pitkäaikainen ympärivuorokautinen palveluasuminen tarkoittaa pysyvää asumista asumisyksikössä, jossa asiakas saa tarvitsemansa hoidon ja huolenpidon vuorokauden ympäri. Asiakkaat ovat ikäihmisiä, jotka täyttävät tilaajan ympärivuorokautisen asumisen myöntämisperusteet. Pitkäaikainen ympärivuorokautinen palveluasuminen sisältää asiakkaan yksilöllisen tarpeen mukaisen vuorokaudenajasta riippumattoman hoidon ja huolenpidon, ateriat, vaatehuollon sekä siivouksen. Lisäksi ympärivuorokautinen palveluasuminen sisältää asiakkaan hyvinvointia, terveyttä, toimintakykyä, itsenäistä suoriutumista sekä osallisuutta ja sosiaalista kanssakäymistä edistävän toiminnan.
Näytä lisää
Edistettävä sosiaalinen tavoite: Oikeudenmukaiset työolot
Pääkohde tai suorituspaikka: Kanta-Häme
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Kanta-Häme 🏙️
Kesto
Aloituspäivä: 2027-01-01 📅
Loppupäivä: 2030-12-31 📅
Myöntämisperusteet
Hinta
Hinta (painotus): 1
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0001

2️⃣
Sisäinen tunniste: 2. -1
Otsikko: Ympärivuorokautinen palveluasuminen, lyhytaikainen
Hankinnan kuvaus:
Lyhytaikainen ympärivuorokautinen palveluasuminen tarkoittaa lyhytaikaista asumista asumisyksikössä, jossa asiakas saa tarvitsemansa hoidon ja huolenpidon vuorokauden ympäri. Asiakkaat ovat ikäihmisiä, jotka täyttävät tilaajan ympärivuorokautisen asumisen myöntämisperusteet. Lyhytaikainen ympärivuorokautinen palveluasuminen sisältää asiakkaan yksilöllisen tarpeen mukaisen vuorokaudenajasta riippumattoman hoidon ja huolenpidon, ateriat, vaatehuollon sekä siivouksen. Lisäksi ympärivuorokautinen palveluasuminen sisältää asiakkaan hyvinvointia, terveyttä, toimintakykyä, itsenäistä suoriutumista sekä osallisuutta ja sosiaalista kanssakäymistä edistävän toiminnan. Lyhytaikainen ympärivuorokautinen palveluasuminen voi olla tilapäistä tai säännöllisesti toistuvaa.
Näytä lisää
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0002

Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Hankinta kilpailutetaan lain julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016) § 32 avoin menettely mukaisesti. Valintakriteereinä on soveltuvuusehtojen lisäksi halvin hinta. Yhtä asumisyksikköä kohden on sallittua jättää vain yksi tarjous. Mikäli tarjoaja jättää useamman kuin yhden tarjouksen asumisyksikköä kohden, ensimmäiseksi annettu tarjous jää voimaan. Mikäli tarjoaja tarjoaa palvelua useammasta toimintayksiköstä samaan osa-alueeseen, tulee tarjoajan tehdä jokaisesta tarjotusta toimintayksiköstä oma tarjouksensa eli rinnakkaistarjous. Mikäli tarjoaja haluaa tehdä ns. rinnakkaistarjouksia, tulee tarjoajan tehdä kokonaan uusi tarjous (ja uutta tarjousta tehdessään tarjoajan tulee huomioida, ettei ensin tehty tarjous korvaannu uudella).
Näytä lisää
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-09-25 12:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-09-25 12:05:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Puitesopimusta tai dynaamista hankintajärjestelmää koskevat tiedot
Puitesopimus useiden toimijoiden kanssa
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-09-25 12:05:00 📅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-11 12:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yksikköä kohti)

Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Kanta-Hämeen hyvinvointialue
Kansallinen rekisterinumero: 3221307-8
Postiosoite: PL 39
Postinumero: 13101
Postitoimipaikka: Hämeenlinna
Alue: Kanta-Häme 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Kanta-Hämeen hyvinvointialue
Sähköposti: taina.karki@omahame.fi 📧
Puhelin: +358 405303121 📞
URL: http://www.omahame.fi 🌏
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/khshp?id=622965&tpk=01c9a4cf-b0da-420b-bcda-1134879cb543 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/khshp?id=622965&tpk=01c9a4cf-b0da-420b-bcda-1134879cb543 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen

Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero: 3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Lähde: OJS 2026/S 169-604397 (2026-09-01)
Uudet hankinnat asiaan liittyvissä luokissa 🆕