Valtion lasku- ja hankintasanomien välityspalvelut

Valtiokonttori

HANKINNAN KOHDE Hankinnan kohteena ovat valtion lasku- ja hankintasanomien välityspalvelut tarjouspyynnössä ja sen liitteissä määritellyn mukaisesti. Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnössä ja sen liitteissä, erityisesti liitteessä 1 "Hankinnan kohteen kuvaus" ja liitteissä 1.1-1.6. SOPIMUSKAUSI Sopimus on määräaikaisena voimassa viisi (5) vuotta. Sopimukseen sisältyy mahdollisuus jatkaa sopimuskautta enintään kahdella (2) enintään kahden (2) vuoden mittaisella optiokaudella. Sopimuskautta ja sopimuksen irtisanomista koskevat ehdot on esitetty tarkemmin sopimuksessa (katso tarjouspyynnön liitteen A kohdat 5 ja 29). HANKINNAN LAAJUUS Hankinnan laajuutta ja arvioituja volyymeja on kuvattu tarjouspyynnössä ja sen liitteissä, erityisesti tarjouspyynnön liitteissä 1, 1.1-1.7 ja 5. Lisäksi volyymeihin liittyviä historiatietoja on esitetty tarjouspyynnön liitteessä C.1.

Määräaika

Deadline 2026-10-01

Kuka? Mitä? Missä?
Hankintojen historia
Päivämäärä Asiakirja
2026-08-28 hankintailmoitus
hankintailmoitus (2026-08-28)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Valtion lasku- ja hankintasanomien välityspalvelut
Viitenumero: VK/3224/2025
Lyhyt kuvaus:
HANKINNAN KOHDE Hankinnan kohteena ovat valtion lasku- ja hankintasanomien välityspalvelut tarjouspyynnössä ja sen liitteissä määritellyn mukaisesti. Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnössä ja sen liitteissä, erityisesti liitteessä 1 "Hankinnan kohteen kuvaus" ja liitteissä 1.1-1.6. SOPIMUSKAUSI Sopimus on määräaikaisena voimassa viisi (5) vuotta. Sopimukseen sisältyy mahdollisuus jatkaa sopimuskautta enintään kahdella (2) enintään kahden (2) vuoden mittaisella optiokaudella. Sopimuskautta ja sopimuksen irtisanomista koskevat ehdot on esitetty tarkemmin sopimuksessa (katso tarjouspyynnön liitteen A kohdat 5 ja 29). HANKINNAN LAAJUUS Hankinnan laajuutta ja arvioituja volyymeja on kuvattu tarjouspyynnössä ja sen liitteissä, erityisesti tarjouspyynnön liitteissä 1, 1.1-1.7 ja 5. Lisäksi volyymeihin liittyviä historiatietoja on esitetty tarjouspyynnön liitteessä C.1.
Näytä lisää
Sopimustyyppi: Palvelut
Tuotteet/palvelut: Tietotekniset palvelut: neuvonta, ohjelmistojen kehittäminen, Internet ja tuki 📦
Suorituspaikkaa koskevat rajoitukset: Missä tahansa Euroopan talousalueella
Kuvaus
Sisäinen tunniste: VK/3224/2025
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille)
Lisätuotteet/palvelut: Skannaus- ja laskutuspalvelut 📦
Kesto: 108 kuukautta
Sopimuksen optiokausien enimmäismäärä: 2
Lisätietoja uusimisesta:
Sopimus on määräaikaisena voimassa viisi (5) vuotta. Sopimukseen sisältyy mahdollisuus jatkaa sopimuskautta enintään kahdella (2) enintään kahden (2) vuoden mittaisella optiokaudella. Sopimuskautta ja sopimuksen irtisanomista koskevat ehdot on esitetty tarkemmin sopimuksessa (katso tarjouspyynnön liitteen A kohdat 5 ja 29).
Näytä lisää
Myöntämisperusteet
Hinta
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0000

Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-10-01 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-10-01 09:15:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot (paikka): Sähköinen kilpailutusjärjestelmä. Tarjousten avaustilaisuus ei ole julkinen.
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 9 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-10-01 09:15:00 📅
Paikka: Sähköinen kilpailutusjärjestelmä. Tarjousten avaustilaisuus ei ole julkinen.
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään
Sähköistä maksua käytetään
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-09 07:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yhteensä)
Tarjouspyynnön ehdot
Sopimukseen sisältyy suoritusehtoja

Oikeudelliset, taloudelliset, rahoitukselliset ja tekniset tiedot
Sopimukseen liittyvät ehdot
Sopimuksen täytäntöönpanoehdot: Katso hankinta-asiakirjat.

Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Valtiokonttori
Kansallinen rekisterinumero: 0245440-1
Postinumero: 00054
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Valtiokonttori
Sähköposti: verkkolaskutus@valtiokonttori.fi 📧
Puhelin: +358 295502000 📞
URL: http://www.valtiokonttori.fi 🌏
Ryhmänvetäjä
Hankintaviranomaisen tyyppi
Ministeriö tai muu kansallinen tai liittovaltiotason viranomainen
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Tietoa yhteishankinnoista
Sopimukseen sisältyy yhteishankinta
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/hanselkilpailutuspalvelut?id=609938&tpk=899b8237-e7b0-415d-b5f0-1672d46fd330 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/hanselkilpailutuspalvelut?id=609938&tpk=899b8237-e7b0-415d-b5f0-1672d46fd330 🌏
Edellisen ilmoituksen tunniste: 768623-2025
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen

Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero: 3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Nimi ja osoitteet
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista): Valtiokonttori
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 167-597691 (2026-08-28)