Työvuorosuunnittelu- ja työajan seurantajärjestelmä valmisohjelmistona, Kainuun hyvinvointialue
Sansia Oy
Hankinnan kohteena on SaaS-valmisohjelmistona hankittava työvuorosuunnittelu- ja työajan seurantajärjestelmä (myöhemmin myös ”Järjestelmä”) Kainuun Hyvinvointialueen käyttöön. Kainuun HVA kilpailuttaa SaaS-valmisohjelmistoa, joka on helposti käyttöönotettavissa ja täyttää Tilaajan tarpeet ilman ohjelmistokehitystyötä. SaaS-valmisohjelmiston hankkimalla Tilaaja varmistuu sillä, että Järjestelmä saadaan luotettavasti tuotantokäyttöön ja se tukee valmiilla toiminnallisuuksillaan Tilaajan prosesseja ja toimintamalleja. Järjestelmä konfiguroidaan Järjestelmän olemissa olevilla toiminnallisuuksilla Tilaajan tarpeisiin käyttöönottoprojektissa. Järjestelmän tulee tukea Tilaajaa koskevien eri työ- ja virkaehtosopimusten (myöh. VES/TES) (HYVTES, SOTE-sopimus, LS) mukaisia työaikamuotoja, sekä työn eri järjestämistapoja, eli kiinteää ja liukuvaa työaikaa. Hankinnan kohde sisältää tarjouspyynnössä kuvatut toiminnallisuudet ja niiden edellyttämät järjestelmämoduulit sekä mahdolliset sopimuskaudella Järjestelmään tulevat uudet työvuorosuunnittelun ja työajanseurannan ominaisuudet ja toiminnot. Ensivaiheessa Järjestelmää ei oteta käyttöön pelastustoimessa eikä ensihoidossa, mutta Tilaajan tavoitteena on, että ne tulevat Järjestelmän käyttäjiksi myöhemmin sopimuskaudella. Sopimuskauden on arvioitu alkavan marraskuussa 2026 ja olevan toistaiseksi voimassa oleva.
MääräaikaDeadline 2026-10-05
Kuka? Mitä?- • Ohjelmatuotteet ja tietojärjestelmät
- • Tietotekniset palvelut: neuvonta, ohjelmistojen kehittäminen, Internet ja tuki
| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-09-02 | hankintailmoitus |
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Työvuorosuunnittelu- ja työajan seurantajärjestelmä valmisohjelmistona, Kainuun hyvinvointialue
Viitenumero:
18631
Lyhyt kuvaus:
Tuotteet/palvelut: Ohjelmatuotteet ja tietojärjestelmät 📦
Suorituspaikkaa koskevat rajoitukset: Missä tahansa Euroopan talousalueella
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
18631
Lisätuotteet/palvelut: Tietotekniset palvelut: neuvonta, ohjelmistojen kehittäminen, Internet ja tuki 📦
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 55
Laatukriteeri (painotus): 45
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-10-05 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-10-05 09:05:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot (paikka): Hankintayksikkö varaa oikeuden avata tarjoukset myös muuna ajankohtana tarjousten vastaanottamisen määräajan jälkeen. Avaustilaisuus ei ole julkinen.
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-10-05 09:05:00 📅
Paikka:
Sähköistä tilaamista käytetään ✅
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-17 09:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (pisteinä, tarkka)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Sansia Oy
Kansallinen rekisterinumero:
2364760-8
Postiosoite: Puutarhakatu 6
Postinumero: 70300
Postitoimipaikka: Kuopio
Alue: Pohjois-Savo 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Petri Hallikainen
Sähköposti: petri.hallikainen@sansia.fi 📧
Puhelin: +358 444188872 📞
URL: https://www.sansia.fi 🌏
Ryhmänvetäjä ✅
Hankintaviranomaisen tyyppi
Julkisoikeudellinen yhteisö
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Tietoa yhteishankinnoista
Sopimukseen sisältyy yhteishankinta ✅
Hankintasopimuksen tekee keskitetty hankintaelin ✅
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/sansia?id=623517&tpk=218721d2-fe83-490c-8427-98b8fd7f4dd5 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/sansia?id=623517&tpk=218721d2-fe83-490c-8427-98b8fd7f4dd5 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Nimi ja osoitteet
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista):
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 170-606752 (2026-09-02)
- Ohjelmatuotteet ja tietojärjestelmät (>20 uudet hankinnat)
- Apuohjelmatuotteet (1)
- Asiakirjojen luonti-, piirustus-, kuvantamis-, aikataulutus- ja tuottavuusohjelmatuotteet
- Erilaiset ohjelmatuotteet ja tietokonejärjestelmät
- Liiketoimien ja henkilökohtaisen liiketoiminnan ohjelmatuotteet (4)
- Tietojärjestelmät ja palvelimet (7)
- Tietokanta- ja käyttöohjelmatuotteet
- Toimialakohtaiset ohjelmatuotteet (2)
- Verkko-, internet- ja intranetohjelmatuotteet (1)
- Viestintä- ja multimediaohjelmatuotteet (1)