Hankinnan sisältönä on Tampereen Teatterin peruskorjauksen ja laajennuksen toteuttamiseen liittyvät työt. Tampereen Teatteri hanke koostuu vanhan osan peruskorjauksesta ja uudesta laajennusosasta. Hankkeen alustava laajuus on peruskorjauksen osalta noin 5 900 brm2 ja laajennuksen osalta noin 890 brm2. Hankkeen rakentamisen alustava aikataulu on vuosina 2024-2025.Tämä hankinta koskee päätoteuttajan hankintaa sisältäen kaikki rakennustyöt sekä niiden toteuttamiseen tarvittavat alihankinnat. Kehitysvaiheen alussa projektinjohtourakoitsija ja Tilaaja valitsevat yhteistyössä hankkeen toteutussuunnittelusta vastaavat suunnittelijat. Suunnittelu tehdään projektinjohtourakoitsijan alihankintana. Tampereen Tilapalvelut Oy toimii Tampereen Teatterin rakennuttajaorganisaationa.
Määräaika
Tarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2023-08-10.
Hankinta julkaistiin 2023-06-30.
hankintailmoitus (2023-06-30) Kohde Hankinnan laajuus
Otsikko: Rakennustyöt
Lyhyt kuvaus:
Hankinnan sisältönä on Tampereen Teatterin peruskorjauksen ja laajennuksen toteuttamiseen liittyvät työt.
Tampereen Teatteri hanke koostuu vanhan osan peruskorjauksesta ja uudesta laajennusosasta. Hankkeen alustava laajuus on peruskorjauksen osalta noin 5 900 brm2 ja laajennuksen osalta noin 890 brm2.
Hankkeen rakentamisen alustava aikataulu on vuosina 2024-2025.Tämä hankinta koskee päätoteuttajan hankintaa sisältäen kaikki rakennustyöt sekä niiden toteuttamiseen tarvittavat alihankinnat.
Kehitysvaiheen alussa projektinjohtourakoitsija ja Tilaaja valitsevat yhteistyössä hankkeen toteutussuunnittelusta vastaavat suunnittelijat. Suunnittelu tehdään projektinjohtourakoitsijan alihankintana.
Tampereen Tilapalvelut Oy toimii Tampereen Teatterin rakennuttajaorganisaationa.
Hankinnan sisältönä on Tampereen Teatterin peruskorjauksen ja laajennuksen toteuttamiseen liittyvät työt.
Tampereen Teatteri hanke koostuu vanhan osan peruskorjauksesta ja uudesta laajennusosasta. Hankkeen alustava laajuus on peruskorjauksen osalta noin 5 900 brm2 ja laajennuksen osalta noin 890 brm2.
Hankkeen rakentamisen alustava aikataulu on vuosina 2024-2025.Tämä hankinta koskee päätoteuttajan hankintaa sisältäen kaikki rakennustyöt sekä niiden toteuttamiseen tarvittavat alihankinnat.
Kehitysvaiheen alussa projektinjohtourakoitsija ja Tilaaja valitsevat yhteistyössä hankkeen toteutussuunnittelusta vastaavat suunnittelijat. Suunnittelu tehdään projektinjohtourakoitsijan alihankintana.
Tampereen Tilapalvelut Oy toimii Tampereen Teatterin rakennuttajaorganisaationa.
Ilmoituksen metatiedot
Alkukieli: suomi 🗣️
Asiakirjatyyppi: hankintailmoitus
Sopimuksen luonne: Urakat
Asetus: Euroopan unioni ja WTO-maat
Yhteinen hankintanimikkeistö (CPV)
Koodi: Rakennustyöt📦
Lisä-CPV-koodi: Rakennustyöt📦 Suorituspaikka
NUTS-alue: Pirkanmaa
🏙️
Menettely
Menettelyn tyyppi: Kilpailukykyinen käsittävä neuvottelu
Tarjouksen tyyppi: Tarjous koskee kaikkia eriä
Myöntämisperusteet
Kokonaistaloudellisesti edullisin tarjous
Hankkeeseen sisältyy 2 vuoden jälkivastuuaika. Kohdassa "sopimuksen kesto" oleva aika sisältää jälkivastuuajan.
Kohde Hankinnan laajuus
Lyhyt kuvaus:
Hankinnan sisältönä on Tampereen Teatterin peruskorjauksen ja laajennuksen toteuttamiseen liittyvät työt.
Tampereen Teatteri hanke koostuu vanhan osan peruskorjauksesta ja uudesta laajennusosasta. Hankkeen alustava laajuus on peruskorjauksen osalta noin 5 900 brm2 ja laajennuksen osalta noin 890 brm2.
Hankkeen rakentamisen alustava aikataulu on vuosina 2024-2025.Tämä hankinta koskee päätoteuttajan hankintaa sisältäen kaikki rakennustyöt sekä niiden toteuttamiseen tarvittavat alihankinnat.
Kehitysvaiheen alussa projektinjohtourakoitsija ja Tilaaja valitsevat yhteistyössä hankkeen toteutussuunnittelusta vastaavat suunnittelijat. Suunnittelu tehdään projektinjohtourakoitsijan alihankintana.
Tampereen Tilapalvelut Oy toimii Tampereen Teatterin rakennuttajaorganisaationa.
Arvioitu kokonaisarvo: 21800000.0 EUR 💰
Lyhyt kuvaus:
Tampereen tilapalvelut Oy toteuttaa urakan yhteistoiminnallisena projektinjohtourakkana tavoitebudjetilla. Tilaaja hankkii projektinjohtourakoitsijan neuvottelumenettelyllä toteuttamaan hankkeen yhteistoiminnassa Tilaajan kanssa. Tilaaja ja projektinjohtourakoitsija käynnistävät yhdessä kehitysvaiheen, jonka aikana suunnitellaan kohteen rakentaminen sekä määritetään projektinjohtourakantavoitebudjetti ja aikataulu. Kehitysvaiheen alussa projektinjohtourakoitsija ja Tilaaja valitsevat yhteistyössä hankkeen toteutussuunnittelusta vastaavat suunnittelijat. Suunnittelu tehdään projektinjohtourakoitsijan alihankintana.
Tampereen tilapalvelut Oy toteuttaa urakan yhteistoiminnallisena projektinjohtourakkana tavoitebudjetilla. Tilaaja hankkii projektinjohtourakoitsijan neuvottelumenettelyllä toteuttamaan hankkeen yhteistoiminnassa Tilaajan kanssa. Tilaaja ja projektinjohtourakoitsija käynnistävät yhdessä kehitysvaiheen, jonka aikana suunnitellaan kohteen rakentaminen sekä määritetään projektinjohtourakantavoitebudjetti ja aikataulu. Kehitysvaiheen alussa projektinjohtourakoitsija ja Tilaaja valitsevat yhteistyössä hankkeen toteutussuunnittelusta vastaavat suunnittelijat. Suunnittelu tehdään projektinjohtourakoitsijan alihankintana.
Kehitysvaiheen päättyessä Tilaaja päättää hankkeen käynnistämisestä ja siirtymisestä toteutusvaiheeseen.
Kustannusarvio, laskettuna 5/2022 hintatasolla (Haahtela-indeksi 115,5) on 26,4 miljoonaa euroa, alv 0. Projektinjohtourakoitsijan osuus hankkeenkustannusarvioista on alustavasti 21,8 miljoonaa euroa.
Hankkeen alustava laajuus on peruskorjauksen osalta noin 5 900 brm2 ja laajennuksen osalta noin 885 brm2.Hankkeen kehitysvaihe on tavoitteena aloittaa hankinnan päätyttyä, loppuvuodesta 2023. Arvioitu toteutusvaiheeseen siirtyminen on keväällä 2024 ja arvio hankkeen valmistumisesta on kesällä 2025.
Hankkeen alustava laajuus on peruskorjauksen osalta noin 5 900 brm2 ja laajennuksen osalta noin 885 brm2.Hankkeen kehitysvaihe on tavoitteena aloittaa hankinnan päätyttyä, loppuvuodesta 2023. Arvioitu toteutusvaiheeseen siirtyminen on keväällä 2024 ja arvio hankkeen valmistumisesta on kesällä 2025.
Kesto: 44 kuukautta
Lisätietoja:
Hankkeeseen sisältyy 2 vuoden jälkivastuuaika. Kohdassa "sopimuksen kesto" oleva aika sisältää jälkivastuuajan.
Suorituspaikka
Pääkohde tai suorituspaikka: Tampere
Oikeudelliset, taloudelliset, rahoitukselliset ja tekniset tiedot Osallistumisehdot
Kelpoisuus harjoittaa ammattitoimintaa: Vaatimukset hankinta-asiakirjoissa määritetyn mukaisesti.
Menettely
Oikeusperusta: 32014L0024
Ehdokkaiden vähimmäismäärä: 3
Ehdokkaiden enimmäismäärä: 5
Objektiiviset kriteerit rajoitetun ehdokasjoukon valitsemiseksi: Tilaajan resurssien käytön optimointi
Tarjousten vastaanottoaika: 13:00
Kutsujen lähetyspäivä: 2023-08-15 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Tarjouksen voimassaoloaika: 4 kuukautta