Sodankylän kunta, Sodankylän kunnanviraston ja kirjaston perusparannus, pääurakka (rakennusurakka, RU)
Sodankylän kunta
Sodankylän kunta (jäljempänä myös "Hankintayksikkö" tai "Tilaaja") pyytää tarjouksia Sodankylän kunnanviraston ja kirjaston perusparannuksen pääurakasta (rakennusurakka, RU). Kohde sijaitsee osoitteessa Jäämerentie 1, 99600 Sodankylä. Hankinta on kuvattu ja tulee toteuttaa liitteiden mukaisesti. Tällä hankinnalla kilpailutetaan uudelleen Hankintayksikön 14.8.2026 keskeyttämä kilpailutus pää-/rakennusurakan osalta. Aiemmin kilpailutetuista, pääurakalle alistettavista sivu-urakoista on olemassa lainvoimaiset hankintapäätökset. HUOMIO TARJOAJILLE Tilaaja edellyttää, että tarjouksen antajat käyvät opastetusti tutustumassa rakennuskohteeseen paikan päällä. Tilaajan edustajan tulee olla läsnä tutustumiskäynnillä. Mikäli tarjouksen antaja on jo aiemmin vuoden 2026 aikana käynyt tutustumassa rakennuskohteeseen, ei uutta tutustumiskäyntiä vaadita. Rakennuspaikkaan tutustumisesta voi sopia olemalla yhteydessä Tilaajan edustajaan: - Heli Illikainen, +358 40 152 8917, heli.illikainen@sodankyla.fi tai - Ville Pyhäjärvi, +358 40 197 5846, ville.pyhajarvi@sodankyla.fi.
MääräaikaDeadline 2026-10-07
Kuka? Mitä? Missä?| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-09-03 | hankintailmoitus |
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Sodankylän kunta, Sodankylän kunnanviraston ja kirjaston perusparannus, pääurakka (rakennusurakka, RU)
Viitenumero:
625025
Lyhyt kuvaus:
Tuotteet/palvelut: Rakennustyöt 📦
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
625025
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Lisätietoja:
Postiosoite: Jäämerentie 1
Postinumero: 99600
Postitoimipaikka: Sodankylä
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Lappi 🏙️
Kesto
Aloituspäivä: 2026-10-19 📅
Loppupäivä: 2028-12-31 📅
Tietoa sähköisistä luetteloista
Tarjoukset on esitettävä sähköisinä luetteloina tai niihin on sisällyttävä sähköinen luettelo
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-10-07 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-10-07 09:05:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 3 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-10-07 09:05:00 📅
Sähköinen luettelo: Sallittu
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään ✅
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-23 09:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (prosentteina, tarkka)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Sodankylän kunta
Kansallinen rekisterinumero:
0193169-1
Postiosoite: Jäämerentie 1 PL60
Postinumero: 99601
Postitoimipaikka: Sodankylä
Alue: Lappi 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Tilapalvelu
Sähköposti: ville.pyhajarvi@sodankyla.fi 📧
Puhelin: +358 401975846 📞
URL: http://www.sodankyla.fi 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Julkisoikeudellinen yhteisö
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/sodankyla?id=625025&tpk=33ef44f9-0f0a-4651-98a7-90a9555a9de8 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/sodankyla?id=625025&tpk=33ef44f9-0f0a-4651-98a7-90a9555a9de8 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Lisätietoja
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Nimi ja osoitteet
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista):
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 171-609880 (2026-09-03)
- Rakennustyöt (>20 uudet hankinnat)