Sivakka-yhtymä Oy, Siivouspalvelut Oulun kaupungin Kaijonharjun, Koskelan, Kuivasjärven, Ritaharjun, Toppilan, Toppilansaaren ja Välivainion alueille

Sivakka-Yhtymä Oy

Hankinnan kohteena ovat ylläpitosiivouspalvelut oululaisen vuokratalokonserni Sivakan kiinteistöissä. Kilpailutuksen piiriin kuuluu kaksi (2) yhtiötä: Oulun Sivakka Oy ja Sivakka-yhtymä Oy. Sopimus solmitaan molempien yhtiöiden kanssa. Siivottavat tilat ovat asuinkerrostalojen ja pientalojen porraskäytävä-, hissi-, sauna- ja kerhotiloja, pyykkitupia sekä urheiluväline- ja lastenvaunuvarastoja. Asuinhuoneistojen siivoukset eivät sisälly tähän hankintaan. Sopimuskausi on suunniteltu alkavaksi 1.2.2027. Aloitusaikataulu on arvio ja sopimus syntyy vasta molempien sopijaosapuolten allekirjoituksella. Sopimus on voimassa 2 vuotta, jonka jälkeen sitä on mahdollisuus jatkaa kolmen (3) kuukauden irtisanomisajalla 31.1.2032 saakka. Päätöksen sopimuksen jatkosta tekee tilaaja. Hankinta ei sisällä perussiivousta.

Määräaika

Deadline 2026-09-25

Kuka? Mitä? Missä?
Hankintojen historia
Päivämäärä Asiakirja
2026-08-21 hankintailmoitus
hankintailmoitus (2026-08-21)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Sivakka-yhtymä Oy, Siivouspalvelut Oulun kaupungin Kaijonharjun, Koskelan, Kuivasjärven, Ritaharjun, Toppilan, Toppilansaaren ja Välivainion alueille
Viitenumero: 620502
Lyhyt kuvaus:
Hankinnan kohteena ovat ylläpitosiivouspalvelut oululaisen vuokratalokonserni Sivakan kiinteistöissä. Kilpailutuksen piiriin kuuluu kaksi (2) yhtiötä: Oulun Sivakka Oy ja Sivakka-yhtymä Oy. Sopimus solmitaan molempien yhtiöiden kanssa. Siivottavat tilat ovat asuinkerrostalojen ja pientalojen porraskäytävä-, hissi-, sauna- ja kerhotiloja, pyykkitupia sekä urheiluväline- ja lastenvaunuvarastoja. Asuinhuoneistojen siivoukset eivät sisälly tähän hankintaan. Sopimuskausi on suunniteltu alkavaksi 1.2.2027. Aloitusaikataulu on arvio ja sopimus syntyy vasta molempien sopijaosapuolten allekirjoituksella. Sopimus on voimassa 2 vuotta, jonka jälkeen sitä on mahdollisuus jatkaa kolmen (3) kuukauden irtisanomisajalla 31.1.2032 saakka. Päätöksen sopimuksen jatkosta tekee tilaaja. Hankinta ei sisällä perussiivousta.
Näytä lisää
Sopimustyyppi: Palvelut
Tuotteet/palvelut: Siivous- ja puhdistuspalvelut 📦
Kuvaus
Sisäinen tunniste: 620502
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille)
Lisätietoja:
A. KOHDEKOHTAISET TARKEMMAT TIEDOT Kohteiden siivottavat tilat, pinta-alat, työmenetelmät ja taajuudet on saatavilla OneDrive -kansiosta, johon tarjoaja pyytää käyttöoikeudet. Katso tarkemmat ohjeet liite 3. "Siivouksen aluetiedot, työt ja taajuudet". Tarjouksen jättäminen edellyttää kiinteistötietoihin perehtymistä. B. TARJOAJIEN MAHDOLLISUUS TUTUSTUA HANKINNAN KOHTEENA OLEVIIN SIIVOUSKOHTEISIIN Hankinnasta kiinnostuneilla tarjoajilla on mahdollisuus halutessaan tutustua hankinnassa mukana oleviin kiinteistöihin 3.9.2026. Poikkeuksena ovat uudiskohde Suokulaisentie 12, joka otetaan käyttöön 1.11.2026. Tarkemmat kohdekohtaiset aikataulut on esitetty liitteissä 7. "Kiinteistöjen näytöt, aikataulu". Näytöt ovat vapaaehtoisia eivätkä vaadi erillistä ilmoittautumista. Näyttöihin osallistuminen tai osallistumatta jättäminen ei vaikuta tarjoajan asemaan tarjouskilpailussa.
Näytä lisää
Lähestymistapa ympäristövaikutusten vähentämiseen: Siirtyminen kiertotalouteen
Edistettävä sosiaalinen tavoite: Oikeudenmukaiset työolot
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Pohjois-Pohjanmaa 🏙️
Kesto: 24 kuukautta
Myöntämisperusteet
Hinta
Hinta (painotus): 80
Laatukriteeri (nimi): Kokonaislaatu
Laatukriteeri (painotus): 20
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0000

Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
A. Hankintayksikkö julkaisee hankintailmoituksen julkisten hankintojen ilmoituskanava Hilmassa sekä Tarjouspalvelu.fi -portaalissa. B. Tarjoajat voivat esittää annettuun määräaikaan mennessä lisätietokysymyksiä tarjouskilpailun aikana Tarjouspalvelu.fi-portaalin kautta. C. Tarjoukset tulee jättää annettuun määräaikaan mennessä Tarjouspalvelu.fi -portaalin kautta. D. Tarjousajan päättymisen jälkeen hankintayksikkö avaa tarjoukset. Ensimmäisessä vaiheessa hankintayksikkö arvioi tarjoajien soveltuvuuden eli onko tarjoajalla tekniset, taloudelliset ja muut edellytykset hankinnan toteuttamiseksi. Toisessa vaiheessa arvioidaan tarjousten tarjouspyynnön mukaisuus. Tarjousten vertailu suoritetaan soveltuvuusvaatimukset täyttävien tarjoajien kesken, jotka ovat jättäneet tarjouspyynnön mukaisen tarjouksen. E. Hankintayksikkö tekee hankintapäätöksen, joka annetaan tiedoksi tarjoajille. F. Hankintayksikkö tekee sopimuksen kilpailutuksen voittaneen tarjoajan kanssa 14 vrk odotusajan jälkeen. Hankintaan sovelletaan julkisista hankinnoista /1397/2016) annettua lakia. Kilpailu toteutetaan hankintalain 32 §:n mukaisena avoimena menettelynä, jossa tilaaja tulee valitsemaan kilpailutuksen perusteella yhden (1) tarjoajan palveluntuottajaksi sopimukseen.
Näytä lisää
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-09-25 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-09-25 09:01:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-09-25 09:01:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään
Sähköistä maksua käytetään
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-07 10:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (prosentteina, tarkka)

Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Sivakka-yhtymä Oy
Kansallinen rekisterinumero: 2110850-4
Postiosoite: Myllytullinkatu 4
Postinumero: 90130
Postitoimipaikka: Oulu
Alue: Pohjois-Pohjanmaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Oulun Sivakka Oy
Sähköposti: hankinnat@sivakka.fi 📧
Puhelin: +358 447108134 📞
URL: http://www.sivakka.fi 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Julkisoikeudellinen yhteisö
Päätoimi
Asuminen ja yhdyskuntapalvelut
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/oulunsivakka?id=620502&tpk=6e08c8f5-8020-499f-a8f5-556477539faf 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/oulunsivakka?id=620502&tpk=6e08c8f5-8020-499f-a8f5-556477539faf 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen

Täydentävät tiedot
Lisätietoja
A. KOHDEKOHTAISET TARKEMMAT TIEDOT Kohteiden siivottavat tilat, pinta-alat, työmenetelmät ja taajuudet on saatavilla OneDrive -kansiosta, johon tarjoaja pyytää käyttöoikeudet. Katso tarkemmat ohjeet liite 3. "Siivouksen aluetiedot, työt ja taajuudet". Tarjouksen jättäminen edellyttää kiinteistötietoihin perehtymistä. B. TARJOAJIEN MAHDOLLISUUS TUTUSTUA HANKINNAN KOHTEENA OLEVIIN SIIVOUSKOHTEISIIN Hankinnasta kiinnostuneilla tarjoajilla on mahdollisuus halutessaan tutustua hankinnassa mukana oleviin kiinteistöihin 3.9.2026. Poikkeuksena ovat uudiskohde Suokulaisentie 12, joka otetaan käyttöön 1.11.2026. Tarkemmat kohdekohtaiset aikataulut on esitetty liitteissä 7. "Kiinteistöjen näytöt, aikataulu". Näytöt ovat vapaaehtoisia eivätkä vaadi erillistä ilmoittautumista. Näyttöihin osallistuminen tai osallistumatta jättäminen ei vaikuta tarjoajan asemaan tarjouskilpailussa.
Näytä lisää
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero: 3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Nimi ja osoitteet
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista):
Muutoksenhaku hankintapäätökseen tapahtuu hankintalain mukaisesti. Valitus markkinaoikeuteen on tehtävä 14 päivän kuluessa siitä, kun tarjoaja on saanut tiedon hankintapäätöksestä valitusosoituksineen.
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 163-584506 (2026-08-21)