Tuomi Logistiikka Oy (jäljempänä "Hankintayksikkö") järjestää tarjouskilpailun avoimesta sähköntoimituksesta Kanta-Hämeen ja Pirkanmaan hyvinvointialueille sekä Tuomi Logistiikka Oy:lle (jäljempänä yhdessä ”Ostaja” ja erikseen ”Asiakas”). Hankintaan sisältyy: - Sähköenergian fyysinen hankinta ja avoin toimitus - Sähkösalkun hoito ja hintasuojaukset - Energiahankintastrategian operatiivinen toteuttaminen ja kehittäminen yhdessä Ostajan kanssa - Raportointi - Alkuperätakuiden hankinta Sopimuksen puitteissa ei tehdä johdannaiskauppaa. Sähkön hintaa varmistava toimenpide Ostajan ja sähkönmyyjän välillä on hinnankiinnitys. Toimitus on ns. avoin toimitus joka kattaa kaiken Ostajan sähkönkäytön sopimukseen liitetyissä kohteissa. Sopimukseen voidaan lisätä tai siitä voidaan poistaa käyttöpaikkoja normaalin vaihtuvuuden puitteissa. Kukin Asiakas vastaa siitä, että sopimukseen liitetyillä kohteilla on voimassaoleva verkkosopimus. Sähköenergian hankinta järjestetään yhteissalkkumallilla, jossa Asiakkaiden sähkönhankinta yhdistetään yhteiseksi salkuksi, mutta kunkin Asiakkaan sähkönkulutus, kustannukset, raportointi ja laskutus käsitellään asiakaskohtaisesti. Tarjouspyynnön julkaisuhetkellä Ostajan käyttöpaikkojen lukumäärä on noin 410 ja arvio sähkön vuotuisesta kulutuksesta n. 84 000 MWh. Tarjouspyynnön liitteenä (liite 1) on vuoden 2025 perustuva sähkönkulutusprofiili tuntitasolla. Tarjouspyynnön liitteenä (liite 2) on Energianhankintastrategia, missä on määritelty keskeisimmät Ostajan sähkön hankinnalle asetettavat tavoitteet, sähköenergian hankintamalliin liittyvät riskit sekä menetelmät hankintojen ja riskienhallinnan toteuttamiseksi. Valittu toimittaja ja Ostaja täsmentävät / kehittävät yhdessä Energianhankintastrategiaa sopimuskauden aikana. Sopimuskausi alkaa, kun hankintasopimus on allekirjoitettu tarjouskilpailun perusteella valitun toimittajan kanssa. Fyysinen sähkön toimitus käyttöpaikkoihin alkaa 1.1.2028. Varsinainen sopimuskausi päättyy 31.12.2031. Sopimusta on mahdollista jatkaa kahdella yhden vuoden (1+1) optiokaudella.
Määräaika
Tarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2026-08-21.
Hankinta julkaistiin 2026-06-18.
hankintailmoitus (2026-06-18) Kohde Hankinnan laajuus
Otsikko: Sähköenergian hankinta
Viitenumero: 605120
Lyhyt kuvaus:
Tuomi Logistiikka Oy (jäljempänä "Hankintayksikkö") järjestää tarjouskilpailun avoimesta sähköntoimituksesta Kanta-Hämeen ja Pirkanmaan hyvinvointialueille sekä Tuomi Logistiikka Oy:lle (jäljempänä yhdessä ”Ostaja” ja erikseen ”Asiakas”).
Hankintaan sisältyy:
- Sähköenergian fyysinen hankinta ja avoin toimitus
- Sähkösalkun hoito ja hintasuojaukset
- Energiahankintastrategian operatiivinen toteuttaminen ja kehittäminen yhdessä Ostajan kanssa
- Raportointi
- Alkuperätakuiden hankinta
Sopimuksen puitteissa ei tehdä johdannaiskauppaa. Sähkön hintaa varmistava toimenpide Ostajan ja sähkönmyyjän välillä on hinnankiinnitys. Toimitus on ns. avoin toimitus joka kattaa kaiken Ostajan sähkönkäytön sopimukseen liitetyissä kohteissa. Sopimukseen voidaan lisätä tai siitä voidaan poistaa käyttöpaikkoja normaalin vaihtuvuuden puitteissa. Kukin Asiakas vastaa siitä, että sopimukseen liitetyillä kohteilla on voimassaoleva verkkosopimus.
Sähköenergian hankinta järjestetään yhteissalkkumallilla, jossa Asiakkaiden sähkönhankinta yhdistetään yhteiseksi salkuksi, mutta kunkin Asiakkaan sähkönkulutus, kustannukset, raportointi ja laskutus käsitellään asiakaskohtaisesti.
Tarjouspyynnön julkaisuhetkellä Ostajan käyttöpaikkojen lukumäärä on noin 410 ja arvio sähkön vuotuisesta kulutuksesta n. 84 000 MWh. Tarjouspyynnön liitteenä (liite 1) on vuoden 2025 perustuva sähkönkulutusprofiili tuntitasolla. Tarjouspyynnön liitteenä (liite 2) on Energianhankintastrategia, missä on määritelty keskeisimmät Ostajan sähkön hankinnalle asetettavat tavoitteet, sähköenergian hankintamalliin liittyvät riskit sekä menetelmät hankintojen ja riskienhallinnan toteuttamiseksi. Valittu toimittaja ja Ostaja täsmentävät / kehittävät yhdessä Energianhankintastrategiaa sopimuskauden aikana.
Sopimuskausi alkaa, kun hankintasopimus on allekirjoitettu tarjouskilpailun perusteella valitun toimittajan kanssa. Fyysinen sähkön toimitus käyttöpaikkoihin alkaa 1.1.2028. Varsinainen sopimuskausi päättyy 31.12.2031. Sopimusta on mahdollista jatkaa kahdella yhden vuoden (1+1) optiokaudella.
Tuomi Logistiikka Oy (jäljempänä "Hankintayksikkö") järjestää tarjouskilpailun avoimesta sähköntoimituksesta Kanta-Hämeen ja Pirkanmaan hyvinvointialueille sekä Tuomi Logistiikka Oy:lle (jäljempänä yhdessä ”Ostaja” ja erikseen ”Asiakas”).
Hankintaan sisältyy:
- Sähköenergian fyysinen hankinta ja avoin toimitus
- Sähkösalkun hoito ja hintasuojaukset
- Energiahankintastrategian operatiivinen toteuttaminen ja kehittäminen yhdessä Ostajan kanssa
- Raportointi
- Alkuperätakuiden hankinta
Sopimuksen puitteissa ei tehdä johdannaiskauppaa. Sähkön hintaa varmistava toimenpide Ostajan ja sähkönmyyjän välillä on hinnankiinnitys. Toimitus on ns. avoin toimitus joka kattaa kaiken Ostajan sähkönkäytön sopimukseen liitetyissä kohteissa. Sopimukseen voidaan lisätä tai siitä voidaan poistaa käyttöpaikkoja normaalin vaihtuvuuden puitteissa. Kukin Asiakas vastaa siitä, että sopimukseen liitetyillä kohteilla on voimassaoleva verkkosopimus.
Sähköenergian hankinta järjestetään yhteissalkkumallilla, jossa Asiakkaiden sähkönhankinta yhdistetään yhteiseksi salkuksi, mutta kunkin Asiakkaan sähkönkulutus, kustannukset, raportointi ja laskutus käsitellään asiakaskohtaisesti.
Tarjouspyynnön julkaisuhetkellä Ostajan käyttöpaikkojen lukumäärä on noin 410 ja arvio sähkön vuotuisesta kulutuksesta n. 84 000 MWh. Tarjouspyynnön liitteenä (liite 1) on vuoden 2025 perustuva sähkönkulutusprofiili tuntitasolla. Tarjouspyynnön liitteenä (liite 2) on Energianhankintastrategia, missä on määritelty keskeisimmät Ostajan sähkön hankinnalle asetettavat tavoitteet, sähköenergian hankintamalliin liittyvät riskit sekä menetelmät hankintojen ja riskienhallinnan toteuttamiseksi. Valittu toimittaja ja Ostaja täsmentävät / kehittävät yhdessä Energianhankintastrategiaa sopimuskauden aikana.
Sopimuskausi alkaa, kun hankintasopimus on allekirjoitettu tarjouskilpailun perusteella valitun toimittajan kanssa. Fyysinen sähkön toimitus käyttöpaikkoihin alkaa 1.1.2028. Varsinainen sopimuskausi päättyy 31.12.2031. Sopimusta on mahdollista jatkaa kahdella yhden vuoden (1+1) optiokaudella.
Sopimustyyppi: Tavarat
Tuotteet/palvelut: Sähkö📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 40 000 000 EUR 💰
Kuvaus
Sisäinen tunniste: 605120
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Lähestymistapa ympäristövaikutusten vähentämiseen: Siirtyminen kiertotalouteen
Edistettävä sosiaalinen tavoite: Ihmisoikeuksia koskeva due diligence -velvoite maailmanlaajuisissa toimitusketjuissa
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka:
Kesto: 48 kuukautta Sopimuksen, puitesopimuksen tai dynaamisen hankintajärjestelmän kesto
Tämä sopimus voidaan uusia ✅ Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0000
Menettely Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-08-21 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-08-21 09:04:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-08-21 09:04:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään ✅
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-08-07 09:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yhteensä)
Täydentävät tiedot Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero: 3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa
🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi📧
Puhelin: +358 295643300📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus🌏 Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista): 14 pv
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 117-423232 (2026-06-18)
hankintailmoitus (2026-08-12) Kohde Hankinnan laajuus
Lyhyt kuvaus:
Tuomi Logistiikka Oy (jäljempänä "Hankintayksikkö") järjestää tarjouskilpailun avoimesta sähköntoimituksesta Kanta-Hämeen ja Pirkanmaan hyvinvointialueille sekä Tuomi Logistiikka Oy:lle (jäljempänä yhdessä ”Ostaja” ja erikseen ”Asiakas”).
Hankintaan sisältyy:
- Sähköenergian fyysinen hankinta ja avoin toimitus
- Sähkösalkun hoito ja hintasuojaukset
- Energiahankintastrategian operatiivinen toteuttaminen ja kehittäminen yhdessä Ostajan kanssa
- Raportointi
- Alkuperätakuiden hankinta
Sopimuksen puitteissa ei tehdä johdannaiskauppaa. Sähkön hintaa varmistava toimenpide Ostajan ja sähkönmyyjän välillä on hinnankiinnitys. Toimitus on ns. avoin toimitus joka kattaa kaiken Ostajan sähkönkäytön sopimukseen liitetyissä kohteissa. Sopimukseen voidaan lisätä tai siitä voidaan poistaa käyttöpaikkoja normaalin vaihtuvuuden puitteissa. Kukin Asiakas vastaa siitä, että sopimukseen liitetyillä kohteilla on voimassaoleva verkkosopimus.
Sähköenergian hankinta järjestetään yhteissalkkumallilla, jossa Asiakkaiden sähkönhankinta yhdistetään yhteiseksi salkuksi, mutta kunkin Asiakkaan sähkönkulutus, kustannukset, raportointi ja laskutus käsitellään asiakaskohtaisesti.
Sähkön hankinta toteutetaan tasatehosuojausmallilla Energianhankintastrategian mukaisesti.
Tarjouspyynnön julkaisuhetkellä Ostajan käyttöpaikkojen lukumäärä on noin 410 ja arvio sähkön vuotuisesta kulutuksesta n. 84 000 MWh. Tarjouspyynnön liitteenä (liite 1) on vuoden 2025 perustuva sähkönkulutusprofiili tuntitasolla. Tarjouspyynnön liitteenä (liite 2) on Energianhankintastrategia, missä on määritelty keskeisimmät Ostajan sähkön hankinnalle asetettavat tavoitteet, sähköenergian hankintamalliin liittyvät riskit sekä menetelmät hankintojen ja riskienhallinnan toteuttamiseksi. Valittu toimittaja ja Ostaja täsmentävät / kehittävät yhdessä Energianhankintastrategiaa sopimuskauden aikana.
Sopimuskausi alkaa, kun hankintasopimus on allekirjoitettu tarjouskilpailun perusteella valitun toimittajan kanssa. Fyysinen sähkön toimitus käyttöpaikkoihin alkaa 1.1.2028. Varsinainen sopimuskausi päättyy 31.12.2031. Sopimusta on mahdollista jatkaa kahdella yhden vuoden (1+1) optiokaudella.
Tuomi Logistiikka Oy (jäljempänä "Hankintayksikkö") järjestää tarjouskilpailun avoimesta sähköntoimituksesta Kanta-Hämeen ja Pirkanmaan hyvinvointialueille sekä Tuomi Logistiikka Oy:lle (jäljempänä yhdessä ”Ostaja” ja erikseen ”Asiakas”).
Hankintaan sisältyy:
- Sähköenergian fyysinen hankinta ja avoin toimitus
- Sähkösalkun hoito ja hintasuojaukset
- Energiahankintastrategian operatiivinen toteuttaminen ja kehittäminen yhdessä Ostajan kanssa
- Raportointi
- Alkuperätakuiden hankinta
Sopimuksen puitteissa ei tehdä johdannaiskauppaa. Sähkön hintaa varmistava toimenpide Ostajan ja sähkönmyyjän välillä on hinnankiinnitys. Toimitus on ns. avoin toimitus joka kattaa kaiken Ostajan sähkönkäytön sopimukseen liitetyissä kohteissa. Sopimukseen voidaan lisätä tai siitä voidaan poistaa käyttöpaikkoja normaalin vaihtuvuuden puitteissa. Kukin Asiakas vastaa siitä, että sopimukseen liitetyillä kohteilla on voimassaoleva verkkosopimus.
Sähköenergian hankinta järjestetään yhteissalkkumallilla, jossa Asiakkaiden sähkönhankinta yhdistetään yhteiseksi salkuksi, mutta kunkin Asiakkaan sähkönkulutus, kustannukset, raportointi ja laskutus käsitellään asiakaskohtaisesti.
Sähkön hankinta toteutetaan tasatehosuojausmallilla Energianhankintastrategian mukaisesti.
Tarjouspyynnön julkaisuhetkellä Ostajan käyttöpaikkojen lukumäärä on noin 410 ja arvio sähkön vuotuisesta kulutuksesta n. 84 000 MWh. Tarjouspyynnön liitteenä (liite 1) on vuoden 2025 perustuva sähkönkulutusprofiili tuntitasolla. Tarjouspyynnön liitteenä (liite 2) on Energianhankintastrategia, missä on määritelty keskeisimmät Ostajan sähkön hankinnalle asetettavat tavoitteet, sähköenergian hankintamalliin liittyvät riskit sekä menetelmät hankintojen ja riskienhallinnan toteuttamiseksi. Valittu toimittaja ja Ostaja täsmentävät / kehittävät yhdessä Energianhankintastrategiaa sopimuskauden aikana.
Sopimuskausi alkaa, kun hankintasopimus on allekirjoitettu tarjouskilpailun perusteella valitun toimittajan kanssa. Fyysinen sähkön toimitus käyttöpaikkoihin alkaa 1.1.2028. Varsinainen sopimuskausi päättyy 31.12.2031. Sopimusta on mahdollista jatkaa kahdella yhden vuoden (1+1) optiokaudella.
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 40 000 000 EUR 💰
Muutokset Alkuperäiseen ilmoitukseen korjattava teksti
Jakson numero: PROCEDURE Muut lisätiedot
Lisätietokysymysten perusteella on tehty korjauksia tarjouspyyntöön. Muutokset ilmenevät liitteestä "Korjaukset Sähköenergian hankinta 605120.pdf".
Muutoksen pääasiallinen syy: Ostajan virheen korjaaminen
Tiedot muutoksista
Muutettavan ilmoituksen edellinen versio: 70ed8f3d-2a42-4f3c-95df-00dfff09a6d5-01
Lähde: OJS 2026/S 155-560287 (2026-08-12)