Naantalin kaupungin palkka- ja HR-järjestelmä, sisältäen matkahallintaosion
Naantalin kaupunki
Hankinnan kohteena on palkka- ja HR-järjestelmä, joka sisältää myös matkahallintaosion. Järjestelmä hankitaan SaaS-palveluna ja siihen sisältyvät käyttöönotto sekä käytön tuki. Järjestelmän tulee tukea kunta-alan virka- ja työehtosopimuksia (KVTES, OVTES, TS ja TTES) ja mahdollistaa palvelussuhteen elinkaaren hallinnan, palkanmaksun prosessit sekä sisältää kattavan raportoinnin. Naantalin kaupunki pitää tärkeänä, että järjestelmän omistajuus ja kehitysoikeudet ovat tarjoajan hallinnassa, jotta voimme varmistua palkkapalvelun jatkuvuudesta ja järjestelmän kehityskyvystä sopimuskauden aikana. Hankittava järjestelmä toimii henkilöstöön liittyvien perus- ja palvelussuhdetietojen ensisijaisena master data -lähteenä muihin kaupungin järjestelmiin. Sen tulee tukea Microsoft 365 -tunnuksilla toimivaa kertakirjautumista (SSO, Entra ID (Azure AD) -integraatio). Järjestelmän tulee olla integroitavissa Naantalin kaupungin tällä hetkellä käytössä oleviin järjestelmiin: • kirjanpitojärjestelmä ProEconomica Premium • pankkiaineisto Nomentia • työajanseurantaohjelmat Nepton ja Titania • varhaiskasvatuksen tietovaranto Varda • varhaiskasvatuksen toiminnanohjausjärjestelmä Päikky • kansalaisopiston Hellewi • työterveyshuolto Mehiläinen • verohallinnon Tulorekisteri • verokorttien rajapinta VeroApi • käyttäjähallinta Ruuvi • ay-jäsenmaksuselvitykset VILO Järjestelmän käyttöönottoprojekti aloitetaan marraskuussa 2026. Järjestelmän tulee olla käyttöönotettavissa 1.4.2027 ja tuotantokäyttö aloitetaan 1.5.2027. Hankinnan kohde ja sitä koskevat vaatimukset on kuvattu yksityiskohtaisesti liitteessä 1 (Naantalin kaupunki_Palkka- ja HRjärjestelmän vaatimukset), jonka kaikki välilehdet tulee täyttää. Tarjousten vertailu perustuu kokonaisvertailuhintaan, liitteen 1 hintaliitteestä.
MääräaikaDeadline 2026-10-02
Kuka? Mitä? Missä?| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-09-03 | hankintailmoitus |
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Naantalin kaupungin palkka- ja HR-järjestelmä, sisältäen matkahallintaosion
Viitenumero:
911/02.08.00/2025
Lyhyt kuvaus:
Tuotteet/palvelut: Tietotekniset palvelut: neuvonta, ohjelmistojen kehittäminen, Internet ja tuki 📦
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
911/02.08.00/2025
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Pääkohde tai suorituspaikka: Varsinais-Suomi
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Varsinais-Suomi 🏙️
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Hankintalaki
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-10-02 07:00:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään ✅
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-16 07:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yhteensä)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Naantalin kaupunki
Kansallinen rekisterinumero:
0135457-2
Postiosoite: Käsityöläiskatu 2
Postinumero: 21100
Postitoimipaikka: Naantali
Alue: Varsinais-Suomi 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Talouspalvelut
Sähköposti: terhi.reiman@naantali.fi 📧
Puhelin: +358 444171234 📞
URL: https://www.naantali.fi 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/naantali?id=619913&tpk=f3ce9a52-a450-443a-8c8e-a3483b63c438 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/naantali?id=619913&tpk=f3ce9a52-a450-443a-8c8e-a3483b63c438 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Arvostelurunko
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista): 14 päivää
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 171-609793 (2026-09-03)
- Tietotekniset palvelut: neuvonta, ohjelmistojen kehittäminen, Internet ja tuki (>20 uudet hankinnat)
- Datapalvelut (2)
- Internet-palvelut (3)
- Ohjelmointi ja siihen liittyvät neuvontapalvelut (11)
- Tietojärjestelmän auditointi- ja testauspalvelut
- Tietokonejärjestelmän varmistus- ja luettelomuunnospalvelut
- Tietokonelaitteistoa koskevat konsulttipalvelut (1)
- Tietokonepalvelut (1)
- Tietokoneverkkopalvelut
- Tietotekniset tuki- ja neuvontapalvelut (3)