Monetra E19/2026 / Palkanlaskentajärjestelmän hankinta hyvinvointialueille Monetra-konserni
Monetra Pohjois-Savo Oy
Hankinnan kohteena on SaaS-palveluna hankittava palkanlaskentajärjestelmäratkaisu, jolla voidaan hoitaa Monetra konsernin hyvinvointialueasiakkuuksien palkanlaskenta ja palvelussuhteen elinkaaren hallinta sen perustamisesta päättymiseen. Hankinnan liiteasiakirjoissa on kuvattu hankintaa tarkemmin. Hankinnan liitteet on esitelty erillisessä liiteasiakirjassa "Monetra E19 2026 Palkanlaskentajärjestelmän hankinta hyvinvointialueille Liiteluettelo". Liiteasiakirjojen nimissä on noudatettu puitesopimuksen ja toimitussopimuksen liitteiden numerointia ja nimiä niiltä osin kuin tarjouksessa palautettavat liitteet tulevat puitesopimuksen tai toimitussopimuksen liitteiksi. Selvyyden vuoksi, tarjouspyynnössä olevien ja tarjoukseen liitettävien täydennettyjen liitteiden tiedostonimiä tai tiedostomuotoja ei ole sallittua muuttaa tarjousta jätettäessä. Excel-muotoisiin liitetiedostoihin ei ole sallittua lisätä, poistaa tai muuttaa rivejä, sarakkeita, välilehtiä, kaavoja tms. taulukon teknisiä elementtejä.
MääräaikaDeadline 2026-09-23
Kuka? Mitä?- • Liiketoimien ja henkilökohtaisen liiketoiminnan ohjelmatuotteet › Ajanseuranta- tai henkilöstöhallinto-ohjelmatuotteet
- • Liiketoimien ja henkilökohtaisen liiketoiminnan ohjelmistojen kehittämispalvelut › Ajanseuranta- tai henkilöstöhallinto-ohjelmistojen kehittämispalvelut
- • Tietojärjestelmät ja palvelimet › Tietojärjestelmät
- • Helsinki-Uusimaa › Helsinki-Uusimaa
- • Keski-Suomi
- • Pirkanmaa
- • Pohjois- ja Itä-Suomi › Pohjois-Pohjanmaa
- • Pohjois-Savo
| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-08-21 | hankintailmoitus |
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Monetra E19/2026 / Palkanlaskentajärjestelmän hankinta hyvinvointialueille Monetra-konserni
Viitenumero:
Monetra E19/2026
Lyhyt kuvaus:
Tuotteet/palvelut: Ohjelmatuotteet ja tietojärjestelmät 📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 27 600 000 EUR 💰
Täydentävä hankintalaji: Palvelut
Suorituspaikkaa koskevat rajoitukset: Missä tahansa Euroopan talousalueella
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
Monetra E19/2026
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Lisätietoja:
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 60
Laatukriteeri (nimi): Laatu
Laatukriteeri (painotus): 40
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-09-23 10:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-09-23 10:15:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-09-23 10:15:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään ✅
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-04 10:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (pisteinä, vaihteluvälin puoliväli)
Painotus (pisteinä, tarkka)
Tarjouspyynnön ehdot
Sopimukseen sisältyy suoritusehtoja ✅
Oikeudelliset, taloudelliset, rahoitukselliset ja tekniset tiedot
Sopimukseen liittyvät ehdot
Sopimuksen täytäntöönpanoehdot: Hankintalain mukaan.
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Monetra Pohjois-Savo Oy
Kansallinen rekisterinumero:
2054342-4
Postiosoite: Microkatu 1 T
Postinumero: 70150
Postitoimipaikka: Kuopio
Alue: Pohjois-Savo 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Monetra Oulu Oy, Hankintapalvelut
Sähköposti: hankintapalvelut@monetra.fi 📧
Puhelin: +358 855853943 📞
URL: https://www.monetra.fi 🌏
Ryhmänvetäjä ✅
Hankintaviranomaisen tyyppi
Julkisoikeudellinen yhteisö
Päätoimi
Talous- ja rahoitusasiat
Tietoa yhteishankinnoista
Sopimukseen sisältyy yhteishankinta ✅
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/monetra?id=616524&tpk=93d94253-4053-4243-a98e-6aebd216f3f6 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/monetra?id=616524&tpk=93d94253-4053-4243-a98e-6aebd216f3f6 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Lisätietoja
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Arvostelurunko
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 163-584755 (2026-08-21)
- Ohjelmatuotteet ja tietojärjestelmät (>20 uudet hankinnat)
- Apuohjelmatuotteet (1)
- Asiakirjojen luonti-, piirustus-, kuvantamis-, aikataulutus- ja tuottavuusohjelmatuotteet
- Erilaiset ohjelmatuotteet ja tietokonejärjestelmät
- Liiketoimien ja henkilökohtaisen liiketoiminnan ohjelmatuotteet (4)
- Tietojärjestelmät ja palvelimet (7)
- Tietokanta- ja käyttöohjelmatuotteet
- Toimialakohtaiset ohjelmatuotteet (2)
- Verkko-, internet- ja intranetohjelmatuotteet (1)
- Viestintä- ja multimediaohjelmatuotteet (1)