Leikkausrobottijärjestelmä
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue (myöhemmin Pohde) pyytää tarjoustanne leikkausrobottijärjestelmästä tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Hankintasopimus on voimassa viisi vuotta, jonka lisäksi on mahdollisuus kahden vuoden optioon. Tilaaja päättää optioiden käytöstä erikseen. Hankintayksikkö valitsee yhden Toimittajan hinnan perusteella. Tarvittava ja riittävä laatu varmistetaan pakottavilla vaatimuksilla. Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin tarjouspyyntöasiakirjoissa.
MääräaikaTarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2026-05-11. Hankinta julkaistiin 2026-04-07.
ToimittajatSeuraavat toimittajat mainitaan hankintapäätöksissä tai muissa hankinta-asiakirjoissa:
Kuka? Mitä?- • Leikkaussalin tekniikka › Leikkaussalilaitteet ja instrumentit
- • Lääketieteellisten laitteiden ja tarkkuuslaitteiden korjaus ja huolto › Lääketieteellisten ja kirurgisten laitteiden korjaus ja huolto
Hankintojen historia
| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-04-07 | hankintailmoitus |
| 2026-08-10 | Ilmoitus tehdystä sopimuksesta |
hankintailmoitus (2026-04-07)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Leikkausrobottijärjestelmä
Viitenumero:
Lyhyt kuvaus:
Sopimustyyppi: Tavarat
Tuotteet/palvelut: Lääketieteelliset laitteet 📦
Suorituspaikkaa koskevat rajoitukset: Missä tahansa tietyn maan alueella
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Lisätuotteet/palvelut:
Edistettävä sosiaalinen tavoite: Ihmisoikeuksia koskeva due diligence -velvoite maailmanlaajuisissa toimitusketjuissa
Maa: Suomi 🇫🇮
Kesto: 84 kuukautta
Tietoa sähköisistä luetteloista
Tarjoukset on esitettävä sähköisinä luetteloina tai niihin on sisällyttävä sähköinen luettelo
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero:
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-05-11 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-05-11 10:00:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-05-11 10:00:00 📅
Sähköinen luettelo: Sallittu
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään ✅
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-04-23 09:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yhteensä)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: PL 10
Postinumero: 90029
Postitoimipaikka: Pohde
Alue: Pohjois-Pohjanmaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Juha Kervinen
Sähköposti: juha.kervinen@pohde.fi 📧
Puhelin: +358 401785090 📞
URL: https://pohde.fi 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Julkisoikeudellinen yhteisö
Päätoimi
Terveys
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/pohjois-pohjanmaanhyvinvointialue?id=593540&tpk=285fc9db-e0d3-47a8-b582-08adfed5de6b 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/pohjois-pohjanmaanhyvinvointialue?id=593540&tpk=285fc9db-e0d3-47a8-b582-08adfed5de6b 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista): Muutoksenhakuaika 14vrk hankintapäätöksen tekemisestä.
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 068-237340 (2026-04-07)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Leikkausrobottijärjestelmä
Viitenumero:
PPHVADno-2026-1637
Lyhyt kuvaus:
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue (myöhemmin Pohde) pyytää tarjoustanne leikkausrobottijärjestelmästä tämän tarjouspyynnön ja sen
liitteiden mukaisesti.
Hankintasopimus on voimassa viisi vuotta, jonka lisäksi on mahdollisuus kahden vuoden optioon. Tilaaja päättää optioiden
käytöstä erikseen.
Hankintayksikkö valitsee yhden Toimittajan hinnan perusteella. Tarvittava ja riittävä laatu varmistetaan pakottavilla
vaatimuksilla.
Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin tarjouspyyntöasiakirjoissa.
Näytä lisää
Tuotteet/palvelut: Lääketieteelliset laitteet 📦
Suorituspaikkaa koskevat rajoitukset: Missä tahansa tietyn maan alueella
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
PPHVADno-2026-1637
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Lisätuotteet/palvelut:
Maa: Suomi 🇫🇮
Kesto: 84 kuukautta
Tietoa sähköisistä luetteloista
Tarjoukset on esitettävä sähköisinä luetteloina tai niihin on sisällyttävä sähköinen luettelo
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-05-11 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-05-11 10:00:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-05-11 10:00:00 📅
Sähköinen luettelo: Sallittu
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään ✅
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-04-23 09:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yhteensä)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue
Kansallinen rekisterinumero:
3221326-2
Postiosoite: PL 10
Postinumero: 90029
Postitoimipaikka: Pohde
Alue: Pohjois-Pohjanmaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Juha Kervinen
Sähköposti: juha.kervinen@pohde.fi 📧
Puhelin: +358 401785090 📞
URL: https://pohde.fi 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Julkisoikeudellinen yhteisö
Päätoimi
Terveys
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/pohjois-pohjanmaanhyvinvointialue?id=593540&tpk=285fc9db-e0d3-47a8-b582-08adfed5de6b 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/pohjois-pohjanmaanhyvinvointialue?id=593540&tpk=285fc9db-e0d3-47a8-b582-08adfed5de6b 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista): Muutoksenhakuaika 14vrk hankintapäätöksen tekemisestä.
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 068-237340 (2026-04-07)
Ilmoitus tehdystä sopimuksesta (2026-08-10)
Kohde
Hankinnan laajuus
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 7489195.55 EUR 💰
Sopimuksen tekeminen
Sopimus/erä myönnetään ✅
Erän tunnistenumero:
Sopimuksen numero:
Sopimuksen tekopäivä: 2026-06-30 📅
Tietoa tarjouskilpailuista
Sähköisesti vastaanotettujen tarjousten määrä: 1
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 7489195.55 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
Osan tai osien ryhmän tunniste:
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Intuitive Surgical Sàrl
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Chemin des Mûriers, 1
Postinumero: 1170
Postitoimipaikka: Aubonne
Alue: Vaud 🏙️
Maa: Sveitsi 🇨🇭
Organisaation koko: Suuri
Lähde: OJS 2026/S 153-553872 (2026-08-10)
Kohde
Hankinnan laajuus
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 7489195.55 EUR 💰
Sopimuksen tekeminen
Sopimus/erä myönnetään ✅
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Sopimuksen numero:
PPHVADno-2026-1637
Sopimuksen tekopäivä: 2026-06-30 📅
Tietoa tarjouskilpailuista
Sähköisesti vastaanotettujen tarjousten määrä: 1
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 7489195.55 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
tenderReference-4877472-940174
Osan tai osien ryhmän tunniste:
LOT-0000
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Intuitive Surgical Sàrl
Kansallinen rekisterinumero:
55010494472
Postiosoite: Chemin des Mûriers, 1
Postinumero: 1170
Postitoimipaikka: Aubonne
Alue: Vaud 🏙️
Maa: Sveitsi 🇨🇭
Organisaation koko: Suuri
Lähde: OJS 2026/S 153-553872 (2026-08-10)
Uudet hankinnat asiaan liittyvissä luokissa 🆕
- Lääketieteelliset laitteet, farmaseuttiset valmisteet ja henkilökohtaiseen hygieniaan liittyvät tuotteet (>20 uudet hankinnat)
- Lääketieteelliset laitteet (16)
- Anestesia ja elvytys
- Erilaiset lääkintälaitteet ja -tuotteet (5)
- Hammashoidon alan välineet ja laitteet (2)
- Leikkaussalin tekniikka
- Lääketieteelliset kertakäyttötarvikkeet (3)
- Lääketieteen, hammaslääketieteen ja eläinlääketieteen käyttöön tarkoitetut kuvauslaitteet
- Rekisteröintijärjestelmät ja diagnostiikkalaitteet (1)
- Sädehoito-, mekanoterapia-, sähköhoito- ja fysioterapialaitteet
- Tukitoiminnot (2)