Lapin hyvinvointialue hankkii kotiateriakuljetuspalveluita toteuttavaksi Tornion alueelle sekä ateriakuljetuspalveluita toteutettavaksi Ranuan alueelle. Hankinnassa on kaksi osa-aluetta: 1) Lapin hyvinvointialueen kotiateriakuljetuspalvelut Tornion alueella ja 2) Lapin hyvinvointialueen ateriakuljetuspalvelut Ranuan alueella. Kummallekin osa-alueelle valitaan oma erillinen palveluntuottajansa. Tarjoajan tekemät tarjoukset voivat koskea yhtä tai kumpaakin osa-aluetta ja tarjoajalla on näin ollen mahdollisuus tulla valituksi palveluntuottajaksi yhteen tai kumpaankin osa-alueelle. Lapin hyvinvointialue hankkii kuljetuspalveluita omien tarpeidensa mukaisesti eikä sitoudu vähimmäisostomääriin. Solmittavat hankintasopimukset eivät sisällä määräostovelvoitetta. Sopimuskauden pituus on kummallakin osa-alueella 24 kuukautta ja siihen sisältyy mahdollisuus kahteen (2) 12 kuukauden mittaiseen optiosopimuskauteen. Osa-alueiden palvelukuvaukset, toimituskohteet, -reitit ja -aikataulut, kuljetuksia, kuljetuskalustoa ja tarjoajaa koskevat vaatimukset, päätöksenteon perusteet sekä solmittavien hankintasopimuksien toteutuksen kannalta muut oleelliset seikat ovat ilmaistu tarkemmin tässä tarjouspyynnössä sekä sen liitteissä.
hankintailmoitus (2026-08-24) Kohde Hankinnan laajuus
Otsikko: Lapin hyvinvointialueen Tornion kotiateriakuljetuspalvelut sekä Ranuan ateriakuljetuspalvelut
Viitenumero: LAPHA/11481/02.08.01/2026
Lyhyt kuvaus:
Lapin hyvinvointialue hankkii kotiateriakuljetuspalveluita toteuttavaksi Tornion alueelle sekä ateriakuljetuspalveluita toteutettavaksi Ranuan alueelle.
Hankinnassa on kaksi osa-aluetta:
1) Lapin hyvinvointialueen kotiateriakuljetuspalvelut Tornion alueella ja
2) Lapin hyvinvointialueen ateriakuljetuspalvelut Ranuan alueella.
Kummallekin osa-alueelle valitaan oma erillinen palveluntuottajansa.
Tarjoajan tekemät tarjoukset voivat koskea yhtä tai kumpaakin osa-aluetta ja tarjoajalla on näin ollen mahdollisuus tulla valituksi palveluntuottajaksi yhteen tai kumpaankin osa-alueelle.
Lapin hyvinvointialue hankkii kuljetuspalveluita omien tarpeidensa mukaisesti eikä sitoudu vähimmäisostomääriin. Solmittavat hankintasopimukset eivät sisällä määräostovelvoitetta.
Sopimuskauden pituus on kummallakin osa-alueella 24 kuukautta ja siihen sisältyy mahdollisuus kahteen (2) 12 kuukauden mittaiseen optiosopimuskauteen.
Osa-alueiden palvelukuvaukset, toimituskohteet, -reitit ja -aikataulut, kuljetuksia, kuljetuskalustoa ja tarjoajaa koskevat vaatimukset, päätöksenteon perusteet sekä solmittavien hankintasopimuksien toteutuksen kannalta muut oleelliset seikat ovat ilmaistu tarkemmin tässä tarjouspyynnössä sekä sen liitteissä.
Lapin hyvinvointialue hankkii kotiateriakuljetuspalveluita toteuttavaksi Tornion alueelle sekä ateriakuljetuspalveluita toteutettavaksi Ranuan alueelle.
Hankinnassa on kaksi osa-aluetta:
1) Lapin hyvinvointialueen kotiateriakuljetuspalvelut Tornion alueella ja
2) Lapin hyvinvointialueen ateriakuljetuspalvelut Ranuan alueella.
Kummallekin osa-alueelle valitaan oma erillinen palveluntuottajansa.
Tarjoajan tekemät tarjoukset voivat koskea yhtä tai kumpaakin osa-aluetta ja tarjoajalla on näin ollen mahdollisuus tulla valituksi palveluntuottajaksi yhteen tai kumpaankin osa-alueelle.
Lapin hyvinvointialue hankkii kuljetuspalveluita omien tarpeidensa mukaisesti eikä sitoudu vähimmäisostomääriin. Solmittavat hankintasopimukset eivät sisällä määräostovelvoitetta.
Sopimuskauden pituus on kummallakin osa-alueella 24 kuukautta ja siihen sisältyy mahdollisuus kahteen (2) 12 kuukauden mittaiseen optiosopimuskauteen.
Osa-alueiden palvelukuvaukset, toimituskohteet, -reitit ja -aikataulut, kuljetuksia, kuljetuskalustoa ja tarjoajaa koskevat vaatimukset, päätöksenteon perusteet sekä solmittavien hankintasopimuksien toteutuksen kannalta muut oleelliset seikat ovat ilmaistu tarkemmin tässä tarjouspyynnössä sekä sen liitteissä.
Sopimustyyppi: Palvelut
Tuotteet/palvelut: Ateriakuljetuspalvelut📦 Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin ✅
Yhdelle tarjoajalle myönnettävien erien enimmäismäärä: 2
Tarjouksia voidaan jättää enintään yhtä erää varten: 2
1️⃣
Sisäinen tunniste: LAPHA/11481/02.08.01/2026 / Osa-alue 1-0
Otsikko: Lapin hyvinvointialueen kotiateriakuljetuspalvelut Tornion alueella
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Hankinnan kuvaus:
Lapin hyvinvointialue hankkii kotiateriakuljetuspalveluita toteutettavaksi Tornion alueella.
Kuljetuspalvelu sisältää kotiaterioiden kuljetuksen Tornion alueella kotona asuville kotiateriapalveluiden toimittamisen piiriin kuuluville asiakkaille erikseen nimettyihin toimituspisteisiin arkipäivisin. Kotiaterioita kuljetetaan kolme kertaa viikossa (maanantai, keskiviikko ja perjantai) kerran päivässä siten kuin asiakkaita kotiateriapalvelun piirissä kulloinkin on.
Selvyyden vuoksi todetaan, että kotiaterioiden kuljetussuuntia on noutoaikataulujen mukaisesti kaikkiaan neljä:
1) Arpelan suunta,
2) Karungin suunta,
3) Kaakamon suunta sekä
4) Tornion keskustaajaman alue.
Kuljetuspalveluun valitaan yksi palveluntuottaja.
Palveluiden (kuljetusten) hintojen ilmoittamisen ohjeet ovat ilmaistu tarkemmin tarjouspyynnön Hankinnan kohteet kriteerit-osassa.
Lapin hyvinvointialue hankkii kuljetuspalveluita omien tarpeidensa mukaisesti eikä sitoudu vähimmäisostomääriin. Solmittava hankintasopimus ei sisällä määräostovelvoitetta.
Sopimuskauden pituus on 24 kuukautta ja siihen sisältyy mahdollisuus kahteen (2) 12 kuukauden mittaiseen optiosopimuskauteen.
Palvelukuvaus, toimituskohteiden osoitteet ja -aikataulut, kuljetuksia, kuljetuskalustoa ja tarjoajaa koskevat vaatimukset, päätöksenteon perusteet sekä solmittavan hankintasopimuksen toteutuksen kannalta muut oleelliset seikat ovat ilmaistu tarkemmin tässä tarjouspyynnössä sekä sen liitteissä.
Lapin hyvinvointialue hankkii kotiateriakuljetuspalveluita toteutettavaksi Tornion alueella.
Kuljetuspalvelu sisältää kotiaterioiden kuljetuksen Tornion alueella kotona asuville kotiateriapalveluiden toimittamisen piiriin kuuluville asiakkaille erikseen nimettyihin toimituspisteisiin arkipäivisin. Kotiaterioita kuljetetaan kolme kertaa viikossa (maanantai, keskiviikko ja perjantai) kerran päivässä siten kuin asiakkaita kotiateriapalvelun piirissä kulloinkin on.
Selvyyden vuoksi todetaan, että kotiaterioiden kuljetussuuntia on noutoaikataulujen mukaisesti kaikkiaan neljä:
1) Arpelan suunta,
2) Karungin suunta,
3) Kaakamon suunta sekä
4) Tornion keskustaajaman alue.
Kuljetuspalveluun valitaan yksi palveluntuottaja.
Palveluiden (kuljetusten) hintojen ilmoittamisen ohjeet ovat ilmaistu tarkemmin tarjouspyynnön Hankinnan kohteet kriteerit-osassa.
Lapin hyvinvointialue hankkii kuljetuspalveluita omien tarpeidensa mukaisesti eikä sitoudu vähimmäisostomääriin. Solmittava hankintasopimus ei sisällä määräostovelvoitetta.
Sopimuskauden pituus on 24 kuukautta ja siihen sisältyy mahdollisuus kahteen (2) 12 kuukauden mittaiseen optiosopimuskauteen.
Palvelukuvaus, toimituskohteiden osoitteet ja -aikataulut, kuljetuksia, kuljetuskalustoa ja tarjoajaa koskevat vaatimukset, päätöksenteon perusteet sekä solmittavan hankintasopimuksen toteutuksen kannalta muut oleelliset seikat ovat ilmaistu tarkemmin tässä tarjouspyynnössä sekä sen liitteissä.
Lisätuotteet/palvelut: Aterioiden kotiinkuljetuspalvelut📦
Lähestymistapa ympäristövaikutusten vähentämiseen: Siirtyminen kiertotalouteen
Edistettävä sosiaalinen tavoite: Ihmisoikeuksia koskeva due diligence -velvoite maailmanlaajuisissa toimitusketjuissa
Postitoimipaikka: Tornio
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Lappi
🏙️
Kesto: 48 kuukautta Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0001
2️⃣
Sisäinen tunniste: LAPHA/11481/02.08.01/2026 / Osa-alue 2-1
Otsikko: Lapin hyvinvointialueen ateriakuljetuspalvelut Ranuan alueella
Hankinnan kuvaus:
Lapin hyvinvointialue hankkii ateriakuljetuspalveluita toteutettavaksi Ranuan alueella.Kuljetuspalvelu sisältää aterioiden kuljetuksen noutopisteestä hoitokoti Attendo Sisun keittiöltä (osoite Koivukuja 2, 97700 Ranua) Ranuan hyvinvointikeskukseen, palvelutalo Rantakotiin ja Rantatien vanhustentaloon sekä Marjukan ja Rantamarjukan asumispalveluksiköihin.
Ateriakuljetuksia tuotetaan viikonloppuisin ja arkipyhinä kahdesti päivässä (lounaiden ja päivällisten kuljetukset).
Kuljetuspalveluun valitaan yksi palveluntuottaja.
Palveluiden (kuljetusten) hintojen ilmoittamisen ohjeet ovat ilmaistu tarkemmin tarjouspyynnön Hankinnan kohteet kriteerit-osassa.
Lapin hyvinvointialue hankkii kuljetuspalveluita omien tarpeidensa mukaisesti eikä sitoudu vähimmäisostomääriin. Solmittava hankintasopimus ei sisällä määräostovelvoitetta.
Sopimuskauden pituus on 24 kuukautta ja siihen sisältyy mahdollisuus kahteen (2) 12 kuukauden mittaiseen optiosopimuskauteen.
Palvelukuvaus, toimituskohteiden osoitteet ja -aikataulut, kuljetuksia, kuljetuskalustoa ja tarjoajaa koskevat vaatimukset, päätöksenteon perusteet sekä solmittavan hankintasopimuksen toteutuksen kannalta muut oleelliset seikat ovat ilmaistu tarkemmin tässä tarjouspyynnössä sekä sen liitteissä.
Lapin hyvinvointialue hankkii ateriakuljetuspalveluita toteutettavaksi Ranuan alueella.Kuljetuspalvelu sisältää aterioiden kuljetuksen noutopisteestä hoitokoti Attendo Sisun keittiöltä (osoite Koivukuja 2, 97700 Ranua) Ranuan hyvinvointikeskukseen, palvelutalo Rantakotiin ja Rantatien vanhustentaloon sekä Marjukan ja Rantamarjukan asumispalveluksiköihin.
Ateriakuljetuksia tuotetaan viikonloppuisin ja arkipyhinä kahdesti päivässä (lounaiden ja päivällisten kuljetukset).
Kuljetuspalveluun valitaan yksi palveluntuottaja.
Palveluiden (kuljetusten) hintojen ilmoittamisen ohjeet ovat ilmaistu tarkemmin tarjouspyynnön Hankinnan kohteet kriteerit-osassa.
Lapin hyvinvointialue hankkii kuljetuspalveluita omien tarpeidensa mukaisesti eikä sitoudu vähimmäisostomääriin. Solmittava hankintasopimus ei sisällä määräostovelvoitetta.
Sopimuskauden pituus on 24 kuukautta ja siihen sisältyy mahdollisuus kahteen (2) 12 kuukauden mittaiseen optiosopimuskauteen.
Palvelukuvaus, toimituskohteiden osoitteet ja -aikataulut, kuljetuksia, kuljetuskalustoa ja tarjoajaa koskevat vaatimukset, päätöksenteon perusteet sekä solmittavan hankintasopimuksen toteutuksen kannalta muut oleelliset seikat ovat ilmaistu tarkemmin tässä tarjouspyynnössä sekä sen liitteissä.
Postitoimipaikka: Ranua
Tietoa sähköisistä luetteloista
Tarjoukset on esitettävä sähköisinä luetteloina tai niihin on sisällyttävä sähköinen luettelo
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0002
Menettely Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Tarjouskilpailussa noudatetaan julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annettua lakia (1397/2016, "hankintalaki").
Sopimukseen sovelletaan tilaajavastuulakia (1233/2006).
Hankinta suoritetaan avoimella menettelyllä, jossa hankintayksikkö julkaisee hankintailmoituksen ja asettaa saataville tarjouspyynnön, jonka perusteella kaikki halukkaat alan toimijat voivat tehdä tarjouksen.
Mikäli mikään saaduista tarjouksista ei vastaa tarjouspyyntöä hankintayksikön edellyttämällä tavalla taikka olosuhteet tarjouskilpailun aikana muuttuvat sellaisiksi, ettei hankintayksikkö voi hyödyntää tarjouskilpailun tuloksia, hankintayksikkö voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan.
Hankinta suoritetaan avoimella menettelyllä, jossa hankintayksikkö julkaisee hankintailmoituksen ja asettaa saataville tarjouspyynnön, jonka perusteella kaikki halukkaat alan toimijat voivat tehdä tarjouksen.
Mikäli mikään saaduista tarjouksista ei vastaa tarjouspyyntöä hankintayksikön edellyttämällä tavalla taikka olosuhteet tarjouskilpailun aikana muuttuvat sellaisiksi, ettei hankintayksikkö voi hyödyntää tarjouskilpailun tuloksia, hankintayksikkö voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan.
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-10-02 07:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-10-02 07:15:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-10-02 07:15:00 📅
Sähköinen luettelo: Pakollinen
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään ✅
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-11 09:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yhteensä)
Hankintakokonaisuus on hankintalain 107 §:n liite E (kohta 7.) muut erityispalvelut-mukaisen EU-kynnysarvon ylittävä hankinta.
Hankintakokonaisuudesta on julkaistu aikaisempi tarjouspyyntö, joka julkaistiin Hilma-portaalissa (2026-048766) sekä TED-tietokannassa (326426-2026) 12.5.2026. Tarjousten jättöaika aiempaan tarjouspyyntöön oli 12.6.2026. Aikaisempaa tarjouspyyntöä koskeva hankintamenettely keskeytettiin Lapin hyvinvointialueen tukipalveluiden toimialajohtajan päätöksellä.
Hankintakokonaisuus on hankintalain 107 §:n liite E (kohta 7.) muut erityispalvelut-mukaisen EU-kynnysarvon ylittävä hankinta.
Hankintakokonaisuudesta on julkaistu aikaisempi tarjouspyyntö, joka julkaistiin Hilma-portaalissa (2026-048766) sekä TED-tietokannassa (326426-2026) 12.5.2026. Tarjousten jättöaika aiempaan tarjouspyyntöön oli 12.6.2026. Aikaisempaa tarjouspyyntöä koskeva hankintamenettely keskeytettiin Lapin hyvinvointialueen tukipalveluiden toimialajohtajan päätöksellä.
Sovittelumenettelyistä vastaava elin
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero: 3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa
🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi📧
Puhelin: +358 295643300📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi🌏 Arvostelurunko Sama kuin: Sovittelumenettelyistä vastaava elin Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä Sama kuin: Nimi ja osoitteet Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista):
I HANKINTAOIKAISUVAATIMUS
Asianosaisen on vaadittava hankintaoikaisua 14 päivän kuluessa siitä, kun asianosainen on saanut tiedon hankintayksikön päätöksestä
valitusosoituksineen tai muusta hankintamenettelyssä tehdystä ratkaisusta.
Vaatimus on esitettävä määräajan viimeisenä päivänä ennen virka-ajan päättymistä. Tiedoksisaantipäivää ei lueta oikaisuvaatimusaikaan. Jos määräajan viimeinen päivä on pyhäpäivä, itsenäisyyspäivä, vapunpäivä, joulu tai juhannusaatto tai arkilauantai, voi oikaisuvaatimuksen tehdä ennen viraston aukioloajan päättymistä ensimmäisenä arkipäivänä sen jälkeen.
II VALITUSOSOITUS MARKKINAOIKEUTEEN
Valitus on tehtävä kirjallisesti 14 päivän kuluessa siitä, kun asianosainen on saanut tiedon hankintaa koskevasta päätöksestä valitusosoituksineen.
Tiedoksisaantipäivää ei lasketa mukaan valitusaikaan.
Valituksen tulee olla perillä valitusajan viimeisenä päivänä ennen markkinaoikeuden virka-ajan päättymistä.
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista)
I HANKINTAOIKAISUVAATIMUS
Asianosaisen on vaadittava hankintaoikaisua 14 päivän kuluessa siitä, kun asianosainen on saanut tiedon hankintayksikön päätöksestä
valitusosoituksineen tai muusta hankintamenettelyssä tehdystä ratkaisusta.
Vaatimus on esitettävä määräajan viimeisenä päivänä ennen virka-ajan päättymistä. Tiedoksisaantipäivää ei lueta oikaisuvaatimusaikaan. Jos määräajan viimeinen päivä on pyhäpäivä, itsenäisyyspäivä, vapunpäivä, joulu tai juhannusaatto tai arkilauantai, voi oikaisuvaatimuksen tehdä ennen viraston aukioloajan päättymistä ensimmäisenä arkipäivänä sen jälkeen.
II VALITUSOSOITUS MARKKINAOIKEUTEEN
Valitus on tehtävä kirjallisesti 14 päivän kuluessa siitä, kun asianosainen on saanut tiedon hankintaa koskevasta päätöksestä valitusosoituksineen.
Tiedoksisaantipäivää ei lasketa mukaan valitusaikaan.
Valituksen tulee olla perillä valitusajan viimeisenä päivänä ennen markkinaoikeuden virka-ajan päättymistä.