Krossgrus
Ålands landskapsregering
Ålands landskapsregering begär in anbud på 6 olika fraktioner av krossgrus. Krossgruset hämtas på anbudsgivarens hämtningsstation på fasta Åland under ramavtalsperioden. Anbuden kommer att utvärderas och rangordnas för varje fraktion. De enskilda upphandlingar som landskapsregeringen gör för olika specifika entreprenader ingår inte i denna upphandling.
MääräaikaTarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2026-05-15. Hankinta julkaistiin 2026-04-13.
ToimittajatSeuraavat toimittajat mainitaan hankintapäätöksissä tai muissa hankinta-asiakirjoissa:
Kuka? Mitä? Missä?- • Helsinki-Uusimaa › Helsinki-Uusimaa
- • Åland › Åland
Hankintojen historia
| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-04-13 | hankintailmoitus |
| 2026-08-13 | Ilmoitus tehdystä sopimuksesta |
hankintailmoitus (2026-04-13)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Krossgrus
Lyhyt kuvaus:
Sopimustyyppi: Tavarat
Tuotteet/palvelut: Sora, hiekka, sepeli ja muut kiviainekset 📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 800 000 EUR 💰
Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin ✅
Yhdelle tarjoajalle myönnettävien erien enimmäismäärä: 5
Tarjouksia voidaan jättää enintään yhtä erää varten: 5
1️⃣
Sisäinen tunniste:
Otsikko: Fraktion 1, 2-4 mm för halkbekämpning,
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Lisätuotteet/palvelut:
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Åland 🏙️
Kesto
Aloituspäivä: 2026-09-01 📅
Loppupäivä: 2030-08-31 📅
Kuvaus
Sopimuksen optiokausien enimmäismäärä: 1
Lisätietoja uusimisesta: 12 månaders förlängning
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Otsikko
Erän tunnistenumero:
2️⃣
Sisäinen tunniste:
Otsikko: Fraktion 2, 0-12 mm,
Otsikko
Erän tunnistenumero:
3️⃣
Sisäinen tunniste:
Otsikko: Fraktion 3, 0-32 mm
Otsikko
Erän tunnistenumero:
4️⃣
Sisäinen tunniste:
Otsikko: Fraktion 4, 0-63 mm
Otsikko
Erän tunnistenumero:
5️⃣
Sisäinen tunniste:
Otsikko: Fraktion 5, 16-45 mm
Otsikko
Erän tunnistenumero:
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-05-15 00:00:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: ruotsi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 3 kuukautta
Puitesopimusta tai dynaamista hankintajärjestelmää koskevat tiedot
Puitesopimus useiden toimijoiden kanssa ✅
Osallistujien enimmäismäärä: 3
Tarjouspyynnön ehdot
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä maksua käytetään ✅
Oikeudelliset, taloudelliset, rahoitukselliset ja tekniset tiedot
Osallistumisehdot
Poissulkemisperuste:
Kuvaus poissulkemisperusteista:
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Ålands landskapsregering
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: PB 1060
Postinumero: 22111
Postitoimipaikka: Mariehamn
Alue: Åland 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: upphandling@regeringen.ax 📧
Puhelin: +358 18 25000 📞
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://www.e-avrop.com/rax/e-Upphandling/NoticeLink.aspx?id=118110 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://www.e-avrop.com/rax/e-Upphandling/NoticeLink.aspx?id=118110 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Sallittu
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Marknadsdomstolen
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Banbyggarvägen 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsingfors
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 29-5643300 📞
Faksi: +358 29 56 43314 📠
URL: http://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Arvostelurunko
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 072-251683 (2026-04-13)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Krossgrus
Lyhyt kuvaus:
Ålands landskapsregering begär in anbud på 6 olika fraktioner av krossgrus.
Krossgruset hämtas på anbudsgivarens hämtningsstation på fasta Åland under ramavtalsperioden.
Anbuden kommer att utvärderas och rangordnas för varje fraktion.
De enskilda upphandlingar som landskapsregeringen gör för olika specifika entreprenader ingår inte i denna upphandling.
Näytä lisää
Tuotteet/palvelut: Sora, hiekka, sepeli ja muut kiviainekset 📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 800 000 EUR 💰
Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin ✅
Yhdelle tarjoajalle myönnettävien erien enimmäismäärä: 5
Tarjouksia voidaan jättää enintään yhtä erää varten: 5
1️⃣
Sisäinen tunniste:
urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119119:Lot:1
Otsikko: Fraktion 1, 2-4 mm för halkbekämpning,
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Lisätuotteet/palvelut:
Suorituspaikka: Åland 🏙️
Kesto
Aloituspäivä: 2026-09-01 📅
Loppupäivä: 2030-08-31 📅
Kuvaus
Sopimuksen optiokausien enimmäismäärä: 1
Lisätietoja uusimisesta: 12 månaders förlängning
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0001
2️⃣
Sisäinen tunniste:
urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119119:Lot:2
Otsikko: Fraktion 2, 0-12 mm,
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0002
3️⃣
Sisäinen tunniste:
urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119119:Lot:3
Otsikko: Fraktion 3, 0-32 mm
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0003
4️⃣
Sisäinen tunniste:
urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119119:Lot:4
Otsikko: Fraktion 4, 0-63 mm
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0004
5️⃣
Sisäinen tunniste:
urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119119:Lot:5
Otsikko: Fraktion 5, 16-45 mm
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0005
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-05-15 00:00:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: ruotsi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 3 kuukautta
Puitesopimusta tai dynaamista hankintajärjestelmää koskevat tiedot
Puitesopimus useiden toimijoiden kanssa ✅
Osallistujien enimmäismäärä: 3
Tarjouspyynnön ehdot
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä maksua käytetään ✅
Oikeudelliset, taloudelliset, rahoitukselliset ja tekniset tiedot
Osallistumisehdot
Poissulkemisperuste:
Korruptio
Lapsityövoima ja muut ihmiskaupan muodot
Petos
+ 7 lisää
Puhtaasti kansalliset poissulkemisperusteet
Rahanpesu tai terrorismin rahoitus
Rikollisjärjestön toimintaan osallistuminen
Sosiaaliturvamaksujen maksamiseen liittyvän velvoitteen rikkominen
Terrorismirikokset tai terroritoimintaan liittyvät rikokset
Verojen maksamiseen liittyvän velvoitteen rikkominen
Verojen tai sosiaaliturvamaksujen maksamiseen liittyvät perusteet
Deltagande i en kriminell organisation
Korruption
Penningtvätt eller finansiering av terrorism
Bedrägeri
Nationella uteslutningsgrunder
Terrorbrott eller brott med anknytning till terroristverksamhet
Barnarbete och andra former av människohandel
Betalning av skatter
Betalning av sociala avgifter
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Ålands landskapsregering
Kansallinen rekisterinumero:
0145076-7
Postiosoite: PB 1060
Postinumero: 22111
Postitoimipaikka: Mariehamn
Alue: Åland 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: upphandling@regeringen.ax 📧
Puhelin: +358 18 25000 📞
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://www.e-avrop.com/rax/e-Upphandling/NoticeLink.aspx?id=118110 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://www.e-avrop.com/rax/e-Upphandling/NoticeLink.aspx?id=118110 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Sallittu
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Marknadsdomstolen
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Banbyggarvägen 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsingfors
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 29-5643300 📞
Faksi: +358 29 56 43314 📠
URL: http://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Arvostelurunko
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 072-251683 (2026-04-13)
Ilmoitus tehdystä sopimuksesta (2026-08-13)
Kohde
Hankinnan laajuus
Lyhyt kuvaus:
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 800 000 EUR 💰
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 142 430 EUR (framework approximate) 💰
Puitejärjestelyjen enimmäisarvo tässä ilmoituksessa: 248 570 EUR 💰
Sopimuksen tekeminen
1️⃣
Sopimus/erä myönnetään ✅
Erän tunnistenumero:
Sopimuksen numero:
Sopimuksen tekopäivä: 2026-08-13 📅
Tietoa tarjouskilpailuista
Saatujen tarjousten määrä: 2
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Enimmäisarvo puitejärjestelyssä: 192 500 EUR 💰
Puitejärjestelyn uudelleenarvioitu arvo: 89 390 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
Osan tai osien ryhmän tunniste:
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Widmans Kross & Grus
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Krossvägen 145
Postinumero: 22130
Postitoimipaikka: Gottby
Maa: Ahvenanmaa 🇦🇽
Sähköposti: janwidman@aland.net 📧
Puhelin: 0457-0529162 📞
Voittaja on noteerattu säännellyillä markkinoilla ✅
Organisaation koko: Suuri
Tarjouksen tunniste:
Nimi: Ab Rafael
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Norrbygatan 266
Postitoimipaikka: Gottby
Sähköposti: kytte@rafaels.ax 📧
Puhelin: +358400716380 📞
2️⃣
Erän tunnistenumero:
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Enimmäisarvo puitejärjestelyssä: 20 400 EUR 💰
Puitejärjestelyn uudelleenarvioitu arvo: 18 750 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
Osan tai osien ryhmän tunniste:
Tarjouksen tunniste:
3️⃣
Erän tunnistenumero:
Enimmäisarvo puitejärjestelyssä: 15 450 EUR 💰
Puitejärjestelyn uudelleenarvioitu arvo: 14 910 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
Osan tai osien ryhmän tunniste:
Tarjouksen tunniste:
4️⃣
Erän tunnistenumero:
Enimmäisarvo puitejärjestelyssä: 8 480 EUR 💰
Puitejärjestelyn uudelleenarvioitu arvo: 8 100 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
Osan tai osien ryhmän tunniste:
Tarjouksen tunniste:
5️⃣
Erän tunnistenumero:
Enimmäisarvo puitejärjestelyssä: 11 740 EUR 💰
Puitejärjestelyn uudelleenarvioitu arvo: 11 280 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
Osan tai osien ryhmän tunniste:
Tarjouksen tunniste:
Lähde: OJS 2026/S 156-566131 (2026-08-13)
Kohde
Hankinnan laajuus
Lyhyt kuvaus:
Ålands landskapsregering begär in anbud på 5 olika fraktioner av krossgrus. Fraktion 1: 2–4 mm för halkbekämpning. Får ej vara kubiserat eller naturgrus Fraktion 2: 0–12 mm Fraktion 3: 0–32 mm Fraktion 4: 0–63 mm Fraktion 5: 16–45 mm
Krossgruset hämtas på anbudsgivarens hämtningsstation på fasta Åland under ramavtalsperioden.
Anbuden kommer att utvärderas och rangordnas för varje fraktion.
De enskilda upphandlingar som landskapsregeringen gör för olika specifika entreprenader ingår inte i denna upphandling.
Näytä lisää
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 142 430 EUR (framework approximate) 💰
Puitejärjestelyjen enimmäisarvo tässä ilmoituksessa: 248 570 EUR 💰
Sopimuksen tekeminen
1️⃣
Sopimus/erä myönnetään ✅
Erän tunnistenumero:
LOT-0001
Sopimuksen numero:
3447962
Sopimuksen tekopäivä: 2026-08-13 📅
Tietoa tarjouskilpailuista
Saatujen tarjousten määrä: 2
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Enimmäisarvo puitejärjestelyssä: 192 500 EUR 💰
Puitejärjestelyn uudelleenarvioitu arvo: 89 390 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
3447972
Osan tai osien ryhmän tunniste:
LOT-0001
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Widmans Kross & Grus
Kansallinen rekisterinumero:
FO0145159-1
Postiosoite: Krossvägen 145
Postinumero: 22130
Postitoimipaikka: Gottby
Maa: Ahvenanmaa 🇦🇽
Sähköposti: janwidman@aland.net 📧
Puhelin: 0457-0529162 📞
Voittaja on noteerattu säännellyillä markkinoilla ✅
Organisaation koko: Suuri
Tarjouksen tunniste:
3447962
Nimi: Ab Rafael
Kansallinen rekisterinumero:
3154055-2
Postiosoite: Norrbygatan 266
Postitoimipaikka: Gottby
Sähköposti: kytte@rafaels.ax 📧
Puhelin: +358400716380 📞
2️⃣
Erän tunnistenumero:
LOT-0002
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Enimmäisarvo puitejärjestelyssä: 20 400 EUR 💰
Puitejärjestelyn uudelleenarvioitu arvo: 18 750 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
3447973
Osan tai osien ryhmän tunniste:
LOT-0002
Tarjouksen tunniste:
3447963
3️⃣
Erän tunnistenumero:
LOT-0003
Enimmäisarvo puitejärjestelyssä: 15 450 EUR 💰
Puitejärjestelyn uudelleenarvioitu arvo: 14 910 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
3447974
Osan tai osien ryhmän tunniste:
LOT-0003
Tarjouksen tunniste:
3447964
4️⃣
Erän tunnistenumero:
LOT-0004
Enimmäisarvo puitejärjestelyssä: 8 480 EUR 💰
Puitejärjestelyn uudelleenarvioitu arvo: 8 100 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
3447975
Osan tai osien ryhmän tunniste:
LOT-0004
Tarjouksen tunniste:
3447965
5️⃣
Erän tunnistenumero:
LOT-0005
Enimmäisarvo puitejärjestelyssä: 11 740 EUR 💰
Puitejärjestelyn uudelleenarvioitu arvo: 11 280 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
3447976
Osan tai osien ryhmän tunniste:
LOT-0005
Tarjouksen tunniste:
3447966
Lähde: OJS 2026/S 156-566131 (2026-08-13)
Uudet hankinnat asiaan liittyvissä luokissa 🆕
- Kaivostuotteet, perusmetallit ja vastaavat tuotteet (1 uudet hankinnat)