Koulukuljetukset
Rautjärven kunta
Rautjärven kunta pyytää tarjouksia koulukuljetusten tuottamisesta siinä laajuudessa kuin tässä tarjouspyynnössä on määritelty. Hankinta on jaettu neljään (4) osa-alueeseen. Tarjoaja voi jättää tarjouksen yhteen tai useampaan osa-alueeseen. Sopimus ja sen mukainen liikennöinti ovat voimassa määräajan 1.11.2026-31.7.2028. Tilaajalla on mahdollisuus päätöksellään jatkaa sopimusta kaksi (2) kertaa, yhden (1) vuoden ajaksi kerrallaan. Kullakin osa-alueella voittavan tarjouksen valinnan perusteena on kokonaistaloudellinen edullisuus, paras hinta-laatusuhde. Hinnan painoarvo vertailussa on 90 % ja laadun painoarvo on 10 %. Vertailumekanismi kuvataan tarkemmin hankinta-asiakirjoissa. Hankintapäätös ei luo sopimussuhdetta, vaan erillinen hankintasopimus tehdään kirjallisena. Hankinta on valmisteltu markkinakartoitusta hyödyntäen. Osatarjoukset osa-alueittain sallitaan. Rinnakkaisia tarjouksia ei sallita. Tarjoaja voi jättää tarjouksen ryhmittymänä tai voimavara-alihankkijoita hyödyntäen. Tarjoajaa pyydetään huomioimaan, että jokaisen ryhmittymän jäsenen ja voimavara-alihankkijan on itsenäisesti täytettävä ESPD-lomake. Hankinnan ennakoitu kokonaisarvo optiokaudet huomioiden on 1 400 000 euroa (alv 0 %).
MääräaikaDeadline 2026-09-28
Kuka? Mitä? Missä?| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-08-28 | hankintailmoitus |
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Koulukuljetukset
Viitenumero:
619789
Lyhyt kuvaus:
Tuotteet/palvelut: Tieliikennepalvelut 📦
Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin ✅
Yhdelle tarjoajalle myönnettävien erien enimmäismäärä: 4
Tarjouksia voidaan jättää enintään yhtä erää varten: 4
1️⃣
Sisäinen tunniste:
1-0
Otsikko: Osa-alue 1: Torsansalo – Pitkäjärvi – Kaljusenkylä
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Hankinnan kuvaus: Reitit on kuvattu tarkemmin hankintailmoituksen liitteissä.
Edistettävä sosiaalinen tavoite: Oikeudenmukaiset työolot
Pääkohde tai suorituspaikka: Rautjärven kunnan alueella
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Etelä-Karjala 🏙️
Kesto: 44 kuukautta
Tietoa sähköisistä luetteloista
Tarjoukset on esitettävä sähköisinä luetteloina tai niihin on sisällyttävä sähköinen luettelo
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 90
Laatukriteeri (nimi): Hankinta-asiakirjojen mukaisesti
Laatukriteeri (painotus): 10
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0001
2️⃣
Sisäinen tunniste:
2-1
Otsikko: Osa-alue 2: Latvajärvi – Saunasoppi – Änkilä
Esteettömyysvaatimusten käyttö teknisissä eritelmissä vammaisia henkilöitä varten: Vammaisia koskevat esteettömyysvaatimukset on otettu huomioon
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0002
3️⃣
Sisäinen tunniste:
2_Kopio-2
Otsikko: Osa-alue 3: Petritsanvaara – Kangaskoski – Änkilänsalo
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0003
4️⃣
Sisäinen tunniste:
2_Kopio_Kopio-3
Otsikko: Osa-alue 4: Niska-Pietilä – Miettilä – Laikko
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0004
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-09-28 12:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-09-28 13:05:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 3 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-09-28 13:05:00 📅
Sähköinen luettelo: Sallittu
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään ✅
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-14 09:00:00 📅
Puhtaita ajoneuvoja koskevan direktiivin mukainen sopimustyyppi: Maanteiden henkilöliikennepalvelut
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (prosentteina, tarkka)
Tarjouspyynnön ehdot
Hankinta kuuluu Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivin 2009/33/EY (puhtaita ajoneuvoja koskeva direktiivi) soveltamisalaan ✅
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Rautjärven kunta
Kansallinen rekisterinumero:
0206951-1
Postiosoite: Simpeleentie 12
Postinumero: 56800
Postitoimipaikka: Simpele
Alue: Etelä-Karjala 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Lakiasiaintoimisto Heikkilä & Co HCO Oy
Sähköposti: henna.marttila@heikkilaco.fi 📧
Puhelin: +358 102899400 📞
URL: http://www.rautjarvi.fi 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/rautjarvi?id=619789&tpk=bceb6353-fd19-4706-a0be-fc379f7b24c6 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/rautjarvi?id=619789&tpk=bceb6353-fd19-4706-a0be-fc379f7b24c6 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Arvostelurunko
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista):
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 167-598893 (2026-08-28)
- Kuljetuspalvelut (jätteen kuljetusta lukuun ottamatta) (13 uudet hankinnat)