Kiinteistöjen rakennuspalveluita koskeva puitejärjestely OSA-ALUE 1 RU, OSA-ALUE 2 SÄH, OSA-ALUE 3 LVIA
Kokkolan kaupunki
Kokkolan kaupunki (jäljempänä myös "tilaaja", "hankintayksikkö" tai "rakennuttaja") pyytää tarjouksia tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti tilaajan rakennuspalveluiden ("rakentamispalvelu(t)") puitesopimuksen hankintaan. Hankinta on jaettu osiin seuraavasti: osa-alue 1: rakennustyöt osa-alue 2: sähkötyöt osa-alue 3: LVIA-työt Hankinta on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön asiakirjoissa, erityisesti liitteessä 1 Hankinnan kohteen kuvaus. Hankinnassa vertaillaan osa-alueittain tuntihintojen painotettua keskiarvoa ja kateprosenttia jotka jätetään "Hinnat" liitteellä. Kilpailutuksen perusteella muodostetaan enintään 5 urakoitsijan puitejärjestely. Puitejärjestelyyn sovelletaan liitteen "Puitesopimus" ehtoja. Sopimus alkaa sopimuksen allekirjoittamisesta ja on voimassa 24 kuukautta. Tämän jälkeen sopimusta on mahdollista jatkaa kahdella 12 kuukauden pituisella optiokaudella.
MääräaikaTarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2026-09-04. Hankinta julkaistiin 2026-08-06.
Kuka? Mitä?- • Rakennusten asennustyöt › Putkityöt
- • Rakennusten asennustyöt › Sähköjohtojen asennus ja muut sähköasennustyöt
| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-08-06 | hankintailmoitus |
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Kiinteistöjen rakennuspalveluita koskeva puitejärjestely OSA-ALUE 1 RU, OSA-ALUE 2 SÄH, OSA-ALUE 3 LVIA
Viitenumero:
605591
Lyhyt kuvaus:
Tuotteet/palvelut: Rakennustyöt 📦
Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin ✅
Yhdelle tarjoajalle myönnettävien erien enimmäismäärä: 3
Tarjouksia voidaan jättää enintään yhtä erää varten: 3
1️⃣
Sisäinen tunniste:
1-0
Otsikko: Rakennustyöt
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Hankinnan kuvaus: Ks. tarkemmin liite 1
Lähestymistapa ympäristövaikutusten vähentämiseen: Siirtyminen kiertotalouteen
Postitoimipaikka: Kokkola
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Keski-Pohjanmaa 🏙️
Kesto: 48 kuukautta
Tietoa sähköisistä luetteloista
Tarjoukset on esitettävä sähköisinä luetteloina tai niihin on sisällyttävä sähköinen luettelo
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Kustannusperuste (nimi): Kateprosenttien keskiarvo
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0001
2️⃣
Sisäinen tunniste:
2-1
Otsikko: Sähkötyöt
Tuotteet/palvelut: Sähköjohtojen asennus ja muut sähköasennustyöt 📦
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0002
3️⃣
Sisäinen tunniste:
3-2
Otsikko: LVIA-työt
Tuotteet/palvelut: Putkityöt 📦
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0003
Kuvaus
Postiosoite: Tehtaankatu 56
Postinumero: 67200
Postitoimipaikka: Kokkola
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-09-04 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-09-04 09:30:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 3 kuukautta
Puitesopimusta tai dynaamista hankintajärjestelmää koskevat tiedot
Puitesopimus useiden toimijoiden kanssa ✅
Osallistujien enimmäismäärä: 15
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-09-04 09:30:00 📅
Sähköinen luettelo: Sallittu
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään ✅
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-08-21 06:00:00 📅
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Kokkolan kaupunki
Kansallinen rekisterinumero:
0179377-8
Postiosoite: PL 43
Postinumero: 67101
Postitoimipaikka: Kokkola
Alue: Keski-Pohjanmaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Kaupunkiympäristö
Sähköposti: tarjoukset.kaupunkiymparisto@kokkola.fi 📧
Puhelin: +358 68289111 📞
URL: http://www.kokkola.fi 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Julkisoikeudellinen yhteisö
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/kokkola?id=605591&tpk=c8dc164a-1985-4a4f-a3ef-3a7f176477ba 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/kokkola?id=605591&tpk=c8dc164a-1985-4a4f-a3ef-3a7f176477ba 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Nimi ja osoitteet
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista): 14 vrk
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 151-548740 (2026-08-06)
- Rakennustyöt (>20 uudet hankinnat)