Kiehimänjoen ratasilta; Paltamo, ratasuunnitelman laatiminen

Väylävirasto

Kiehimänjoen ratasilta (O-4730) sijaitsee Paltamon kunnan alueella sähköistetyllä rataosalla 2105 (Oulu) – (Kontio- mäki) km 902+658. Nykyinen silta ja radan geometria aiheuttavat nopeusrajoituksen kohteelle. Nykyinen silta suunnitellaan uusittavaksi nykyiselle sijainnilleen tai uudelle ratalinjaukselle. Tehtävään kuuluu hallinnollisen ratasuunnitelman laatiminen. Hankinnan sisältö on määritelty tarkemmin tarjouspyyntöasiakirjoissa.

Määräaika

Deadline 2026-10-05

Kuka? Mitä? Missä?
Hankintojen historia
Päivämäärä Asiakirja
2026-08-31 hankintailmoitus
hankintailmoitus (2026-08-31)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Kiehimänjoen ratasilta; Paltamo, ratasuunnitelman laatiminen
Viitenumero: VÄYLÄ/4250/Vv-02.01.00/2026
Lyhyt kuvaus:
Kiehimänjoen ratasilta (O-4730) sijaitsee Paltamon kunnan alueella sähköistetyllä rataosalla 2105 (Oulu) – (Kontio- mäki) km 902+658. Nykyinen silta ja radan geometria aiheuttavat nopeusrajoituksen kohteelle. Nykyinen silta suunnitellaan uusittavaksi nykyiselle sijainnilleen tai uudelle ratalinjaukselle. Tehtävään kuuluu hallinnollisen ratasuunnitelman laatiminen. Hankinnan sisältö on määritelty tarkemmin tarjouspyyntöasiakirjoissa.
Näytä lisää
Sopimustyyppi: Palvelut
Tuotteet/palvelut: Arkkitehti-, rakennus-, insinööri- ja tarkastuspalvelut 📦
Suorituspaikkaa koskevat rajoitukset: Missä tahansa Euroopan talousalueella
Kuvaus
Sisäinen tunniste: VÄYLÄ/4250/Vv-02.01.00/2026
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille)
Kesto: 16 kuukautta
Sopimuksen optiokausien enimmäismäärä: 0
Myöntämisperusteet
Hinta
Hinta (painotus): 100
40
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0000

Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/25/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-10-05 10:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-10-05 10:05:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 3 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-10-05 10:05:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä maksua käytetään
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-21 13:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yhteensä)
Tarjouspyynnön ehdot
Sopimukseen sisältyy suoritusehtoja

Oikeudelliset, taloudelliset, rahoitukselliset ja tekniset tiedot
Osallistumisehdot
Tärkeimmät rahoitusehdot ja maksujärjestelyt ja/tai viittaus niitä koskeviin säännöksiin: Ei käytössä.
Sopimukseen liittyvät ehdot
Sopimuksen täytäntöönpanoehdot:
Hankintasopimus voidaan solmia, kun hankintapäätös on lainvoimainen ja tarjoajan rikosrekisteriotteet on tarkistettu.

Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Väylävirasto
Kansallinen rekisterinumero: 1010547-1
Yksikkö: Tampere
Postiosoite: Yliopistonkatu 38
Postinumero: 33100
Postitoimipaikka: Tampere
Alue: Kainuu 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Irmeli Hakola
Sähköposti: irmeli.hakola@vayla.fi 📧
Puhelin: +358 295343377 📞
URL: http://www.vayla.fi 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Julkisoikeudellinen yhteisö
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Rautatiepalvelut
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/vayla?id=616161&tpk=c9e18658-141b-4def-8338-89adf1925e1c 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/vayla?id=616161&tpk=c9e18658-141b-4def-8338-89adf1925e1c 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen

Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero: 3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista):
Valitusosoitus Erityisalojen julkista hankintaa koskeva päätös tai muu hankintamenettelyssä tehty ratkaisu voidaan saattaa valituksella markkinaoikeuden käsiteltäväksi, mikäli hankinnan arvo ylittää vesi- ja energiahuollon, liikenteen ja postipalvelujen alalla toimivien yksiköiden hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1398/2016, erityisalojen hankintalaki) 13 §:n mukaisen kynnysarvon. Tarjoaja, osallistumishakemuksen tehnyt ehdokas tai muu taho, jota asia koskee, voi saattaa asian markkinaoikeuden käsiteltäväksi tekemällä valituksen. Jollei toisin säädetä, valitus on tehtävä kirjallisesti 14 päivän kuluessa siitä, kun asianosainen on saanut tiedon hankintaa koskevasta päätöksestä valitusosoituksineen. Oikaisuohje Julkista hankintaa koskevaan päätökseen tai muuhun hankintamenettelyssä tehtyyn ratkaisuun voidaan julkisista hankinnoista annetun lain (hankintalaki) mukaan hakea muutosta vaatimalla hankintayksiköltä oikaisua (hankintaoikaisu). Hankintayksikön päätökseen tai muuhun hankintamenettelyssä tehtyyn ratkaisuun tyytymätön voi tehdä hankintalain 132-135 §:n mukaan hankintayksikölle kirjallisen hankintaoikaisun. Hankintaoikaisun voi tehdä tarjouskilpailuun osallistunut tarjoaja tai osallistumishakemuksen tehnyt ehdokas eli se, johon päätös on kohdistettu tai jonka oikeuteen, velvollisuuteen tai etuun päätös välittömästi vaikuttaa (asianosainen). Asianosaisen on tehtävä hankintaoikaisu 14 päivän kuluessa siitä, kun asianosainen on saanut tiedon hankintayksikön päätöksestä tai muusta hankintamenettelyssä tehdystä ratkaisusta.
Näytä lisää
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 169-603657 (2026-08-31)