Keski-Pohjanmaan hyvinvointialue Soiten ateriakuljetuksia Kokkolan kantakaupungin alueella
Keski-Pohjanmaan hyvinvointialue
Keski-Pohjanmaan hyvinvointialue hankkii ateriakuljetuspalveluita toteutettavaksi Kokkolan kantakaupungin alueelle. Samassa kuljetuksessa kuljetetaan myös reitin kohteista mahdollisesti tulevia näytteitä Keski-Pohjanmaan keskussairaalan tiloissa olevaan laboratorioon. Kuljetuspalvelu sisältää aterialaatikoiden kuljetuksen noutopisteistä, Honkaharjun toimintakeskuksen keittiö ja Keski-Pohjanmaan keskussairaalan keittiö, Kokkolan kantakaupungin alueella sijaitseviin yksiköihin sekä tyhjien aterialaatikoiden kuljetuksen noutopisteisiin takaisin. Reitti alkaa Honkaharjun toimintakeskuksen keittiöltä aterialaatikoiden noutamisella klo 9.45. Reitti ajetaan vuoden jokaisena päivänä, mutta kaikkiin paikkoihin ei ole toimitusta jokaisena viikonpäivänä. Keski-Pohjanmaan hyvinvointialue hankkii kuljetuspalveluita omien tarpeidensa mukaisesti eikä sitoudu vähimmäisostomääriin. Solmittava hankintasopimus ei sisällä määräostovelvoitetta. Sopimuskauden pituus on 3 vuotta ja siihen sisältyy mahdollisuus kahteen (2) 12 kuukauden mittaiseen optiosopimuskauteen. Hankintasopimuksen mukainen palvelutuotanto aloitetaan 1.1.2027 alkaen. Palvelukuvaus, toimituskohteet, -reitit ja -aikataulut sekä kuljetuksia, kuljetuskalustoa ja tarjoajaa koskevat vaatimukset, päätöksenteon perusteet sekä solmittavien hankintasopimuksien toteutuksen kannalta muut oleelliset seikat ovat ilmaistu tarkemmin tässä tarjouspyynnössä sekä sen liitteissä.
MääräaikaDeadline 2026-10-05
Kuka? Mitä? Missä?| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-08-28 | hankintailmoitus |
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Keski-Pohjanmaan hyvinvointialue Soiten ateriakuljetuksia Kokkolan kantakaupungin alueella
Viitenumero:
2992/02.08.01/2026
Lyhyt kuvaus:
Tuotteet/palvelut: Ateriakuljetuspalvelut 📦
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
2992/02.08.01/2026
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Lähestymistapa ympäristövaikutusten vähentämiseen: Siirtyminen kiertotalouteen
Edistettävä sosiaalinen tavoite: Oikeudenmukaiset työolot
Postiosoite: Mariankatu 16-20
Postinumero: 67100
Postitoimipaikka: Kokkola
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Keski-Pohjanmaa 🏙️
Kesto
Aloituspäivä: 2027-01-01 📅
Loppupäivä: 2029-12-31 📅
Tietoa vaihtoehdoista
Vaihtoehdot ✅
Vaihtoehtojen kuvaus: Optiomahdollisuus vuosi 2030 ja vuosi 2031
Tietoa sähköisistä luetteloista
Tarjoukset on esitettävä sähköisinä luetteloina tai niihin on sisällyttävä sähköinen luettelo
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-10-05 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-10-05 09:05:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-10-05 09:05:00 📅
Sähköinen luettelo: Sallittu
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-15 09:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yhteensä)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Keski-Pohjanmaan hyvinvointialue
Kansallinen rekisterinumero:
3221325-4
Postiosoite: Mariankatu 16-20
Postinumero: 67200
Postitoimipaikka: Kokkola
Alue: Keski-Pohjanmaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Hankintapalvelut
Sähköposti: hankinnat@soite.fi 📧
Puhelin: +358 68287766 📞
URL: http://www.soite.fi 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Terveys
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/soite?id=618692&tpk=7d845025-d604-40e4-8635-2d861bd55179 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/soite?id=618692&tpk=7d845025-d604-40e4-8635-2d861bd55179 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Nimi ja osoitteet
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 167-598354 (2026-08-28)
- Hotelli-, ravintola- ja vähittäiskauppapalvelut (8 uudet hankinnat)