Kehitysvammapoliklinikan lääkärivuokraus

Helsingin kaupungin sosiaali-, terveys- ja pelastustoimiala

Hankinnan kohteena on lääkärivuokraus Helsingin kaupungin sotepe-toimialan vammaispalvelujen kehitysvammapoliklinikalle. Palvelun sisältö ja vaatimukset vuokrattaville lääkäreille on määritelty tarkemmin liitteessä Palvelukuvaus. Hankinta on jaettu kahteen osa-alueeseen: 1. Yleislääkäripalvelu 2. Erikoislääkäripalvelu Tilaaja hankkii palvelua asiakkaidensa tarpeen mukaisesti eikä tilaaja sitoudu tiettyihin hankintamääriin. Tarjoaja voi jättää yhdellä tarjouksella tarjouksen joko vain toisesta tai molemmista tarjouspyynnön osa-alueista. Tarjousvertailu tehdään osa-alueittain. Tarjousten vertailuperusteena on halvin hinta. Vertailuun otetaan mukaan kaikki ne tarjoajat, jotka täyttävät tarjouspyynnöllä asetetut soveltuvuusvaatimukset ja muut pakolliset vaatimukset ja joiden tarjous on tarjouspyynnönmukainen. Hankinnassa kummallekin osa-alueelle perustetaan oma puitejärjestely, johon valitaan Tilaajan tarpeen täyttämä määrä palveluntuottajia. Valitut palveluntuottajat asetetaan puitejärjestelyssä halvimman hinnan mukaisesti etusijajärjestykseen. Tilaukset tehdään pääsääntöisesti puitejärjestelyn etusijajärjestyksen mukaisesti eli tilaus tehdään aina ensin etusijajärjestyksen ensimmäiseltä palveluntuottajalta. Mikäli kyseisellä palveluntuottajalla ei ole tarjota lääkäriä kohtuullisen ajan sisällä, siirrytään puitejärjestelyssä seuraavana olevaan palveluntuottajaan. Etusijajärjestyksestä on mahdollista poiketa asiakaskohtaisen tarpeen vuoksi, jolloin tilaaja valitsee puitejärjestelyn palveluntuottajista sen palveluntuottajan, jonka tarjoama lääkäri vastaa asiakkaan tarpeita parhaiten. Etusijajärjestyksestä on mahdollista poiketa myös kiiretilanteen vuoksi, jolloin tilaaja valitsee puitejärjestelyn palveluntuottajista sen palveluntuottajan, joka pystyy toimittamaan tilaajalle vuokralääkärin nopeimmalla aikataululla. Tilauskäytäntö on määritelty tarkemmin liitteessä Palvelukuvaus.

Määräaika

Tarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2026-05-18. Hankinta julkaistiin 2026-04-15.

Toimittajat

Seuraavat toimittajat mainitaan hankintapäätöksissä tai muissa hankinta-asiakirjoissa:

Kuka? Mitä? Missä?
Hankintojen historia
Päivämäärä Asiakirja
2026-04-15 hankintailmoitus
2026-08-11 Ilmoitus tehdystä sopimuksesta
hankintailmoitus (2026-04-15)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Kehitysvammapoliklinikan lääkärivuokraus
Viitenumero: HEL 2025-016512
Lyhyt kuvaus:
Hankinnan kohteena on lääkärivuokraus Helsingin kaupungin sotepe-toimialan vammaispalvelujen kehitysvammapoliklinikalle. Palvelun sisältö ja vaatimukset vuokrattaville lääkäreille on määritelty tarkemmin liitteessä Palvelukuvaus. Hankinta on jaettu kahteen osa-alueeseen: 1. Yleislääkäripalvelu 2. Erikoislääkäripalvelu Tilaaja hankkii palvelua asiakkaidensa tarpeen mukaisesti eikä tilaaja sitoudu tiettyihin hankintamääriin. Tarjoaja voi jättää yhdellä tarjouksella tarjouksen joko vain toisesta tai molemmista tarjouspyynnön osa-alueista. Tarjousvertailu tehdään osa-alueittain. Tarjousten vertailuperusteena on halvin hinta. Vertailuun otetaan mukaan kaikki ne tarjoajat, jotka täyttävät tarjouspyynnöllä asetetut soveltuvuusvaatimukset ja muut pakolliset vaatimukset ja joiden tarjous on tarjouspyynnönmukainen. Hankinnassa kummallekin osa-alueelle perustetaan oma puitejärjestely, johon valitaan Tilaajan tarpeen täyttämä määrä palveluntuottajia. Valitut palveluntuottajat asetetaan puitejärjestelyssä halvimman hinnan mukaisesti etusijajärjestykseen. Tilaukset tehdään pääsääntöisesti puitejärjestelyn etusijajärjestyksen mukaisesti eli tilaus tehdään aina ensin etusijajärjestyksen ensimmäiseltä palveluntuottajalta. Mikäli kyseisellä palveluntuottajalla ei ole tarjota lääkäriä kohtuullisen ajan sisällä, siirrytään puitejärjestelyssä seuraavana olevaan palveluntuottajaan. Etusijajärjestyksestä on mahdollista poiketa asiakaskohtaisen tarpeen vuoksi, jolloin tilaaja valitsee puitejärjestelyn palveluntuottajista sen palveluntuottajan, jonka tarjoama lääkäri vastaa asiakkaan tarpeita parhaiten. Etusijajärjestyksestä on mahdollista poiketa myös kiiretilanteen vuoksi, jolloin tilaaja valitsee puitejärjestelyn palveluntuottajista sen palveluntuottajan, joka pystyy toimittamaan tilaajalle vuokralääkärin nopeimmalla aikataululla. Tilauskäytäntö on määritelty tarkemmin liitteessä Palvelukuvaus.
Näytä lisää
Sopimustyyppi: Palvelut
Tuotteet/palvelut: Lääkäripalvelut 📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 2 000 000 EUR 💰
Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin

1️⃣
Sisäinen tunniste: osa-alue 1-0
Otsikko: Yleislääkäripalvelu
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille)
Hankinnan kuvaus: ks. Palvelukuvaus
Lisätuotteet/palvelut: Yleislääkäripalvelut 📦
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Kesto
Aloituspäivä: 2026-10-01 📅
Loppupäivä: 2030-09-30 📅
Kuvaus
Sopimuksen optiokausien enimmäismäärä: 2
Lisätietoja uusimisesta:
Sopimus tulee voimaan, kun molemmat osapuolet ovat allekirjoittaneet sopimuksen.Sopimuskauden arvioitu alkamisajankohta on 1.10.2026. Sopimuskausi on kaksi (2) vuotta. Sopimukseen sisältyy kaksi (2) 12 kuukauden mittaista optiokautta, joiden käyttöönotosta Tilaajailmoittaa 6 kuukautta ennen perussopimuskauden tai edellisen optiokauden päättymistä.
Näytä lisää
Myöntämisperusteet
Hinta
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0001

2️⃣
Sisäinen tunniste: osa-alue 2-1
Otsikko: Erikoislääkäripalvelu
Lisätuotteet/palvelut: Erikoislääkäripalvelut 📦
Lisätietoja uusimisesta:
Sopimus tulee voimaan, kun molemmat osapuolet ovat allekirjoittaneet sopimuksen.Sopimuskauden arvioitu alkamisajankohta on 1.10.2026. Sopimuskausi on kaksi (2) vuotta. Sopimukseen sisältyy kaksi (2) 12 kuukauden mittaista optiokautta, joiden käyttöönotosta Tilaajailmoittaa 6 kuukautta ennen perussopimuskauden tai edellisen optiokauden päättymistä.
Näytä lisää
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0002

Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Hankinnasta järjestetään tarjouskilpailu lain julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista 1397/2016 mukaisella avoimella menettelyllä.
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-05-18 07:00:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 8 kuukautta
Puitesopimusta tai dynaamista hankintajärjestelmää koskevat tiedot
Puitesopimus useiden toimijoiden kanssa
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-04-27 05:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yksikköä kohti)

Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Helsingin kaupungin sosiaali-, terveys- ja pelastustoimiala
Kansallinen rekisterinumero: 0201256-6
Postiosoite: Toinen linja 4 A
Postinumero: 00530
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Hankinta- ja sopimuspalvelut
Sähköposti: sotepe.hankinnat@hel.fi 📧
Puhelin: +358 93105015 📞
URL: https://www.hel.fi/sote/fi 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/helsinki?id=596654&tpk=1b2bcacf-26db-492d-939c-d2fcdc19673e 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/helsinki?id=596654&tpk=1b2bcacf-26db-492d-939c-d2fcdc19673e 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen

Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero: 3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Lähde: OJS 2026/S 074-260606 (2026-04-15)
Ilmoitus tehdystä sopimuksesta (2026-08-11)
Kohde
Hankinnan laajuus
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 2 000 000 EUR 💰
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 2 000 000 EUR (framework approximate) 💰
Puitejärjestelyjen enimmäisarvo tässä ilmoituksessa: 2 000 000 EUR 💰

Sopimuksen tekeminen

1️⃣
Sopimus/erä myönnetään
Erän tunnistenumero: LOT-0001
Sopimuksen numero: HEL2025-016512-014.
Sopimuksen tekopäivä: 2026-07-07 📅
Otsikko: SOTEPE: Kehitysvammapoliklinikan lääkärivuokraus 2026-2028 + 2v optio - TimanttiVisio Oy
Tietoa tarjouskilpailuista
Sähköisesti vastaanotettujen tarjousten määrä: 13
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Enimmäisarvo puitejärjestelyssä: 2 000 000 EUR 💰
Tarjouksen tunniste: HEL 2025-016512
Osan tai osien ryhmän tunniste: LOT-0001
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: TimanttiVisio Oy
Kansallinen rekisterinumero: 3250790-6
Postinumero: 00540
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Organisaation koko: Mikro, pieni tai keskisuuri
Nimi: Solo Health Oy
Kansallinen rekisterinumero: 3085392-8
Postinumero: 00520
Nimi: Pihlajalinna Lääkärikeskukset Oy
Kansallinen rekisterinumero: 2452505-5
Postinumero: 33201
Postitoimipaikka: Tampere
Alue: Pirkanmaa 🏙️
Organisaation koko: Suuri
Nimi: Suomen Kotilääkäripalvelu Oy
Kansallinen rekisterinumero: 1911124-5
Postinumero: 00180
Nimi: Mehiläinen Terveyspalvelut Oy
Kansallinen rekisterinumero: 1723156-9
Postinumero: 00260
Nimi: Vireys Terveyspalvelut Oy
Kansallinen rekisterinumero: 3101652-3
Postinumero: 00101
Nimi: Coronaria Terveys Oy
Kansallinen rekisterinumero: 3087705-7
Postinumero: 90100
Postitoimipaikka: Oulu
Alue: Pohjois-Pohjanmaa 🏙️
Nimi: Wulff Doctors Oy
Kansallinen rekisterinumero: 3549740-8
Postinumero: 02610
Postitoimipaikka: Espoo
Nimi: Med Group Oy
Kansallinen rekisterinumero: 2080120-0
Postinumero: 01620
Postitoimipaikka: Vantaa
Alihankintaa koskevat tiedot
Sopimus tehdään todennäköisesti alihankintana
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Terveystalo Julkiset Palvelut Oy
Kansallinen rekisterinumero: 1625174-4
Postinumero: 00100
Nimi: Sofita Oy
Kansallinen rekisterinumero: 2909865-4
Postinumero: 01600
Nimi: Leluco Oy
Kansallinen rekisterinumero: 2896156-7

2️⃣
Erän tunnistenumero: LOT-0002
Tietoa tarjouskilpailuista
Sähköisesti vastaanotettujen tarjousten määrä: 14
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Puitejärjestelyn uudelleenarvioitu arvo: 2 000 000 EUR 💰
Tarjouksen sijoitus on tiedossa
Tarjouksen tunniste: HEL2025-016512
Osan tai osien ryhmän tunniste: LOT-0002
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Coronaria Oy
Kansallinen rekisterinumero: 1752598-9
Puhelin: 0102371545 📞
Nimi: Lääkärisi Palvelut Oy
Kansallinen rekisterinumero: 3311879-3
Postinumero: 90440
Postitoimipaikka: Kempele
Nimi: Coronaria Psykiatria Oy
Kansallinen rekisterinumero: 3142383-1
Nimi: Suvera Oy
Kansallinen rekisterinumero: 2872870-6
Lähde: OJS 2026/S 154-557716 (2026-08-11)