Hammaslääketieteelliset röntgenlausunnot
Helsingin kaupungin sosiaali-, terveys- ja pelastustoimiala
Hankinta koskee Helsingin suun terveydenhuollon tarvitsemia hammaslääketieteellisiä röntgenlausuntoja. Hankittavat lausunnot ovat joko kokonaishoidon suunnitteluun liittyviä ja / tai erillislausuntoja. Hankinta koskee sekä kiireellisiä että kiireettömiä lausuntopyyntöjä sekä kktt-kuvia. Palvelu toteutetaan tarjoajan tiloissa etäyhteyksillä, tietoteknisin järjestelyin. Palveluntuottaja vastaa itse tarvittavista tietoliikenneyhteyksistä ja tietoturvasta. Palvelun sisältö on määritelty tarkemmin Palvelukuvauksessa ja muissa tarjouspyyntöasiakirjoissa.
MääräaikaDeadline 2026-10-12
Kuka? Mitä? Missä?
Hankintojen historia
| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-08-31 | hankintailmoitus |
hankintailmoitus (2026-08-31)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Hammaslääketieteelliset röntgenlausunnot
Viitenumero:
Lyhyt kuvaus:
Sopimustyyppi: Palvelut
Tuotteet/palvelut: Hammashoitopalvelut ja niihin liittyvät palvelut 📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 900 000 EUR 💰
Suorituspaikkaa koskevat rajoitukset: Missä tahansa Euroopan talousalueella
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Lisätietoja:
Pääkohde tai suorituspaikka: Tiloihin liittyvät vaatimukset on määritelty liitteessä Palvelukuvaus.
Kesto
Aloituspäivä: 2027-03-01 📅
Loppupäivä: 2031-02-28 📅
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero:
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-10-12 07:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-10-12 07:01:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 9 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-10-12 07:01:00 📅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-24 07:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yksikköä kohti)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Helsingin kaupungin sosiaali-, terveys- ja pelastustoimiala
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Toinen linja 4 A
Postinumero: 00530
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Hankinta- ja sopimuspalvelut
Sähköposti: sotepe.hankinnat@hel.fi 📧
Puhelin: +358 93105015 📞
URL: https://www.hel.fi/sote/fi 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/helsinki?id=613281&tpk=abf53fc5-91a1-459d-aa24-b6aef8b9d609 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/helsinki?id=613281&tpk=abf53fc5-91a1-459d-aa24-b6aef8b9d609 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Lisätietoja
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Lähde: OJS 2026/S 168-599870 (2026-08-31)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Hammaslääketieteelliset röntgenlausunnot
Viitenumero:
HEL 2026-010432
Lyhyt kuvaus:
Hankinta koskee Helsingin suun terveydenhuollon tarvitsemia hammaslääketieteellisiä röntgenlausuntoja. Hankittavat lausunnot ovat joko kokonaishoidon suunnitteluun liittyviä ja / tai erillislausuntoja. Hankinta koskee sekä kiireellisiä että kiireettömiä lausuntopyyntöjä sekä kktt-kuvia.
Palvelu toteutetaan tarjoajan tiloissa etäyhteyksillä, tietoteknisin järjestelyin. Palveluntuottaja vastaa itse tarvittavista tietoliikenneyhteyksistä ja tietoturvasta.
Palvelun sisältö on määritelty tarkemmin Palvelukuvauksessa ja muissa tarjouspyyntöasiakirjoissa.
Näytä lisää
Tuotteet/palvelut: Hammashoitopalvelut ja niihin liittyvät palvelut 📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 900 000 EUR 💰
Suorituspaikkaa koskevat rajoitukset: Missä tahansa Euroopan talousalueella
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
HEL 2026-010432
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Lisätietoja:
Hankinnan perussopimuskausi on kestoltaan kaksi (2) vuotta ja sen on suunniteltu alkavan 1.3.2027. Hankintaan sisältyy mahdollisuus enintään 24 kuukauden mittaiseen optiokauteen, joka voidaan ottaa käyttöön yhdessä tai useammassa erässä.
Optiokauden käyttöönotosta ja pituudesta päätetään ja ilmoitetaan erikseen (ks. Sopimusluonnos, liite 1).
Näytä lisää
Kesto
Aloituspäivä: 2027-03-01 📅
Loppupäivä: 2031-02-28 📅
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Hankinnasta järjestetään tarjouskilpailu lain julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista 1397/2016 mukaisella avoimella menettelyllä.
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-10-12 07:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-10-12 07:01:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 9 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-10-12 07:01:00 📅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-24 07:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yksikköä kohti)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Helsingin kaupungin sosiaali-, terveys- ja pelastustoimiala
Kansallinen rekisterinumero:
0201256-6
Postiosoite: Toinen linja 4 A
Postinumero: 00530
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Hankinta- ja sopimuspalvelut
Sähköposti: sotepe.hankinnat@hel.fi 📧
Puhelin: +358 93105015 📞
URL: https://www.hel.fi/sote/fi 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/helsinki?id=613281&tpk=abf53fc5-91a1-459d-aa24-b6aef8b9d609 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/helsinki?id=613281&tpk=abf53fc5-91a1-459d-aa24-b6aef8b9d609 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Lisätietoja
Hankinnan perussopimuskausi on kestoltaan kaksi (2) vuotta ja sen on suunniteltu alkavan 1.3.2027. Hankintaan sisältyy mahdollisuus enintään 24 kuukauden mittaiseen optiokauteen, joka voidaan ottaa käyttöön yhdessä tai useammassa erässä.
Optiokauden käyttöönotosta ja pituudesta päätetään ja ilmoitetaan erikseen (ks. Sopimusluonnos, liite 1).
Näytä lisää
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Lähde: OJS 2026/S 168-599870 (2026-08-31)
Uudet hankinnat asiaan liittyvissä luokissa 🆕
- Terveyspalvelut ja sosiaalitoimen palvelut (20 uudet hankinnat)