Biojätteen vastaanotto ja käsittely, Kainuun jätehuollon kuntayhtymä

Sansia Oy

Sansia Oy pyytää tarjouksianne Kainuun jätehuollon kuntayhtymän puolesta erilliskerätyn biojätteen käsittelystä biokaasulaitoksella uusiutuvaksi polttoaineeksi. Hankinnassa valitaan yksi (1) toimittaja, jonka kanssa solmitaan määräaikainen sopimus ajalle 1.1.2027- 31.12.2029. Varsinaisen sopimuskauden jälkeen on mahdollisuus 1- 24 kuukauden mittaiseen optiokauteen. Hankinta on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.

Määräaika

Tarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2026-06-01. Hankinta julkaistiin 2026-04-30.

Toimittajat

Seuraavat toimittajat mainitaan hankintapäätöksissä tai muissa hankinta-asiakirjoissa:

Kuka? Mitä? Missä?
Hankintojen historia
Päivämäärä Asiakirja
2026-04-30 hankintailmoitus
2026-09-01 Ilmoitus tehdystä sopimuksesta
hankintailmoitus (2026-04-30)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Biojätteen vastaanotto ja käsittely, Kainuun jätehuollon kuntayhtymä
Viitenumero: 606050
Lyhyt kuvaus:
Sansia Oy pyytää tarjouksianne Kainuun jätehuollon kuntayhtymän puolesta erilliskerätyn biojätteen käsittelystä biokaasulaitoksella uusiutuvaksi polttoaineeksi. Hankinnassa valitaan yksi (1) toimittaja, jonka kanssa solmitaan määräaikainen sopimus ajalle 1.1.2027- 31.12.2029. Varsinaisen sopimuskauden jälkeen on mahdollisuus 1- 24 kuukauden mittaiseen optiokauteen. Hankinta on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Näytä lisää
Sopimustyyppi: Palvelut
Tuotteet/palvelut: Jätteisiin liittyvät palvelut 📦
Kuvaus
Sisäinen tunniste: 606050
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille)
Lähestymistapa ympäristövaikutusten vähentämiseen: Siirtyminen kiertotalouteen
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Kainuu 🏙️
Kesto
Aloituspäivä: 2027-01-01 📅
Loppupäivä: 2029-12-31 📅
Kuvaus
Sopimuksen optiokausien enimmäismäärä: 8
Lisätietoja uusimisesta:
Tässä Sopimuksessa varataan mahdollisuus Sopimuksen jatkamiseen enintään 24 kuukaudella ilman uutta tarjouskilpailua. Optiokausien pituus on kolme (3) kuukautta.
Myöntämisperusteet
Hinta
Hinta (painotus): 77
Laatukriteeri (nimi): Laatu
Laatukriteeri (painotus): 23
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0000

Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-06-01 05:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-06-01 05:02:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot (paikka): Hankintayksikkö varaa oikeuden avata tarjoukset myös muuna ajankohtana tarjousten vastaanottamisen määräajan jälkeen. Avaustilaisuus ei ole julkinen.
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Vakuus vaaditaan
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-06-01 05:02:00 📅
Paikka:
Hankintayksikkö varaa oikeuden avata tarjoukset myös muuna ajankohtana tarjousten vastaanottamisen määräajan jälkeen. Avaustilaisuus ei ole julkinen.
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään
Sähköistä maksua käytetään
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-05-12 09:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yhteensä)

Oikeudelliset, taloudelliset, rahoitukselliset ja tekniset tiedot
Osallistumisehdot
Vaadittavat vakuudet ja takuut:
Toimittaja asettaa tilaajille hyväksyttävän pankkivakuuden, määrältään 10 % toi- meksiannon arvioidusta vuoden (12 kk) laskutusarvosta.

Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Sansia Oy
Kansallinen rekisterinumero: 2364760-8
Postiosoite: Puutarhakatu 6
Postinumero: 70300
Postitoimipaikka: Kuopio
Alue: Pohjois-Savo 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Sansia Oy
Sähköposti: sanna.pirinen@sansia.fi 📧
Puhelin: +358 444188860 📞
URL: https://www.sansia.fi 🌏
Ryhmänvetäjä
Hankintaviranomaisen tyyppi
Julkisoikeudellinen yhteisö
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Tietoa yhteishankinnoista
Sopimukseen sisältyy yhteishankinta
Hankintasopimuksen tekee keskitetty hankintaelin
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/sansia?id=606050&tpk=c95deb52-b1df-4072-bc7c-3cac59b4e8a9 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/sansia?id=606050&tpk=c95deb52-b1df-4072-bc7c-3cac59b4e8a9 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen

Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero: 3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Nimi ja osoitteet
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista):
Muutoksenhakumenettelyn määräaikoja koskevat tarkat tiedot ilmoitetaan hankintapäätöksessä.
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 085-302896 (2026-04-30)
Ilmoitus tehdystä sopimuksesta (2026-09-01)
Kohde
Hankinnan laajuus
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 540 000 EUR 💰

Sopimuksen tekeminen
Sopimus/erä myönnetään
Erän tunnistenumero: LOT-0000
Sopimuksen numero: 606050
Sopimuksen tekopäivä: 2026-08-31 📅
Tietoa tarjouskilpailuista
Saatujen tarjousten määrä: 3
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 540 000 EUR 💰
Tarjouksen tunniste: tenderReference-4920824-945767
Osan tai osien ryhmän tunniste: LOT-0000
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: BioKymppi Oy
Kansallinen rekisterinumero: 1735646-8
Postiosoite: Puhoksentie 15
Postinumero: 82500
Postitoimipaikka: Kitee
Alue: Pohjois-Karjala 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Organisaation koko: Mikro, pieni tai keskisuuri

Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Sähköposti: janita.laakso@sansia.fi 📧

Täydentävät tiedot
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero: 3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Lähde: OJS 2026/S 169-605435 (2026-09-01)