Hankinnan kohteena ovat Koulutuskuntayhtymä OSAOn omistamissa keittiö- ja ravintolatiloissa opiskelijoiden sekä henkilökunnan ruokailu- ja kahvilapalvelujen sekä kokoustarjoilujen järjestäminen. Sopimuskausi: Sopimus alkaa 28.12.2026 ja on toistaiseksi voimassaoleva Hankinnan ennakoitu arvo on noin 4 700 000 € (alv 0 %). Palvelu kohdistuu seuraaviin toimipisteisiin: -OSAOn Kontinkankaan toimipiste (Täällä ruokailee myös Oamkin ja Oulun kaupungin Kontinkankaan opiskelijoita ja henkilökuntaa) -OSAOn Kotkantie 2 toimipiste -OSAOn työmaaruokailu (Pirilä, Kempele) Sopimukseen kuuluvia palveluja käyttävät sekä Koulutuskuntayhtymä OSAOn, Oulun Ammattikorkeakoulu Oy:n (Oamk) ja Oulun kaupungin toisen asteen opiskelijat ja henkilökunta. Lisäksi palveluja käyttävät erikseen sovittavat sidosryhmien edustajat. Hankinta suoritetaan yhdessä Oulun Ammattikorkeakoulu Oy:n (Oamk) ja Oulun kaupungin kanssa (Hankintalaki 21§). Hankinnasta on järjestetty markkinavuoropuhelu 14.8.2026 klo 12.00. Markkinavuoropuhelusta oli tehty ilmoitus Hilmaan 26.6.- 12.8.2026 väliseksi ajaksi ja kaikilla kiinnostuneilla oli mahdollisuus osallistua markkinavuoropuheluun. Markkinavuoropuhelussa käsiteltiin keskeiset asiat tulevasta hankinnasta ja muutoksista verrattuna aikaisempaan sopimukseen. Toimittajilla oli mahdollisuus myös esittää kysymyksiä tulevaa hankintaa koskien. Kilpailutusmateriaalit lähetettiin markkinavuoropuheluun osallistuneille kommentoitavaksi 21.8.-26.8.2026 väliseksi ajaksi, ajankohdasta oli ilmoitettu markkinavuoropuhelun yhteydessä. Tarjouspyyntö koostuu seuraavista liitteistä, joissa kuvataan hankinnan kohde ja määritellään palvelun vähimmäisvaatimukset: - LIITE 1 Hankintasopimus - LIITE 2 Ateriapalvelukuvaus - LIITE 3 Keittiösiivouksen palvelukuvaus - LIITE 4 Kustannusvastuut - LIITE 5 Referenssit - LIITE 6 Henkilötietojen käsittelyn ehdot - LIITE 7 Henkilötietojen käsittelytoimien kuvaus - LIITE 8 Pohjapiirustus, Kotkantie 2 - LIITE 9 Pohjapiirustus, Kontinkangas - LIITE 10 Laiteluettelo, Kotkantie 2 - LIITE 11 Laiteluettelo, Kontinkangas - LIITE 12 Markkinavuoropuhelun esitys - LIITE 13 JYSE Palvelut 2025 KEITTIÖIHIN TUTUSTUMINEN Keittiö- ja ravintolatiloihin tutustuminen on pakollista. Tarjoaja, joka ei ole osallistunut pakolliseen tutustumiskäyntiin, suljetaan pois tarjouskilpailusta. Keittiöihin tutustumiset järjestetään seuraavasti: Torstaina 10.9.2026 klo 13.00 - Työmaa: Pirilä, Kempele - Kotkantie 2, Oulu - Kontinkangas, Oulu Kierros alkaa Kempeleen Pirilän työmaalta, jonka jälkeen siirrytään Kotkantielle ja Kontinkankaalle. Kierroksille ilmoittaudutaan osoitteeseen maiju.anttila@osao.fi viimeistään tiistaina 8.9.2026 klo 15.00 mennessä.
hankintailmoitus (2026-08-31) Kohde Hankinnan laajuus
Otsikko: Ateriapalvelut
Viitenumero: D/137/02.08.00.00/2026
Lyhyt kuvaus:
Hankinnan kohteena ovat Koulutuskuntayhtymä OSAOn omistamissa keittiö- ja ravintolatiloissa opiskelijoiden sekä henkilökunnan ruokailu- ja kahvilapalvelujen sekä kokoustarjoilujen järjestäminen.
Sopimuskausi: Sopimus alkaa 28.12.2026 ja on toistaiseksi voimassaoleva
Hankinnan ennakoitu arvo on noin 4 700 000 € (alv 0 %).
Palvelu kohdistuu seuraaviin toimipisteisiin:
-OSAOn Kontinkankaan toimipiste (Täällä ruokailee myös Oamkin ja Oulun kaupungin Kontinkankaan opiskelijoita ja henkilökuntaa)
-OSAOn Kotkantie 2 toimipiste
-OSAOn työmaaruokailu (Pirilä, Kempele)
Sopimukseen kuuluvia palveluja käyttävät sekä Koulutuskuntayhtymä OSAOn, Oulun Ammattikorkeakoulu Oy:n (Oamk) ja Oulun kaupungin toisen asteen opiskelijat ja henkilökunta. Lisäksi palveluja käyttävät erikseen sovittavat sidosryhmien edustajat. Hankinta suoritetaan yhdessä Oulun Ammattikorkeakoulu Oy:n (Oamk) ja Oulun kaupungin kanssa (Hankintalaki 21§).
Hankinnasta on järjestetty markkinavuoropuhelu 14.8.2026 klo 12.00. Markkinavuoropuhelusta oli tehty ilmoitus Hilmaan 26.6.- 12.8.2026 väliseksi ajaksi ja kaikilla kiinnostuneilla oli mahdollisuus osallistua markkinavuoropuheluun. Markkinavuoropuhelussa käsiteltiin keskeiset asiat tulevasta hankinnasta ja muutoksista verrattuna aikaisempaan sopimukseen. Toimittajilla oli mahdollisuus myös esittää kysymyksiä tulevaa hankintaa koskien. Kilpailutusmateriaalit lähetettiin markkinavuoropuheluun osallistuneille kommentoitavaksi 21.8.-26.8.2026 väliseksi ajaksi, ajankohdasta oli ilmoitettu markkinavuoropuhelun yhteydessä.
Tarjouspyyntö koostuu seuraavista liitteistä, joissa kuvataan hankinnan kohde ja määritellään palvelun vähimmäisvaatimukset:
- LIITE 1 Hankintasopimus
- LIITE 2 Ateriapalvelukuvaus
- LIITE 3 Keittiösiivouksen palvelukuvaus
- LIITE 4 Kustannusvastuut
- LIITE 5 Referenssit
- LIITE 6 Henkilötietojen käsittelyn ehdot
- LIITE 7 Henkilötietojen käsittelytoimien kuvaus
- LIITE 8 Pohjapiirustus, Kotkantie 2
- LIITE 9 Pohjapiirustus, Kontinkangas
- LIITE 10 Laiteluettelo, Kotkantie 2
- LIITE 11 Laiteluettelo, Kontinkangas
- LIITE 12 Markkinavuoropuhelun esitys
- LIITE 13 JYSE Palvelut 2025
KEITTIÖIHIN TUTUSTUMINEN
Keittiö- ja ravintolatiloihin tutustuminen on pakollista. Tarjoaja, joka ei ole osallistunut pakolliseen tutustumiskäyntiin, suljetaan pois tarjouskilpailusta. Keittiöihin tutustumiset järjestetään seuraavasti:
Torstaina 10.9.2026 klo 13.00
- Työmaa: Pirilä, Kempele
- Kotkantie 2, Oulu
- Kontinkangas, Oulu
Kierros alkaa Kempeleen Pirilän työmaalta, jonka jälkeen siirrytään Kotkantielle ja Kontinkankaalle.
Kierroksille ilmoittaudutaan osoitteeseen maiju.anttila@osao.fi viimeistään tiistaina 8.9.2026 klo 15.00 mennessä.
Hankinnan kohteena ovat Koulutuskuntayhtymä OSAOn omistamissa keittiö- ja ravintolatiloissa opiskelijoiden sekä henkilökunnan ruokailu- ja kahvilapalvelujen sekä kokoustarjoilujen järjestäminen.
Sopimuskausi: Sopimus alkaa 28.12.2026 ja on toistaiseksi voimassaoleva
Hankinnan ennakoitu arvo on noin 4 700 000 € (alv 0 %).
Palvelu kohdistuu seuraaviin toimipisteisiin:
-OSAOn Kontinkankaan toimipiste (Täällä ruokailee myös Oamkin ja Oulun kaupungin Kontinkankaan opiskelijoita ja henkilökuntaa)
-OSAOn Kotkantie 2 toimipiste
-OSAOn työmaaruokailu (Pirilä, Kempele)
Sopimukseen kuuluvia palveluja käyttävät sekä Koulutuskuntayhtymä OSAOn, Oulun Ammattikorkeakoulu Oy:n (Oamk) ja Oulun kaupungin toisen asteen opiskelijat ja henkilökunta. Lisäksi palveluja käyttävät erikseen sovittavat sidosryhmien edustajat. Hankinta suoritetaan yhdessä Oulun Ammattikorkeakoulu Oy:n (Oamk) ja Oulun kaupungin kanssa (Hankintalaki 21§).
Hankinnasta on järjestetty markkinavuoropuhelu 14.8.2026 klo 12.00. Markkinavuoropuhelusta oli tehty ilmoitus Hilmaan 26.6.- 12.8.2026 väliseksi ajaksi ja kaikilla kiinnostuneilla oli mahdollisuus osallistua markkinavuoropuheluun. Markkinavuoropuhelussa käsiteltiin keskeiset asiat tulevasta hankinnasta ja muutoksista verrattuna aikaisempaan sopimukseen. Toimittajilla oli mahdollisuus myös esittää kysymyksiä tulevaa hankintaa koskien. Kilpailutusmateriaalit lähetettiin markkinavuoropuheluun osallistuneille kommentoitavaksi 21.8.-26.8.2026 väliseksi ajaksi, ajankohdasta oli ilmoitettu markkinavuoropuhelun yhteydessä.
Tarjouspyyntö koostuu seuraavista liitteistä, joissa kuvataan hankinnan kohde ja määritellään palvelun vähimmäisvaatimukset:
- LIITE 1 Hankintasopimus
- LIITE 2 Ateriapalvelukuvaus
- LIITE 3 Keittiösiivouksen palvelukuvaus
- LIITE 4 Kustannusvastuut
- LIITE 5 Referenssit
- LIITE 6 Henkilötietojen käsittelyn ehdot
- LIITE 7 Henkilötietojen käsittelytoimien kuvaus
- LIITE 8 Pohjapiirustus, Kotkantie 2
- LIITE 9 Pohjapiirustus, Kontinkangas
- LIITE 10 Laiteluettelo, Kotkantie 2
- LIITE 11 Laiteluettelo, Kontinkangas
- LIITE 12 Markkinavuoropuhelun esitys
- LIITE 13 JYSE Palvelut 2025
KEITTIÖIHIN TUTUSTUMINEN
Keittiö- ja ravintolatiloihin tutustuminen on pakollista. Tarjoaja, joka ei ole osallistunut pakolliseen tutustumiskäyntiin, suljetaan pois tarjouskilpailusta. Keittiöihin tutustumiset järjestetään seuraavasti:
Torstaina 10.9.2026 klo 13.00
Kierros alkaa Kempeleen Pirilän työmaalta, jonka jälkeen siirrytään Kotkantielle ja Kontinkankaalle.
Kierroksille ilmoittaudutaan osoitteeseen maiju.anttila@osao.fi viimeistään tiistaina 8.9.2026 klo 15.00 mennessä.
Sopimustyyppi: Palvelut
Tuotteet/palvelut: Kouluateriapalvelut📦 Kuvaus
Sisäinen tunniste: D/137/02.08.00.00/2026
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Lähestymistapa ympäristövaikutusten vähentämiseen: Siirtyminen kiertotalouteen
Edistettävä sosiaalinen tavoite: Oikeudenmukaiset työolot
Postiosoite: Kiviharjuntie 4-8
Postinumero: 90220
Postitoimipaikka: Oulu
Postiosoite: Kotkantie 2
Postinumero: 90250
Postiosoite: Piriläntie 145
Postinumero: 90440
Postitoimipaikka: Kempele
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Pohjois-Pohjanmaa
🏙️ Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0000
Menettely Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016). Hankinta toteutetaan hankintalain liitteen E mukaisena palveluhankintana eikä käyttöoikeussopimuksena. Kyseessä on ateriapalvelujen järjestäminen hankintayksikön käytössä olevissa tiloissa, ja palveluntuottajalle maksettava vastike muodostuu pääosin hankintayksikön maksamista korvauksista.
Käyttöoikeussopimuksen tunnusmerkkinä on, että palveluntuottajalle siirtyy palvelun kysyntään tai käyttöön liittyvä merkittävä toiminnallinen riski ja palveluntuottajan vastike muodostuu olennaisesti oikeudesta hyödyntää palvelua taloudellisesti. Tässä hankinnassa kyseistä riskiä ei siirry palveluntuottajalle siinä laajuudessa, että sopimusta voitaisiin pitää käyttöoikeussopimuksena.
Hankinnan kohderyhmänä ovat pääasiassa toisen asteen opiskelijat, joiden ruokailun kustannuksista vastaa hankintayksikkö. Asiakasmäärät ja palvelun järjestämisen edellytykset määräytyvät pääosin hankintayksikön toiminnan perusteella. Tämän vuoksi hankinnan kohteena on hankintalain liitteen E mukainen ateriapalvelu eikä käyttöoikeussopimus.
Hankintaa ei ole nähty tarkoituksenmukaisena jakaa osiin, koska palvelukokonaisuuden toteuttaminen yhden palveluntuottajan toimesta tuottaa merkittäviä toiminnallisia synergiaetuja mm. palvelun johtamisen ja sopimushallinnan osalta, sijaisuus- ja häiriötilanteiden hallinnan osalta ja yhtenäisen laadun seurannan ja raportoinnin osalta.
Tarjous ja pyydetyt todistukset ja liitteet tulee toimittaa suomen kielellä, tarjousasiakirjat ovat saatavilla vain suomen kielellä.
Tarjouksen tekemisestä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta.
TARJOUSTEN KÄSITTELY
Menettelyn vaiheet ovat seuraavat:
Hankintayksikkö
1. Avaa tarjoukset
2. Tarkastaa tarjoajan soveltuvuutta koskevat vastaukset
3. Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden
4. Vertailee tarjoukset
5. Pyytää ja tarkastaa voittajan soveltuvuutta koskevat todistukset ja selvitykset
6. Tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi kaikille tarjoajille
7. Solmii hankintasopimuksen voittajan kanssa.
Hankintasopimus syntyy vasta kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella.
Tilaaja voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä (hankintalain 125 §). Tilaaja voi hylätä hankinnan laatuun ja laajuuteen nähden poikkeuksellisen alhaisen tarjouksen siten kuin hankintalain 96 §:ssä säädetään.
Hankintayksikkö pidättää oikeuden olla hyväksymättä mitään annetuista tarjouksista perustellusta syystä/syistä.
Tarjoaja voi jättää vain yhden tarjouksen. Rinnakkaistarjouksia ei hyväksytä.
Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016). Hankinta toteutetaan hankintalain liitteen E mukaisena palveluhankintana eikä käyttöoikeussopimuksena. Kyseessä on ateriapalvelujen järjestäminen hankintayksikön käytössä olevissa tiloissa, ja palveluntuottajalle maksettava vastike muodostuu pääosin hankintayksikön maksamista korvauksista.
Käyttöoikeussopimuksen tunnusmerkkinä on, että palveluntuottajalle siirtyy palvelun kysyntään tai käyttöön liittyvä merkittävä toiminnallinen riski ja palveluntuottajan vastike muodostuu olennaisesti oikeudesta hyödyntää palvelua taloudellisesti. Tässä hankinnassa kyseistä riskiä ei siirry palveluntuottajalle siinä laajuudessa, että sopimusta voitaisiin pitää käyttöoikeussopimuksena.
Hankinnan kohderyhmänä ovat pääasiassa toisen asteen opiskelijat, joiden ruokailun kustannuksista vastaa hankintayksikkö. Asiakasmäärät ja palvelun järjestämisen edellytykset määräytyvät pääosin hankintayksikön toiminnan perusteella. Tämän vuoksi hankinnan kohteena on hankintalain liitteen E mukainen ateriapalvelu eikä käyttöoikeussopimus.
Hankintaa ei ole nähty tarkoituksenmukaisena jakaa osiin, koska palvelukokonaisuuden toteuttaminen yhden palveluntuottajan toimesta tuottaa merkittäviä toiminnallisia synergiaetuja mm. palvelun johtamisen ja sopimushallinnan osalta, sijaisuus- ja häiriötilanteiden hallinnan osalta ja yhtenäisen laadun seurannan ja raportoinnin osalta.
Tarjous ja pyydetyt todistukset ja liitteet tulee toimittaa suomen kielellä, tarjousasiakirjat ovat saatavilla vain suomen kielellä.
Tarjouksen tekemisestä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta.
TARJOUSTEN KÄSITTELY
Menettelyn vaiheet ovat seuraavat:
Hankintayksikkö
1. Avaa tarjoukset
2. Tarkastaa tarjoajan soveltuvuutta koskevat vastaukset
3. Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden
4. Vertailee tarjoukset
5. Pyytää ja tarkastaa voittajan soveltuvuutta koskevat todistukset ja selvitykset
6. Tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi kaikille tarjoajille
7. Solmii hankintasopimuksen voittajan kanssa.
Hankintasopimus syntyy vasta kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella.
Tilaaja voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä (hankintalain 125 §). Tilaaja voi hylätä hankinnan laatuun ja laajuuteen nähden poikkeuksellisen alhaisen tarjouksen siten kuin hankintalain 96 §:ssä säädetään.
Hankintayksikkö pidättää oikeuden olla hyväksymättä mitään annetuista tarjouksista perustellusta syystä/syistä.
Tarjoaja voi jättää vain yhden tarjouksen. Rinnakkaistarjouksia ei hyväksytä.
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-10-05 09:00:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 4 kuukautta Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-17 09:00:00 📅
Oikeudelliset, taloudelliset, rahoitukselliset ja tekniset tiedot Osallistumisehdot
Poissulkemisperuste:
Ammatin harjoittamiseen liittyvä vakava virhe
Ennenaikainen irtisanominen, vahingonkorvaukset tai muut vastaavat seuraamukset
Järjestelyt velkojien kanssa
+ 21 lisää
Kansallisesta lainsäädännöstä johtuva konkurssia tai muuta sellaista vastaava tilanne
Konkurssi
Korruptio
Lapsityövoima ja muut ihmiskaupan muodot
Liiketoiminta on keskeytetty
Maksukyvyttömyys
Petos
Puhtaasti kansallisten poissulkemisperusteiden nojalla asetettujen velvoitteiden rikkominen
Verojen maksamiseen liittyvän velvoitteen rikkominen
Välitön tai välillinen osallistuminen tämän hankintamenettelyn valmisteluun
Väärien tietojen antaminen, tietojen salaaminen, vaadittujen asiakirjojen toimittamatta jättäminen tai tätä menettelyä koskevien luottamuksellisten tietojen saaminen
Tarjoajalle tai mille tahansa henkilölle, joka on sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen…
… jäsen tai jolla on siinä päätös-, edustus- tai valvontavaltaa, annettu lahjonnasta lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa.
… jäsen, on annettu petoksesta lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa.
Tarjoajalle itselleen tai mille tahansa henkilölle, joka on sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai jolla on siinä päätös-, edustus- tai valvontavaltaa, on annettu rahanpesusta tai terrorismin rahoituksesta lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa.
Tarjoajalle itselleen tai mille tahansa henkilölle, joka on sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai jolla on siinä päätös-, edustus- tai valvontavaltaa, on annettu rahanpesusta tai terrorismin rahoituksesta lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa.
Tarjoajalle tai henkilölle, joka on sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai jolla on siinä päätös-, edustus- tai valvontavaltaa, on annettu rikollisjärjestön toimintaan osallistumisesta lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa.
Tarjoajalle tai henkilölle, joka on sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai jolla on siinä päätös-, edustus- tai valvontavaltaa, on annettu rikollisjärjestön toimintaan osallistumisesta lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa.
Tarjoajalle itselleen tai mille tahansa henkilölle, joka on sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai jolla on siinä päätös-, edustus- tai valvontavaltaa,…
… annettu terrorismirikoksesta tai terroritoimintaan liittyvästä rikoksesta lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa.
… on annettu lapsityövoiman käytöstä tai muista ihmiskaupan muodoista lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa.
Tarjoaja on rikkonut ympäristölainsäädännön mukaisia velvoitteitaan.
Tarjoaja on rikkonut työlainsäädännön mukaisia velvoitteitaan.
Tarjoaja on rikkonut sosiaalilainsäädännön mukaisia velvoitteitaan.
Tarjoaja on tehnyt muiden kanssa sopimuksia, joilla pyritään vääristämään kilpailua.
Tarjoaja on syyllistynyt ammatin harjoittamiseen liittyvään vakavaan virheeseen.
Tarjoajaa koskee jokin seuraavista tilanteista.
a) on syyllistynyt väärän tiedon antamiseen poissulkemis- tai valintaperusteiden osalta,
b) on jättänyt antamatta tällaisia tietoja,
c) on toimittanut viiveellä tai ei lainkaan ostajan vaatimia tietoja, tai
d) on yrittänyt vaikuttaa ostajan päätöksentekoprosessiin asiattomalla tavalla tai hankkinut luottamuksellista tietoa, joista voisi olla sille hankintamenettelyssä asiaankuulumatonta etua, taikka on toimittanut harhaanjohtavia tietoja, joilla voi olla merkittävä vaikutus poissulkemista, tarjoajan valintaa tai hankintaa koskeviin päätöksiin.
Tarjoajaa koskee jokin seuraavista tilanteista.
a) on syyllistynyt väärän tiedon antamiseen poissulkemis- tai valintaperusteiden osalta,
b) on jättänyt antamatta tällaisia tietoja,
c) on toimittanut viiveellä tai ei lainkaan ostajan vaatimia tietoja, tai
d) on yrittänyt vaikuttaa ostajan päätöksentekoprosessiin asiattomalla tavalla tai hankkinut luottamuksellista tietoa, joista voisi olla sille hankintamenettelyssä asiaankuulumatonta etua, taikka on toimittanut harhaanjohtavia tietoja, joilla voi olla merkittävä vaikutus poissulkemista, tarjoajan valintaa tai hankintaa koskeviin päätöksiin.
Tarjoaja tai tarjoajaan liittyvä yritys on antanut ostajalle neuvoja tai muulla tavoin osallistunut hankintamenettelyn valmisteluun.
Tarjoajan aikaisempia hankintasopimuksia tai käyttöoikeussopimuksia on irtisanottu ennenaikaisesti tai kyseisen aikaisemman sopimuksen yhteydessä on vaadittu vahingonkorvauksia tai määrätty muita vastaavia seuraamuksia.
Tarjoajan hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai edustus-, päätös- tai valvontavaltaa käyttävä henkilö on rikosrekisteristä ilmenevällä lainvoimaisella tuomiolla tuomittu törkeästä kirjanpitorikoksesta, työturvallisuusrikoksesta, työaikasuojelurikoksesta, työsyrjinnästä, kiskonnantapaisesta työsyrjinnästä, työntekijöiden järjestäytymisvapauden loukkaamisesta, luvattoman ulkomaisen työvoiman käytöstä, törkeästä ympäristön turmelemisesta tai törkeästä luonnonsuojelurikoksesta.
Tarjoajan hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai edustus-, päätös- tai valvontavaltaa käyttävä henkilö on rikosrekisteristä ilmenevällä lainvoimaisella tuomiolla tuomittu törkeästä kirjanpitorikoksesta, työturvallisuusrikoksesta, työaikasuojelurikoksesta, työsyrjinnästä, kiskonnantapaisesta työsyrjinnästä, työntekijöiden järjestäytymisvapauden loukkaamisesta, luvattoman ulkomaisen työvoiman käytöstä, törkeästä ympäristön turmelemisesta tai törkeästä luonnonsuojelurikoksesta.
Tarjoaja on rikkonut sosiaaliturvamaksujen maksamiseen liittyviä velvoitteitaan sijoittumismaassaan tai ostajan maassa.
Tarjoaja on rikkonut verojen maksamiseen liittyviä velvoitteitaan sijoittumismaassaan tai ostajan maassa.
Tarjoajan liiketoiminta on keskeytetty.
Tarjoaja on konkurssissa.
Tarjoajalla on järjestelyjä velkojien kanssa.
Tarjoajan osalta on käynnistetty maksukyvyttömyys- tai likvidaatiomenettely.
Tarjoajan varat ovat selvitysmiehen tai tuomioistuimen hallinnassa.
Tarjoaja on kansalliseen lainsäädäntöön ja kansallisiin määräyksiin perustuen yllämainittuja tilanteita vastaavassa samankaltaisessa menettelyssä.