Teollisen mittakaavan ratkaisut energiatehokkuuteen
Jatkuvan oppimisen ja työllisyyden palvelukeskus
Jatkuvan oppimisen ja työllisyyden palvelukeskus (Jotpa) hankkii koulutusta, jonka tavoitteena on tukea aurinkoenergian rakentamista teollisessa mittakaavassa ja parantaa teollisten laitosten energiatehokkuutta. Tällä hankinnalla vastataan aurinkovoiman nopean kasvun luomiin osaamistarpeisiin. Hankinnalla tuetaan myös teollisia toimijoita kehittämään energiatehokkuuttaan sekä saavuttamaan tavoitteet, joita niille on asetettu sääntelyllä ja vapaaehtoisilla sopimuksilla. Hankinnan kohteena oleva palvelu on kuvattu tarjouspyynnön liitteellä 1. "Hankinnan kohteen kuvaus".
MääräaikaTarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2026-04-17. Hankinta julkaistiin 2026-03-05.
ToimittajatSeuraavat toimittajat mainitaan hankintapäätöksissä tai muissa hankinta-asiakirjoissa:
- • Aalto University Executive Education Oy
- • Aava Bang Oy
- • Double Round Oy
- • Turun ammattikorkeakoulu Oy
| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-03-05 | hankintailmoitus |
| 2026-08-21 | Ilmoitus tehdystä sopimuksesta |
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Teollisen mittakaavan ratkaisut energiatehokkuuteen
Viitenumero:
OPH-916-2026
Lyhyt kuvaus:
Tuotteet/palvelut: Koulutusalan palvelut 📦
Suorituspaikkaa koskevat rajoitukset: Missä tahansa tietyn maan alueella
Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin ✅
Yhdelle tarjoajalle myönnettävien erien enimmäismäärä: 5
Tarjouksia voidaan jättää enintään yhtä erää varten: 5
1️⃣
Sisäinen tunniste:
OPH-916-2026-1-0
Otsikko: Teollisen mittakaavan aurinkovoima: perusteet, sääntely ja kannattavuus
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Hankinnan kuvaus: Tarkempi kuvaus tarjouspyynnön liitteellä. 1."Hankinnan kohteen kuvaus".
Lähestymistapa ympäristövaikutusten vähentämiseen: Siirtyminen kiertotalouteen
Edistettävä sosiaalinen tavoite: Oikeudenmukaiset työolot
Maa: Suomi 🇫🇮
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 30
Laatukriteeri (nimi): Painotus pisteinä
Laatukriteeri (painotus): 70
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0001
2️⃣
Sisäinen tunniste:
OPH-916-2026-2-1
Otsikko: Aurinkopuistojen suunnittelu ja hybridiprojektit
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0002
3️⃣
Sisäinen tunniste:
OPH-916-2026-3-2
Otsikko: Käyttö- ja ylläpito -osaaminen teollisen mittakaavan aurinkopuistoissa
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0003
4️⃣
Sisäinen tunniste:
OPH-916-2026-4-3
Otsikko: Teollisen mittakaavan energiatehokkuus: sääntely, kannattavuus ja investoinnit
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0004
5️⃣
Sisäinen tunniste:
OPH-916-2026-5-4
Otsikko: Teollisen mittakaavan energiatehokkuuden parantaminen
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0005
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-04-17 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-04-17 10:00:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-04-17 10:00:00 📅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-03-25 10:00:00 📅
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Jatkuvan oppimisen ja työllisyyden palvelukeskus
Kansallinen rekisterinumero:
2769790-1
Postiosoite: Hakaniemenranta 6
Postinumero: 00530
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Anna Päiviö
Sähköposti: anna.paivio@jotpa.fi 📧
Puhelin: +358 295331471 📞
URL: http://www.jotpa.fi 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Ministeriö tai muu kansallinen tai liittovaltiotason viranomainen
Päätoimi
Koulutus
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/opetushallitus?id=602528&tpk=37d8b829-6663-4c8a-a962-f9fc0563fc16 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/opetushallitus?id=602528&tpk=37d8b829-6663-4c8a-a962-f9fc0563fc16 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Lähde: OJS 2026/S 047-161507 (2026-03-05)
Kohde
Hankinnan laajuus
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 1 500 000 EUR 💰
Kesto
Aloituspäivä: 2026-08-20 📅
Loppupäivä: 2027-11-30 📅
Sopimuksen tekeminen
1️⃣
Sopimus/erä myönnetään ✅
Erän tunnistenumero:
LOT-0001
Sopimuksen numero:
OPH-916-2026-1
Sopimuksen tekopäivä: 2026-08-20 📅
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 150 000 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
tenderReference-4792322-943325
Osan tai osien ryhmän tunniste:
LOT-0001
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Aava Bang Oy
Kansallinen rekisterinumero:
1963884-8
Postiosoite: Ylistönmäentie 33
Postinumero: 40500
Postitoimipaikka: Jyväskylä
Alue: Keski-Suomi 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Organisaation koko: Mikro, pieni tai keskisuuri
Tarjouksen tunniste:
tenderReference-4795549-943325
Nimi: Turun ammattikorkeakoulu Oy
Kansallinen rekisterinumero:
FI25281603
Postiosoite: Joukahaisenkatu 3 A
Postinumero: 20520
Postitoimipaikka: Turku
Alue: Varsinais-Suomi 🏙️
2️⃣
Erän tunnistenumero:
LOT-0002
Tarjouksen tunniste:
tenderReference-4800461-943326
Osan tai osien ryhmän tunniste:
LOT-0002
Nimi: Double Round Oy
Kansallinen rekisterinumero:
3122835-8
Postiosoite: Muuntajakatu 14
Postinumero: 13130
Postitoimipaikka: Hämeenlinna
Alue: Kanta-Häme 🏙️
Tarjouksen tunniste:
tenderReference-4795549-943326
3️⃣
Erän tunnistenumero:
LOT-0003
Tarjouksen tunniste:
tenderReference-4800461-943327
Osan tai osien ryhmän tunniste:
LOT-0003
Tarjouksen tunniste:
tenderReference-4795549-943327
4️⃣
Erän tunnistenumero:
LOT-0004
Tarjouksen tunniste:
tenderReference-4880654-943328
Osan tai osien ryhmän tunniste:
LOT-0004
Tarjouksen tunniste:
tenderReference-4792322-943328
5️⃣
Erän tunnistenumero:
LOT-0005
Tarjouksen tunniste:
tenderReference-4824541-943329
Osan tai osien ryhmän tunniste:
LOT-0005
Nimi: Aalto University Executive Education Oy
Kansallinen rekisterinumero:
0590964-3
Postiosoite: Runeberginkatu 14-16
Postinumero: 00100
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Tarjouksen tunniste:
tenderReference-4792322-943329
Lähde: OJS 2026/S 162-582427 (2026-08-21)