Pello - Kolari ratasuunnitelman laatiminen
Väylävirasto
Työn tarkoituksena on laatia ratalain ja Väyläviraston ohjeiden mukainen ratasuunnitelma välillä Pello - Kolari. Pello - Kolari ratasuunnitelma on osa Väyläviraston Tornio - Kolari sähköistyksen suunnitteluhanketta. Suunnittelukohde sijaitsee Lapin maakunnassa Pellon ja Kolarin kunta-alueilla rataosalla 2203 (Tornio) – Kolari, joka on sähköistämätön, yksiraiteinen sekaliikennerata. Suunnittelualueelle sijoittuu Sieppijärven liikennepaikka, 23 tasoristeystä, Havelan ja Palosaajon ylikulkusillat, 11 ratasiltaa ja 10 tunnistettua pehmeikköaluetta, sekä poroaitaa Pellon kunnan alueella. Suunnittelu sisältää rataosan sähköistyksen kannalta välttämättömät toimenpiteet Pellon ja Kolarin liikennepaikkojen välisellä linjaraideosuudella sekä rataosuuden turvallisuutta ja välityskykyä parantavia toimenpiteitä. Toimeksiannossa suunnitellaan rataosan sähköistyksen vaatimat tilavaraukset, Kolarin syöttöasema, Havelan ja Palosaajon ylikulkusiltojen uusimiset, pohjanvahvistustoimenpiteet, tasoristeysturvallisuuden parantamiset, sekä poroaitoja. Tarkempi kuvaus on esitetty tarjouspyyntöasiakirjoissa.
MääräaikaTarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2026-05-04. Hankinta julkaistiin 2026-03-30.
ToimittajatSeuraavat toimittajat mainitaan hankintapäätöksissä tai muissa hankinta-asiakirjoissa:
Kuka? Mitä? Missä?| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-03-30 | hankintailmoitus |
| 2026-08-17 | Ilmoitus tehdystä sopimuksesta |
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Pello - Kolari ratasuunnitelman laatiminen
Viitenumero:
VÄYLÄ/554/Vv-02.01.00/2026
Lyhyt kuvaus:
Tuotteet/palvelut: Arkkitehti-, rakennus-, insinööri- ja tarkastuspalvelut 📦
Suorituspaikkaa koskevat rajoitukset: Missä tahansa
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
VÄYLÄ/554/Vv-02.01.00/2026
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Pääkohde tai suorituspaikka: Suorituspaikka missä tahansa
Kesto: 24 kuukautta
Sopimuksen optiokausien enimmäismäärä: 0
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/25/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-05-04 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-05-04 09:15:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-05-04 09:15:00 📅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-04-17 09:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yhteensä)
Tarjouspyynnön ehdot
Sopimukseen sisältyy suoritusehtoja ✅
Oikeudelliset, taloudelliset, rahoitukselliset ja tekniset tiedot
Osallistumisehdot
Tärkeimmät rahoitusehdot ja maksujärjestelyt ja/tai viittaus niitä koskeviin säännöksiin: Ei käytössä.
Sopimukseen liittyvät ehdot
Sopimuksen täytäntöönpanoehdot:
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Väylävirasto
Kansallinen rekisterinumero:
1010547-1
Postiosoite: PL 33 (Opastinsilta 12 A)
Postinumero: 00521
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Lappi 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Arja Lesonen
Sähköposti: arja.lesonen@vayla.fi 📧
Puhelin: +358 295343520 📞
URL: http://www.vayla.fi 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Julkisoikeudellinen yhteisö
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Rautatiepalvelut
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/vayla?id=593958&tpk=b34d3794-6736-42d7-84c7-07dbdf8c5916 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/vayla?id=593958&tpk=b34d3794-6736-42d7-84c7-07dbdf8c5916 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista):
Kohde
Hankinnan laajuus
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 442 473 EUR 💰
Sopimuksen tekeminen
Sopimus/erä myönnetään ✅
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Sopimuksen numero:
2026.2633.1
Sopimuksen tekopäivä: 2026-05-29 📅
Otsikko: VÄYLÄ/554/Vv-02.01.00/2026 Pello-Kolari ratasuunnitelman laatiminen
Tietoa tarjouskilpailuista
Sähköisesti vastaanotettujen tarjousten määrä: 2
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 442 473 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
tenderReference-4886607-941908
Osan tai osien ryhmän tunniste:
LOT-0000
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Sweco Finland Oy
Kansallinen rekisterinumero:
2661738-3
Postinumero: 00240
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Organisaation koko: Suuri
Hankintaviranomainen
Hankintaviranomaisen tyyppi
Ministeriö tai muu kansallinen tai liittovaltiotason viranomainen
Lähde: OJS 2026/S 158-570955 (2026-08-17)
- Arkkitehti-, rakennus-, insinööri- ja tarkastuspalvelut (>20 uudet hankinnat)