Näkövammaisten opaskoirat
HUS-yhtymä
Hankinnan kohteena on Näkövammaisten opaskoirat. Näkövammaisten opaskoira on Koira, joka on koulutettu opastamaan näkövammaisen henkilön itsenäistä liikkumista eri ympäristöissä ja siten lisäämään henkilön liikkumista, itsenäisyyttä ja osallisuutta. Opaskoirapalveluun kuuluu kaikki opaskoirien tuottamiseksi tehtävä toiminta, kuten mm. jalostus, kasvatus, koirien koulutus ja testaaminen, asiakkaiden kurssitus ja jälkiseuranta sekä koirien terveydentilasta huolehtiminen. Hankintaa ei ole jaettu osiin. Kyseessä on julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksesta annetun lain (1397/2016, hankintalaki) liitteen E mukainen lain 107 §:ssä tarkoitettu sosiaali- ja terveyspalveluita sekä muita erityisiä palveluita koskeva hankinta. Hankinnan arvioitu arvo ylittää sille asetetun kynnysarvon ja hankinta toteutetaan hankintalain 32 §:n mukaisella avoimella menettelyllä. Hankinnassa valitaan kolme (3) Palveluntuottajaa. Liitteellä 3. Sopimusluonnos on esitetty palvelun tilaaminen. Hankinta on tarkemmin kuvattu liitteessä 1. Palvelukuvaus. Sopimus tulee voimaan kun molemmat osapuolet ovat sen allekirjoittaneet. Sopimus on voimassa määräaikaisena kaksi (2) vuotta, minkä jälkeen se on voimassa toistaiseksi. Kyseessä on useamman hankintayksikön yhteishankinta, joka toteutetaan hankintarenkaana. Tämän tarjouspyynnön palveluita tulevat käyttämään HUS-Yhtymä (HUS) ja Etelä-Karjalan hyvinvointialue.
MääräaikaTarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2026-03-02. Hankinta julkaistiin 2026-01-27.
ToimittajatSeuraavat toimittajat mainitaan hankintapäätöksissä tai muissa hankinta-asiakirjoissa:
Kuka? Mitä? Missä?| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-01-27 | hankintailmoitus |
| 2026-08-10 | Ilmoitus tehdystä sopimuksesta |
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Näkövammaisten opaskoirat
Viitenumero:
HUS 179-2025
Lyhyt kuvaus:
Tuotteet/palvelut: Koirien koulutuspalvelut 📦
Suorituspaikkaa koskevat rajoitukset: Missä tahansa tietyn maan alueella
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
HUS 179-2025
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Edistettävä sosiaalinen tavoite: Oikeudenmukaiset työolot
Maa: Suomi 🇫🇮
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet: Avoin menettely
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-03-02 10:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-03-02 10:05:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-03-02 10:05:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään ✅
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-02-10 10:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (pisteinä, tarkka)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: HUS-yhtymä
Kansallinen rekisterinumero:
1567535-0
Postiosoite: PL 441 (Uutistie 5, 01770 Vantaa)
Postinumero: 00029
Postitoimipaikka: Hus
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Kilpailutus-tiimi
Sähköposti: kilpailutus.tiimi@hus.fi 📧
Puhelin: +358 94711 📞
URL: http://www.hus.fi 🌏
Ryhmänvetäjä ✅
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Terveys
Tietoa yhteishankinnoista
Sopimukseen sisältyy yhteishankinta ✅
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/huslogistiikka?id=577214&tpk=fa27c8cf-df71-4282-9c1f-4f1ee310ad83 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/huslogistiikka?id=577214&tpk=fa27c8cf-df71-4282-9c1f-4f1ee310ad83 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 020-066717 (2026-01-27)
Kohde
Hankinnan laajuus
Lyhyt kuvaus:
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 5 100 000 EUR 💰
Kuvaus
Kesto: 24 kuukautta
Sopimuksen optiokausien enimmäismäärä: 0
Myöntämisperusteet
Hinta (painotus): 30
70
Sopimuksen tekeminen
Sopimus/erä myönnetään ✅
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Sopimuksen numero:
Sopimus Näkövammaisten liittos ry Opaskoirakoulu
Sopimuksen tekopäivä: 2026-06-03 📅
Tietoa tarjouskilpailuista
Pk-yrityksiltä saatujen tarjousten määrä: 3
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 1 700 000 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
4769910 Tarjous Dogmanship Oy
Osan tai osien ryhmän tunniste:
LOT-0000
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Dogmanship Oy
Kansallinen rekisterinumero:
2415349-0
Postinumero: 04440
Postitoimipaikka: Järvenpää
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Organisaation koko: Mikro, pieni tai keskisuuri
Tarjouksen tunniste:
4694779 Tarjous Näkövammaisten liitto ry Opaskoirakoulu
Nimi: Näkövammaisten liitto ry Opaskoirakoulu
Kansallinen rekisterinumero:
0202748-5
Postinumero: 02160
Postitoimipaikka: Vantaa
Tarjouksen tunniste:
4694780 Tarjous Suomen Opaskoirakoulu Oy
Nimi: Suomen Opaskoirakoulu Oy
Kansallinen rekisterinumero:
2092994-1
Postinumero: 70100
Postitoimipaikka: Kuopio
Alue: Etelä-Savo 🏙️
Täydentävät tiedot
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista):