Keskitetyn ruokahuollon keittiölaitteet
Satakunnan hyvinvointialue
Hankinnan kohteena on Satakunnan hyvinvointialueen rakennuttaman keskitetty tuotantokeittiön (uudisrakennus) keittiölaitteet seuraavasti: ryhmä 1. Laitteet ja kalusteet ryhmä 2. Raepesukone ryhmä 3. Vaununpesukone ryhmä 4. Pakkauskoneet ja annostelulaitteet Hankinnan kohde ja sitä koskevat vaatimukset on kuvattu tarjouspyynnön liitteissä. Kaikki tarjouspyyntöaineisto on ladattavissa annetusta linkistä. Urakka-aika 03/2026 – 05/2027.
MääräaikaTarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2026-02-23. Hankinta julkaistiin 2026-01-21.
ToimittajatSeuraavat toimittajat mainitaan hankintapäätöksissä tai muissa hankinta-asiakirjoissa:
Kuka? Mitä? Missä?
Hankintojen historia
| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-01-21 | hankintailmoitus |
| 2026-08-17 | Ilmoitus tehdystä sopimuksesta |
hankintailmoitus (2026-01-21)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Keskitetyn ruokahuollon keittiölaitteet
Viitenumero:
Lyhyt kuvaus:
Sopimustyyppi: Tavarat
Tuotteet/palvelut: Suurkeittiölaitteet 📦
Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin ✅
Yhdelle tarjoajalle myönnettävien erien enimmäismäärä: 4
Tarjouksia voidaan jättää enintään yhtä erää varten: 4
1️⃣
Sisäinen tunniste:
Otsikko: Laitteet ja kalusteet
Hankinnan kuvaus: Ehdottomat vaatimukset määritelty tarjouspyynnön liitteissä.
Postiosoite: Rahtitie 4
Postinumero: 28430
Postitoimipaikka: Pori
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Satakunta 🏙️
Tietoa sähköisistä luetteloista
Tarjoukset on esitettävä sähköisinä luetteloina tai niihin on sisällyttävä sähköinen luettelo
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero:
2️⃣
Sisäinen tunniste:
Otsikko: Raepesukone
Hankinnan kuvaus:
Erän tunnistenumero:
3️⃣
Sisäinen tunniste:
Otsikko: Vaununpesukone
Hankinnan kuvaus:
Erän tunnistenumero:
4️⃣
Sisäinen tunniste:
Otsikko: Pakkauskoneet ja annostelulaitteet
Otsikko
Erän tunnistenumero:
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-02-23 10:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-02-23 10:02:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 5 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-02-23 10:02:00 📅
Sähköinen luettelo: Sallittu
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään ✅
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-02-09 10:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yhteensä)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Satakunnan hyvinvointialue
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Sairaalantie 3
Postinumero: 28500
Postitoimipaikka: Pori
Alue: Satakunta 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Hankintapalvelut
Sähköposti: hankintapalvelut@sata.fi 📧
Puhelin: +358 447079550 📞
URL: http://www.satakunnanhyvinvointialue.fi 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Terveys
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/sata?id=592666&tpk=8e845d7c-b73b-4867-979b-b8f90d648998 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/sata?id=592666&tpk=8e845d7c-b73b-4867-979b-b8f90d648998 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Arvostelurunko
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista): 14 vrk
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 015-047751 (2026-01-21)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Keskitetyn ruokahuollon keittiölaitteet
Viitenumero:
26-001
Lyhyt kuvaus:
Hankinnan kohteena on Satakunnan hyvinvointialueen rakennuttaman keskitetty tuotantokeittiön (uudisrakennus) keittiölaitteet seuraavasti:
ryhmä 1. Laitteet ja kalusteet
ryhmä 2. Raepesukone
ryhmä 3. Vaununpesukone
ryhmä 4. Pakkauskoneet ja annostelulaitteet
Hankinnan kohde ja sitä koskevat vaatimukset on kuvattu tarjouspyynnön liitteissä. Kaikki tarjouspyyntöaineisto on ladattavissa annetusta linkistä.
Urakka-aika 03/2026 – 05/2027.
Näytä lisää
Tuotteet/palvelut: Suurkeittiölaitteet 📦
Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin ✅
Yhdelle tarjoajalle myönnettävien erien enimmäismäärä: 4
Tarjouksia voidaan jättää enintään yhtä erää varten: 4
1️⃣
Sisäinen tunniste:
1-0
Otsikko: Laitteet ja kalusteet
Hankinnan kuvaus: Ehdottomat vaatimukset määritelty tarjouspyynnön liitteissä.
Postiosoite: Rahtitie 4
Postinumero: 28430
Postitoimipaikka: Pori
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Satakunta 🏙️
Tietoa sähköisistä luetteloista
Tarjoukset on esitettävä sähköisinä luetteloina tai niihin on sisällyttävä sähköinen luettelo
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0001
2️⃣
Sisäinen tunniste:
2-1
Otsikko: Raepesukone
Hankinnan kuvaus:
Hankinnan kohteena 2 kpl raepesukonetta. Ehdottomat vaatimukset määritelty tarjouspyynnön liitteissä.
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0002
3️⃣
Sisäinen tunniste:
3-2
Otsikko: Vaununpesukone
Hankinnan kuvaus:
Hankinnan kohteena 1 kpl vaunupesukone. Ehdottomat vaatimukset määritelty tarjouspyynnön liitteissä.
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0003
4️⃣
Sisäinen tunniste:
4-3
Otsikko: Pakkauskoneet ja annostelulaitteet
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0004
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-02-23 10:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-02-23 10:02:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 5 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-02-23 10:02:00 📅
Sähköinen luettelo: Sallittu
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään ✅
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-02-09 10:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yhteensä)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Satakunnan hyvinvointialue
Kansallinen rekisterinumero:
3221304-3
Postiosoite: Sairaalantie 3
Postinumero: 28500
Postitoimipaikka: Pori
Alue: Satakunta 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Hankintapalvelut
Sähköposti: hankintapalvelut@sata.fi 📧
Puhelin: +358 447079550 📞
URL: http://www.satakunnanhyvinvointialue.fi 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Terveys
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/sata?id=592666&tpk=8e845d7c-b73b-4867-979b-b8f90d648998 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/sata?id=592666&tpk=8e845d7c-b73b-4867-979b-b8f90d648998 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Arvostelurunko
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista): 14 vrk
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 015-047751 (2026-01-21)
Ilmoitus tehdystä sopimuksesta (2026-08-17)
Kohde
Hankinnan laajuus
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 738 550 EUR 💰
Kesto
Aloituspäivä: 2026-05-04 📅
Loppupäivä: 2027-06-03 📅
Sopimuksen tekeminen
1️⃣
Tiedot muista kuin palkintorahoista
Tarjouksia tai osallistumishakemuksia ei saatu tai ne kaikki hylättiin
Syy, miksi voittajaa ei ole valittu: Tarjoukset, osallistumishakemukset tai hankkeet peruttiin tai hylättiin
Erän tunnistenumero:
Sopimuksen numero:
Sopimuksen tekopäivä: 2026-05-05 📅
Otsikko: Sopimus keittiölaitteiden hankinnasta - Raepesukoneet
Tietoa tarjouskilpailuista
Pk-yrityksiltä saatujen tarjousten määrä: 3
2️⃣
Sopimus/erä myönnetään ✅
Erän tunnistenumero:
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 79 175 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
Osan tai osien ryhmän tunniste:
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Electrolux Professional Oy Ammattikeittiölaitteet
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Lautatarhankatu 8 B
Postinumero: 00580
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Organisaation koko: Mikro, pieni tai keskisuuri
3️⃣
Erän tunnistenumero:
Tietoa tarjouskilpailuista
Pk-yrityksiltä saatujen tarjousten määrä: 2
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 160714.8 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
Osan tai osien ryhmän tunniste:
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Metos Oy Ab
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Ahjonkaarre
Postinumero: 04220
Postitoimipaikka: Kerava
4️⃣
Erän tunnistenumero:
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 498 660 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
Osan tai osien ryhmän tunniste:
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: LinePack Fi
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Hiekkatie 4 B 15
Postinumero: 33470
Postitoimipaikka: Ylöjärvi
Alue: Pirkanmaa 🏙️
Lähde: OJS 2026/S 158-570853 (2026-08-17)
Kohde
Hankinnan laajuus
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 738 550 EUR 💰
Kesto
Aloituspäivä: 2026-05-04 📅
Loppupäivä: 2027-06-03 📅
Sopimuksen tekeminen
1️⃣
Tiedot muista kuin palkintorahoista
Tarjouksia tai osallistumishakemuksia ei saatu tai ne kaikki hylättiin
Syy, miksi voittajaa ei ole valittu: Tarjoukset, osallistumishakemukset tai hankkeet peruttiin tai hylättiin
Erän tunnistenumero:
LOT-0001
Sopimuksen numero:
26-001-2
Sopimuksen tekopäivä: 2026-05-05 📅
Otsikko: Sopimus keittiölaitteiden hankinnasta - Raepesukoneet
Tietoa tarjouskilpailuista
Pk-yrityksiltä saatujen tarjousten määrä: 3
2️⃣
Sopimus/erä myönnetään ✅
Erän tunnistenumero:
LOT-0002
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 79 175 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
tenderReference-4684340-941966
Osan tai osien ryhmän tunniste:
LOT-0002
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Electrolux Professional Oy Ammattikeittiölaitteet
Kansallinen rekisterinumero:
0816444-8
Postiosoite: Lautatarhankatu 8 B
Postinumero: 00580
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Organisaation koko: Mikro, pieni tai keskisuuri
3️⃣
Erän tunnistenumero:
LOT-0003
Tietoa tarjouskilpailuista
Pk-yrityksiltä saatujen tarjousten määrä: 2
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 160714.8 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
tenderReference-4755269-941967
Osan tai osien ryhmän tunniste:
LOT-0003
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Metos Oy Ab
Kansallinen rekisterinumero:
0108466-4
Postiosoite: Ahjonkaarre
Postinumero: 04220
Postitoimipaikka: Kerava
4️⃣
Erän tunnistenumero:
LOT-0004
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 498 660 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
tenderReference-4682058-941968
Osan tai osien ryhmän tunniste:
LOT-0004
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: LinePack Fi
Kansallinen rekisterinumero:
2651917-7
Postiosoite: Hiekkatie 4 B 15
Postinumero: 33470
Postitoimipaikka: Ylöjärvi
Alue: Pirkanmaa 🏙️
Lähde: OJS 2026/S 158-570853 (2026-08-17)
Uudet hankinnat asiaan liittyvissä luokissa 🆕