Työikäisten yksilö- ja ryhmämuotoisen tuen sekä työtoiminnan palvelujen hankinta
Pirkanmaan hyvinvointialue
Tuomi Logistiikka Oy pyytää Pirkanmaan hyvinvointialueen toimeksiannosta tarjouksia Pirkanmaan hyvinvointialueen työikäisten yksilö- ja ryhmämuotoisen tuen sekä työtoiminnan palvelujen hankinnan tarjouskilpailuun. Hankinnan kohteena ovat Pirkanmaan hyvinvointialueen järjestämisvelvollisuuden piiriin kuuluvat sosiaalihuoltolain (1301/2014) mukaiset yksilö- ja ryhmämuotoisen tuen ja työtoiminnan palvelut työikäisille. Hankittavat palvelut korvaavat aiemmat kuntouttavan työtoiminnan ja sosiaalisen kuntoutuksen palvelut sekä vammaisten henkilöiden työllistymistä tukevan toiminnan ja vammaisten henkilöiden työtoiminnan. Palveluita tuotetaan palveluntuottajan omistamassaan tai muulla tavoin hallinnoimissa tiloissa ja/tai soveltuvin osin myös asiakkaan omassa elinympäristössä tai muussa palvelun tuottamiseen soveltuvassa tilassa, kuten esimerkiksi luonnossa, liikuntapaikoilla, kulttuurikohteissa tai vastaavissa. Palveluntuottajalla tulee olla vakituinen toimipiste Pirkanmaalla. Toimipisteitä koskevat tarkemmat vaatimukset on määritelty liitteessä 2 Palvelukuvaus. Hankinta on jaettu osa-alueisiin seuraavasti: Osa-alue 1 Tehostetun yksilötyön palvelu Osa-alue 2 Ryhmäpalvelu Osa-alue 3 Työtoiminta Yksilö- ja ryhmämuotoisen tuen palveluja (osa-alueet 1 ja 2) voivat tuottaa yritykset, järjestöt, säätiöt ja seurakunnat. Uudistettavan sosiaalihuoltolain luonnoksen mukaisesti työtoiminnan palveluja (osa-alue 3) voivat tuottaa järjestöt, säätiöt sekä seurakunnat. Hankinnassa on käytössä osa-aluetta 3 Työtoiminta koskeva työllistämisehto. Työllistämisehto ei koske muita hankinnan osa-alueita. Sopimuskausi alkaa 1.1.2027 ja on voimassa toistaiseksi. Palveluntuottajan tulee aloittaa toimintansa uusissa perustettavissa toimipisteissä 3.5.2027 mennessä. Hankintasopimuksen perusteella tehtävien tilausten määrät vaihtelevat sopimuskaudella Tilaajan tarpeen mukaan, eikä hankintasopimus sisällä määrä- tai vähimmäisostovelvoitetta. Hankinnan ennakoitu arvonlisäveroton vuosiarvo on 2 500 000 euroa. Hankinnan arvonlisäveroton, hankintalain mukaisesti määritetty ennakoitu kokonaisarvo on 10 000 000 euroa. Hankinnan kohde ja palvelulle asetetut vähimmäisvaatimukset on kuvattu tarjouspyynnössä ja tarjouspyynnön liitteissä.
MääräaikaDeadline 2026-10-02
Kuka? Mitä? Missä?| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-09-02 | hankintailmoitus |
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Työikäisten yksilö- ja ryhmämuotoisen tuen sekä työtoiminnan palvelujen hankinta
Viitenumero:
624232
Lyhyt kuvaus:
Tuotteet/palvelut: Terveyspalvelut ja sosiaalitoimen palvelut 📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 10 000 000 EUR 💰
Suorituspaikkaa koskevat rajoitukset: Missä tahansa tietyn maan alueella
Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin ✅
1️⃣
Sisäinen tunniste:
1.-0
Otsikko: OSA-ALUE 1 TEHOSTETUN YKSILÖTYÖN PALVELU
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Hankinnan kuvaus:
Edistettävä sosiaalinen tavoite: Pitkäaikaistyöttömien, heikossa asemassa olevien ja/tai vammaisten henkilöiden työllistymismahdollisuudet
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0001
2️⃣
Sisäinen tunniste:
1.1-1
Otsikko: Alue 1 Tampere ja Pirkkala
Hankinnan kuvaus: Osa-alueen 1 Tehostettu yksilötyö alue 1 Tampere ja Pirkkala
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0002
3️⃣
Sisäinen tunniste:
1.2-2
Otsikko: Alue 2 Kangasala, Pälkäne, Orivesi ja Kuhmoinen
Hankinnan kuvaus:
Erän tunnistenumero:
LOT-0003
4️⃣
Sisäinen tunniste:
1.3-3
Otsikko: Alue 3 Ylöjärvi, Ikaalinen ja Hämeenkyrö
Hankinnan kuvaus:
Erän tunnistenumero:
LOT-0004
5️⃣
Sisäinen tunniste:
1.4-4
Otsikko: Alue 4 Nokia, Sastamala ja Punkalaidun
Hankinnan kuvaus: Osa-alueen 1 Tehostettu yksilötyö alue 4 Nokia, Sastamala ja Punkalaidun
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0005
6️⃣
Sisäinen tunniste:
1.5-5
Otsikko: Alue 5 Lempäälä, Vesilahti, Valkeakoski, Akaa ja Urjala
Hankinnan kuvaus:
Erän tunnistenumero:
LOT-0006
7️⃣
Sisäinen tunniste:
1.6-6
Otsikko: Alue 6 Parkano, Kihniö, Virrat ja Ruovesi
Hankinnan kuvaus: Osa-alueen 1 Tehostettu yksilötyö alue 6 Parkano, Kihniö, Virrat ja Ruovesi
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0007
8️⃣
Sisäinen tunniste:
1.7-7
Otsikko: Optio: Alue 7 Mänttä-Vilppula ja Juupajoki
Hankinnan kuvaus:
Erän tunnistenumero:
LOT-0008
9️⃣
Sisäinen tunniste:
2.-8
Otsikko: OSA-ALUE 2 RYHMÄPALVELU
Hankinnan kuvaus: Osa-alue 2 Ryhmäpalvelu
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0009
1️⃣0️⃣
Sisäinen tunniste:
3.-9
Otsikko: OSA-ALUE 3 TYÖTOIMINTA
Hankinnan kuvaus:
Erän tunnistenumero:
LOT-0010
Kuvaus
Maa: Suomi 🇫🇮
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-10-02 09:00:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-10 07:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yhteensä)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Pirkanmaan hyvinvointialue
Kansallinen rekisterinumero:
3221308-6
Postiosoite: PL 272
Postinumero: 33101
Postitoimipaikka: Tampere
Alue: Pirkanmaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Hankintasuunnittelija Anna Lahti
Sähköposti: anna.p.lahti@pirha.fi 📧
Puhelin: +358 444739746 📞
URL: http://www.pirha.fi 🌏
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/tuomilogistiikka?id=624232&tpk=a82d99b1-bbc9-489a-bccf-7f106a50f387 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/tuomilogistiikka?id=624232&tpk=a82d99b1-bbc9-489a-bccf-7f106a50f387 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Lisätietoja
Hankinnan diaarinumero: 18629/2026
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Lähde: OJS 2026/S 170-606429 (2026-09-02)
- Terveyspalvelut ja sosiaalitoimen palvelut (18 uudet hankinnat)