Tuetun asumisen palvelut

Pirkanmaan hyvinvointialue

Tuomi Logistiikka Oy pyytää Pirkanmaan hyvinvointialueen toimeksiannosta tarjouksia tuetun asumisen palvelun hankinnasta. Tuettu asuminen on sosiaalihuoltolain (1301/2014) 21a§:n mukaista yksilökohtaista sosiaaliohjauksellista tukea henkilölle, joka erityisestä syystä tarvitsee hyvinvointialueen apua tai tukea itsenäiseen asumiseen tai siihen siirtymiseen. Tuetun asumisen palvelu on suunnattu täysi-ikäisille Pirkanmaan hyvinvointialueen järjestämisvelvollisuuden piiriin kuuluville asiakkaille. Tuetun asumisen palvelua voidaan myöntää henkilölle, joka erityisestä syystä tarvitsee apua tai tukea itsenäisessä asumisessa ja/tai itsenäisen asumisensa järjestämisessä. Tuki kohdistuu itsenäisen elämän mahdollistamiseen, osallistumisen vahvistamiseen ja turvalliseen arkeen, jossa asiakkaan omat valinnat ja itsemääräämisoikeus toteutuvat. Tuetun asumisen palvelu toteutetaan asiakkaan omassa kodissa tai Palveluntuottajan vuokraamassa asunnossa. Hankittava palvelu koostuu seuraavista tukijaksoista: - Tukijakso 1A: ohjaus- ja tukityöskentely enintään 60 tuntia enintään 6 kuukauden aikajaksolla. - Tukijakso 1B: ohjaus- ja tukityöskentely enintään 6 tuntia kuukaudessa enintään 12 kuukauden ajan. - Tukijakso 1C: ohjaus- ja tukityöskentely yksilöllisen päätöksen mukaisesti (noin 10-12 tuntia kuukaudessa). Hankinta on jaettu maantieteellisesti osa-alueisiin seuraavasti: 1. Tampere, Pirkkala 2. Kangasala, Orivesi, Kuhmoinen, Pälkäne 3. Ylöjärvi, Ikaalinen, Hämeenkyrö 4. Nokia, Sastamala, Punkalaidun 5. Lempäälä, Vesilahti, Valkeakoski, Akaa, Urjala 6. Virrat, Ruovesi, Parkano, Kihniö 7. Optio: Mänttä-Vilppula, Juupajoki Sopimuskausi alkaa 1.1.2027 ja on voimassa toistaiseksi. Hankinnan ennakoitu arvioitu arvo on noin 6 miljoonaa euroa vuodessa. Laskennallinen neljän vuoden hankinnan arvo on tällöin arviolta 24 milj. euroa. Hankintasopimuksen perusteella tehtävien tilausten määrät vaihtelevat tilaajan tarpeen mukaan, eikä hankintasopimus sisällä määrä- tai vähimmäisostovelvoitetta. Hankinnan kohde ja vähimmäisvaatimukset on kuvattu tarjouspyynnössä ja tarjouspyynnön liitteissä.

Määräaika

Deadline 2026-09-29

Kuka? Mitä? Missä?
Hankintojen historia
Päivämäärä Asiakirja
2026-08-28 hankintailmoitus
2026-09-01 hankintailmoitus
hankintailmoitus (2026-08-28)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Tuetun asumisen palvelut
Viitenumero: 622204
Lyhyt kuvaus:
Tuomi Logistiikka Oy pyytää Pirkanmaan hyvinvointialueen toimeksiannosta tarjouksia tuetun asumisen palvelun hankinnasta. Tuettu asuminen on sosiaalihuoltolain (1301/2014) 21a§:n mukaista yksilökohtaista sosiaaliohjauksellista tukea henkilölle, joka erityisestä syystä tarvitsee hyvinvointialueen apua tai tukea itsenäiseen asumiseen tai siihen siirtymiseen. Tuetun asumisen palvelu on suunnattu täysi-ikäisille Pirkanmaan hyvinvointialueen järjestämisvelvollisuuden piiriin kuuluville asiakkaille. Tuetun asumisen palvelua voidaan myöntää henkilölle, joka erityisestä syystä tarvitsee apua tai tukea itsenäisessä asumisessa ja/tai itsenäisen asumisensa järjestämisessä. Tuki kohdistuu itsenäisen elämän mahdollistamiseen, osallistumisen vahvistamiseen ja turvalliseen arkeen, jossa asiakkaan omat valinnat ja itsemääräämisoikeus toteutuvat. Tuetun asumisen palvelu toteutetaan asiakkaan omassa kodissa tai Palveluntuottajan vuokraamassa asunnossa. Hankittava palvelu koostuu seuraavista tukijaksoista: - Tukijakso 1A: ohjaus- ja tukityöskentely enintään 60 tuntia enintään 6 kuukauden aikajaksolla. - Tukijakso 1B: ohjaus- ja tukityöskentely enintään 6 tuntia kuukaudessa enintään 12 kuukauden ajan. - Tukijakso 1C: ohjaus- ja tukityöskentely yksilöllisen päätöksen mukaisesti (noin 10-12 tuntia kuukaudessa). Hankinta on jaettu maantieteellisesti osa-alueisiin seuraavasti: 1. Tampere, Pirkkala 2. Kangasala, Orivesi, Kuhmoinen, Pälkäne 3. Ylöjärvi, Ikaalinen, Hämeenkyrö 4. Nokia, Sastamala, Punkalaidun 5. Lempäälä, Vesilahti, Valkeakoski, Akaa, Urjala 6. Virrat, Ruovesi, Parkano, Kihniö 7. Optio: Mänttä-Vilppula, Juupajoki Sopimuskausi alkaa 1.1.2027 ja on voimassa toistaiseksi. Hankinnan ennakoitu arvioitu arvo on noin 6 miljoonaa euroa vuodessa. Laskennallinen neljän vuoden hankinnan arvo on tällöin arviolta 24 milj. euroa. Hankintasopimuksen perusteella tehtävien tilausten määrät vaihtelevat tilaajan tarpeen mukaan, eikä hankintasopimus sisällä määrä- tai vähimmäisostovelvoitetta. Hankinnan kohde ja vähimmäisvaatimukset on kuvattu tarjouspyynnössä ja tarjouspyynnön liitteissä.
Näytä lisää
Sopimustyyppi: Palvelut
Tuotteet/palvelut: Terveyspalvelut ja sosiaalitoimen palvelut 📦
Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin
Yhdelle tarjoajalle myönnettävien erien enimmäismäärä: 7
Tarjouksia voidaan jättää enintään yhtä erää varten: 7

1️⃣
Sisäinen tunniste: 2.-0
Otsikko: Alue 2: Kangasala, Orivesi, Kuhmoinen, Pälkäne
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille)
Hankinnan kuvaus:
Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnöllä ja sen liitteessä 2 Tuetun asumisen palvelujen palvelukuvaus.
Edistettävä sosiaalinen tavoite: Oikeudenmukaiset työolot
Pääkohde tai suorituspaikka: Kangasala, Orivesi, Kuhmoinen, Pälkäne
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Pirkanmaa 🏙️
Myöntämisperusteet
Hinta
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0001

2️⃣
Sisäinen tunniste: 3. -1
Otsikko: Alue 3: Ylöjärvi, Ikaalinen, Hämeenkyrö
Pääkohde tai suorituspaikka: Ylöjärvi, Ikaalinen, Hämeenkyrö
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0002

3️⃣
Sisäinen tunniste: 4.-2
Otsikko: Alue 4: Nokia, Sastamala, Punkalaidun
Pääkohde tai suorituspaikka: Nokia, Sastamala, Punkalaidun
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0003

4️⃣
Sisäinen tunniste: 5.-3
Otsikko: Alue 5: Lempäälä, Vesilahti, Valkeakoski, Akaa, Urjala
Pääkohde tai suorituspaikka: Lempäälä, Valkeakoski, Akaa, Urjala.
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0004

5️⃣
Sisäinen tunniste: 7.-4
Otsikko: Optio: Alue 7: Mänttä-Vilppula, Juupajoki
Hankinnan kuvaus:
Hankintaan sisältyy optiona maantieteellinen osa-alue Mänttä-Vilppula ja Juupajoki. Tilaajalla on oikeus ottaa optio käyttöön sopimuskauden aikana ilmoittamalla siitä kirjallisesti Palveluntuottajalle. Mikäli optio otetaan käyttöön, palvelu tulee aloittaa sopimuksen mukaan, kuitenkin viimeistään kolmen kuukauden kuluessa ilmoituksesta. Tilaaja ei sitoudu ottamaan optiota käyttöön eikä option käyttämättä jättäminen oikeuta toimittajaa korvaukseen. Tarjoaja voi tulla valituksi optioalueen palveluntuottajaksi ainoastaan jättämällä tarjouksen tässä tarjouskilpailussa. Optioalueen palveluntuottajaksi ei voi hakeutua enää tarjouskilpailun päättymisen jälkeen Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnöllä ja sen liitteessä 2 Tuetun asumisen palvelujen palvelukuvaus.
Näytä lisää
Pääkohde tai suorituspaikka: Mänttä-Vilppula, Juupajoki
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0005

6️⃣
Sisäinen tunniste: 1.-5
Otsikko: Alue 1: Tampere, Pirkkala
Pääkohde tai suorituspaikka: Tampere, Pirkkala
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0006

7️⃣
Sisäinen tunniste: 6.-6
Otsikko: Alue 6: Virrat, Ruovesi, Parkano, Kihniö
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0007

Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Kyseessä on hankintalain (1397/2016) liitteen E mukainen sosiaali- ja terveyspalvelun hankinta, jonka perustana on lain 109 §:n mukainen hankintamenettely. Hankintamenettelynä on avoimen menettelyn kaltainen hankintamenettely, jossa noudatetaan hankintalain 3 § mukaisia periaatteita.
Näytä lisää
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-09-29 13:00:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-09 13:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (pisteinä, tarkka)

Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Pirkanmaan hyvinvointialue
Kansallinen rekisterinumero: 3221308-6
Postiosoite: PL 272
Postinumero: 33101
Postitoimipaikka: Tampere
Alue: Pirkanmaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Miia Ollila / Tuomi Logistiikka
Sähköposti: miia.ollila@tuomi.fi 📧
Puhelin: +358 406577266 📞
URL: http://www.pirha.fi 🌏
Tietoa yhteishankinnoista
Hankintasopimuksen tekee keskitetty hankintaelin
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/tuomilogistiikka?id=622204&tpk=d150819a-bd59-4d1c-92b3-9b3b97e70c7c 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/tuomilogistiikka?id=622204&tpk=d150819a-bd59-4d1c-92b3-9b3b97e70c7c 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen

Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero: 3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Lähde: OJS 2026/S 167-596863 (2026-08-28)
hankintailmoitus (2026-09-01)
Menettely
Tarjouspyynnön ehdot
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-10 13:00:00 📅

Muutokset
Alkuperäiseen ilmoitukseen korjattava teksti
Erän tunnistenumero: LOT-0001
LOT-0002
LOT-0003
LOT-0004
LOT-0005
LOT-0006
LOT-0007
Muut lisätiedot
Tarjouslomakkeelta korjattu tekninen virhe, joka esti tarjoajan tiedon syöttämisen vaadittuun kenttään.
Muutoksen pääasiallinen syy: Julkaisijan virheen korjaaminen
Tiedot muutoksista
Muutettavan ilmoituksen edellinen versio: 72370c32-bda7-485c-8539-82f20994a192-01
Lähde: OJS 2026/S 169-603565 (2026-09-01)
Uudet hankinnat asiaan liittyvissä luokissa 🆕