Terveysneuvontapiste huumeiden käyttäjille

Päijät-Hämeen hyvinvointialue

Päijät-Hämeen hyvinvointialue hankkii huumeiden käyttäjien terveysneuvontapisteen tuottamista toistaiseksi voimassa olevalle sopimuskaudelle. Arvioitu sopimuskauden alku 1.1.2027. Terveysneuvontapisteen tarkoituksena on tuottaa palveluita suonensisäisesti huumeita käyttäville. Toiminnan tavoitteena on luoda kontakteja huumeita käyttäviin henkilöihin, ehkäistä ja vähentää huumeidenkäyttöön liittyviä terveyshaittoja, tukea huumeidenkäyttäjien vastuunottoa omasta elämästään ja terveydestään sekä tukea asiakkaiden hoitomotivaation syntyä ja madaltaa hoitoon hakeutumisen kynnystä. Neuvontapiste toimii matalan kynnyksen periaatteella, jolloin asiakkaat voivat asioida neuvontapisteessä yleisinä aukioloaikoina nimimerkillä, aikaa varaamatta, kotikunnasta riippumatta ja myös päihtyneenä. Palvelu on asiakkaalle maksutonta.

Määräaika

Deadline 2026-09-28

Kuka? Mitä? Missä?
Hankintojen historia
Päivämäärä Asiakirja
2026-08-27 hankintailmoitus
hankintailmoitus (2026-08-27)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Terveysneuvontapiste huumeiden käyttäjille
Viitenumero: HA/3766/02.08.00.00.02/2026
Lyhyt kuvaus:
Päijät-Hämeen hyvinvointialue hankkii huumeiden käyttäjien terveysneuvontapisteen tuottamista toistaiseksi voimassa olevalle sopimuskaudelle. Arvioitu sopimuskauden alku 1.1.2027. Terveysneuvontapisteen tarkoituksena on tuottaa palveluita suonensisäisesti huumeita käyttäville. Toiminnan tavoitteena on luoda kontakteja huumeita käyttäviin henkilöihin, ehkäistä ja vähentää huumeidenkäyttöön liittyviä terveyshaittoja, tukea huumeidenkäyttäjien vastuunottoa omasta elämästään ja terveydestään sekä tukea asiakkaiden hoitomotivaation syntyä ja madaltaa hoitoon hakeutumisen kynnystä. Neuvontapiste toimii matalan kynnyksen periaatteella, jolloin asiakkaat voivat asioida neuvontapisteessä yleisinä aukioloaikoina nimimerkillä, aikaa varaamatta, kotikunnasta riippumatta ja myös päihtyneenä. Palvelu on asiakkaalle maksutonta.
Näytä lisää
Sopimustyyppi: Palvelut
Tuotteet/palvelut: Terveyspalvelut ja sosiaalitoimen palvelut 📦
Kuvaus
Sisäinen tunniste: HA/3766/02.08.00.00.02/2026
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille)
Lisätuotteet/palvelut: Ohjaus- ja neuvontapalvelut 📦
Edistettävä sosiaalinen tavoite: Ihmisoikeuksia koskeva due diligence -velvoite maailmanlaajuisissa toimitusketjuissa
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Päijät-Häme 🏙️
Kesto: 60 kuukautta
Myöntämisperusteet
Hinta
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0000

Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Hankintamenettelynä käytetään avointa menettelyä, jossa hankintayksikkö julkaisee hankintailmoituksen ja asettaa saataville tarjouspyynnön, joiden perusteella kaikki halukkaat toimittajat voivat tehdä tarjouksen. Tarjouspyynnön kohteena oleva palvelu on hankintalain (1397/2016) liitteen E mukainen sosiaali- ja terveyspalvelu, jolloin hankintaan sovelletaan hankintalain 11 luvun säännöksiä.
Näytä lisää
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-09-28 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-09-28 09:15:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-09-28 09:15:00 📅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-10 09:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yhteensä)

Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Päijät-Hämeen hyvinvointialue
Kansallinen rekisterinumero: 3221309-4
Postiosoite: Keskussairaalankatu 7
Postinumero: 15850
Postitoimipaikka: Lahti
Alue: Päijät-Häme 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Elina Leinonen
Sähköposti: elina.leinonen1@paijatha.fi 📧
Puhelin: +358 444403117 📞
URL: http://www.paijatha.fi 🌏
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/phhvaj?id=605500&tpk=91d8248d-9ff7-47c9-ad9a-6ea693480f81 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/phhvaj?id=605500&tpk=91d8248d-9ff7-47c9-ad9a-6ea693480f81 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen

Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero: 3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Lähde: OJS 2026/S 166-594688 (2026-08-27)
Uudet hankinnat asiaan liittyvissä luokissa 🆕