Suun terveydenhuollon hammastekniset laboratoriopalvelut, erikoishammaslääkäritasoinen protetiikka ja purentafysiologia
Helsingin kaupungin sosiaali-, terveys- ja pelastustoimiala
Hankinnan kohteena on hammastekniset laboratoriopalvelut Helsingin suun erikoishoidon yksikön (Sehyk Helsingin) protetiikan ja purentafysiologian erikoishammaslääkäreiden tarpeisiin. Sehyk Helsinki sijaitsee Suu- ja hammaskeskuksen tiloissa (Haartmaninkatu 1). Tämän sopimuksen hammasteknisiä laboratorioita voi käyttää poikkeustapauksissa myös perushoidon hammashoitoloissa työskentelevät perehtyneet hammaslääkärit tehdessään tai korjatessaan implanttiprotetiikkaa tai muuta erityisen vaativaa proteettista työtä. Tämä hankinta ei koske yksityisten palveluseteli- ja ostopalveluhammaslääkäreiden palvelussa tarvittavia hammaslaboratoriopalveluita.
MääräaikaDeadline 2026-10-14
Kuka? Mitä? Missä?
Hankintojen historia
| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-08-31 | hankintailmoitus |
hankintailmoitus (2026-08-31)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Suun terveydenhuollon hammastekniset laboratoriopalvelut, erikoishammaslääkäritasoinen protetiikka ja purentafysiologia
Viitenumero:
Lyhyt kuvaus:
Sopimustyyppi: Palvelut
Tuotteet/palvelut: Hammashoitopalvelut ja niihin liittyvät palvelut 📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 2 000 000 EUR 💰
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Edistettävä sosiaalinen tavoite: Oikeudenmukaiset työolot
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Kesto
Aloituspäivä: 2027-02-06 📅
Loppupäivä: 2031-02-05 📅
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero:
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-10-14 09:00:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Puitesopimusta tai dynaamista hankintajärjestelmää koskevat tiedot
Puitesopimus useiden toimijoiden kanssa ✅
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-16 09:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yhteensä)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Helsingin kaupungin sosiaali-, terveys- ja pelastustoimiala
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Toinen linja 4 A
Postinumero: 00530
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Hankinta- ja sopimuspalvelut
Sähköposti: sotepe.hankinnat@hel.fi 📧
Puhelin: +358 406877560 📞
URL: https://www.hel.fi/fi/sosiaali-ja-terveyspalvelut 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/helsinki?id=605332&tpk=1f3d057b-bb64-408d-ad00-20bed1391718 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/helsinki?id=605332&tpk=1f3d057b-bb64-408d-ad00-20bed1391718 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Lähde: OJS 2026/S 168-600405 (2026-08-31)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Suun terveydenhuollon hammastekniset laboratoriopalvelut, erikoishammaslääkäritasoinen protetiikka ja purentafysiologia
Viitenumero:
HEL 2026-003422
Lyhyt kuvaus:
Hankinnan kohteena on hammastekniset laboratoriopalvelut Helsingin suun erikoishoidon yksikön (Sehyk Helsingin) protetiikan ja purentafysiologian erikoishammaslääkäreiden tarpeisiin. Sehyk Helsinki sijaitsee Suu- ja hammaskeskuksen tiloissa (Haartmaninkatu 1).
Tämän sopimuksen hammasteknisiä laboratorioita voi käyttää poikkeustapauksissa myös perushoidon hammashoitoloissa työskentelevät perehtyneet hammaslääkärit tehdessään tai korjatessaan implanttiprotetiikkaa tai muuta erityisen vaativaa proteettista työtä.
Tämä hankinta ei koske yksityisten palveluseteli- ja ostopalveluhammaslääkäreiden palvelussa tarvittavia hammaslaboratoriopalveluita.
Näytä lisää
Tuotteet/palvelut: Hammashoitopalvelut ja niihin liittyvät palvelut 📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 2 000 000 EUR 💰
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
HEL 2026-003422
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Edistettävä sosiaalinen tavoite: Oikeudenmukaiset työolot
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Kesto
Aloituspäivä: 2027-02-06 📅
Loppupäivä: 2031-02-05 📅
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Tullakseen valituksi palveluntuottajaksi, tarjoajan (tarjoajayrityksen) tulee täyttää tarjouspyynnössä asetetut, tarjoajan soveltuvuutta koskevat vaatimukset ja tarjoajan jättämän tarjouksen tulee olla kaikilta osin tarjouspyynnön mukainen.
Vain soveltuvien tarjoajien tarjouspyynnön mukaiset tarjoukset otetaan mukaan tarjousten vertailuun.
Päätöksenteon perusteena on kokonaistaloudellinen edullisuus siten, että hinnan painoarvo on 100 %. Vertailuhintana käytetään hintaliitteen (liite 7) esimerkkitöihin annettujen kokonaishintojen (vihreät solut) yhteenlaskettua summaa.
Palveluun valitaan neljä (4) palveluntuottajaa tai vähemmän, mikäli tarjouspyynnön mukaisia tarjouksia saadaan vähemmän.
Tässä hankinnassa on kyse julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016, jatkossa hankintalaki) liitteen E mukaisesta sosiaali- ja terveyspalveluhankinnasta.
Liitteen E mukaisissa sosiaali- ja terveyspalveluhankinnoissa hankintayksikkö voi valita itse suunnittelemansa, hankintalain periaatteiden mukaisen menettelyn hankinnan kohteena olevien palveluiden hankkimiseen. Hankintayksikkö noudattaa hankinnan kilpailuttamisessa sellaista menettelyä, joka on hankintalain 3 §:ssä säädettyjen periaatteiden mukainen.
Sopimuskauden aikana palveluntuottaja valitaan potilas- ja hoitokohtaisesti ennalta määriteltyjen tekijöiden perusteella. Hoitosuunnitelmassa ja laboratorion valinnassa huomioidaan potilaan suun ja hampaiston kokonaistilanne, aiemmin tehdyt hoidot, suunniteltu hoitokokonaisuus ja sen vaativuus ja laajuus sekä hoidon ennusteeseen liittyvät seikat. Tällaisia ovat esim. potilaan terveydentila ja terveystottumukset. Lisäksi otetaan huomioon valittavan hammaslaboratorion kokemus.
Potilas voi vaikuttaa hoitolinjan valintaan esteettisten, toiminnallisten ja taloudellisten näkökohtien osalta, niiltä osin kuin se on lääketieteelliset seikat huomioiden mahdollista.
Hammaslaboratorio valitaan siten kunkin potilaan kohdalla yksilöllisesti huomioimalla edellä kerrotut seikat (ks. palvelukuvaus, liite 3)
Lisäksi hammaslaboratoriopalveluja voidaan hankkia perustellusta syystä yksittäisissä poikkeustilanteissa myös muilta toimittajilta (esim. hoitoon liittyvä erityinen tarve tai jos kyseisiä palveluja ei ole saatavana valituilta palveluntuottajilta).
Näytä lisää
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-10-14 09:00:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Puitesopimusta tai dynaamista hankintajärjestelmää koskevat tiedot
Puitesopimus useiden toimijoiden kanssa ✅
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-16 09:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yhteensä)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Helsingin kaupungin sosiaali-, terveys- ja pelastustoimiala
Kansallinen rekisterinumero:
0201256-6
Postiosoite: Toinen linja 4 A
Postinumero: 00530
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Hankinta- ja sopimuspalvelut
Sähköposti: sotepe.hankinnat@hel.fi 📧
Puhelin: +358 406877560 📞
URL: https://www.hel.fi/fi/sosiaali-ja-terveyspalvelut 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/helsinki?id=605332&tpk=1f3d057b-bb64-408d-ad00-20bed1391718 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/helsinki?id=605332&tpk=1f3d057b-bb64-408d-ad00-20bed1391718 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Lähde: OJS 2026/S 168-600405 (2026-08-31)
Uudet hankinnat asiaan liittyvissä luokissa 🆕
- Terveyspalvelut ja sosiaalitoimen palvelut (18 uudet hankinnat)