RAU-järjestelmien ja valvomo-ohjelmien asennus-, korjaus- ja ohjelmointityöt

Helsingin kaupungin asunnot Oy

Helsingin kaupungin asunnot Oy (Heka) kilpailuttaa asuintalojen RAU-järjestelmien ja valvomo-ohjelmien asennus-, ohjelmointi-, korjaus - ja ylläpitotöitä. Toimeksiannot sisältävät automaatioon liitettyjen LVIA-järjestelmien kenttälaitteiden huoltoa, korjausta ja vaihtoa. Hankinnan tavoitteena on varmistaa, että Hekan talojen talotekniset järjestelmät toimivat optimaalisesti ja energiatehokkaasti. Hankinta tukee järjestelmien suorituskyvyn ylläpitoa ja kehittämistä siten, että ne vastaavat rakennuksen käyttötarpeita mahdollisimman tehokkaasti ja taloudellisesti. Tavoitteena on myös edistää energiansäästöä ja vähentää järjestelmien häiriöistä johtuvia kustannuksia. Kiinteistökannassa on laaja kirjo rakennusautomaatioratkaisuja, jotka vaihtelevat modernista pilvipohjaisesta valvonnasta perinteisiin paikallisvalvomoihin. Valtaosa kiinteistöstä on liitetty pilvivalvomoon. Hankinta koskee Hekan etelän, idän, lännen ja pohjoisen huoltoalueita sekä eritysasuntokohteita. Hankinta on jaettu kolmeen osa-alueeseen. Osa-alue 1: Fidelix, ja Deos Osa-alue 2: Schindler Osa-alue 3: Muut järjestelmät (Ouman, Siemens, Trend, COBA ja Adar -järjestelmät) Jokaiseen osa-alueeseen valitaan valitaan kaksi (2) toimittajaa. Sopimuskausi on kaksi (2) vuotta ja sopimuksen optiovuoden 1 + 1 vuotta.

Määräaika

Tarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2026-05-04. Hankinta julkaistiin 2026-03-30.

Toimittajat

Seuraavat toimittajat mainitaan hankintapäätöksissä tai muissa hankinta-asiakirjoissa:

Kuka? Mitä? Missä?
Hankintojen historia
Päivämäärä Asiakirja
2026-03-30 hankintailmoitus
2026-08-11 Ilmoitus tehdystä sopimuksesta
hankintailmoitus (2026-03-30)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: RAU-järjestelmien ja valvomo-ohjelmien asennus-, korjaus- ja ohjelmointityöt
Viitenumero: 595283
Lyhyt kuvaus:
Helsingin kaupungin asunnot Oy (Heka) kilpailuttaa asuintalojen RAU-järjestelmien ja valvomo-ohjelmien asennus-, ohjelmointi-, korjaus - ja ylläpitotöitä. Toimeksiannot sisältävät automaatioon liitettyjen LVIA-järjestelmien kenttälaitteiden huoltoa, korjausta ja vaihtoa. Hankinnan tavoitteena on varmistaa, että Hekan talojen talotekniset järjestelmät toimivat optimaalisesti ja energiatehokkaasti. Hankinta tukee järjestelmien suorituskyvyn ylläpitoa ja kehittämistä siten, että ne vastaavat rakennuksen käyttötarpeita mahdollisimman tehokkaasti ja taloudellisesti. Tavoitteena on myös edistää energiansäästöä ja vähentää järjestelmien häiriöistä johtuvia kustannuksia. Kiinteistökannassa on laaja kirjo rakennusautomaatioratkaisuja, jotka vaihtelevat modernista pilvipohjaisesta valvonnasta perinteisiin paikallisvalvomoihin. Valtaosa kiinteistöstä on liitetty pilvivalvomoon. Hankinta koskee Hekan etelän, idän, lännen ja pohjoisen huoltoalueita sekä eritysasuntokohteita. Hankinta on jaettu kolmeen osa-alueeseen. Osa-alue 1: Fidelix, ja Deos Osa-alue 2: Schindler Osa-alue 3: Muut järjestelmät (Ouman, Siemens, Trend, COBA ja Adar -järjestelmät) Jokaiseen osa-alueeseen valitaan valitaan kaksi (2) toimittajaa. Sopimuskausi on kaksi (2) vuotta ja sopimuksen optiovuoden 1 + 1 vuotta.
Näytä lisää
Sopimustyyppi: Palvelut
Tuotteet/palvelut: Rakennuksen laitteiden korjaus ja huolto 📦
Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin
Yhdelle tarjoajalle myönnettävien erien enimmäismäärä: 3
Tarjouksia voidaan jättää enintään yhtä erää varten: 3

1️⃣
Sisäinen tunniste: 1-0
Otsikko: Fidelix ja Deos (alv 0) (valmistajakohtainen ohjelmistolisenssi pakollinen)
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille)
Hankinnan kuvaus:
Helsingin kaupungin asunnot Oy (Heka) kilpailuttaa asuintalojen RAU-järjestelmien ja valvomo-ohjelmien asennus-, ohjelmointi-, korjaus - ja ylläpitotöitä. Toimeksiannot sisältävät automaatioon liitettyjen LVIA-järjestelmien kenttälaitteiden huoltoa, korjausta ja vaihtoa. Hankinnan tavoitteena on varmistaa, että Hekan talojen talotekniset järjestelmät toimivat optimaalisesti ja energiatehokkaasti. Hankinta tukee järjestelmien suorituskyvyn ylläpitoa ja kehittämistä siten, että ne vastaavat rakennuksen käyttötarpeita mahdollisimman tehokkaasti ja taloudellisesti. Tavoitteena on myös edistää energiansäästöä ja vähentää järjestelmien häiriöistä johtuvia kustannuksia. Hankinta koskee Hekan etelän, idän, lännen ja pohjoisen huoltoalueita sekä eritysasuntokohteita. Katso liite 07 järjestelmäluettelo Fidelix ja Deos. Järjestelmäluettelosta saattaa puuttua muutama peruskorjaus- tai uudisrakennuskohde.. Osa-alueeseen valitaan valitaan kaksi (2) toimittajaa. Sopimuskausi on kaksi (2) vuotta ja sopimuksen optiovuoden 1 + 1 vuotta.
Näytä lisää
Edistettävä sosiaalinen tavoite: Ihmisoikeuksia koskeva due diligence -velvoite maailmanlaajuisissa toimitusketjuissa
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Kesto: 48 kuukautta
Sopimuksen optiokausien enimmäismäärä: 2
Myöntämisperusteet
Hinta
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0001

2️⃣
Sisäinen tunniste: 2-1
Otsikko: Schneider (alv 0) (valmistajakohtainen ohjelmistolisenssi pakollinen)
Hankinnan kuvaus:
Helsingin kaupungin asunnot Oy (Heka) kilpailuttaa asuintalojen RAU-järjestelmien ja valvomo-ohjelmien asennus-, ohjelmointi-, korjaus - ja ylläpitotöitä. Toimeksiannot sisältävät automaatioon liitettyjen LVIA-järjestelmien kenttälaitteiden huoltoa, korjausta ja vaihtoa. Hankinnan tavoitteena on varmistaa, että Hekan talojen talotekniset järjestelmät toimivat optimaalisesti ja energiatehokkaasti. Hankinta tukee järjestelmien suorituskyvyn ylläpitoa ja kehittämistä siten, että ne vastaavat rakennuksen käyttötarpeita mahdollisimman tehokkaasti ja taloudellisesti. Tavoitteena on myös edistää energiansäästöä ja vähentää järjestelmien häiriöistä johtuvia kustannuksia. Hankinta koskee Hekan etelän, idän, lännen ja pohjoisen huoltoalueita sekä eritysasuntokohteita. Katso liite 07 järjestelmäluettelo Schneider. Järjestelmäluettelosta saattaa puuttua muutama peruskorjaus- tai uudisrakennuskohde.. Osa-alueeseen valitaan valitaan kaksi (2) toimittajaa. Sopimuskausi on kaksi (2) vuotta ja sopimuksen optiovuoden 1 + 1 vuotta.
Näytä lisää
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0002

3️⃣
Sisäinen tunniste: 3-2
Otsikko: Muut järjestelmät (alv 0) Ouman, Siemens, Trend, COBA Lonix ja Adar ( vähintään yksi valmistajakohtainen ohjelmistolisenssi pakollinen)
Hankinnan kuvaus:
Helsingin kaupungin asunnot Oy (Heka) kilpailuttaa asuintalojen RAU-järjestelmien ja valvomo-ohjelmien asennus-, ohjelmointi-, korjaus - ja ylläpitotöitä. Toimeksiannot sisältävät automaatioon liitettyjen LVIA-järjestelmien kenttälaitteiden huoltoa, korjausta ja vaihtoa. Hankinnan tavoitteena on varmistaa, että Hekan talojen talotekniset järjestelmät toimivat optimaalisesti ja energiatehokkaasti. Hankinta tukee järjestelmien suorituskyvyn ylläpitoa ja kehittämistä siten, että ne vastaavat rakennuksen käyttötarpeita mahdollisimman tehokkaasti ja taloudellisesti. Tavoitteena on myös edistää energiansäästöä ja vähentää järjestelmien häiriöistä johtuvia kustannuksia. Hankinta koskee Hekan etelän, idän, lännen ja pohjoisen huoltoalueita sekä eritysasuntokohteita. Katso liite 07 järjestelmäluettelo Muut järjestelmät. Järjestelmäluettelosta saattaa puuttua muutama peruskorjaus- tai uudisrakennuskohde. Osa-alueeseen valitaan valitaan kaksi (2) toimittaja. Sopimuskausi on kaksi (2) vuotta ja sopimuksen optiovuoden 1 + 1 vuotta.
Näytä lisää
Myöntämisperusteet
Hinta (painotus): 80
Laatukriteeri (nimi): Valmistajakohtainen ohjelmistolisenssi
Laatukriteeri (painotus): 20
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0003

Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-05-04 07:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-05-04 07:10:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Puitesopimusta tai dynaamista hankintajärjestelmää koskevat tiedot
Puitesopimus useiden toimijoiden kanssa
Osallistujien enimmäismäärä: 2
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-05-04 07:10:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään
Sähköistä maksua käytetään
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-04-23 08:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yhteensä)

Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Helsingin kaupungin asunnot Oy
Kansallinen rekisterinumero: 2379058-6
Postiosoite: Viipurinkatu 2
Postinumero: 00510
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Jenni Korsrå
Sähköposti: hankinnat@hekaoy.fi 📧
Puhelin: +358 957674915 📞
URL: http://www.hekaoy.fi 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Julkisoikeudellinen yhteisö
Päätoimi
Asuminen ja yhdyskuntapalvelut
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/hekaoy?id=595283&tpk=7843b97e-75d8-4107-a455-157589e6706c 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/hekaoy?id=595283&tpk=7843b97e-75d8-4107-a455-157589e6706c 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen

Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero: 3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista): 14 vrk kuluessa hankintapäätöksen tiedoksiannosta
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 063-222176 (2026-03-30)
Ilmoitus tehdystä sopimuksesta (2026-08-11)
Kohde
Hankinnan laajuus
Lyhyt kuvaus:
Helsingin kaupungin asunnot Oy (Heka) kilpailutti asuintalojen RAU-järjestelmien ja valvomo-ohjelmien asennus-, ohjelmointi-, korjaus - ja ylläpitotöitä. Toimeksiannot sisältävät automaatioon liitettyjen LVIA-järjestelmien kenttälaitteiden huoltoa, korjausta ja vaihtoa. Hankinnan tavoitteena on varmistaa, että Hekan talojen talotekniset järjestelmät toimivat optimaalisesti ja energiatehokkaasti. Hankinta tukee järjestelmien suorituskyvyn ylläpitoa ja kehittämistä siten, että ne vastaavat rakennuksen käyttötarpeita mahdollisimman tehokkaasti ja taloudellisesti. Tavoitteena on myös edistää energiansäästöä ja vähentää järjestelmien häiriöistä johtuvia kustannuksia. Kiinteistökannassa on laaja kirjo rakennusautomaatioratkaisuja, jotka vaihtelevat modernista pilvipohjaisesta valvonnasta perinteisiin paikallisvalvomoihin. Valtaosa kiinteistöstä on liitetty pilvivalvomoon. Hankinta koskee Hekan etelän, idän, lännen ja pohjoisen huoltoalueita sekä eritysasuntokohteita. Hankinta on jaettu kolmeen osa-alueeseen. Osa-alue 1: Fidelix, ja Deos Osa-alue 2: Schindler Osa-alue 3: Muut järjestelmät (Ouman, Siemens, Trend, COBA ja Adar -järjestelmät)
Näytä lisää
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 600 000 EUR (framework approximate) 💰
Puitejärjestelyjen enimmäisarvo tässä ilmoituksessa: 60 000 EUR 💰
Kuvaus
Hankinnan kuvaus:
Helsingin kaupungin asunnot Oy (Heka) kilpailutti asuintalojen RAU-järjestelmien ja valvomo-ohjelmien asennus-, ohjelmointi-, korjaus - ja ylläpitotöitä. Toimeksiannot sisältävät automaatioon liitettyjen LVIA-järjestelmien kenttälaitteiden huoltoa, korjausta ja vaihtoa. Hankinnan tavoitteena on varmistaa, että Hekan talojen talotekniset järjestelmät toimivat optimaalisesti ja energiatehokkaasti. Hankinta tukee järjestelmien suorituskyvyn ylläpitoa ja kehittämistä siten, että ne vastaavat rakennuksen käyttötarpeita mahdollisimman tehokkaasti ja taloudellisesti. Tavoitteena on myös edistää energiansäästöä ja vähentää järjestelmien häiriöistä johtuvia kustannuksia. Hankinta koskee Hekan etelän, idän, lännen ja pohjoisen huoltoalueita sekä eritysasuntokohteita. Katso liite 07 järjestelmäluettelo
Fidelix ja Deos. Järjestelmäluettelosta saattaa puuttua muutama peruskorjaus- tai uudisrakennuskohde..
Schneider. Järjestelmäluettelosta saattaa puuttua muutama peruskorjaus- tai uudisrakennuskohde.
Muut järjestelmät. Järjestelmäluettelosta saattaa puuttua muutama peruskorjaus- tai uudisrakennuskohde.

Sopimuksen tekeminen

1️⃣
Sopimus/erä myönnetään
Erän tunnistenumero: LOT-0001
Sopimuksen numero: Fidelix ja Deos
Sopimuksen tekopäivä: 2026-08-05 📅
Tietoa tarjouskilpailuista
Pk-yrityksiltä saatujen tarjousten määrä: 2
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Enimmäisarvo puitejärjestelyssä: 400 000 EUR 💰
Puitejärjestelyn uudelleenarvioitu arvo: 400 000 EUR 💰
Tarjouksen tunniste: tenderReference-4849833-940429
Osan tai osien ryhmän tunniste: LOT-0001
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Bravida Finland Oy
Kansallinen rekisterinumero: 2528874-1
Postiosoite: Valimotie 21
Postinumero: 00380
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Organisaation koko: Keskisuuri

2️⃣
Tiedot muista kuin palkintorahoista
Tarjouksia tai osallistumishakemuksia ei saatu tai ne kaikki hylättiin
Syy, miksi voittajaa ei ole valittu: Tarjoukset, osallistumishakemukset tai hankkeet peruttiin tai hylättiin
Erän tunnistenumero: LOT-0002

3️⃣
Erän tunnistenumero: LOT-0003
Tietoa tarjouskilpailuista
Pk-yrityksiltä saatujen tarjousten määrä: 4
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Enimmäisarvo puitejärjestelyssä: 20 000 EUR 💰
Puitejärjestelyn uudelleenarvioitu arvo: 200 000 EUR 💰
Tarjouksen tunniste: tenderReference-4852303-940431
Osan tai osien ryhmän tunniste: LOT-0003
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: TJK-Automation Oy
Kansallinen rekisterinumero: FI28187356
Postiosoite: Koskelontie 18A2
Postinumero: 02920
Postitoimipaikka: Espoo
Alue: Satakunta 🏙️
Tarjouksen tunniste: tenderReference-4851262-940431
Nimi: Uudenmaan Automatiikkahuolto Oy
Kansallinen rekisterinumero: 3242165-1
Postiosoite: Martinkyläntie 41
Postinumero: 01720
Postitoimipaikka: Vantaa
Organisaation koko: Mikro, pieni tai keskisuuri
Lähde: OJS 2026/S 154-559432 (2026-08-11)