Hankinnan kohteena on radanpidon turvallisuusohjeiden (TURO) konsultti- ja fasilitointipalvelut. Radanpidon turvallisuusohjeet TURO on yksi keskeisistä rautateiden turvallisuutta varmistavista ja toimintatapoja kuvaavia ohjeita. Väylävirasto kehittää TUROa jatkuvan parantamisen menettelyin. Ohjeen kehittämiseen on koottu ohjetoimikunta, johon kuuluu keskeisten rata-verkon palveluntuottajien ja sidosryhmien edustajat. Ohjeen kehittämisestä vastaa Väylävirasto. Ohjetoimikuntatyön fasilitoinnissa ja ohjeen kehittämisen tukemisessa nähdään tarpeelliseksi käyttää ulkopuolista konsulttia. Hankinnan kohteena on TURO-ohjetoimikunnan fasilitointi sekä sen perusteella tapahtuva TURO-ohjeen kirjoitus- ja päivitystyö. Palveluntuottajaksi valitaan yksi toimittaja. Hankinta on kuvattu yksityiskohtaisesti tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
hankintailmoitus (2026-08-27) Kohde Hankinnan laajuus
Otsikko: Radanpidon turvallisuusohjeet TURO konsultti- ja fasilitointipalvelut
Viitenumero: VÄYLÄ/6155/Vv-02.01.12/2026
Lyhyt kuvaus:
Hankinnan kohteena on radanpidon turvallisuusohjeiden (TURO) konsultti- ja fasilitointipalvelut.
Radanpidon turvallisuusohjeet TURO on yksi keskeisistä rautateiden turvallisuutta varmistavista ja toimintatapoja kuvaavia ohjeita. Väylävirasto kehittää TUROa jatkuvan parantamisen menettelyin. Ohjeen kehittämiseen on koottu ohjetoimikunta, johon kuuluu keskeisten rata-verkon palveluntuottajien ja sidosryhmien edustajat. Ohjeen kehittämisestä vastaa Väylävirasto. Ohjetoimikuntatyön fasilitoinnissa ja ohjeen kehittämisen tukemisessa nähdään tarpeelliseksi käyttää ulkopuolista konsulttia.
Hankinnan kohteena on TURO-ohjetoimikunnan fasilitointi sekä sen perusteella tapahtuva TURO-ohjeen kirjoitus- ja päivitystyö.
Palveluntuottajaksi valitaan yksi toimittaja.
Hankinta on kuvattu yksityiskohtaisesti tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Hankinnan kohteena on radanpidon turvallisuusohjeiden (TURO) konsultti- ja fasilitointipalvelut.
Radanpidon turvallisuusohjeet TURO on yksi keskeisistä rautateiden turvallisuutta varmistavista ja toimintatapoja kuvaavia ohjeita. Väylävirasto kehittää TUROa jatkuvan parantamisen menettelyin. Ohjeen kehittämiseen on koottu ohjetoimikunta, johon kuuluu keskeisten rata-verkon palveluntuottajien ja sidosryhmien edustajat. Ohjeen kehittämisestä vastaa Väylävirasto. Ohjetoimikuntatyön fasilitoinnissa ja ohjeen kehittämisen tukemisessa nähdään tarpeelliseksi käyttää ulkopuolista konsulttia.
Hankinnan kohteena on TURO-ohjetoimikunnan fasilitointi sekä sen perusteella tapahtuva TURO-ohjeen kirjoitus- ja päivitystyö.
Palveluntuottajaksi valitaan yksi toimittaja.
Hankinta on kuvattu yksityiskohtaisesti tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Sopimustyyppi: Palvelut
Tuotteet/palvelut: Arkkitehti-, rakennus-, insinööri- ja tarkastuspalvelut📦
Suorituspaikkaa koskevat rajoitukset: Missä tahansa tietyn maan alueella
Kuvaus
Sisäinen tunniste: VÄYLÄ/6155/Vv-02.01.12/2026
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Lisätietoja:
Hankinta ylittää EU-kynnysarvon, mutta sitä ei ole jaettu osiin hankintalain 75 §:n edellyttämällä tavalla, sillä osiin jakaminen ei ole perustellusta syystä mahdollista. Osiin jakaminen aiheuttaisi olennaisia riskejä hankinnan luonteen ja laajuuden, toteuttamistavan, hankintakokonaisuuden hallittavuuden ja kokonaisvastuun kannalta.
Hankinta ylittää EU-kynnysarvon, mutta sitä ei ole jaettu osiin hankintalain 75 §:n edellyttämällä tavalla, sillä osiin jakaminen ei ole perustellusta syystä mahdollista. Osiin jakaminen aiheuttaisi olennaisia riskejä hankinnan luonteen ja laajuuden, toteuttamistavan, hankintakokonaisuuden hallittavuuden ja kokonaisvastuun kannalta.
Maa: Suomi 🇫🇮 Kesto
Aloituspäivä: 2026-11-01 📅
Loppupäivä: 2029-02-15 📅
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 3
Laatukriteeri (nimi): Laatupisteet
Laatukriteeri (painotus): 7
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0000
Menettely Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-10-02 11:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-10-02 11:05:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 3 kuukautta Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-10-02 11:05:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-18 12:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (pisteinä, tarkka)
Tarjouspyynnön ehdot
Sopimukseen sisältyy suoritusehtoja ✅
Oikeudelliset, taloudelliset, rahoitukselliset ja tekniset tiedot Sopimukseen liittyvät ehdot
Sopimuksen täytäntöönpanoehdot:
Hankintasopimus voidaan solmia, kun hankintapäätös on lainvoimainen ja tarjoajan rikosrekisteriotteet on tarkistettu.
Hankinta ylittää EU-kynnysarvon, mutta sitä ei ole jaettu osiin hankintalain 75 §:n edellyttämällä tavalla, sillä osiin jakaminen ei ole perustellusta syystä mahdollista. Osiin jakaminen aiheuttaisi olennaisia riskejä hankinnan luonteen ja laajuuden, toteuttamistavan, hankintakokonaisuuden hallittavuuden ja kokonaisvastuun kannalta.
Hankinta ylittää EU-kynnysarvon, mutta sitä ei ole jaettu osiin hankintalain 75 §:n edellyttämällä tavalla, sillä osiin jakaminen ei ole perustellusta syystä mahdollista. Osiin jakaminen aiheuttaisi olennaisia riskejä hankinnan luonteen ja laajuuden, toteuttamistavan, hankintakokonaisuuden hallittavuuden ja kokonaisvastuun kannalta.
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero: 3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa
🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi📧
Puhelin: +358 295643300📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus🌏 Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista):
Valitusosoitus
Julkista hankintaa koskeva päätös tai muu hankintamenettelyssä tehty ratkaisu voidaan saattaa valituksella markkinaoikeuden käsiteltäväksi, mikäli hankinnan arvo ylittää julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016, hankintalaki) 25 §:n mukaisen kynnysarvon.
Tarjoaja, osallistumishakemuksen tehnyt ehdokas tai muu taho, jota asia koskee, voi saattaa asian markkinaoikeuden käsiteltäväksi tekemällä valituksen.
Jollei toisin säädetä, valitus on tehtävä kirjallisesti 14 päivän kuluessa siitä, kun asianosainen on saanut tiedon hankintaa koskevasta päätöksestä valitusosoituksineen.
Oikaisuohje
Julkista hankintaa koskevaan päätökseen tai muuhun hankintamenettelyssä tehtyyn ratkaisuun voidaan julkisista hankinnoista annetun lain (hankintalaki) mukaan hakea muutosta vaatimalla hankintayksiköltä oikaisua (hankintaoikaisu).
Hankintayksikön päätökseen tai muuhun hankintamenettelyssä tehtyyn ratkaisuun tyytymätön voi tehdä hankintalain 132-135 §:n mukaan hankintayksikölle kirjallisen hankintaoikaisun. Hankintaoikaisun voi tehdä tarjouskilpailuun osallistunut tarjoaja tai osallistumishakemuksen tehnyt ehdokas eli se, johon päätös on kohdistettu tai jonka oikeuteen, velvollisuuteen tai etuun päätös välittömästi vaikuttaa (asianosainen).
Asianosaisen on tehtävä hankintaoikaisu 14 päivän kuluessa siitä, kun asianosainen on saanut tiedon hankintayksikön päätöksestä tai muusta hankintamenettelyssä tehdystä ratkaisusta.
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista)
Valitusosoitus
Julkista hankintaa koskeva päätös tai muu hankintamenettelyssä tehty ratkaisu voidaan saattaa valituksella markkinaoikeuden käsiteltäväksi, mikäli hankinnan arvo ylittää julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016, hankintalaki) 25 §:n mukaisen kynnysarvon.
Tarjoaja, osallistumishakemuksen tehnyt ehdokas tai muu taho, jota asia koskee, voi saattaa asian markkinaoikeuden käsiteltäväksi tekemällä valituksen.
Jollei toisin säädetä, valitus on tehtävä kirjallisesti 14 päivän kuluessa siitä, kun asianosainen on saanut tiedon hankintaa koskevasta päätöksestä valitusosoituksineen.
Oikaisuohje
Julkista hankintaa koskevaan päätökseen tai muuhun hankintamenettelyssä tehtyyn ratkaisuun voidaan julkisista hankinnoista annetun lain (hankintalaki) mukaan hakea muutosta vaatimalla hankintayksiköltä oikaisua (hankintaoikaisu).
Hankintayksikön päätökseen tai muuhun hankintamenettelyssä tehtyyn ratkaisuun tyytymätön voi tehdä hankintalain 132-135 §:n mukaan hankintayksikölle kirjallisen hankintaoikaisun. Hankintaoikaisun voi tehdä tarjouskilpailuun osallistunut tarjoaja tai osallistumishakemuksen tehnyt ehdokas eli se, johon päätös on kohdistettu tai jonka oikeuteen, velvollisuuteen tai etuun päätös välittömästi vaikuttaa (asianosainen).
Asianosaisen on tehtävä hankintaoikaisu 14 päivän kuluessa siitä, kun asianosainen on saanut tiedon hankintayksikön päätöksestä tai muusta hankintamenettelyssä tehdystä ratkaisusta.