Terveysteknologian osaamistarpeet

Jatkuvan oppimisen ja työllisyyden palvelukeskus

Jatkuvan oppimisen ja työllisyyden palvelukeskus (Jotpa) hankkii terveysteknologian alaan liittyvää koulutusta. Hankinnan tavoitteena on lisätä osaamista terveysteknologian tuotteistamisessa, käyttömahdollisuuksien hyödyntämisessä ja alaa koskevassa sääntelyssä. Lisäksi tavoitteena on vahvistaa terveysteknologiaan liittyvien liiketoimintamallien kehittämistä ja edesauttaa alan vientipotentiaalia Hankinnan kohteena oleva palvelu on kuvattu tarjouspyynnön liitteellä 1 "Hankinnan kohteen kuvaus".

Määräaika

Tarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2026-04-03. Hankinta julkaistiin 2026-02-23.

Toimittajat

Seuraavat toimittajat mainitaan hankintapäätöksissä tai muissa hankinta-asiakirjoissa:

Kuka? Mitä? Missä?
Hankintojen historia
Päivämäärä Asiakirja
2026-02-23 hankintailmoitus
2026-08-21 Ilmoitus tehdystä sopimuksesta
hankintailmoitus (2026-02-23)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Terveysteknologian osaamistarpeet
Viitenumero: OPH-711-2026
Lyhyt kuvaus:
Jatkuvan oppimisen ja työllisyyden palvelukeskus (Jotpa) hankkii terveysteknologian alaan liittyvää koulutusta. Hankinnan tavoitteena on lisätä osaamista terveysteknologian tuotteistamisessa, käyttömahdollisuuksien hyödyntämisessä ja alaa koskevassa sääntelyssä. Lisäksi tavoitteena on vahvistaa terveysteknologiaan liittyvien liiketoimintamallien kehittämistä ja edesauttaa alan vientipotentiaalia Hankinnan kohteena oleva palvelu on kuvattu tarjouspyynnön liitteellä 1 "Hankinnan kohteen kuvaus".
Näytä lisää
Sopimustyyppi: Palvelut
Tuotteet/palvelut: Koulutusalan palvelut 📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 1 500 000 EUR 💰
Suorituspaikkaa koskevat rajoitukset: Missä tahansa tietyn maan alueella
Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin
Yhdelle tarjoajalle myönnettävien erien enimmäismäärä: 4
Tarjouksia voidaan jättää enintään yhtä erää varten: 4

1️⃣
Sisäinen tunniste: OPH-711-2026-1-0
Otsikko: Terveysteknologian tuotekehitys
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 525 000 EUR 💰
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille)
Hankinnan kuvaus: Tarkempi kuvaus tarjouspyynnön liitteellä 1 "Hankinnan kohteen kuvaus".
Innovaatiohankinnat: Hankitut urakat, tavarat tai palvelut ovat uusia tai huomattavia parannuksia verrattuna jo markkinoilla oleviin urakoihin, tavaroihin tai palveluihin.
Maa: Suomi 🇫🇮
Kesto
Aloituspäivä: 2026-05-01 📅
Loppupäivä: 2027-06-30 📅
Myöntämisperusteet
Hinta
Hinta (painotus): 30
Laatukriteeri (nimi): Painotus pisteinä
Laatukriteeri (painotus): 70
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0001

2️⃣
Sisäinen tunniste: OPH-711-2026-2-1
Otsikko: Terveysteknologian käyttöönotto ja hyödyntäminen
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 250 000 EUR 💰
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0002

3️⃣
Sisäinen tunniste: OPH-711-2026-3-2
Otsikko: Lainsäädäntö ja standardit
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 200 000 EUR 💰
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0003

4️⃣
Sisäinen tunniste: OPH-711-2026-4-3
Otsikko: Terveysteknologian kaupallistaminen ja vientiosaaminen
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0004

Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Hankinnassa noudatetaan seuraavia lakeja ja ohjeita: Laki julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016) Jos palvelun tuottaja käyttää toteutuksessa alihankkijoita, tulee palvelun tuottajan soveltaa alihankintaa tehdessään tilaajavastuun (1233/2006) säädöksiä. Hankintayksikkö voi keskeyttää hankintamenettelyn perustellusta ja todellisesta syystä (hankintalain 125 §). Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Palvelun siirtyminen, peruuntuminen tai hankkimatta jättäminen ei aiheuta hankintayksikölle korvausvelvollisuutta. Menettelyn vaiheet ovat seuraavat: 1. Tarjousten avaaminen 2. Tarjousten soveltuvuuden tarkistaminen 3. Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden tarkastaminen 4. Tarjousten vertailu 5. Hankintapäätöksen teko ja päätöksestä tiedottaminen 6. Hankintasopimuksen solmiminen. Hankintasopimus syntyy vasta kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella. Hankintapäätöksen jälkeen tarjouksen voittaneen palveluntuottajan tulee esittää yrityksen vastuullisessa asemassa olevien henkilöiden rikosrekisteriote ennen hankintasopimuksen tekemistä (Laki julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista 1397/2016). Palvelu ei voi alkaa, ennen kuin molemmat osapuolet ovat allekirjoittaneet hankintasopimuksen.
Näytä lisää
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-04-03 09:00:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-03-16 10:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (pisteinä, tarkka)

Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Jatkuvan oppimisen ja työllisyyden palvelukeskus
Kansallinen rekisterinumero: 2769790-1
Postiosoite: Hakaniemenranta 6
Postinumero: 00530
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Tommi Palosaari
Sähköposti: tommi.palosaari@jotpa.fi 📧
Puhelin: +358 295331138 📞
URL: http://www.jotpa.fi 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Ministeriö tai muu kansallinen tai liittovaltiotason viranomainen
Päätoimi
Koulutus
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/opetushallitus?id=598537&tpk=01f236a8-0361-4bde-afa9-49e528f2096f 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/opetushallitus?id=598537&tpk=01f236a8-0361-4bde-afa9-49e528f2096f 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen

Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero: 3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Lähde: OJS 2026/S 038-128974 (2026-02-23)
Ilmoitus tehdystä sopimuksesta (2026-08-21)
Kohde
Hankinnan laajuus
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 1 500 000 EUR 💰
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 1 500 000 EUR 💰
Kuvaus
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 525 000 EUR 💰
250 000 EUR 💰
200 000 EUR 💰

Sopimuksen tekeminen

1️⃣
Sopimus/erä myönnetään
Erän tunnistenumero: LOT-0001
Sopimuksen numero: OPH-711-2026-1
Sopimuksen tekopäivä: 2026-08-20 📅
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 175 000 EUR 💰
Tarjouksen tunniste: tenderReference-4763657-943345
Osan tai osien ryhmän tunniste: LOT-0001
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: TechClass Oy
Kansallinen rekisterinumero: 2837636-8
Postiosoite: Sinikantie 2 B
Postinumero: 01400
Postitoimipaikka: Vantaa
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Organisaation koko: Mikro, pieni tai keskisuuri
Tarjouksen tunniste: tenderReference-4780948-943345
Nimi: Aalto University Executive Education Oy
Kansallinen rekisterinumero: 0590964-3
Postiosoite: Runeberginkatu 14-16
Postinumero: 00100
Postitoimipaikka: Helsinki
Tarjouksen tunniste: tenderReference-4758690-943345
Nimi: Metropolia Ammattikorkeakoulu Oy
Kansallinen rekisterinumero: 2094551-1
Postiosoite: Myllypurontie 1
Postinumero: 00920

2️⃣
Erän tunnistenumero: LOT-0002
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 125 000 EUR 💰
Tarjouksen tunniste: tenderReference-4780948-943346
Osan tai osien ryhmän tunniste: LOT-0002
Tarjouksen tunniste: tenderReference-4758149-943346
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Lab-ammattikorkeakoulu Oy
Kansallinen rekisterinumero: 2630644-6
Postiosoite: Yliopistonkatu 36
Postinumero: 53850
Postitoimipaikka: Lappeenranta
Alue: Etelä-Karjala 🏙️

3️⃣
Erän tunnistenumero: LOT-0003
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 100 000 EUR 💰
Tarjouksen tunniste: tenderReference-4780948-943347
Osan tai osien ryhmän tunniste: LOT-0003
Tarjouksen tunniste: tenderReference-4758690-943347

4️⃣
Erän tunnistenumero: LOT-0004
Tarjouksen tunniste: tenderReference-4757976-943348
Osan tai osien ryhmän tunniste: LOT-0004
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Savonia-ammattikorkeakoulu oy
Kansallinen rekisterinumero: 2629463-3
Postiosoite: PL 6, Microkatu 1
Postinumero: 70201
Postitoimipaikka: Kuopio
Alue: Pohjois-Savo 🏙️
Tarjouksen tunniste: tenderReference-4763657-943348
tenderReference-4780948-943348
Lähde: OJS 2026/S 162-581322 (2026-08-21)