Putkityöt, puitejärjestely 2026–2027
Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala
Helsingin kaupungin kaupunkiympäristön toimiala teettää putkitöitä, joihin sisältyvät tehtävät koostuvat pääasiassa yksittäisten vesi-, viemäri- ja lämpöjohtojärjestelmien tai niiden osien korjaus- ja/tai muutostöistä. Työt kohdistuvat pääasiassa Helsingin kaupungin ylläpitämiin julkisiin rakennuksiin ja kiinteistöihin. Hankinnasta on aiemmin julkaistu hankintailmoitus päivämäärällä 24.9.2025. Hankinta on keskeytetty. Tämä hankintailmoitus on uudelleen kilpailutus aiemmin julkaistusta hankintailmoituksesta. Tehtävien tarkempi sisältö on kuvattu tarjouspyynnön liitteenä olevassa palvelukuvauksessa ja muissa tarjouspyyntöasiakirjoissa. Puitejärjestelyn piiriin valitaan 5-8 sopimustoimittajaa, mikäli soveltuvia tarjoajia on näin monta.
MääräaikaTarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2026-03-25. Hankinta julkaistiin 2026-02-23.
ToimittajatSeuraavat toimittajat mainitaan hankintapäätöksissä tai muissa hankinta-asiakirjoissa:
- • Amplit Oy
- • Cateva Oy
- • Consti Talotekniikka Oy
- • ESP Suomi Oy
- • KRS-Yhtiöt Oy
- • LVI-neloset Oy
- • Pakilan Putki Oy
- • Pasilan LVIS-Palvelut Oy
- • PGP Putki Oy
- • Pure Talotekniikka Oy
- • Putkitekki Oy
- • Suomen LVIS-Huolto Oy
- • Suomen VS Tekniikka Oy
- • Korjaus- ja huoltopalvelut › Rakennuksen laitteiden korjaus ja huolto
- • Rakennusten asennustyöt › Putkityöt
| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-02-23 | hankintailmoitus |
| 2026-03-09 | hankintailmoitus |
| 2026-03-17 | hankintailmoitus |
| 2026-08-11 | Ilmoitus tehdystä sopimuksesta |
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Putkityöt, puitejärjestely 2026–2027
Viitenumero:
HEL 2026-001692
Lyhyt kuvaus:
Tuotteet/palvelut: Rakennuksen laitteiden korjaus ja huolto 📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 6 000 000 EUR 💰
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
HEL 2026-001692
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Lisätuotteet/palvelut: Putkityöt 📦
Edistettävä sosiaalinen tavoite: Ihmisoikeuksia koskeva due diligence -velvoite maailmanlaajuisissa toimitusketjuissa
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Kesto
Aloituspäivä: 2026-04-20 📅
Loppupäivä: 2027-12-31 📅
Kuvaus
Sopimuksen optiokausien enimmäismäärä: 2
Lisätietoja uusimisesta:
Hinta ✅
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-03-25 11:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-03-25 11:05:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 4 kuukautta
Puitesopimusta tai dynaamista hankintajärjestelmää koskevat tiedot
Puitesopimus useiden toimijoiden kanssa ✅
Osallistujien enimmäismäärä: 8
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-03-25 11:05:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään ✅
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-03-10 11:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yhteensä)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala
Kansallinen rekisterinumero:
0201256-6
Postiosoite: PL 58208
Postinumero: 00099
Postitoimipaikka: Helsingin kaupunki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala
Sähköposti: kymp.tilahankinnat@hel.fi 📧
Puhelin: +358 93102611 📞
URL: https://www.hel.fi/kaupunkiymparisto/fi/ 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Asuminen ja yhdyskuntapalvelut
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/helsinki?id=596620&tpk=ed766afe-f52a-471c-a0c2-b4d46a13bb40 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/helsinki?id=596620&tpk=ed766afe-f52a-471c-a0c2-b4d46a13bb40 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista):
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 038-129146 (2026-02-23)
Kohde
Hankinnan laajuus
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 6 000 000 EUR 💰
Muutokset
Muut lisätiedot
Tiedot muutoksista
Muutettavan ilmoituksen edellinen versio: 65232cdc-475f-4a02-887a-c75fbf4fd500-01
Lähde: OJS 2026/S 048-165353 (2026-03-09)
Kohde
Hankinnan laajuus
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 6 000 000 EUR 💰
Menettely
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-04-07 10:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-04-07 10:05:00 📅
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-04-07 10:05:00 📅
Muutokset
Alkuperäiseen ilmoitukseen korjattava teksti
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Uusi arvo
Teksti:
Hankinta-asiakirjoja on muutettu ✅
Hankinta-asiakirjojen muutoksen päivämäärä: 2026-03-17 📅
Muut lisätiedot
Tiedot muutoksista
Muutettavan ilmoituksen edellinen versio: 9f3e66ae-9e04-41c4-a8c1-0ab25a5e361b-01
Lähde: OJS 2026/S 054-188233 (2026-03-17)
Kohde
Hankinnan laajuus
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 6 000 000 EUR 💰
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 6 000 000 EUR 💰
Puitejärjestelyjen enimmäisarvo tässä ilmoituksessa: 8 000 000 EUR 💰
Sopimuksen tekeminen
Sopimus/erä myönnetään ✅
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Sopimuksen numero:
2026-001692-1
Sopimuksen tekopäivä: 2026-05-19 📅
Sopimus tehdään puitejärjestelyn puitteissa ✅
Tietoa tarjouskilpailuista
Saatujen tarjousten määrä: 13
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Enimmäisarvo puitejärjestelyssä: 8 000 000 EUR 💰
Puitejärjestelyn uudelleenarvioitu arvo: 6 000 000 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
0881690-1
Osan tai osien ryhmän tunniste:
LOT-0000
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Amplit Oy
Kansallinen rekisterinumero:
0881690-1
Postiosoite: Malmin kauppatie 18
Postinumero: 00700
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Organisaation koko: Keskisuuri
Tarjouksen tunniste:
1927433-5
Nimi: Cateva Oy
Kansallinen rekisterinumero:
1927433-5
Postiosoite: Ruosilantie 14
Postinumero: 00390
Tarjouksen tunniste:
1841342-8
Nimi: Consti Talotekniikka Oy
Kansallinen rekisterinumero:
1841342-8
Postiosoite: Valimotie 16
Postinumero: 00380
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 312 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
2629805-2
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: ESP Suomi Oy
Kansallinen rekisterinumero:
2629805-2
Postiosoite: Atomitie 5 A
Postinumero: 00370
Postitoimipaikka: Helsinki
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 302.5 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
1098636-0
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: KRS-Yhtiöt Oy
Kansallinen rekisterinumero:
1098636-0
Postiosoite: RUOSILANTIE 3
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 285 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
2391631-0
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: LVI-neloset Oy
Kansallinen rekisterinumero:
2391631-0
Postiosoite: Arentitie 7-9
Postinumero: 00410
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 276.55 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
0196310-8
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Pakilan Putki Oy
Kansallinen rekisterinumero:
0196310-8
Postiosoite: Kirkkoherrantie 8
Postinumero: 00650
Tarjouksen tunniste:
2965701-4
Nimi: Pasilan LVIS-Palvelut Oy
Kansallinen rekisterinumero:
2965701-4
Postiosoite: Autotallintie 11
Postinumero: 00770
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 255.98 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
2568846-2
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: PGP Putki Oy
Kansallinen rekisterinumero:
2568846-2
Postiosoite: Punttikuja 10
Postinumero: 00730
Organisaation koko: Mikro, pieni tai keskisuuri
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 280.4 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
1936736-3
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Pure Talotekniikka Oy
Kansallinen rekisterinumero:
1936736-3
Postiosoite: Puhdistamontie 12
Postinumero: 11100
Postitoimipaikka: Riihimäki
Alue: Kanta-Häme 🏙️
Tarjouksen tunniste:
3181593-1
Nimi: Putkitekki Oy
Kansallinen rekisterinumero:
3181593-1
Postiosoite: Ahvenanmaantie 5, B6
Postinumero: 04430
Postitoimipaikka: Järvenpää
Tarjouksen tunniste:
2263460-2
Nimi: Suomen LVIS-Huolto Oy
Kansallinen rekisterinumero:
2263460-2
Postiosoite: Uudenmaantie 7
Postinumero: 04410
Tarjouksen tunniste:
2506939-7
Nimi: Suomen VS Tekniikka Oy
Kansallinen rekisterinumero:
2506939-7
Postiosoite: Jusslansuora 6
Postinumero: 04360
Postitoimipaikka: Tuusula
Organisaation koko: Pieni
Lähde: OJS 2026/S 154-557868 (2026-08-11)
- Korjaus- ja huoltopalvelut (>20 uudet hankinnat)