Kirkkonummen kunnan kiinteistöjen konsultointi-, arviointi-, välitys- ja vuokrauspalvelut
Kirkkonummen kunta
Hankinnan kohteena on Kirkkonummen kunnan ja sen konserniyhtiöiden (myöhemmin kunta tai Tilaaja) kiinteistökonsultoinnin, kiinteistöjen ja osakehuoneistojen arviointien, kiinteistöjen ja osakehuoneistojen myyntitoimeksiantojen sekä kiinteistöjen ja osakehuoneistojen vuokrauspalveluiden hankinta kuntakehityksen toimialalle ja sen konserniyhtiöille. Hankinnan tarkempi sisältö on tarjouspyynnön liitteissä 1-9. Tarjouspyynnön kohteena olevat palvelut on jaettu tarjouksen tekemistä ja edelleen hankintasopimuksen tekemistä varten tarjouspyynnön kohdassa "II.1.6) Osia koskevat tiedot" määrättyihin osiin.
MääräaikaTarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2026-04-27. Hankinta julkaistiin 2026-03-16.
ToimittajatSeuraavat toimittajat mainitaan hankintapäätöksissä tai muissa hankinta-asiakirjoissa:
Kuka? Mitä?- • Kiinteistöpalvelut › Omien kiinteistöjen vuokraus- ja leasingpalvelut
- • Omia kiinteistöjä koskevat kiinteistöpalvelut › Oman kiinteistön vuokrauspalvelut
- • Sopimuksen perusteella tai palkkiota vastaan suoritettavat erilaiset kiinteistönvälityspalvelut › Sopimuksen perusteella tai palkkiota vastaan suoritettavat kiinteistönhoitopalvelut
| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-03-16 | hankintailmoitus |
| 2026-08-12 | Ilmoitus tehdystä sopimuksesta |
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Kirkkonummen kunnan kiinteistöjen konsultointi-, arviointi-, välitys- ja vuokrauspalvelut
Viitenumero:
61/2026/590884
Lyhyt kuvaus:
Tuotteet/palvelut: Kiinteistöpalvelut 📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 500 000 EUR 💰
Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin ✅
Yhdelle tarjoajalle myönnettävien erien enimmäismäärä: 2
Tarjouksia voidaan jättää enintään yhtä erää varten: 2
1️⃣
Sisäinen tunniste:
1-0
Otsikko: Osa-alue 1) Kiinteistökonsultointi ja kiinteistöarviointi
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Hankinnan kuvaus:
Lähestymistapa ympäristövaikutusten vähentämiseen: Siirtyminen kiertotalouteen
Edistettävä sosiaalinen tavoite: Oikeudenmukaiset työolot
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Kesto
Aloituspäivä: 2026-06-01 📅
Loppupäivä: 2030-05-31 📅
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 60
Laatukriteeri (nimi): Laatu
Laatukriteeri (painotus): 40
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0001
2️⃣
Sisäinen tunniste:
2-1
Otsikko: Osa-alue 2) Kiinteistöjen ja osakehuoneistojen myyntitoimeksiannot ja vuokrauspalvelut
Hankinnan kuvaus:
Loppupäivä: 2036-05-31 📅
Myöntämisperusteet
Hinta (painotus): 50
Laatukriteeri (painotus): 50
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0002
Hankinnan laajuus
Lisätuotteet/palvelut: Omien kiinteistöjen vuokraus- ja leasingpalvelut 📦
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-04-27 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2029-04-29 06:00:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Puitesopimusta tai dynaamista hankintajärjestelmää koskevat tiedot
Puitesopimus useiden toimijoiden kanssa ✅
Osallistujien enimmäismäärä: 3
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2029-04-29 06:00:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään ✅
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-03-27 10:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (pisteinä, tarkka)
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yhteensä)
Tarjouspyynnön ehdot
Salassapitosopimus on pakollinen ✅
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Kirkkonummen kunta
Kansallinen rekisterinumero:
0203107-0
Postiosoite: PL 20 (Ervastintie 2)
Postinumero: 02401
Postitoimipaikka: Kirkkonummi
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Kirkkonummen kunta
Sähköposti: hankinta@kirkkonummi.fi 📧
Puhelin: +358 929671 📞
URL: http://www.kirkkonummi.fi 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/kirkkonummi?id=590884&tpk=e8c1f2a3-5791-4b88-83ef-b27f082f64dc 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/kirkkonummi?id=590884&tpk=e8c1f2a3-5791-4b88-83ef-b27f082f64dc 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista):
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 053-181938 (2026-03-16)
Kohde
Hankinnan laajuus
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 500 000 EUR 💰
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 500 000 EUR (framework approximate) 💰
Puitejärjestelyjen enimmäisarvo tässä ilmoituksessa: 500 000 EUR 💰
Sopimuksen tekeminen
1️⃣
Sopimus/erä myönnetään ✅
Erän tunnistenumero:
LOT-0001
Sopimuksen numero:
1
Sopimuksen tekopäivä: 2026-07-07 📅
Tietoa tarjouskilpailuista
Pk-yrityksiltä saatujen tarjousten määrä: 7
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Enimmäisarvo puitejärjestelyssä: 400 000 EUR 💰
Puitejärjestelyn uudelleenarvioitu arvo: 400 000 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
tenderReference-4809255-940966
Osan tai osien ryhmän tunniste:
LOT-0001
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Newsec Advisory Finland Oy
Kansallinen rekisterinumero:
2259752-2
Postiosoite: Mannerheiminaukio 1 A
Postinumero: 00100
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Organisaation koko: Mikro, pieni tai keskisuuri
Tarjouksen tunniste:
tenderReference-4833870-940966
Nimi: Inna Finland Oy
Kansallinen rekisterinumero:
3434128-4
Postiosoite: Valimotie 9-11
Postinumero: 00380
Tarjouksen tunniste:
tenderReference-4809430-940966
Nimi: Welado Oy
Kansallinen rekisterinumero:
2168039-1
Postiosoite: Tutkijantie 9
Postinumero: 90590
Postitoimipaikka: Oulu
Alue: Pohjois-Pohjanmaa 🏙️
2️⃣
Erän tunnistenumero:
LOT-0002
Tietoa tarjouskilpailuista
Pk-yrityksiltä saatujen tarjousten määrä: 1
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Enimmäisarvo puitejärjestelyssä: 100 000 EUR 💰
Puitejärjestelyn uudelleenarvioitu arvo: 100 000 EUR 💰
Tarjouksen tunniste:
tenderReference-4901677-940967
Osan tai osien ryhmän tunniste:
LOT-0002
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Harmonia LKV Oy
Kansallinen rekisterinumero:
3258444-2
Postiosoite: Hirsalantie 11
Postinumero: 02420
Postitoimipaikka: Jorvas
Lähde: OJS 2026/S 155-562404 (2026-08-12)