Varavoimakoneiden huolto- ja korjauspalvelujen hankinta
Espoon kaupunki
Espoon kaupunki ja Kiinteistö Oy Espoon Keskuskeittiö (kumpikin myöhemmin myös Tilaaja) pyytävät tarjouksia varavoimakoneiden huolto- ja korjauspalveluista. Tilaajan tavanomaisimmat tilaukset toimittajilta ovat varavoimakoneiden vuosihuollot ja niiden yhteydessä huomattujen vikojen korjaukset. Nykyisten varavoimakoneiden teholuokka Espoon kaupungin Tilapalvelut -liikelaitoksessa on 10kW - 1200kW. Suurin osa koneista on teholtaan alle 100kW. Koneita on arviolta 50 kpl. Kilpailutuksen perusteella muodostettavaan puitejärjestelyyn on valitaan kolme (3) toimittajaa ja yksi (1) varatoimittaja. Tarkempi kuvaus hankinnan sisällöstä on tarjouspyynnön liitteellä 1. "Hankinnan kohteen kuvaus". Hankinnan ennakoitu kokonaisarvo ilman arvonlisäveroa on 500 000 euroa. Tästä Espoon kaupungin osuus on 400 000 euroa ja Kiinteistö Oy Espoon Keskuskeittiön osuus on 100 000 euroa. Hankinnan valmistelu Hankintayksikkö on valmistellut hankintaa arvioimalla markkinoilla olevia vaihtoehtoja ja kilpailuolosuhteita sekä hankinnan toteuttamistapoja. Markkinakartoitusilmoitus on julkaistu HILMA:ssa 21.4.2026. Markkinakartoituksessa on kuultu alan toimijoita kirjallisesti ja arvioitu hankinnan jakamista osiin sekä eri toteutusmalleja. Markkinakartoitus on toteutettu siten, ettei yksittäistä toimittajaa ole suosittu ja kartoituksessa on toimittu tasapuolisesti ja avoimesti. Markkinakartoitukseen osallistui yhteensä seitsemän (7) varavoimakoneiden toimitus-, huolto- ja korjausmarkkinaa edustavaa toimijaa. Kartoituksen keskeisenä havaintona oli, että alalla toimii useita potentiaalisia tarjoajia, jotka tarjoavat Tilaajan tarpeen mukaista huolto- ja korjauspalvelua Tilaajan olemassa oleviin vaihtelevan tehoisiin ja merkkisiin varavoimakoneisiin. Kartoituksessa havaittiin myös toimijoiden hinnoittelutapojen eroavaisuudet ja hankintayksikkö on pyrkinyt kartoituksen perusteella löytämään eri osapuolille soveltuvan hinnoitteluratkaisun. Kartoituksessa saatuja havaintoja on hyödynnetty hankinnan kohteen määrittelyssä, hankinnan rakenteessa, soveltuvuusvaatimusten asettamisessa ja tarjousten vertailuperusteiden määrittelyssä. Hankinnan valmistelussa on huomioitu hankintalain 65 §:n mukaiset markkinakartoitusta koskevat periaatteet ja hankintayksikkö katsoo valmistelun tukevan kilpailun toteutumista. Hankinnan jakaminen osiin Hankintayksikkö on arvioinut hankinnan jakamista osiin ja päätynyt toteuttamaan hankinnan kolmen toimittajan puitejärjestelynä. Ratkaisu perustuu hankinnan kohteeseen, markkinatilanteeseen ja tarkoituksenmukaisen kilpailun edistämiseen. Hankinnan jakamisella pyritään edistämään kilpailua ja pk-yritysten osallistumismahdollisuuksia.
MääräaikaDeadline 2026-09-29
Kuka? Mitä? Missä?| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-08-24 | hankintailmoitus |
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Varavoimakoneiden huolto- ja korjauspalvelujen hankinta
Viitenumero:
1627/2026
Lyhyt kuvaus:
Tuotteet/palvelut: Koneiden korjaus ja huolto 📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 500 000 EUR 💰
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
1627/2026
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Lisätuotteet/palvelut: Generaattoreiden korjaus ja huolto 📦
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Kesto: 48 kuukautta
Sopimuksen, puitesopimuksen tai dynaamisen hankintajärjestelmän kesto
Tämä sopimus voidaan uusia ✅
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-09-29 07:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-09-29 07:01:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 8 kuukautta
Puitesopimusta tai dynaamista hankintajärjestelmää koskevat tiedot
Puitesopimus useiden toimijoiden kanssa ✅
Osallistujien enimmäismäärä: 3
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-09-29 07:01:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään ✅
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-08 07:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (pisteinä, tarkka)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Espoon kaupunki
Kansallinen rekisterinumero:
0101263-6
Postiosoite: PL 640
Postinumero: 02070
Postitoimipaikka: Espoon kaupunki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Hankintakeskus
Sähköposti: hankinta@espoo.fi 📧
Puhelin: +358 981621 📞
URL: http://www.espoo.fi/hankinnat 🌏
Ryhmänvetäjä ✅
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Tietoa yhteishankinnoista
Sopimukseen sisältyy yhteishankinta ✅
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/espoo?id=618422&tpk=e6b37977-fc89-4be8-92e0-d3359ee92c3c 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/espoo?id=618422&tpk=e6b37977-fc89-4be8-92e0-d3359ee92c3c 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Nimi ja osoitteet
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 163-586293 (2026-08-24)