Vantaan kaupungin Kaupunkiympäristön toimiala vastaa mm. kestävän kaupunkikehityksen edistämisestä, julkisen kaupunkitilan suunnittelusta, rakentamisesta sekä kunnossapidosta, liikennesuunnittelusta, pysäköinninvalvonnasta sekä maanhankinnasta ja -luovutuksesta. Toimialalla olevaan Kadut ja puisto -palvelualueeseen kuuluu viisi palveluyksikköä: Suunnittelu, Rakentaminen, Kunnossapito, Luvat ja valvonta sekä Varikko. Vantaan kaupungissa on noin 228 000 asukasta ja kaupungin strategisena tavoitteena on olla hiilineutraali kaupunki vuoteen 2030 mennessä. Kunnossapidon palveluyksiköllä on hoidettavanaan yhteensä noin 1600 kilometriä katuja ja kevytliikenneväyliä sekä noin 860 hehtaaria rakennet-tuja puistoja. Tähän määrään sisältyy tarjouspyynnön lähettämishetkellä 309 kpl olemassa olevia katu- ja puistoalueilla sijaitsevaa siltoja ja tunneleita, joille tehdään säännöllisesti huolto-, korjaus- ja tarkastustoimenpiteitä. Näiden töiden toteuttamiseen kaupunki tarvitsee luotettavan ja asiantuntevan sekä yhteistyökykyisen hoitourakoitsijan. Lisäksi suunnitteilla on 13 uutta siltaa, joista osa saattaa valmistua sopimuskauden aikana.
hankintailmoitus (2026-08-27) Kohde Hankinnan laajuus
Otsikko: VANTAAN KAUPUNGIN SILTOJEN HOITOURAKKA 2027 - 2029
Viitenumero: VD/4826/02.08.00.00/2026
Lyhyt kuvaus:
Vantaan kaupungin Kaupunkiympäristön toimiala vastaa mm. kestävän kaupunkikehityksen edistämisestä, julkisen kaupunkitilan suunnittelusta, rakentamisesta sekä kunnossapidosta, liikennesuunnittelusta, pysäköinninvalvonnasta sekä maanhankinnasta ja -luovutuksesta. Toimialalla olevaan Kadut ja puisto -palvelualueeseen kuuluu viisi palveluyksikköä: Suunnittelu, Rakentaminen, Kunnossapito, Luvat ja valvonta sekä Varikko.
Vantaan kaupungissa on noin 228 000 asukasta ja kaupungin strategisena tavoitteena on olla hiilineutraali kaupunki vuoteen 2030 mennessä.
Kunnossapidon palveluyksiköllä on hoidettavanaan yhteensä noin 1600 kilometriä katuja ja kevytliikenneväyliä sekä noin 860 hehtaaria rakennet-tuja puistoja. Tähän määrään sisältyy tarjouspyynnön lähettämishetkellä 309 kpl olemassa olevia katu- ja puistoalueilla sijaitsevaa siltoja ja tunneleita, joille tehdään säännöllisesti huolto-, korjaus- ja tarkastustoimenpiteitä. Näiden töiden toteuttamiseen kaupunki tarvitsee luotettavan ja asiantuntevan sekä yhteistyökykyisen hoitourakoitsijan. Lisäksi suunnitteilla on 13 uutta siltaa, joista osa saattaa valmistua sopimuskauden aikana.
Vantaan kaupungin Kaupunkiympäristön toimiala vastaa mm. kestävän kaupunkikehityksen edistämisestä, julkisen kaupunkitilan suunnittelusta, rakentamisesta sekä kunnossapidosta, liikennesuunnittelusta, pysäköinninvalvonnasta sekä maanhankinnasta ja -luovutuksesta. Toimialalla olevaan Kadut ja puisto -palvelualueeseen kuuluu viisi palveluyksikköä: Suunnittelu, Rakentaminen, Kunnossapito, Luvat ja valvonta sekä Varikko.
Vantaan kaupungissa on noin 228 000 asukasta ja kaupungin strategisena tavoitteena on olla hiilineutraali kaupunki vuoteen 2030 mennessä.
Kunnossapidon palveluyksiköllä on hoidettavanaan yhteensä noin 1600 kilometriä katuja ja kevytliikenneväyliä sekä noin 860 hehtaaria rakennet-tuja puistoja. Tähän määrään sisältyy tarjouspyynnön lähettämishetkellä 309 kpl olemassa olevia katu- ja puistoalueilla sijaitsevaa siltoja ja tunneleita, joille tehdään säännöllisesti huolto-, korjaus- ja tarkastustoimenpiteitä. Näiden töiden toteuttamiseen kaupunki tarvitsee luotettavan ja asiantuntevan sekä yhteistyökykyisen hoitourakoitsijan. Lisäksi suunnitteilla on 13 uutta siltaa, joista osa saattaa valmistua sopimuskauden aikana.
Kunnossapito pyytää tarjousta Vantaan kaupungin alueella olevien, liitteessä 4 listattujen siltojen ja tunneleiden vuosihoitourakoinnista vuosille 2027 – 2029 sekä näihin rakenteisiin liittyvistä yksikköhintaisista pienistä korjaustöistä. Tarjoukset pitää antaa molemmista [A ja B] osioista. Rakenneluettelo on tämän tarjouspyynnön liitteenä (Liite 4) ja tilattavan palvelun sisältö on tarkemmin kirjattuna liitteenä olevassa sopimuksessa.
Kaikki urakkahinnat sidotaan maarakennuskustannusindeksin (MAKU 2015) kokonaisindeksin vuosimuutokseen. Indeksi tarkastetaan vuosittain marraskuun pisteluvuista. Vertailussa muutosta verrataan aina edelliseen vuoteen. Jos indeksitarkastus on negatiivinen, niin hinnat pysyvät edellisen vuoden tasolla, eli hinnat eivät laske. Mahdollinen hintojen korotus alkaa aina kalenterivuoden alusta.
Mahdollisten optiovuosien hinnat määräytyvät samalla tavalla.
Tilaaja päättää ensimmäisen optiovuoden 2030 mahdollisesta käytöstä viimeisen sopimuskauden aikana, viimeistään 30.4.2029. Tilaaja päättää toisen optiovuoden 2031 mahdollisesta käytöstä viimeistään 30.4.2030.
Yksikköhintaisten töiden tarjouskaavakkeessa mainittu ”sopimuskauden aikana rakennettavat uudet sillat” nostaa urakkahintaa, jos kaupungille rakentuu tai siirtyy sopimusaikana uusia siltoja, mutta urakkahinta voi samoin tavoin myös laskea, jos kaupungin siltoja poistuu käytöstä. Sama käytäntö pätee myös mahdollisissa omistussuhteen muutoksissa.
Kunnossapito pyytää tarjousta Vantaan kaupungin alueella olevien, liitteessä 4 listattujen siltojen ja tunneleiden vuosihoitourakoinnista vuosille 2027 – 2029 sekä näihin rakenteisiin liittyvistä yksikköhintaisista pienistä korjaustöistä. Tarjoukset pitää antaa molemmista [A ja B] osioista. Rakenneluettelo on tämän tarjouspyynnön liitteenä (Liite 4) ja tilattavan palvelun sisältö on tarkemmin kirjattuna liitteenä olevassa sopimuksessa.
Kaikki urakkahinnat sidotaan maarakennuskustannusindeksin (MAKU 2015) kokonaisindeksin vuosimuutokseen. Indeksi tarkastetaan vuosittain marraskuun pisteluvuista. Vertailussa muutosta verrataan aina edelliseen vuoteen. Jos indeksitarkastus on negatiivinen, niin hinnat pysyvät edellisen vuoden tasolla, eli hinnat eivät laske. Mahdollinen hintojen korotus alkaa aina kalenterivuoden alusta.
Mahdollisten optiovuosien hinnat määräytyvät samalla tavalla.
Tilaaja päättää ensimmäisen optiovuoden 2030 mahdollisesta käytöstä viimeisen sopimuskauden aikana, viimeistään 30.4.2029. Tilaaja päättää toisen optiovuoden 2031 mahdollisesta käytöstä viimeistään 30.4.2030.
Yksikköhintaisten töiden tarjouskaavakkeessa mainittu ”sopimuskauden aikana rakennettavat uudet sillat” nostaa urakkahintaa, jos kaupungille rakentuu tai siirtyy sopimusaikana uusia siltoja, mutta urakkahinta voi samoin tavoin myös laskea, jos kaupungin siltoja poistuu käytöstä. Sama käytäntö pätee myös mahdollisissa omistussuhteen muutoksissa.
Pääkohde tai suorituspaikka: Vantaan alueella.
Maa: Suomi 🇫🇮 Kesto
Aloituspäivä: 2027-01-01 📅
Loppupäivä: 2031-12-31 📅
Tietoa sähköisistä luetteloista
Tarjoukset on esitettävä sähköisinä luetteloina tai niihin on sisällyttävä sähköinen luettelo
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0000
Menettely Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Hankintamenettelynä on avoin menettely, jonka valintakriteerinä on halvin vertailuhinta. Hankinta on palveluhankinta, jonka neljän vuoden kokonaisarvo ylittää EU-kynnysarvon (216.000 euroa ALV 0%).
Hankintamenettelynä käytetään avointa menetteylä. Hankinta on EU-kynnysarvon ylittävä palveluhankinta.
Hankinassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016) ja hankintadirektiiviä (2014/24/EU)
siltä osin kuin direktiivillä on välittömiä oikeusvaikutuksia.
Tilaaja voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä. (hankitalain 125§ mukaan).
Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta erillistä korvausta.
Tarjousasiakirjat ovat saatavissa suomen kielellä. Tarjoukset annetaan suomen kielellä.
Hankinnasta on julkaistu ilmoitus Hilma - julkiset hankinnat tietokannassa
Hankintamenettelynä on avoin menettely, jonka valintakriteerinä on halvin vertailuhinta. Hankinta on palveluhankinta, jonka neljän vuoden kokonaisarvo ylittää EU-kynnysarvon (216.000 euroa ALV 0%).
Hankintamenettelynä käytetään avointa menetteylä. Hankinta on EU-kynnysarvon ylittävä palveluhankinta.
Hankinassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016) ja hankintadirektiiviä (2014/24/EU)
siltä osin kuin direktiivillä on välittömiä oikeusvaikutuksia.
Tilaaja voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä. (hankitalain 125§ mukaan).
Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta erillistä korvausta.
Tarjousasiakirjat ovat saatavissa suomen kielellä. Tarjoukset annetaan suomen kielellä.
Hankinnasta on julkaistu ilmoitus Hilma - julkiset hankinnat tietokannassa
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-09-30 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-10-01 12:00:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 3 kuukautta Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-10-01 12:00:00 📅
Sähköinen luettelo: Sallittu
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään ✅
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-17 09:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yhteensä)
Oikeudelliset, taloudelliset, rahoitukselliset ja tekniset tiedot Osallistumisehdot
Valintaperuste: Toimenpiteet laadun varmistamiseksi
Luettelo ja lyhyt kuvaus säännöistä ja kriteereistä:
Vaatimukset muun muassa referensseihin ja kursseihin liittyen. Tarkemmin hankinta-asiakirjoissa.
Poissulkemisperuste:
Ammatin harjoittamiseen liittyvä vakava virhe
Ennenaikainen irtisanominen, vahingonkorvaukset tai muut vastaavat seuraamukset
Järjestelyt velkojien kanssa
+ 21 lisää
Kansallisesta lainsäädännöstä johtuva konkurssia tai muuta sellaista vastaava tilanne
Konkurssi
Korruptio
Lapsityövoima ja muut ihmiskaupan muodot
Liiketoiminta on keskeytetty
Maksukyvyttömyys
Petos
Puhtaasti kansallisten poissulkemisperusteiden nojalla asetettujen velvoitteiden rikkominen
Verojen maksamiseen liittyvän velvoitteen rikkominen
Välitön tai välillinen osallistuminen tämän hankintamenettelyn valmisteluun
Väärien tietojen antaminen, tietojen salaaminen, vaadittujen asiakirjojen toimittamatta jättäminen tai tätä menettelyä koskevien luottamuksellisten tietojen saaminen
Tarjoajalle tai mille tahansa henkilölle, joka on sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen…
… jäsen tai jolla on siinä päätös-, edustus- tai valvontavaltaa, annettu lahjonnasta lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa.
… jäsen, on annettu petoksesta lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa.
Tarjoajalle itselleen tai mille tahansa henkilölle, joka on sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai jolla on siinä päätös-, edustus- tai valvontavaltaa, on annettu rahanpesusta tai terrorismin rahoituksesta lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa.
Tarjoajalle itselleen tai mille tahansa henkilölle, joka on sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai jolla on siinä päätös-, edustus- tai valvontavaltaa, on annettu rahanpesusta tai terrorismin rahoituksesta lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa.
Tarjoajalle tai henkilölle, joka on sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai jolla on siinä päätös-, edustus- tai valvontavaltaa, on annettu rikollisjärjestön toimintaan osallistumisesta lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa.
Tarjoajalle tai henkilölle, joka on sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai jolla on siinä päätös-, edustus- tai valvontavaltaa, on annettu rikollisjärjestön toimintaan osallistumisesta lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa.
Tarjoajalle itselleen tai mille tahansa henkilölle, joka on sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai jolla on siinä päätös-, edustus- tai valvontavaltaa,…
… annettu terrorismirikoksesta tai terroritoimintaan liittyvästä rikoksesta lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa.
… on annettu lapsityövoiman käytöstä tai muista ihmiskaupan muodoista lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa.
Tarjoaja on rikkonut ympäristölainsäädännön mukaisia velvoitteitaan.
Tarjoaja on rikkonut työlainsäädännön mukaisia velvoitteitaan.
Tarjoaja on rikkonut sosiaalilainsäädännön mukaisia velvoitteitaan.
Tarjoaja on tehnyt muiden kanssa sopimuksia, joilla pyritään vääristämään kilpailua.
Tarjoaja on syyllistynyt ammatin harjoittamiseen liittyvään vakavaan virheeseen.
Tarjoajaa koskee jokin seuraavista tilanteista.
a) on syyllistynyt väärän tiedon antamiseen poissulkemis- tai valintaperusteiden osalta,
b) on jättänyt antamatta tällaisia tietoja,
c) on toimittanut viiveellä tai ei lainkaan ostajan vaatimia tietoja, tai
d) on yrittänyt vaikuttaa ostajan päätöksentekoprosessiin asiattomalla tavalla tai hankkinut luottamuksellista tietoa, joista voisi olla sille hankintamenettelyssä asiaankuulumatonta etua, taikka on toimittanut harhaanjohtavia tietoja, joilla voi olla merkittävä vaikutus poissulkemista, tarjoajan valintaa tai hankintaa koskeviin päätöksiin.
Tarjoajaa koskee jokin seuraavista tilanteista.
a) on syyllistynyt väärän tiedon antamiseen poissulkemis- tai valintaperusteiden osalta,
b) on jättänyt antamatta tällaisia tietoja,
c) on toimittanut viiveellä tai ei lainkaan ostajan vaatimia tietoja, tai
d) on yrittänyt vaikuttaa ostajan päätöksentekoprosessiin asiattomalla tavalla tai hankkinut luottamuksellista tietoa, joista voisi olla sille hankintamenettelyssä asiaankuulumatonta etua, taikka on toimittanut harhaanjohtavia tietoja, joilla voi olla merkittävä vaikutus poissulkemista, tarjoajan valintaa tai hankintaa koskeviin päätöksiin.
Tarjoaja tai tarjoajaan liittyvä yritys on antanut ostajalle neuvoja tai muulla tavoin osallistunut hankintamenettelyn valmisteluun.
Tarjoajan aikaisempia hankintasopimuksia tai käyttöoikeussopimuksia on irtisanottu ennenaikaisesti tai kyseisen aikaisemman sopimuksen yhteydessä on vaadittu vahingonkorvauksia tai määrätty muita vastaavia seuraamuksia.
Tarjoajan hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai edustus-, päätös- tai valvontavaltaa käyttävä henkilö on rikosrekisteristä ilmenevällä lainvoimaisella tuomiolla tuomittu törkeästä kirjanpitorikoksesta, työturvallisuusrikoksesta, työaikasuojelurikoksesta, työsyrjinnästä, kiskonnantapaisesta työsyrjinnästä, työntekijöiden järjestäytymisvapauden loukkaamisesta, luvattoman ulkomaisen työvoiman käytöstä, törkeästä ympäristön turmelemisesta tai törkeästä luonnonsuojelurikoksesta.
Tarjoajan hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai edustus-, päätös- tai valvontavaltaa käyttävä henkilö on rikosrekisteristä ilmenevällä lainvoimaisella tuomiolla tuomittu törkeästä kirjanpitorikoksesta, työturvallisuusrikoksesta, työaikasuojelurikoksesta, työsyrjinnästä, kiskonnantapaisesta työsyrjinnästä, työntekijöiden järjestäytymisvapauden loukkaamisesta, luvattoman ulkomaisen työvoiman käytöstä, törkeästä ympäristön turmelemisesta tai törkeästä luonnonsuojelurikoksesta.
Tarjoaja on rikkonut sosiaaliturvamaksujen maksamiseen liittyviä velvoitteitaan sijoittumismaassaan tai ostajan maassa.
Tarjoaja on rikkonut verojen maksamiseen liittyviä velvoitteitaan sijoittumismaassaan tai ostajan maassa.
Tarjoajan liiketoiminta on keskeytetty.
Tarjoaja on konkurssissa.
Tarjoajalla on järjestelyjä velkojien kanssa.
Tarjoajan osalta on käynnistetty maksukyvyttömyys- tai likvidaatiomenettely.
Tarjoajan varat ovat selvitysmiehen tai tuomioistuimen hallinnassa.
Tarjoaja on kansalliseen lainsäädäntöön ja kansallisiin määräyksiin perustuen yllämainittuja tilanteita vastaavassa samankaltaisessa menettelyssä.
Kunnossapito pyytää tarjousta Vantaan kaupungin alueella olevien, liitteessä 4 listattujen siltojen ja tunneleiden vuosihoitourakoinnista vuosille 2027 – 2029 sekä näihin rakenteisiin liittyvistä yksikköhintaisista pienistä korjaustöistä. Tarjoukset pitää antaa molemmista [A ja B] osioista. Rakenneluettelo on tämän tarjouspyynnön liitteenä (Liite 4) ja tilattavan palvelun sisältö on tarkemmin kirjattuna liitteenä olevassa sopimuksessa.
Kaikki urakkahinnat sidotaan maarakennuskustannusindeksin (MAKU 2015) kokonaisindeksin vuosimuutokseen. Indeksi tarkastetaan vuosittain marraskuun pisteluvuista. Vertailussa muutosta verrataan aina edelliseen vuoteen. Jos indeksitarkastus on negatiivinen, niin hinnat pysyvät edellisen vuoden tasolla, eli hinnat eivät laske. Mahdollinen hintojen korotus alkaa aina kalenterivuoden alusta.
Mahdollisten optiovuosien hinnat määräytyvät samalla tavalla.
Tilaaja päättää ensimmäisen optiovuoden 2030 mahdollisesta käytöstä viimeisen sopimuskauden aikana, viimeistään 30.4.2029. Tilaaja päättää toisen optiovuoden 2031 mahdollisesta käytöstä viimeistään 30.4.2030.
Yksikköhintaisten töiden tarjouskaavakkeessa mainittu ”sopimuskauden aikana rakennettavat uudet sillat” nostaa urakkahintaa, jos kaupungille rakentuu tai siirtyy sopimusaikana uusia siltoja, mutta urakkahinta voi samoin tavoin myös laskea, jos kaupungin siltoja poistuu käytöstä. Sama käytäntö pätee myös mahdollisissa omistussuhteen muutoksissa.
Kunnossapito pyytää tarjousta Vantaan kaupungin alueella olevien, liitteessä 4 listattujen siltojen ja tunneleiden vuosihoitourakoinnista vuosille 2027 – 2029 sekä näihin rakenteisiin liittyvistä yksikköhintaisista pienistä korjaustöistä. Tarjoukset pitää antaa molemmista [A ja B] osioista. Rakenneluettelo on tämän tarjouspyynnön liitteenä (Liite 4) ja tilattavan palvelun sisältö on tarkemmin kirjattuna liitteenä olevassa sopimuksessa.
Kaikki urakkahinnat sidotaan maarakennuskustannusindeksin (MAKU 2015) kokonaisindeksin vuosimuutokseen. Indeksi tarkastetaan vuosittain marraskuun pisteluvuista. Vertailussa muutosta verrataan aina edelliseen vuoteen. Jos indeksitarkastus on negatiivinen, niin hinnat pysyvät edellisen vuoden tasolla, eli hinnat eivät laske. Mahdollinen hintojen korotus alkaa aina kalenterivuoden alusta.
Mahdollisten optiovuosien hinnat määräytyvät samalla tavalla.
Tilaaja päättää ensimmäisen optiovuoden 2030 mahdollisesta käytöstä viimeisen sopimuskauden aikana, viimeistään 30.4.2029. Tilaaja päättää toisen optiovuoden 2031 mahdollisesta käytöstä viimeistään 30.4.2030.
Yksikköhintaisten töiden tarjouskaavakkeessa mainittu ”sopimuskauden aikana rakennettavat uudet sillat” nostaa urakkahintaa, jos kaupungille rakentuu tai siirtyy sopimusaikana uusia siltoja, mutta urakkahinta voi samoin tavoin myös laskea, jos kaupungin siltoja poistuu käytöstä. Sama käytäntö pätee myös mahdollisissa omistussuhteen muutoksissa.
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero: 3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa
🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi📧
Puhelin: +358 295643300📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi🌏 Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista): 14 päivää
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 166-596233 (2026-08-27)