Väestötutkimuspalvelun hankinta
Sisäministeriö
Hankinnan kohteena on turvallisuutta ja turvallisuuden kokemuksia koskeva ja säännöllisesti tehtävä väestötutkimuspalvelu sisäministeriölle (SM) ja valtioneuvoston kanslialle (VNK) yhteishankintana.
MääräaikaDeadline 2026-09-30
Kuka? Mitä?- • Markkina- ja taloustutkimuspalvelut; mielipidetutkimukset ja tilastot › Mielipidetutkimuspalvelut
- • Markkina- ja taloustutkimuspalvelut; mielipidetutkimukset ja tilastot › Tilastointipalvelut
- • Markkinatutkimuspalvelut › Kyselytutkimuspalvelut
Hankintojen historia
| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-08-28 | hankintailmoitus |
hankintailmoitus (2026-08-28)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Väestötutkimuspalvelun hankinta
Viitenumero:
Lyhyt kuvaus:
Tuotteet/palvelut: Markkina- ja taloustutkimuspalvelut; mielipidetutkimukset ja tilastot 📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 260 000 EUR 💰
Suorituspaikkaa koskevat rajoitukset: Missä tahansa tietyn maan alueella
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Lisätuotteet/palvelut: Maa: Suomi 🇫🇮
Kesto
Aloituspäivä: 2026-11-01 📅
Loppupäivä: 2028-10-31 📅
Kuvaus
Sopimuksen optiokausien enimmäismäärä: 2
Lisätietoja uusimisesta: Sopimukseen sisältyy kaksi (2) yhden (1) vuoden optiokautta.
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 30
Laatukriteeri (nimi): Toteuttamissuunnitelma
Laatukriteeri (painotus): 70
Otsikko
Erän tunnistenumero:
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-09-30 12:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-09-30 12:01:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot (paikka): Avaustilaisuus ei ole julkinen.
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Hankintasopimuksen toteuttamiseen osoitetun henkilöstön nimet ja ammatillinen pätevyys on ilmoitettava
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-09-30 12:01:00 📅
Paikka: Avaustilaisuus ei ole julkinen.
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään ✅
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-16 23:59:00 📅
Turvallisuusselvitys vaaditaan ✅
Kuvaus:
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (pisteinä, tarkka)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Sisäministeriö
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Kirkkokatu 12
Postinumero: 00170
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: smhankintaryhma.sm@gov.fi 📧
Puhelin: +358 295 480 171 📞
URL: https://www.intermin.fi 🌏
Ryhmänvetäjä ✅
Hankintaviranomaisen tyyppi
Ministeriö tai muu kansallinen tai liittovaltiotason viranomainen
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Tietoa yhteishankinnoista
Sopimukseen sisältyy yhteishankinta ✅
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://www.hankintailmoitukset.fi/fi/public/procedure/29615/enotice/44421 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://www.hankintailmoitukset.fi/fi/tendering/procedure/29615/call-for-tenders 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Nimi ja osoitteet
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista):
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 167-597148 (2026-08-28)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Väestötutkimuspalvelun hankinta
Viitenumero:
VN/23102/2026
Lyhyt kuvaus:
Hankinnan kohteena on turvallisuutta ja turvallisuuden kokemuksia koskeva ja säännöllisesti tehtävä väestötutkimuspalvelu sisäministeriölle (SM) ja valtioneuvoston kanslialle (VNK) yhteishankintana.
Sopimustyyppi: Palvelut
Tuotteet/palvelut: Markkina- ja taloustutkimuspalvelut; mielipidetutkimukset ja tilastot 📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 260 000 EUR 💰
Suorituspaikkaa koskevat rajoitukset: Missä tahansa tietyn maan alueella
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
2026-044421-LOT-0001
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Lisätuotteet/palvelut: Maa: Suomi 🇫🇮
Kesto
Aloituspäivä: 2026-11-01 📅
Loppupäivä: 2028-10-31 📅
Kuvaus
Sopimuksen optiokausien enimmäismäärä: 2
Lisätietoja uusimisesta: Sopimukseen sisältyy kaksi (2) yhden (1) vuoden optiokautta.
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 30
Laatukriteeri (nimi): Toteuttamissuunnitelma
Laatukriteeri (painotus): 70
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Hankintamenettelynä käytetään julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016, hankintalaki) 32 §:n mukaista avointa menettelyä.
Hankintamenettelyn keskeisimmät vaiheet ovat:
1. Tarjouspyynnön ja hankintailmoituksen julkaiseminen
2. Tarjousten vastaanotto ja tarjousten avaaminen
3. Tarjoajien soveltuvuuden tarkastaminen (ESPD:n mukaisesti)
4. Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden tarkistaminen
5. Tarjousten vertailu tarjouspyynnössä esitettyjen vertailuperusteiden mukaisesti
6. Hankintapäätöksen tekeminen ja päätöksestä ilmoittaminen
7. Turvallisuusselvitysten tekeminen
8. Hankinta- ja turvallisuussopimuksien tekeminen tarjouskilpailun voittaneen tarjoajan kanssa.
Hankintaa koskeva sopimus (hankintasopimus) syntyy kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella.
Hankintapäätös voidaan panna täytäntöön aikaisintaan 14 päivän kuluttua siitä, kun ehdokas tai tarjoaja on saanut tai hänen katsotaan saaneen päätöksen valitusosoituksineen ja oikaisuohjeineen tiedoksi (odotusaika).
Hankintayksikkö voi keskeyttää hankintamenettelyn todellisesta ja perustellusta syystä.
Näytä lisää
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-09-30 12:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-09-30 12:01:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot (paikka): Avaustilaisuus ei ole julkinen.
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Hankintasopimuksen toteuttamiseen osoitetun henkilöstön nimet ja ammatillinen pätevyys on ilmoitettava
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-09-30 12:01:00 📅
Paikka: Avaustilaisuus ei ole julkinen.
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään ✅
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-16 23:59:00 📅
Turvallisuusselvitys vaaditaan ✅
Kuvaus:
Tilaajalla on oikeus hakea Toimittajan palvelua tuottavista asiantuntijoista turvallisuusselvitys . Salassa pidettävien tietojen käsittely edellyttää, että palvelua tuottavat henkilöt ovat läpäisseet turvallisuusselvityslain (726/2014) mukaisen perusmuotoisen turvallisuusselvityksen.
Näytä lisää
Painotustyyppi: Painotus (pisteinä, tarkka)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Sisäministeriö
Kansallinen rekisterinumero:
0245992-3
Postiosoite: Kirkkokatu 12
Postinumero: 00170
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: smhankintaryhma.sm@gov.fi 📧
Puhelin: +358 295 480 171 📞
URL: https://www.intermin.fi 🌏
Ryhmänvetäjä ✅
Hankintaviranomaisen tyyppi
Ministeriö tai muu kansallinen tai liittovaltiotason viranomainen
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Tietoa yhteishankinnoista
Sopimukseen sisältyy yhteishankinta ✅
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://www.hankintailmoitukset.fi/fi/public/procedure/29615/enotice/44421 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://www.hankintailmoitukset.fi/fi/tendering/procedure/29615/call-for-tenders 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
FI30061576
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Nimi ja osoitteet
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista):
Valitus on tehtävä kirjallisesti 14 päivän kuluessa siitä, kun asianosainen on saanut tiedon hankintaa koskevasta päätöksestä valitusosoituksineen.
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 167-597148 (2026-08-28)
Uudet hankinnat asiaan liittyvissä luokissa 🆕