Työkykyjohtamisen järjestelmän hankinta
HUS-yhtymä
Hankinnan kohteena on työkykyjohtamisen järjestelmä SaaS-palveluna. Hankintaan sisältyvät järjestelmän toimitus, käyttöönoton suunnittelu ja toteutus, tarvittavien integraatioiden toteuttaminen sekä jatkuvat ylläpito- ja tukipalvelut. Lisäksi tilaajalla on mahdollisuus hankkia erikseen sovittavaa pienkehitystä sopimuskauden aikana. Toimittaja vastaa siitä, että järjestelmä voidaan ottaa käyttöön hallitusti ja että se integroidaan tilaajan keskeisiin taustajärjestelmiin, kuten henkilöstö- ja identiteetinhallintajärjestelmiin. Vanhojen tietojen siirto voidaan toteuttaa asiantuntijatyönä hintaliitteessä ilmoitetun asiantuntijatyön tuntihinnan mukaisesti erikseen tilattavana optiona. Tilaaja päättää option käyttöönotosta oman harkintansa mukaan sopimuskauden aikana, eikä tilaajalla ole velvollisuutta ottaa optiota käyttöön tai tilata siihen liittyviä palveluita. Järjestelmän tulee tukea tilaajan työkykyjohtamisen toimintamalleja ja prosesseja, erityisesti varhaisen tuen käytäntöjä, sairauspoissaolojen hallintaa, työkykyriskien tunnistamista ja ennaltaehkäisyä sekä työhön paluun tukemista. Ratkaisun tavoitteena on parantaa työkykytoimenpiteiden oikea-aikaisuutta, lisätä toiminnan läpinäkyvyyttä sekä vahvistaa tiedolla johtamista organisaation kaikilla tasoilla. Järjestelmän tulee tarjota ajantasainen kokonaiskuva työkykytilanteesta työntekijä-, yksikkö- ja organisaatiotasolla. Sen on muodostettava selkeä, käyttäjäystävällinen ja intuitiivinen kokonaisuus työkykyjohtamisen prosesseista sekä tarjottava käyttäjäroolien mukaiset näkymät ja käyttöoikeudet. Käyttäjäryhmiä ovat vähintään esihenkilöt, HR:n työkykyasiantuntijat, johto sekä järjestelmän pääkäyttäjät. Esihenkilöiden tulee voida hyödyntää järjestelmää päivittäisessä työkykyjohtamisen työssä, kun taas johdolle järjestelmän tulee tarjota koontinäkymiä, raportointia ja analytiikkaa strategisen päätöksenteon tueksi. Järjestelmän tulee mahdollistaa monipuolinen raportointi eri aikajaksoille ja organisaatiotasoille sekä tarjota visuaalisia näkymiä, kuten kehityssuuntia, vertailuja ja tunnuslukuja päätöksenteon tueksi. Toimittajan tulee toteuttaa käyttöönotto yhteistyössä tilaajan kanssa siten, että ratkaisu vastaa tilaajan toiminnallisia tarpeita ja käyttöönotto tukee sujuvaa siirtymistä tuotantokäyttöön. Hankinnan tavoitteena on parantaa työkykyjohtamisen vaikuttavuutta, vähentää sairauspoissaoloista aiheutuvia kustannuksia, vahvistaa ennakoivaa johtamista sekä tukea henkilöstön työkykyä, työssä suoriutumista ja työssä jatkamista. Järjestelmän tulee olla moderni, tietoturvallinen, skaalautuva ja helppokäyttöinen ratkaisu, joka tukee tilaajan toiminnan pitkäjänteistä kehittämistä.
MääräaikaDeadline 2026-09-30
Kuka? Mitä?- • Ohjelmatuotteet ja tietojärjestelmät › Tietojärjestelmät ja palvelimet
- • Ohjelmatuotteet ja tietojärjestelmät › Toimialakohtaiset ohjelmatuotteet
- • Ohjelmointi ja siihen liittyvät neuvontapalvelut › Ohjelmistoihin liittyvät palvelut
| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-09-01 | hankintailmoitus |
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Työkykyjohtamisen järjestelmän hankinta
Viitenumero:
HUS 137-2026
Lyhyt kuvaus:
Tuotteet/palvelut: Ohjelmatuotteet ja tietojärjestelmät 📦
Suorituspaikkaa koskevat rajoitukset: Missä tahansa tietyn maan alueella
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
HUS 137-2026
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Lisätuotteet/palvelut:
Tietoa sähköisistä luetteloista
Tarjoukset on esitettävä sähköisinä luetteloina tai niihin on sisällyttävä sähköinen luettelo
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 60
Laatukriteeri (nimi): Määritelty tarjouspyynnössä
Laatukriteeri (painotus): 40
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-09-30 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-09-30 10:00:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 9 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-09-30 10:00:00 📅
Sähköinen luettelo: Sallittu
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään ✅
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-14 09:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yhteensä)
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: HUS-yhtymä
Kansallinen rekisterinumero:
1567535-0
Postiosoite: PL 445 (Uutistie 5, 01770 Vantaa)
Postinumero: 00029
Postitoimipaikka: Hus
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: ICT-kategoria
Sähköposti: kilpailutus.ict@hus.fi 📧
Puhelin: +358 947111 📞
URL: http://www.hus.fi 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Alue- tai paikallistason viranomainen
Päätoimi
Terveys
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/huslogistiikka?id=620936&tpk=12d1b5f8-1a4e-4ba5-aeee-c14bb36b5acf 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/huslogistiikka?id=620936&tpk=12d1b5f8-1a4e-4ba5-aeee-c14bb36b5acf 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Nimi ja osoitteet
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 169-604309 (2026-09-01)
- Ohjelmatuotteet ja tietojärjestelmät (>20 uudet hankinnat)
- Apuohjelmatuotteet (1)
- Asiakirjojen luonti-, piirustus-, kuvantamis-, aikataulutus- ja tuottavuusohjelmatuotteet
- Erilaiset ohjelmatuotteet ja tietokonejärjestelmät
- Liiketoimien ja henkilökohtaisen liiketoiminnan ohjelmatuotteet (5)
- Tietojärjestelmät ja palvelimet (8)
- Tietokanta- ja käyttöohjelmatuotteet
- Toimialakohtaiset ohjelmatuotteet (2)
- Verkko-, internet- ja intranetohjelmatuotteet (1)
- Viestintä- ja multimediaohjelmatuotteet (2)