TUNI AI-alustakumppani

Tampereen korkeakoulusäätiö sr

Tampereen korkeakoulusäätiö sr (Tampereen yliopisto) pyytää tarjoustanne Tampereen korkeakouluyhteisön TUNI (Tampereen yliopisto TAU ja Tampereen ammattikorkeakoulu Oy TAMK) tietohallinnon AI-alustakumppanipalvelusta tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Hankinnan tavoitteena on valita asiantuntijakumppani vastaamaan ensisijaisesti Microsoft-palveluista koostuvan TUNI AI-alustan ja sillä toteutettavien tekoälyratkaisujen kehittämisestä, toteutuksesta, ylläpidosta ja valvonnasta. Kumppani tarjoaa tulevien ja olemassa olevien toteutuksien arkkitehtuuri- ja teknologiakonsultoinnin, integraatio- ja toteutuspalvelut sekä jatkuvan teknisen tuen ja valvonnan korkeakouluyhteisön monitoimittajaympäristössä. Hankinnan kohde ja vaatimukset on kuvattu tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä. Sopimuskausi on kestoltaan kaksi (2) vuotta. Tavoite sopimuskauden alkamiselle on 1.9.2026. Hankintayksikkö varaa mahdollisuuden käyttää hankinnassa kahden (2) vuoden mittaisen optiokauden.

Määräaika

Tarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2026-06-24. Hankinta julkaistiin 2026-05-13.

Toimittajat

Seuraavat toimittajat mainitaan hankintapäätöksissä tai muissa hankinta-asiakirjoissa:

Kuka? Mitä? Missä?
Hankintojen historia
Päivämäärä Asiakirja
2026-05-13 hankintailmoitus
2026-05-15 hankintailmoitus
2026-08-28 Ilmoitus tehdystä sopimuksesta
hankintailmoitus (2026-05-13)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: TUNI AI-alustakumppani
Viitenumero: TAU/1026/2026
Lyhyt kuvaus:
Tampereen korkeakoulusäätiö sr (Tampereen yliopisto) pyytää tarjoustanne Tampereen korkeakouluyhteisön TUNI (Tampereen yliopisto TAU ja Tampereen ammattikorkeakoulu Oy TAMK) tietohallinnon AI-alustakumppanipalvelusta tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Hankinnan tavoitteena on valita asiantuntijakumppani vastaamaan ensisijaisesti Microsoft-palveluista koostuvan TUNI AI-alustan ja sillä toteutettavien tekoälyratkaisujen kehittämisestä, toteutuksesta, ylläpidosta ja valvonnasta. Kumppani tarjoaa tulevien ja olemassa olevien toteutuksien arkkitehtuuri- ja teknologiakonsultoinnin, integraatio- ja toteutuspalvelut sekä jatkuvan teknisen tuen ja valvonnan korkeakouluyhteisön monitoimittajaympäristössä. Hankinnan kohde ja vaatimukset on kuvattu tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä. Sopimuskausi on kestoltaan kaksi (2) vuotta. Tavoite sopimuskauden alkamiselle on 1.9.2026. Hankintayksikkö varaa mahdollisuuden käyttää hankinnassa kahden (2) vuoden mittaisen optiokauden.
Näytä lisää
Sopimustyyppi: Palvelut
Tuotteet/palvelut: Tietotekniset palvelut: neuvonta, ohjelmistojen kehittäminen, Internet ja tuki 📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 900 000 EUR 💰
Kuvaus
Sisäinen tunniste: TAU/1026/2026
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille)
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Pirkanmaa 🏙️
Kesto: 48 kuukautta
Sopimuksen optiokausien enimmäismäärä: 1
Myöntämisperusteet
Hinta
Hinta (painotus): 40
Laatukriteeri (nimi): Laadun painotus 60%
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0000

Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-06-24 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-06-24 09:10:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-06-24 09:10:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään
Sähköistä maksua käytetään
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-06-07 20:59:00 📅

Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Tampereen korkeakoulusäätiö sr
Kansallinen rekisterinumero: 2844561-8
Postinumero: 33100
Postitoimipaikka: Tampere
Alue: Pirkanmaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Tietohallinto
Sähköposti: hankinnat@tuni.fi 📧
Puhelin: +358 2945211 📞
URL: http://www.tuni.fi 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Julkisoikeudellinen yhteisö
Päätoimi
Koulutus
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/tuni?id=610213&tpk=672bfc35-622a-4b50-9bc4-48e132c5ccbc 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/tuni?id=610213&tpk=672bfc35-622a-4b50-9bc4-48e132c5ccbc 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen

Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero: 3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Arvostelurunko
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista): 14 päivää hankintapäätöksen tiedoksisaannista.
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 093-332307 (2026-05-13)
hankintailmoitus (2026-05-15)
Kohde
Hankinnan laajuus
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 900 000 EUR 💰

Muutokset
Muut lisätiedot
Liite 5 Ratkaisuehdotus tallennettu docx-muodossa.
Muutoksen pääasiallinen syy: Julkaisijan virheen korjaaminen
Tiedot muutoksista
Muutettavan ilmoituksen edellinen versio: 88e79a1a-5307-4a81-8373-d2fe0b5c4e36-01
Lähde: OJS 2026/S 094-339099 (2026-05-15)
Ilmoitus tehdystä sopimuksesta (2026-08-28)
Kohde
Hankinnan laajuus
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 900 000 EUR 💰
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 852 432 EUR 💰
Myöntämisperusteet
Laatukriteeri (nimi): Laatu
Laatukriteeri (painotus): 60

Menettely
Painotustyyppi: Painotus (pisteinä, tarkka)

Sopimuksen tekeminen
Sopimus/erä myönnetään
Erän tunnistenumero: LOT-0000
Sopimuksen numero: TUNI AI-alustakumppani TAU/1026/2026
Sopimuksen tekopäivä: 2026-08-27 📅
Tietoa tarjouskilpailuista
Sähköisesti vastaanotettujen tarjousten määrä: 4
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Sopimuksen/osuuden kokonaisarvo: 852 432 EUR 💰
Tarjouksen tunniste: tenderReference-4952818-945014
Osan tai osien ryhmän tunniste: LOT-0000
Alihankintaa koskevat tiedot
Sopimus tehdään todennäköisesti alihankintana
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Gofore Finland Oy
Kansallinen rekisterinumero: 2384333-4
Postiosoite: Siltasaarenkatu 8-10
Postinumero: 00530
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Organisaation koko: Mikro, pieni tai keskisuuri
Lähde: OJS 2026/S 167-597013 (2026-08-28)