Tämän hankinnan kohteena on paperisten kirjelähetysten tulostaminen, kuorittaminen ja jakelupalvelu kokonaistoimituksena. Arvio vuoden 2026 paperisten kirjelähetysten vuosivolyymistä on noin 13 miljoonaa kirjettä. Tämän jälkeen kirjelähetysten määrän arvioidaan laskevan edelleen noin 30 % vuosittain. Hankittavaan palveluun sisältyy myös lomakesuunnittelupalvelu ja siihen liittyvä aineistonhallintajärjestelmän käyttöoikeus Verohallinnon nimeämille käyttäjille sekä painatuspalvelua. Hankittavaan palveluun sisältyy lisäksi kotimaan kirjelähetyskohtainen seurantapalvelu. Verohallinnon tavoitteena on käyttää seurantapalvelua mahdollisimman laajasti. Hankinta on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön liitteellä "Hankinnan kohteen kuvaus". Kilpailutuksen tavoitteena on valita yksi (1) toimittaja, joka pystyy toimittamaan Verohallinnon tarpeita vastaavat, suurivolyymiset tulostus-, kuoritus- ja jakelupalvelut kokonaistoimituksena laadukkaasti ja hinnaltaan edullisesti, sekä yksi (1) varatoimittaja, jonka kanssa voidaan tehdä sopimus, mikäli valittu toimittaja ei pysty tuottamaan palvelua. Sopimuksen on tavoitteena tulla voimaan 1.12.2026 toistaiseksi voimassaolevana. Hankinta on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön liitteellä "Hankinnan kohteen kuvaus".
hankintailmoitus (2026-08-24) Kohde Hankinnan laajuus
Otsikko: Tulostus-, kuoritus- ja jakelupalvelun hankinta
Viitenumero: VH/6821/02.10.01/2025
Lyhyt kuvaus:
Tämän hankinnan kohteena on paperisten kirjelähetysten tulostaminen, kuorittaminen ja jakelupalvelu kokonaistoimituksena. Arvio vuoden 2026 paperisten kirjelähetysten vuosivolyymistä on noin 13 miljoonaa kirjettä. Tämän jälkeen kirjelähetysten määrän arvioidaan laskevan edelleen noin 30 % vuosittain.
Hankittavaan palveluun sisältyy myös lomakesuunnittelupalvelu ja siihen liittyvä
aineistonhallintajärjestelmän käyttöoikeus Verohallinnon nimeämille käyttäjille sekä painatuspalvelua. Hankittavaan palveluun sisältyy lisäksi kotimaan kirjelähetyskohtainen seurantapalvelu. Verohallinnon tavoitteena on käyttää seurantapalvelua mahdollisimman laajasti.
Hankinta on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön liitteellä "Hankinnan kohteen kuvaus".
Kilpailutuksen tavoitteena on valita yksi (1) toimittaja, joka pystyy toimittamaan Verohallinnon tarpeita vastaavat, suurivolyymiset tulostus-, kuoritus- ja jakelupalvelut kokonaistoimituksena laadukkaasti ja hinnaltaan edullisesti, sekä yksi (1) varatoimittaja, jonka kanssa voidaan tehdä sopimus, mikäli
valittu toimittaja ei pysty tuottamaan palvelua. Sopimuksen on tavoitteena tulla voimaan 1.12.2026 toistaiseksi voimassaolevana.
Hankinta on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön liitteellä "Hankinnan kohteen kuvaus".
Tämän hankinnan kohteena on paperisten kirjelähetysten tulostaminen, kuorittaminen ja jakelupalvelu kokonaistoimituksena. Arvio vuoden 2026 paperisten kirjelähetysten vuosivolyymistä on noin 13 miljoonaa kirjettä. Tämän jälkeen kirjelähetysten määrän arvioidaan laskevan edelleen noin 30 % vuosittain.
Hankittavaan palveluun sisältyy myös lomakesuunnittelupalvelu ja siihen liittyvä
aineistonhallintajärjestelmän käyttöoikeus Verohallinnon nimeämille käyttäjille sekä painatuspalvelua. Hankittavaan palveluun sisältyy lisäksi kotimaan kirjelähetyskohtainen seurantapalvelu. Verohallinnon tavoitteena on käyttää seurantapalvelua mahdollisimman laajasti.
Hankinta on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön liitteellä "Hankinnan kohteen kuvaus".
Kilpailutuksen tavoitteena on valita yksi (1) toimittaja, joka pystyy toimittamaan Verohallinnon tarpeita vastaavat, suurivolyymiset tulostus-, kuoritus- ja jakelupalvelut kokonaistoimituksena laadukkaasti ja hinnaltaan edullisesti, sekä yksi (1) varatoimittaja, jonka kanssa voidaan tehdä sopimus, mikäli
valittu toimittaja ei pysty tuottamaan palvelua. Sopimuksen on tavoitteena tulla voimaan 1.12.2026 toistaiseksi voimassaolevana.
Hankinta on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön liitteellä "Hankinnan kohteen kuvaus".
Sopimustyyppi: Palvelut
Tuotteet/palvelut: Posti- ja televiestintäpalvelut📦
Suorituspaikkaa koskevat rajoitukset: Missä tahansa tietyn maan alueella
Kuvaus
Sisäinen tunniste: VH/6821/02.10.01/2025
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Lisätuotteet/palvelut: Painatus ja siihen liittyvät palvelut📦
Maa: Suomi 🇫🇮 Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 70
Laatukriteeri (nimi): Laatu
Laatukriteeri (painotus): 30
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0000
Menettely Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Hankintaan sovelletaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016).
Tarjouspyyntöasiakirjat ovat saatavilla suomen kielellä.
Hankintayksiköllä on oikeus keskeyttää hankintamenettely osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä (Hankintalain 125 §).
Hankintayksiköllä on oikeus olla hyväksymättä yhtäkään annetuista tarjouksista perustellusta syystä.
Jos hankinnasta on tehty valitus markkinaoikeuteen, hankintayksikkö voi järjestää hankinnan väliaikaisesti, jollei hankintaa voida sen luonteen vuoksi lykätä markkinaoikeuden käsittelyn ajaksi (Hankintalain 153 §).
Hankintayksikkö ei suorita korvausta tarjoajille tarjouksen laatimisesta tai osallistumisesta hankintamenettelyyn. Hankintayksikkö ei suorita korvausta tarjoajille mahdollisten tuotteiden mallikappaleiden valmistamisesta ja/tai toimittamisesta, eikä mallikappaleita palauteta.
HANKINTAMENETTELYN VAIHEET:
1) Tarjouspyynnön julkaisu
2) Lisätietokysymysten käsittely
3) Tarjousten vastaanotto
4) Tarjousten avaaminen tarjousajan päätyttyä
5) Tarjoajien soveltuvuuden tarkistaminen
6) Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden tarkistaminen
7) Tarjousten pisteytys ja vertailu
8) Mahdollisten voittajan soveltuvuutta koskevien todistusten ja selvitysten pyytäminen ja tarkistaminen
9) Hankintapäätöksen laatiminen ja tiedoksianto
10) Oikaisuvaatimus-, valitus- ja odotusaika
11) Hankintasopimuksen viimeistely ja allekirjoittaminen
12) Sopimuksen voimaantulo
Esitetty kulku on hankintayksikön sitoumukseton ja alustava arvio hankintamenettelyn vaiheistuksesta.
Mikäli tarjouskilpailussa saadaan vain tarjouksia, jotka eivät vastaa tarjouspyyntöä, tai jos tarjouksia ei voida hyväksyä, hankintayksikkö voi siirtyä suoraan neuvottelumenettelyyn ilman uuden hankintailmoituksen julkaisemista. Tällöin neuvottelumenettelyyn otetaan mukaan kaikki ne tarjoajat, jotka täyttävät asetetut vähimmäisvaatimukset ja jotka ovat edeltävässä menettelyssä tehneet muotovaatimusten mukaisen tarjouksen. Verohallinto
varaa itselleen hankintalain 35 §:n 2. momentissa tarkoitetulla tavalla oikeuden vertailla ja valita alustavan tarjouksen perusteella sopimustoimittajan ilman neuvotteluja.
Hankintaan sovelletaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016).
Tarjouspyyntöasiakirjat ovat saatavilla suomen kielellä.
Hankintayksiköllä on oikeus keskeyttää hankintamenettely osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä (Hankintalain 125 §).
Hankintayksiköllä on oikeus olla hyväksymättä yhtäkään annetuista tarjouksista perustellusta syystä.
Jos hankinnasta on tehty valitus markkinaoikeuteen, hankintayksikkö voi järjestää hankinnan väliaikaisesti, jollei hankintaa voida sen luonteen vuoksi lykätä markkinaoikeuden käsittelyn ajaksi (Hankintalain 153 §).
Hankintayksikkö ei suorita korvausta tarjoajille tarjouksen laatimisesta tai osallistumisesta hankintamenettelyyn. Hankintayksikkö ei suorita korvausta tarjoajille mahdollisten tuotteiden mallikappaleiden valmistamisesta ja/tai toimittamisesta, eikä mallikappaleita palauteta.
HANKINTAMENETTELYN VAIHEET:
1) Tarjouspyynnön julkaisu
2) Lisätietokysymysten käsittely
3) Tarjousten vastaanotto
4) Tarjousten avaaminen tarjousajan päätyttyä
5) Tarjoajien soveltuvuuden tarkistaminen
6) Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden tarkistaminen
7) Tarjousten pisteytys ja vertailu
8) Mahdollisten voittajan soveltuvuutta koskevien todistusten ja selvitysten pyytäminen ja tarkistaminen
9) Hankintapäätöksen laatiminen ja tiedoksianto
10) Oikaisuvaatimus-, valitus- ja odotusaika
11) Hankintasopimuksen viimeistely ja allekirjoittaminen
12) Sopimuksen voimaantulo
Esitetty kulku on hankintayksikön sitoumukseton ja alustava arvio hankintamenettelyn vaiheistuksesta.
Mikäli tarjouskilpailussa saadaan vain tarjouksia, jotka eivät vastaa tarjouspyyntöä, tai jos tarjouksia ei voida hyväksyä, hankintayksikkö voi siirtyä suoraan neuvottelumenettelyyn ilman uuden hankintailmoituksen julkaisemista. Tällöin neuvottelumenettelyyn otetaan mukaan kaikki ne tarjoajat, jotka täyttävät asetetut vähimmäisvaatimukset ja jotka ovat edeltävässä menettelyssä tehneet muotovaatimusten mukaisen tarjouksen. Verohallinto
varaa itselleen hankintalain 35 §:n 2. momentissa tarkoitetulla tavalla oikeuden vertailla ja valita alustavan tarjouksen perusteella sopimustoimittajan ilman neuvotteluja.
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-09-21 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-09-21 09:05:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 8 kuukautta Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-09-21 09:05:00 📅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-07 09:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (prosentteina, tarkka)