Etelä-Savon hyvinvointialue, Eloisa, pyytää tarjouksia toimistotarvikkeista tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Toimituskohteet ovat Etelä-Savon hyvinvointialueen toimipisteet. Toimipisteet sijaitsevat Hirvensalmella, Juvalla, Kangasniemellä, Mikkelissä, Mäntyharjulla, Puumalassa, Savonlinnassa, Sulkavalla, Enonkoskella, Rantasalmella ja Pieksämäellä. Toimitustapoja ovat: 1. toimittajan hyllytyspalvelu (täyttöpalvelu). Mikkelin keskussairaalassa ja Savonlinnan sairaalassa on toimistotarvikekaapit/huone, joissa on tietty perustuotevalikoima yleisimmin käytettäviä toimistotarvikkeita. Toimittaja täyttää kerran kuukaudessa toimistotarvikekaappien/huoneen sisällöt. Tuotevalikoimaa muutetaan tarpeen mukaan. Hyllytyspaikkojen määrä on Mikkelissä 2 ja Savonlinnassa 1. Toimittajan kanssa yhteistyössä voidaan suunnitella hyllytyspaikkojen määrä. Täyttöpalvelussa tuotteita ei tilata vaan toimittaja täydentää varaston. Toimittajan pitää seurata itsenäisesti varaston kulutusta ja arvioida ja tilata tarvittavat tuotemäärät aikaisintaan viikkoa ennen seuraavaa toimitusta. 2. tilaaminen verkkokaupasta. Tilaajalla on nimetty henkilöt, joilla on oikeus tilata toimittajan verkkokaupasta tuotteita. Toimittaja perustaa ja ylläpitää käyttäjätunnukset tilaajalle. Verkkokaupan kautta tilataan tuotteita, joita ei ole toimistotarvikekaapissa. Verkkokaupan sisältö sovitaan erikseen yhdessä toimittajan ja tilaajan kesken. Tuotevalikoimaa voidaan muuttaa tarpeen mukaan. Kaikki yksiköt tilaavat verkkokaupan kautta tuotteita. Verkkokauppatilaukset toimitetaan kahden viikon välein eli toimittaja voi koota kahden viikon tilaukset samaan toimitukseen. Tuotteet tulee pakata tilauskohtaisesti. Toimitustavat on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
hankintailmoitus (2026-08-31) Kohde Hankinnan laajuus
Otsikko: Toimistotarvikkeet
Viitenumero: 5647/02.08.00.00.01/2026
Lyhyt kuvaus:
Etelä-Savon hyvinvointialue, Eloisa, pyytää tarjouksia toimistotarvikkeista tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Toimituskohteet ovat Etelä-Savon hyvinvointialueen toimipisteet. Toimipisteet sijaitsevat Hirvensalmella, Juvalla, Kangasniemellä, Mikkelissä, Mäntyharjulla, Puumalassa, Savonlinnassa, Sulkavalla, Enonkoskella, Rantasalmella ja Pieksämäellä.
Toimitustapoja ovat:
1. toimittajan hyllytyspalvelu (täyttöpalvelu). Mikkelin keskussairaalassa ja Savonlinnan sairaalassa on toimistotarvikekaapit/huone, joissa on tietty perustuotevalikoima yleisimmin käytettäviä toimistotarvikkeita. Toimittaja täyttää kerran kuukaudessa toimistotarvikekaappien/huoneen sisällöt. Tuotevalikoimaa muutetaan tarpeen mukaan. Hyllytyspaikkojen määrä on Mikkelissä 2 ja Savonlinnassa 1. Toimittajan kanssa yhteistyössä voidaan suunnitella hyllytyspaikkojen määrä. Täyttöpalvelussa tuotteita ei tilata vaan toimittaja täydentää varaston.
Toimittajan pitää seurata itsenäisesti varaston kulutusta ja arvioida ja tilata tarvittavat tuotemäärät aikaisintaan viikkoa ennen seuraavaa toimitusta.
2. tilaaminen verkkokaupasta. Tilaajalla on nimetty henkilöt, joilla on oikeus tilata toimittajan verkkokaupasta tuotteita. Toimittaja
perustaa ja ylläpitää käyttäjätunnukset tilaajalle. Verkkokaupan kautta tilataan tuotteita, joita ei ole toimistotarvikekaapissa.
Verkkokaupan sisältö sovitaan erikseen yhdessä toimittajan ja tilaajan kesken. Tuotevalikoimaa voidaan muuttaa tarpeen
mukaan. Kaikki yksiköt tilaavat verkkokaupan kautta tuotteita. Verkkokauppatilaukset toimitetaan kahden viikon välein eli toimittaja voi koota kahden viikon tilaukset samaan toimitukseen. Tuotteet tulee pakata tilauskohtaisesti.
Toimitustavat on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Etelä-Savon hyvinvointialue, Eloisa, pyytää tarjouksia toimistotarvikkeista tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Toimituskohteet ovat Etelä-Savon hyvinvointialueen toimipisteet. Toimipisteet sijaitsevat Hirvensalmella, Juvalla, Kangasniemellä, Mikkelissä, Mäntyharjulla, Puumalassa, Savonlinnassa, Sulkavalla, Enonkoskella, Rantasalmella ja Pieksämäellä.
Toimitustapoja ovat:
1. toimittajan hyllytyspalvelu (täyttöpalvelu). Mikkelin keskussairaalassa ja Savonlinnan sairaalassa on toimistotarvikekaapit/huone, joissa on tietty perustuotevalikoima yleisimmin käytettäviä toimistotarvikkeita. Toimittaja täyttää kerran kuukaudessa toimistotarvikekaappien/huoneen sisällöt. Tuotevalikoimaa muutetaan tarpeen mukaan. Hyllytyspaikkojen määrä on Mikkelissä 2 ja Savonlinnassa 1. Toimittajan kanssa yhteistyössä voidaan suunnitella hyllytyspaikkojen määrä. Täyttöpalvelussa tuotteita ei tilata vaan toimittaja täydentää varaston.
Toimittajan pitää seurata itsenäisesti varaston kulutusta ja arvioida ja tilata tarvittavat tuotemäärät aikaisintaan viikkoa ennen seuraavaa toimitusta.
2. tilaaminen verkkokaupasta. Tilaajalla on nimetty henkilöt, joilla on oikeus tilata toimittajan verkkokaupasta tuotteita. Toimittaja
perustaa ja ylläpitää käyttäjätunnukset tilaajalle. Verkkokaupan kautta tilataan tuotteita, joita ei ole toimistotarvikekaapissa.
Verkkokaupan sisältö sovitaan erikseen yhdessä toimittajan ja tilaajan kesken. Tuotevalikoimaa voidaan muuttaa tarpeen
mukaan. Kaikki yksiköt tilaavat verkkokaupan kautta tuotteita. Verkkokauppatilaukset toimitetaan kahden viikon välein eli toimittaja voi koota kahden viikon tilaukset samaan toimitukseen. Tuotteet tulee pakata tilauskohtaisesti.
Toimitustavat on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Sopimustyyppi: Tavarat
Tuotteet/palvelut: Toimistotarvikkeet📦 Kuvaus
Sisäinen tunniste: 5647/02.08.00.00.01/2026
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Lisätietoja:
Tarjoajan tulee tarjota kokonaisuutta. Osatarjouksia ei hyväksytä. Vaihtoehtoisia tai rinnakkaisia tarjouksia ei hyväksytä. Hankintaa ei ole jaettu osiin, sillä hankinnan jakaminen osiin ei ole hankinnan luonteen ja toteuttamistavan sekä kokonaisvastuun ja hallintokustannusten vuoksi perustellusta syystä mahdollista. Hankinta on yksi kokonaisuus eli toimistotarvikkeet. Jos toimistotarvikkeita tilattaisiin usealta toimittajalta ja verkkokauppoja erillisine käyttäjätunnuksineen ja tilaustapoineen olisi käytössä useampia, nostaisi se merkittävästi hankintayksikön hallintokustannuksia. Toimistotarvikkeiden jakaminen useampaan osaan nostaisi myös toimistotarvikkeiden hintaa, kun yhdeltä toimittajalta tehdyt tilausmäärät olisivat pienempiä ja siten yksikkökustannukset isompia. Määritelty kokonaisuus tukee toimitusta ja sopimuksen koordinointia sopimuskaudella.
Sopimuskausi on tavoite aloittaa 1.1.2027. Sopimus on voimassa kolme vuotta. Sopimusta on mahdollisuus jatkaa vuoden pituisella optiokaudella entisin sopimusehdoin eli yhteensä sopimus voi olla voimassa enintään neljä vuotta (48 kk).
Tarjoajan tulee tarjota kokonaisuutta. Osatarjouksia ei hyväksytä. Vaihtoehtoisia tai rinnakkaisia tarjouksia ei hyväksytä. Hankintaa ei ole jaettu osiin, sillä hankinnan jakaminen osiin ei ole hankinnan luonteen ja toteuttamistavan sekä kokonaisvastuun ja hallintokustannusten vuoksi perustellusta syystä mahdollista. Hankinta on yksi kokonaisuus eli toimistotarvikkeet. Jos toimistotarvikkeita tilattaisiin usealta toimittajalta ja verkkokauppoja erillisine käyttäjätunnuksineen ja tilaustapoineen olisi käytössä useampia, nostaisi se merkittävästi hankintayksikön hallintokustannuksia. Toimistotarvikkeiden jakaminen useampaan osaan nostaisi myös toimistotarvikkeiden hintaa, kun yhdeltä toimittajalta tehdyt tilausmäärät olisivat pienempiä ja siten yksikkökustannukset isompia. Määritelty kokonaisuus tukee toimitusta ja sopimuksen koordinointia sopimuskaudella.
Sopimuskausi on tavoite aloittaa 1.1.2027. Sopimus on voimassa kolme vuotta. Sopimusta on mahdollisuus jatkaa vuoden pituisella optiokaudella entisin sopimusehdoin eli yhteensä sopimus voi olla voimassa enintään neljä vuotta (48 kk).
Edistettävä sosiaalinen tavoite: Oikeudenmukaiset työolot
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Etelä-Savo
🏙️
Kesto: 48 kuukautta
Sopimuksen optiokausien enimmäismäärä: 1
Lisätietoja uusimisesta:
Sopimusta on mahdollisuus jatkaa vuoden pituisella optiokaudella entisin sopimusehdoin.
Tietoa vaihtoehdoista
Vaihtoehdot ✅
Vaihtoehtojen kuvaus: Tarjouspyynnön mukaisesti.
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0000
Menettely Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Kyseessä on lain julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016) 32 § mukainen avoin menettely:
Avoimessa menettelyssä hankintayksikkö julkaisee hankintailmoituksen ja asettaa saataville tarjouspyynnön, joiden perusteella kaikki halukkaat toimittajat voivat tehdä tarjouksen.
Tarjousten ja tarjoajien tarkistaminen
Ennen tarjousten valintaa hankintayksikön tarkistaa hankintalain 79 §:n mukaisesti, että seuraavat edellytykset täyttyvät:
1) tarjous on hankintailmoituksessa ja hankinta-asiakirjoissa asetettujen vaatimusten, ehtojen ja perusteiden mukainen;
2) tarjouksen on antanut tarjoaja, jota ei ole suljettu menettelyn ulkopuolelle 80 tai 81 §:n nojalla ja joka täyttää hankintayksikön asettamat 83 §:ssä tarkoitetut soveltuvuusvaatimukset.
Avoimessa menettelyssä hankintayksikkö voi tarkistaa tarjousten vaatimustenmukaisuuden ja vertailla tarjoukset ennen 2 kohdassa tarkoitettua tarkistamista. Hankintasopimusta ei kuitenkaan voida tehdä sellaisen tarjoajan kanssa, joka olisi tullut sulkea menettelystä 80 §:n nojalla tai joka ei täytä hankintayksikön asettamia soveltuvuusvaatimuksia.
Hankintayksikkö voi päättää olla tekemättä hankintasopimusta 93 §:ssä tarkoitetun kokonaistaloudellisesti edullisimman tarjouksen jättäneen tarjoajan kanssa, jos se on todennut, ettei tarjous ole 81 §:n 1 momentin 5 kohdassa tarkoitettujen ympäristö-, sosiaali- ja työoikeudellisten velvoitteiden mukainen.
Hankintayksikkö voi myös milloin tahansa hankintamenettelyn aikana pyytää tarjoajia toimittamaan kaikki tai osan selvityksistä sen tutkimiseksi, koskeeko tarjoajaa 80 §:ssä tai 81 §:ssä tarkoitettu poissulkemisperuste.
Kyseessä on lain julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016) 32 § mukainen avoin menettely:
Avoimessa menettelyssä hankintayksikkö julkaisee hankintailmoituksen ja asettaa saataville tarjouspyynnön, joiden perusteella kaikki halukkaat toimittajat voivat tehdä tarjouksen.
Tarjousten ja tarjoajien tarkistaminen
Ennen tarjousten valintaa hankintayksikön tarkistaa hankintalain 79 §:n mukaisesti, että seuraavat edellytykset täyttyvät:
1) tarjous on hankintailmoituksessa ja hankinta-asiakirjoissa asetettujen vaatimusten, ehtojen ja perusteiden mukainen;
2) tarjouksen on antanut tarjoaja, jota ei ole suljettu menettelyn ulkopuolelle 80 tai 81 §:n nojalla ja joka täyttää hankintayksikön asettamat 83 §:ssä tarkoitetut soveltuvuusvaatimukset.
Avoimessa menettelyssä hankintayksikkö voi tarkistaa tarjousten vaatimustenmukaisuuden ja vertailla tarjoukset ennen 2 kohdassa tarkoitettua tarkistamista. Hankintasopimusta ei kuitenkaan voida tehdä sellaisen tarjoajan kanssa, joka olisi tullut sulkea menettelystä 80 §:n nojalla tai joka ei täytä hankintayksikön asettamia soveltuvuusvaatimuksia.
Hankintayksikkö voi päättää olla tekemättä hankintasopimusta 93 §:ssä tarkoitetun kokonaistaloudellisesti edullisimman tarjouksen jättäneen tarjoajan kanssa, jos se on todennut, ettei tarjous ole 81 §:n 1 momentin 5 kohdassa tarkoitettujen ympäristö-, sosiaali- ja työoikeudellisten velvoitteiden mukainen.
Hankintayksikkö voi myös milloin tahansa hankintamenettelyn aikana pyytää tarjoajia toimittamaan kaikki tai osan selvityksistä sen tutkimiseksi, koskeeko tarjoajaa 80 §:ssä tai 81 §:ssä tarkoitettu poissulkemisperuste.
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-10-05 06:00:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Sähköinen laskutus: Sallittu
Sähköistä tilaamista käytetään ✅
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-16 13:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Kiintolukutyyppi: Kiinteä arvo (yhteensä)
Tarjoajan tulee tarjota kokonaisuutta. Osatarjouksia ei hyväksytä. Vaihtoehtoisia tai rinnakkaisia tarjouksia ei hyväksytä. Hankintaa ei ole jaettu osiin, sillä hankinnan jakaminen osiin ei ole hankinnan luonteen ja toteuttamistavan sekä kokonaisvastuun ja hallintokustannusten vuoksi perustellusta syystä mahdollista. Hankinta on yksi kokonaisuus eli toimistotarvikkeet. Jos toimistotarvikkeita tilattaisiin usealta toimittajalta ja verkkokauppoja erillisine käyttäjätunnuksineen ja tilaustapoineen olisi käytössä useampia, nostaisi se merkittävästi hankintayksikön hallintokustannuksia. Toimistotarvikkeiden jakaminen useampaan osaan nostaisi myös toimistotarvikkeiden hintaa, kun yhdeltä toimittajalta tehdyt tilausmäärät olisivat pienempiä ja siten yksikkökustannukset isompia. Määritelty kokonaisuus tukee toimitusta ja sopimuksen koordinointia sopimuskaudella.
Sopimuskausi on tavoite aloittaa 1.1.2027. Sopimus on voimassa kolme vuotta. Sopimusta on mahdollisuus jatkaa vuoden pituisella optiokaudella entisin sopimusehdoin eli yhteensä sopimus voi olla voimassa enintään neljä vuotta (48 kk).
Tarjoajan tulee tarjota kokonaisuutta. Osatarjouksia ei hyväksytä. Vaihtoehtoisia tai rinnakkaisia tarjouksia ei hyväksytä. Hankintaa ei ole jaettu osiin, sillä hankinnan jakaminen osiin ei ole hankinnan luonteen ja toteuttamistavan sekä kokonaisvastuun ja hallintokustannusten vuoksi perustellusta syystä mahdollista. Hankinta on yksi kokonaisuus eli toimistotarvikkeet. Jos toimistotarvikkeita tilattaisiin usealta toimittajalta ja verkkokauppoja erillisine käyttäjätunnuksineen ja tilaustapoineen olisi käytössä useampia, nostaisi se merkittävästi hankintayksikön hallintokustannuksia. Toimistotarvikkeiden jakaminen useampaan osaan nostaisi myös toimistotarvikkeiden hintaa, kun yhdeltä toimittajalta tehdyt tilausmäärät olisivat pienempiä ja siten yksikkökustannukset isompia. Määritelty kokonaisuus tukee toimitusta ja sopimuksen koordinointia sopimuskaudella.
Sopimuskausi on tavoite aloittaa 1.1.2027. Sopimus on voimassa kolme vuotta. Sopimusta on mahdollisuus jatkaa vuoden pituisella optiokaudella entisin sopimusehdoin eli yhteensä sopimus voi olla voimassa enintään neljä vuotta (48 kk).
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero: 3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa
🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi📧
Puhelin: +358 295643300📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus🌏 Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista): Hankintalain mukaisesti
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 168-601768 (2026-08-31)