Toijala-Tampere lisäraiteet, ympäristövaikutusten arviointi ja ratatekninen suunnitelma
Väylävirasto
Hankinta sisältää Toijala-Tampere lisäraiteiden ympäristövaikutusten arvioinnin ja yleissuunnitelmatasoisen ratateknisen suunnitelman laatimisen. Suunnittelualue alkaa ennen Toijalan liikennepaikkaa ja päättyy Tampereen liikennepaikalle lisäraiteiden aiheuttamien muutosten vaatimaan sijaintiin. Toijala-Tampere lisäraiteista ei ole olemassa aiempia suunnitteluvaiheita. Tehtävänä on laatia yleissuunnitelmatasoinen ratatekninen suunnitelma, mutta tätä suunnitelmaa ei viedä hallinnolliseen käsittelyyn. YVA-arviointi ja -prosessi tehdään normaaliin tapaan ja kaikki sen edellyttämät tehtävät kuuluvat tämän työn sisältöön. Hankinnan sisältö on määritelty tarkemmin tarjouspyyntöasiakirjoissa.
MääräaikaTarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2026-08-26. Hankinta julkaistiin 2026-06-09.
Kuka? Mitä? Missä?| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-06-09 | hankintailmoitus |
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Toijala-Tampere lisäraiteet, ympäristövaikutusten arviointi ja ratatekninen suunnitelma
Viitenumero:
VÄYLÄ/2461/Vv-02.01.00/2026
Lyhyt kuvaus:
Tuotteet/palvelut: Arkkitehti-, rakennus-, insinööri- ja tarkastuspalvelut 📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 3 000 000 EUR 💰
Suorituspaikkaa koskevat rajoitukset: Missä tahansa tietyn maan alueella
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
VÄYLÄ/2461/Vv-02.01.00/2026
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Maa: Suomi 🇫🇮
Kesto: 36 kuukautta
Sopimuksen optiokausien enimmäismäärä: 0
Myöntämisperusteet
Laatukriteeri (nimi): Tarjouksen laatuosa
Laatukriteeri (painotus): 50
Hinta ✅
Hinta (painotus): 50
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/25/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-08-26 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-08-26 09:05:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 3 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-08-26 09:05:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-08-11 20:59:00 📅
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (prosentteina, tarkka)
Tarjouspyynnön ehdot
Sopimukseen sisältyy suoritusehtoja ✅
Oikeudelliset, taloudelliset, rahoitukselliset ja tekniset tiedot
Osallistumisehdot
Tärkeimmät rahoitusehdot ja maksujärjestelyt ja/tai viittaus niitä koskeviin säännöksiin: Ei käytössä.
Sopimukseen liittyvät ehdot
Sopimuksen täytäntöönpanoehdot:
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Väylävirasto
Kansallinen rekisterinumero:
1010547-1
Yksikkö: Helsinki
Postiosoite: Opastinsilta 12 A
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Ruutiainen Marketta
Sähköposti: marketta.ruutiainen@vayla.fi 📧
Puhelin: +358 295343285 📞
URL: http://www.vayla.fi 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Julkisoikeudellinen yhteisö
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Rautatiepalvelut
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/vayla?id=610212&tpk=061efc13-65d4-40db-9cba-d7cfe65e99ec 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/vayla?id=610212&tpk=061efc13-65d4-40db-9cba-d7cfe65e99ec 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: http://www.oikeus.fi/markkinaoikeus 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Arvostelurunko
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista):
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 110-396339 (2026-06-09)
- Arkkitehti-, rakennus-, insinööri- ja tarkastuspalvelut (>20 uudet hankinnat)