Puolustusvoimien logistiikkalaitos (jäljempänä Hankintayksikkö) pyytää tarjoustanne tiedonsiirtolaitteiden koteloiden hankinnasta Puolustusvoimille tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Hankinnan kohteena on 88kpl tiedonsiirtolaitteiden koteloita. Kotelot toimivat tiedonsiirtolaitteiden suojana käytön, varastoinnin ja kuljetuksen aikana. Hankinta jakautuu vuosille 2026-2028 seuraavasti: 44kpl vuonna 2026-2027 44kpl vuonna 2027-2028 Hankintaan sisältyy lisähankintavaraus (optio) yhteensä 12 kappaleelle vuosille 2027-2028. Optioihin sovelletaan hankintasopimuksen ehtoja. Optioiden lunastus on täysin tilaajan harkinnassa. Tilaaja voi lunastaa optiot kokonaan tai osittain. Optioiden viimeinen lunastuspäivä on 31.12.2028.
hankintailmoitus (2026-09-01) Kohde Hankinnan laajuus
Otsikko: Tiedonsiirtolaitteiden kotelot
Viitenumero: 2587/2026
Lyhyt kuvaus:
Puolustusvoimien logistiikkalaitos (jäljempänä Hankintayksikkö) pyytää tarjoustanne tiedonsiirtolaitteiden koteloiden hankinnasta Puolustusvoimille tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Hankinnan kohteena on 88kpl tiedonsiirtolaitteiden koteloita. Kotelot toimivat tiedonsiirtolaitteiden suojana käytön, varastoinnin ja kuljetuksen aikana.
Hankinta jakautuu vuosille 2026-2028 seuraavasti:
44kpl vuonna 2026-2027
44kpl vuonna 2027-2028
Hankintaan sisältyy lisähankintavaraus (optio) yhteensä 12 kappaleelle vuosille 2027-2028. Optioihin sovelletaan hankintasopimuksen ehtoja. Optioiden lunastus on täysin tilaajan harkinnassa. Tilaaja voi lunastaa optiot kokonaan tai osittain. Optioiden viimeinen lunastuspäivä on 31.12.2028.
Puolustusvoimien logistiikkalaitos (jäljempänä Hankintayksikkö) pyytää tarjoustanne tiedonsiirtolaitteiden koteloiden hankinnasta Puolustusvoimille tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Hankinnan kohteena on 88kpl tiedonsiirtolaitteiden koteloita. Kotelot toimivat tiedonsiirtolaitteiden suojana käytön, varastoinnin ja kuljetuksen aikana.
Hankinta jakautuu vuosille 2026-2028 seuraavasti:
44kpl vuonna 2026-2027
44kpl vuonna 2027-2028
Hankintaan sisältyy lisähankintavaraus (optio) yhteensä 12 kappaleelle vuosille 2027-2028. Optioihin sovelletaan hankintasopimuksen ehtoja. Optioiden lunastus on täysin tilaajan harkinnassa. Tilaaja voi lunastaa optiot kokonaan tai osittain. Optioiden viimeinen lunastuspäivä on 31.12.2028.
Sopimustyyppi: Tavarat
Tuotteet/palvelut: Suojakotelot📦
Arvioitu arvo ilman arvonlisäveroa: 350 000 EUR 💰
Kuvaus
Sisäinen tunniste: 2587/2026
Postiosoite: Tavara-asema Kennäälä
Postinumero: 41160
Postitoimipaikka: Tikkakoski
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Keski-Suomi
🏙️
Kesto: 24 kuukautta Tietoa vaihtoehdoista
Vaihtoehdot ✅
Vaihtoehtojen kuvaus:
Hankintaan sisältyy lisähankintavaraus (optio) yhteensä 12 kappaleelle vuosille 2027-2028. Optioihin sovelletaan hankintasopimuksen ehtoja. Optioiden lunastus on täysin tilaajan harkinnassa. Tilaaja voi lunastaa optiot kokonaan tai osittain. Optioiden viimeinen lunastuspäivä on 31.12. 2028.
Hankintaan sisältyy lisähankintavaraus (optio) yhteensä 12 kappaleelle vuosille 2027-2028. Optioihin sovelletaan hankintasopimuksen ehtoja. Optioiden lunastus on täysin tilaajan harkinnassa. Tilaaja voi lunastaa optiot kokonaan tai osittain. Optioiden viimeinen lunastuspäivä on 31.12. 2028.
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0000
Menettely Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Tarjouskilpailu toteutetaan avoimena EU-hankintamenettelynä julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016, myöh. hankintalaki) mukaisesti.
Hankintaa ei jaeta eri Tarjoajien kesken. Hankinnan kohteen ylläpidon ja käytettävyyden turvaamiseksi hankintaa ei ole mahdollista jakaa osiin.
Tarjous tulee toimittaa suomen kielellä.
Tarjouksen laatimisesta ja jättämisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjoaja vastaa itse sille tarjouskilpailuun osallistumisesta aiheutuvista kustannuksista.
Ennen tarjousten käsittelyä tarkastetaan, täyttävätkö tarjoajat hankintayksikön asettamat soveltuvuusvaatimukset.
Tarjouskilpailusta suljetaan pois ne tarjoajat, jotka eivät täytä soveltuvuusvaatimuksia tai joita koskevat hankintalain 80 §:ssä ilmoitetut poissulkemisperusteet. Tarjouskilpailusta voidaan sulkea myös tarjoaja, jota koskee hankintalain 81 §:ssä mainitut poissulkemisperusteet.
Hankinnan vaiheet ovat seuraavat:
1. Hankintailmoitus sähköisellä ilmoituskanavalla (HILMA)
2. Lisäkysymysten esittäminen
3. Hankintayksikön vastaukset lisäkysymyksiin
4. Tarjousten jättäminen
5. Tarjousten käsitteleminen
a. Tarjousten avaaminen
b. Tarjoajien soveltuvuuden tarkastaminen
c. Tarjouksen tarjouspyynnön mukaisuuden tarkastaminen
d. Tarjousten vertailu
6. Hankintapäätöksen tekeminen ja tiedoksianto
7. Hankintasopimuksen allekirjoittaminen
Tarjousten vertailu tehdään Päätöksenteon perusteet -kohdassa ilmoitetulla tavalla.
Tarjouskilpailu toteutetaan avoimena EU-hankintamenettelynä julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016, myöh. hankintalaki) mukaisesti.
Hankintaa ei jaeta eri Tarjoajien kesken. Hankinnan kohteen ylläpidon ja käytettävyyden turvaamiseksi hankintaa ei ole mahdollista jakaa osiin.
Tarjous tulee toimittaa suomen kielellä.
Tarjouksen laatimisesta ja jättämisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjoaja vastaa itse sille tarjouskilpailuun osallistumisesta aiheutuvista kustannuksista.
Ennen tarjousten käsittelyä tarkastetaan, täyttävätkö tarjoajat hankintayksikön asettamat soveltuvuusvaatimukset.
Tarjouskilpailusta suljetaan pois ne tarjoajat, jotka eivät täytä soveltuvuusvaatimuksia tai joita koskevat hankintalain 80 §:ssä ilmoitetut poissulkemisperusteet. Tarjouskilpailusta voidaan sulkea myös tarjoaja, jota koskee hankintalain 81 §:ssä mainitut poissulkemisperusteet.
Hankinnan vaiheet ovat seuraavat:
1. Hankintailmoitus sähköisellä ilmoituskanavalla (HILMA)
2. Lisäkysymysten esittäminen
3. Hankintayksikön vastaukset lisäkysymyksiin
4. Tarjousten jättäminen
5. Tarjousten käsitteleminen
a. Tarjousten avaaminen
b. Tarjoajien soveltuvuuden tarkastaminen
c. Tarjouksen tarjouspyynnön mukaisuuden tarkastaminen
d. Tarjousten vertailu
6. Hankintapäätöksen tekeminen ja tiedoksianto
7. Hankintasopimuksen allekirjoittaminen
Tarjousten vertailu tehdään Päätöksenteon perusteet -kohdassa ilmoitetulla tavalla.
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-10-05 11:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-10-05 11:15:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 4 kuukautta Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-10-05 11:15:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-16 13:00:00 📅
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (prosentteina, tarkka)
Täydentävät tiedot Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero: 3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa
🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi📧
Puhelin: +358 295643300📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi🌏 Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä Sama kuin: Nimi ja osoitteet Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista):
Muutoksenhakumenettelyn määräaikoja koskevat tarkat tiedot ilmoitetaan hankintapäätöksessä.