Talvityökonepalvelut, Mestar Kuopio Oy

Sansia Oy

Sansia Oy pyytää MESTAR Kuopio Oy:n puolesta tarjouksia puitejärjestelyyn talvityökonepalveluista kuljettajineen. Sopimuskausi on 1.10.2026 – 30.4.2028, jonka lisäksi sopimukseen sisältyy optio talvikausille 2028-2030. Työt sijoittuvat talvikausille aikavälillä 1.10. - 30.4. Hankinta on jaettu kolmeen osa-alueeseen: 1. Tiehöylä 2. Pyöräkuormaaja 3. Traktori tai taajamakone Tarjoaja voi jättää tarjouksia yhteen tai useampaan osa-alueeseen. Yhteen osa-alueeseen voi tarjota useampaa konetta erillisillä tarjouksilla. Puitejärjestelyyn valitaan kahdeksan (8) eniten pisteitä saanutta konetta jokaiseen osa-alueeseen.

Määräaika

Tarjousten vastaanottamisen määräaika oli 2026-05-25. Hankinta julkaistiin 2026-04-22.

Toimittajat

Seuraavat toimittajat mainitaan hankintapäätöksissä tai muissa hankinta-asiakirjoissa:

Kuka? Mitä? Missä?
Hankintojen historia
Päivämäärä Asiakirja
2026-04-22 hankintailmoitus
2026-08-18 Ilmoitus tehdystä sopimuksesta
hankintailmoitus (2026-04-22)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Talvityökonepalvelut, Mestar Kuopio Oy
Viitenumero: 606500
Lyhyt kuvaus:
Sansia Oy pyytää MESTAR Kuopio Oy:n puolesta tarjouksia puitejärjestelyyn talvityökonepalveluista kuljettajineen. Sopimuskausi on 1.10.2026 – 30.4.2028, jonka lisäksi sopimukseen sisältyy optio talvikausille 2028-2030. Työt sijoittuvat talvikausille aikavälillä 1.10. - 30.4. Hankinta on jaettu kolmeen osa-alueeseen: 1. Tiehöylä 2. Pyöräkuormaaja 3. Traktori tai taajamakone Tarjoaja voi jättää tarjouksia yhteen tai useampaan osa-alueeseen. Yhteen osa-alueeseen voi tarjota useampaa konetta erillisillä tarjouksilla. Puitejärjestelyyn valitaan kahdeksan (8) eniten pisteitä saanutta konetta jokaiseen osa-alueeseen.
Näytä lisää
Sopimustyyppi: Palvelut
Tuotteet/palvelut: Lumenaurauspalvelut 📦
Tietoa eristä
Tämä sopimus on jaettu osiin
Yhdelle tarjoajalle myönnettävien erien enimmäismäärä: 3
Tarjouksia voidaan jättää enintään yhtä erää varten: 3

1️⃣
Sisäinen tunniste: 1-0
Otsikko: Osa 1. Tiehöylä
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille)
Hankinnan kuvaus: Katujen auraus ja polanteen poisto
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Pohjois-Savo 🏙️
Kesto
Aloituspäivä: 2026-10-01 📅
Loppupäivä: 2028-04-30 📅
Myöntämisperusteet
Hinta
Hinta (painotus): 100
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0001

2️⃣
Sisäinen tunniste: 2-1
Otsikko: Osa 2. Pyöräkuormaaja
Hankinnan kuvaus:
Tonttikatujen auraus Lisätehtävät: Muut talvikunnossapitotyöt
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0002

3️⃣
Sisäinen tunniste: 3-2
Otsikko: Osa 3. Traktori tai taajamakone
Hankinnan kuvaus:
Tonttikatujen ja jalankulkukäytävien auraus ja hiekoitus Lisätehtävät: Muut talvikunnossapitotyöt
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0003

Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-05-25 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-05-25 09:05:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 6 kuukautta
Puitesopimusta tai dynaamista hankintajärjestelmää koskevat tiedot
Puitesopimus useiden toimijoiden kanssa
Osallistujien enimmäismäärä: 6
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-05-25 09:05:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään
Sähköistä maksua käytetään
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-05-15 09:00:00 📅

Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Sansia Oy
Kansallinen rekisterinumero: 2364760-8
Postiosoite: Puutarhakatu 6
Postinumero: 70300
Postitoimipaikka: Kuopio
Alue: Pohjois-Savo 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: Terhi Hietamäki
Sähköposti: terhi.hietamaki@sansia.fi 📧
Puhelin: +358 444188888 📞
URL: https://www.sansia.fi 🌏
Ryhmänvetäjä
Hankintaviranomaisen tyyppi
Julkisoikeudellinen yhteisö
Päätoimi
Yleinen julkishallinto
Tietoa yhteishankinnoista
Sopimukseen sisältyy yhteishankinta
Hankintasopimuksen tekee keskitetty hankintaelin
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/sansia?id=606500&tpk=5261c805-a2c0-4fdd-ad12-916f1062466d 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/sansia?id=606500&tpk=5261c805-a2c0-4fdd-ad12-916f1062466d 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen

Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero: 3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista):
Muutoksenhakumenettelyn määräaikoja koskevat tarkat tiedot ilmoitetaan hankintapäätöksessä.
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 079-279197 (2026-04-22)
Ilmoitus tehdystä sopimuksesta (2026-08-18)
Kohde
Hankinnan laajuus
Lyhyt kuvaus:
Hankinta on ollut jaettu useisiin osa alueisiin, mutta jälki ilmoitus julkaistaan koontimuodossa. Kaikkien osa alueiden sopimustiedot, arvot ja valitut toimittajat ilmoitetaan tässä ilmoituksessa kokonaisuutena. Osa alueiden tarkempia tietoja (tarjousmäärät, osa aluekohtaiset hinnat ja sopimuskaudet) ei eritellä jälki ilmoituksessa. Kaikki osa alueet on ratkaistu hankintamenettelyn mukaisesti, eikä erillisiä keskeyttämisiä ole. Jälki ilmoituksen tarkoituksena on esittää hankinnan toteutuneet sopimustiedot yhtenä kokonaisuutena.
Näytä lisää
Hankinnan kokonaisarvo (ilman arvonlisäveroa): 2 600 000 EUR (framework approximate) 💰
Puitejärjestelyjen enimmäisarvo tässä ilmoituksessa: 2 600 000 EUR 💰
Kuvaus
Sisäinen tunniste: 606500
Myöntämisperusteet
Hinta (painotus): 70
Laatukriteeri (painotus): 30
Otsikko
Erän tunnistenumero: LOT-0000

Menettely
Myöntämisperusteet
Painotustyyppi: Painotus (pisteinä, tarkka)

Sopimuksen tekeminen
Sopimus/erä myönnetään
Erän tunnistenumero: LOT-0000
Sopimuksen numero: 606500_4
Sopimuksen tekopäivä: 2026-07-27 📅
Tietoa tarjouskilpailuista
Saatujen tarjousten määrä: 17
Tiedot sopimuksen/erän arvosta (ilman alv:tä)
Enimmäisarvo puitejärjestelyssä: 2 600 000 EUR 💰
Puitejärjestelyn uudelleenarvioitu arvo: 2 600 000 EUR 💰
Tarjouksen tunniste: Konetyö J.Pitkänen Oy
Osan tai osien ryhmän tunniste: LOT-0000
Toimeksisaajan nimi ja osoite
Nimi: Konetyö J.Pitkänen Oy
Kansallinen rekisterinumero: 3354433-8
Postiosoite: Leppälammentie 1
Postinumero: 70420
Postitoimipaikka: Kuopio
Alue: Pohjois-Savo 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Organisaation koko: Mikro, pieni tai keskisuuri
Tarjouksen tunniste: Mty Lievonen Jari ja Mika
Nimi: Mty Lievonen Jari ja Mika
Kansallinen rekisterinumero: 2307048-2
Postiosoite: Hankalantie 94
Postinumero: 71210
Postitoimipaikka: Tuusjärvi
Tarjouksen tunniste: Koneurakointi Ihalainen Oy
Nimi: Koneurakointi Ihalainen Oy
Kansallinen rekisterinumero: 3288656-3
Postiosoite: Lehostenlampi 21
Postinumero: 71160
Postitoimipaikka: Riistavesi
Tarjouksen tunniste: Koneurakointi Kuhmonen Oy
Nimi: Koneurakointi Kuhmonen oy
Kansallinen rekisterinumero: 0755164-9
Postiosoite: Kylmämäentie 23
Postinumero: 70800
Tarjouksen tunniste: Koneurakointi Laitinen Väänänen Oy
Nimi: Koneurakointi Laitinen Väänänen Oy
Kansallinen rekisterinumero: 2141107-9
Postiosoite: Ryönänlahti 8
Postinumero: 71150
Postitoimipaikka: Vartiala
Tarjouksen tunniste: EP-Urakointi Oy
Nimi: EP-Urakointi Oy
Kansallinen rekisterinumero: 2066056-7
Postiosoite: Petäjämäentie 175
Postinumero: 71520
Postitoimipaikka: Kaislastenlahti
Tarjouksen tunniste: Koneurakointi Lohkoi Oy
Nimi: Koneurakointi Lohkoi Oy
Kansallinen rekisterinumero: FI28303222
Postiosoite: Lamperinniementie 16 as 1
Postinumero: 71650
Postitoimipaikka: Hirvilahti
Tarjouksen tunniste: Koneurakointi Jarkko Kosunen Oy
Nimi: Koneurakointi Jarkko Kosunen oy
Kansallinen rekisterinumero: 2078719-7
Postiosoite: Kylmämäentie 5a16

Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Yhteyspiste: Sansia Oy
Sähköposti: sirke.kaikkonen@sansia.fi 📧
Puhelin: +358 444188833 📞
Lähde: OJS 2026/S 159-573842 (2026-08-18)