Suomen Pankki ja Finanssivalvonnan esihenkilöiden valmennusohjelma
Suomen Pankki
Suomen Pankki (jäljempänä ”tilaaja” tai ”hankintayksikkö”) pyytää tarjousta Hilma-ilmoituskanavassa julkaistun hankintailmoituksen ja sen liitteiden mukaisesti esihenkilöiden valmennusohjelman toteutuksesta ja siihen liittyvistä lisätöistä (jäljempänä ”palvelu”). Hankinnan kohde ja sitä koskevat vaatimukset on kuvattu yksityiskohtaisesti hankintailmoituksen liitteissä. Sopimus ei muodosta tilaajalle määräostovelvoitetta tai Toimittajalle yksinoikeutta tuottaa palvelua. Kilpailutuksen perusteella valitaan yksi toimittaja.
MääräaikaDeadline 2026-10-06
Kuka? Mitä? Missä?
Hankintojen historia
| Päivämäärä | Asiakirja |
|---|---|
| 2026-09-03 | hankintailmoitus |
hankintailmoitus (2026-09-03)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Suomen Pankki ja Finanssivalvonnan esihenkilöiden valmennusohjelma
Viitenumero:
Lyhyt kuvaus:
Sopimustyyppi: Palvelut
Tuotteet/palvelut: Liike-elämän palvelut: laki, markkinointi, neuvonta, työhönotto, painatus ja turvallisuus 📦
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Lisätuotteet/palvelut: Valmennuspalvelut 📦
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Kesto: 24 kuukautta
Tietoa vaihtoehdoista
Vaihtoehdot ✅
Vaihtoehtojen kuvaus: Hankintailmoituksen liitteiden mukaisesti
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Laatukriteeri (nimi): Hankintailmoituksen mukaisesti
Otsikko
Erän tunnistenumero:
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Hallinnolliset tiedot
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-10-06 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-10-06 09:01:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 4 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Hankintasopimuksen toteuttamiseen osoitetun henkilöstön nimet ja ammatillinen pätevyys on ilmoitettava
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-10-06 09:01:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään ✅
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-15 09:00:00 📅
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Suomen Pankki
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Snellmaninaukio
Postinumero: 00170
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: hankinta@bof.fi
Sähköposti: hankinta@bof.fi 📧
Puhelin: +358 91831 📞
URL: http://www.suomenpankki.fi 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Julkisoikeudellinen yhteisö
Päätoimi
Talous- ja rahoitusasiat
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/suomenpankki?id=625501&tpk=2979671e-671a-4adc-bce7-8f92ffa7d2dd 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/suomenpankki?id=625501&tpk=2979671e-671a-4adc-bce7-8f92ffa7d2dd 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Arvostelurunko
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista): Lisätietoa hankintayksiköltä ja Markkinaoikeudelta
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 171-612326 (2026-09-03)
Kohde
Hankinnan laajuus
Otsikko: Suomen Pankki ja Finanssivalvonnan esihenkilöiden valmennusohjelma
Viitenumero:
SP/2026/285
Lyhyt kuvaus:
Suomen Pankki (jäljempänä ”tilaaja” tai ”hankintayksikkö”) pyytää tarjousta Hilma-ilmoituskanavassa julkaistun hankintailmoituksen ja sen liitteiden mukaisesti esihenkilöiden valmennusohjelman toteutuksesta ja siihen liittyvistä lisätöistä (jäljempänä ”palvelu”).
Hankinnan kohde ja sitä koskevat vaatimukset on kuvattu yksityiskohtaisesti hankintailmoituksen liitteissä.
Sopimus ei muodosta tilaajalle määräostovelvoitetta tai Toimittajalle yksinoikeutta tuottaa palvelua.
Kilpailutuksen perusteella valitaan yksi toimittaja.
Näytä lisää
Tuotteet/palvelut: Liike-elämän palvelut: laki, markkinointi, neuvonta, työhönotto, painatus ja turvallisuus 📦
Kuvaus
Sisäinen tunniste:
SP/2026/285
Tämä hankinta soveltuu myös pienille ja keskisuurille yrityksille (pk-yrityksille) ✅
Lisätuotteet/palvelut: Valmennuspalvelut 📦
Maa: Suomi 🇫🇮
Suorituspaikka: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Kesto: 24 kuukautta
Tietoa vaihtoehdoista
Vaihtoehdot ✅
Vaihtoehtojen kuvaus: Hankintailmoituksen liitteiden mukaisesti
Myöntämisperusteet
Hinta ✅
Laatukriteeri (nimi): Hankintailmoituksen mukaisesti
Otsikko
Erän tunnistenumero:
LOT-0000
Menettely
Toimenpiteen tyyppi
Avoin menettely ✅
Oikeusperusta: Direktiivi 2014/24/EU
Menettelyn tärkeimmät piirteet:
Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki).
Hankinta on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta. Hankintamenettelynä käytetään avointa menettelyä.
Tilaaja voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä.
Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta.
Tarjousasiakirjat ovat saatavissa vain suomen kielellä. Jos tarjoaja haluaa hankinta-asiakirjat muulla kielellä, käännättäminen ja siitä aiheutuvat kustannukset ovat tarjoajan itsensä vastattavina.
Hankintaa ei ole jaettu osiin, koska kyseessä on yksi toteutuskokonaisuus.
Vaihtoehtoisia tarjouksia ei hyväksytä.
Rinnakkaisia tarjouksia ei sallita.
Menettelyn vaiheet per osa-alue ovat seuraavat:
Hankintayksikkö
1. Avaa tarjoukset
2. Tarkastaa tarjoajan soveltuvuutta koskevat vastaukset
3. Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden
4. Vertailee tarjoukset
5. Valitsee kilpailutuksen voittajan
6. Tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi
7. Pyytää ja tarkastaa voittajalta soveltuvuutta koskevat todistukset ja selvitykset
8. Solmii sopimuksen voittajan kanssa. Sopimus syntyy vasta kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella.
EU-kynnysarvon ylittävässä hankinnassa sopimus voidaan tehdä aikaisintaan 14 päivän kuluttua siitä, kun tarjoaja on saanut tai
hänen katsotaan saaneen päätös perusteluineen tiedoksi.
Näytä lisää
Tarjousten tai osallistumishakemusten vastaanottamisen määräaika: 2026-10-06 09:00:00 📅
Tarjousten avaamista koskevat ehdot: 2026-10-06 09:01:00 📅
Kielet, joilla tarjoukset tai osallistumishakemukset voidaan jättää: suomi 🗣️
Vähimmäisaika, jonka kuluessa tarjoajan on pidettävä tarjous voimassa: 4 kuukautta
Tarjouspyynnön ehdot
Tarjoaja voi jättää useamman kuin yhden tarjouksen
Hankintasopimuksen toteuttamiseen osoitetun henkilöstön nimet ja ammatillinen pätevyys on ilmoitettava
Tarjousten avaamisen päivämäärä: 2026-10-06 09:01:00 📅
Sähköinen laskutus: Pakollinen
Sähköistä tilaamista käytetään ✅
Sähköistä maksua käytetään ✅
Lisätietojen pyytämisen määräaika: 2026-09-15 09:00:00 📅
Hankintaviranomainen
Nimi ja osoitteet
Nimi: Suomen Pankki
Kansallinen rekisterinumero:
0202248-1
Postiosoite: Snellmaninaukio
Postinumero: 00170
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Yhteyspiste: hankinta@bof.fi
Sähköposti: hankinta@bof.fi 📧
Puhelin: +358 91831 📞
URL: http://www.suomenpankki.fi 🌏
Hankintaviranomaisen tyyppi
Julkisoikeudellinen yhteisö
Päätoimi
Talous- ja rahoitusasiat
Viestintä
Asiakirjojen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/suomenpankki?id=625501&tpk=2979671e-671a-4adc-bce7-8f92ffa7d2dd 🌏
Osallistumisen URL-osoite: https://tarjouspalvelu.fi/suomenpankki?id=625501&tpk=2979671e-671a-4adc-bce7-8f92ffa7d2dd 🌏
Tarjouksen/hakemuksen jättäminen sähköisesti: Pakollinen
Täydentävät tiedot
Arvostelurunko
Nimi: Markkinaoikeus
Kansallinen rekisterinumero:
3006157-6
Postiosoite: Radanrakentajantie 5
Postinumero: 00520
Postitoimipaikka: Helsinki
Alue: Helsinki-Uusimaa 🏙️
Maa: Suomi 🇫🇮
Sähköposti: markkinaoikeus@oikeus.fi 📧
Puhelin: +358 295643300 📞
URL: https://www.markkinaoikeus.fi 🌏
Palvelu, josta voi saada tietoja uudelleentarkastelumenettelystä
Sama kuin: Arvostelurunko
Uudelleentarkastelumenettely
Tarkat tiedot uudelleentarkastelumenettelyjen määräajasta (määräajoista): Lisätietoa hankintayksiköltä ja Markkinaoikeudelta
Tietoa sähköisistä työnkuluista
Sähköinen laskutus hyväksytään
Lähde: OJS 2026/S 171-612326 (2026-09-03)
Uudet hankinnat asiaan liittyvissä luokissa 🆕
- Liike-elämän palvelut: laki, markkinointi, neuvonta, työhönotto, painatus ja turvallisuus (>20 uudet hankinnat)
- Erilaiset liike-elämän palvelut ja muut palvelut (6)
- Kirjanpito-, tilintarkastus- ja verotuspalvelut (6)
- Markkina- ja taloustutkimuspalvelut; mielipidetutkimukset ja tilastot (6)
- Oikeudelliset palvelut
- Painatus ja siihen liittyvät palvelut (5)
- Toimistotyön tukipalvelut
- Tutkinta- ja turvallisuuspalvelut (3)
- Työhönottopalvelut (3)
- Yrityskonsultointi, johdon konsultointi ja niihin liittyvät palvelut (4)